Новини для українців всього свту

Thursday, Sep. 16, 2021

Не встигли у США вщухнути старі політичні скандали, як виникли нові

Автор:

|

Лютий 26, 2020

|

Рубрика:

Не встигли у США вщухнути старі політичні скандали, як виникли нові
Берні Сандерс

Схоже, що гучні скандали стають звичними в американській політиці і кінця-краю їм не видно.

Вибілити РФ знову не вдалося
20 лютого британська газета The Guardian написала, що Дональд Трамп пообіцяв помилувати Джуліана Ассанжа, засновника порталу Wikileaks. Дженніфер Робінсон, адвокатка австралійського журналіста, заявила, що пропозицію президента США у серпні 2017 року озвучив Дана Рорабахер, конґресмен-республіканець. «Він намірявся зустрітися та розповісти п. Ассанжу, що п. Трамп пропонує помилування або якусь іншу допомогу, якщо мій підопічний скаже, що Росія не має жодного стосунку до витоку з національного комітету Демократичної партії США». На той час Джуліан Ассанж перебував у посольстві Еквадору в Лондоні. Суддя пообіцяла взяти цю інформацію до уваги під час слухань у справі екстрадиції засновника Wikileaks до США, яке призначили на 25 лютого. Нагадаємо, що Дональд Трамп не раз висловлював свою прихильність теорії, що у вибори 2016 року втручалася Україна, а не Російська Федерація (РФ).
Стефані Ґрішем, речниця Білого дому, цю інформацію спростувала. Вона заявила, що президент ніколи не розмовляв із п. Рорабехером на цю тему. Крім цього, чиновниця назвала поширену інформацію «цілковитою вигадкою та брехнею». За її словами, президент Трамп узагалі не знайомий із цим колишнім конґресменом.
Та американська машина справедливості меле надійно. В четвер до трьох років і чотирьох місяців в’язниці засудили Роджера Стоуна, колишнього радника президента США, котрого визнали винним у наданні неправдивих свідчень Конґресу в рамках розслідування щодо ймовірного втручання РФ у вибори в США 2016 року. «Брехня та аґресивність Стоуна становлять загрозу американській демократії, — заявила під час оголошення вироку суддя Емі Берман Джексон. — Його притягнули до кримінальної відповідальності не за підтримку президента, як дехто заявляє. Його притягнули до кримінальної відповідальності за покривання президента».
Останній одразу ж оголосив обвинувачення свого колишнього радника несправедливим. «Вони кажуть, що Роджер Стоун брехав Конґресу. Я розумію, але так само зробив Комі (і він також злив секретну інформацію, за яку майже всі, крім Гіларі Клінтон, потрапили до в’язниці на тривалий час), і так зробив Ендрю Мак-Кейб, котрий також брехав ФБР! Справедливість?» — написав він у Twitter.
А щоб уникнути подальшого витоку інформації, господар Овального кабінету особисто закликав заблокувати публікацію книжки Джона Болтона, свого колишнього радника з національної безпеки. Він наказав своїм юристам протидіяти публікації будь-що-будь і заявив, що книжку п. Болтона, яка розповідає про його діяльність у Білому домі, не можна видавати до виборів, які відбудуться в країні в листопаді ц. р.

Сандерс і «гарячі дівчатка»
Скандали супроводжують і можливого опонента теперішнього президента на виборах — сенатора Берні Сандерса, котрий переміг на кокусах, які відбулися в Неваді 23 лютого. Йому віддали перевагу 46,6 % голосів. Друге місце посів колишній віцепрезидент Джо Байден (19,2 %), на третьому опинився Піт Бутіджедж, мер міста Саут-Бенд зі штату Індіана (15,4 %), на четвертому — Елізабет Воррен, сенаторка від штату Массачусетс (10,3 %), а замкнула п’ятірку Емі Клобушар, сенаторка від штату Міннесота (4,5 %).
Газета Washington Post із посиланням на власні джерела написала, що соціаліста Берні Сандерса підтримує Кремль. За даними видання, про дії РФ у цьому напрямку поінформовані президент Трамп та американські законодавці.
На що кандидат Сандерс заявив: «Якщо відверто, то мене не хвилює, кого Путін хотів би бачити президентом. Моє послання Путіну абсолютно чітке: «Тримайтеся подалі від американських виборів, і, ставши президентом, я цього доб’юся. На відміну від Дональда Трампа, я не вважаю Путіна своїм другом. Він самодержавний тиран, котрий намагається зруйнувати демократію та придушити інакомислення в РФ. Росіяни намагаються посіяти хаос, вони намагаються викликати взаємну ворожнечу в Америці».
Водночас в соціальних мережах поширився флешмоб, в якому дівчата публікують свої зухвалі світлини на підтримку 78-річного Сандерса. Ініціатива розпочалася як жарт. Близько місяця тому 20-річні студентки з Чикаґо Данака Катович і Хадія Афзаль помітили, що знаменита модель Емілі Ратаковскі опублікувала в Insyagram пост на підтримку політика. Так з’явився локальний мем про «гарячих дівчат», що підтримують кандидата. Вони закликали в загальний чат «всіх гарячих дівчат за Сандерса». Коли в бесіді зібралося 50 осіб, запланували іронічний флешмоб. Ідея була простою: викласти свої фото з хештегом #HotGirlsForBernie. Акція привернула набагато більше уваги, ніж розраховували дівчата. Відтак уже місяць прихильниці політика викладають свої знімки на його підтримку. Чимало супроводжують фото скріншотом, яким підтверджують пожертву коштів до виборчого фонду Берні Сандерса.

Соціологія не спить
Зараз понад 60 % громадян США впевнені в тому, що Дональд Трамп переобереться на другий термін. Про це свідчать результати соціологічного опитування, яке провів телеканал CBS. За його результатами 65 % респондентів впевнені, що теперішній президент переможе на виборах «безумовно» або «ймовірно». 35 % вважають, що «навряд чи» або «безумовно не виграє». У перемозі п. Трампа в президентських виборах упевнені 90 % прихильників Республіканської партії, з цим погоджуються більше третини демократів. 42 % прихильників Демократичної партії вже вирішили, за кого вони віддадуть свої голоси на виборах. Майже 60 % респондентів визначилися з тим, кого підтримають.
Що ж у такому випадку очікує Україну? Сенат, може, й виправдав президента у справі про імпічмент. А державний секретар Помпео, може, й мав рацію, коли сказав репортеру NPR, що американці не так багато й знають і думають про Україну. Але українські громадяни, як і жителі інших країн, не можуть собі дозволити ігнорувати американську внутрішню та зовнішню політику. З часів, коли з’явилися перші новини про горезвісну телефонну розмову президентів США й України, яка відбулася 25 липня минулого року, українські громадяни стривожені її потенційними наслідками.
Наскільки сильно імпічмент вплинув на українську громадську думку, пишуть на сторінках The Washington Post доцент соціології Київської школи економіки Тимофій Брік, доцент політології Університету Мак-Ґілла Аарон Ерліх і доцент політології Північно-західного університету Джордан Ганс-Морс. Вони зауважують, що, як не дивно, сага про імпічмент президента США мало вплинула на українців.
Аби з’ясувати це, автори провели в січні ц. р. онлайн-опитування в Україні. Респондентів відбирали за принципом вірогідності з метою зібрати думки міського дорослого населення віком до 60 років. Чи українці приділяли увагу процедурам імпічменту? Так, але не дуже велику. Більшість респондентів (89 %) чули про слухання у справі. Але лише 9 % відповіли, що приділяли «велику» або «доволі значну» увагу процесу. 45 % відповіли, що приділяли трохи уваги або ледве стежили за перебігом слухань.
Чи вплинули події у Вашинґтоні на внутрішню політику в Україні? Вочевидь, ні. Володимир Зеленський переміг на виборах 2019 року значною мірою завдяки його антикорупційній платформі. Спроби Дональда Трампа змусити його почати політично мотивовані розслідування дивним чином поставили українського президента в центр схем, які він обіцяв викорінити. Але більшість українців (89 %) це не схвилювало.
71 % запевнили, що імпічмент президента США та роль українського лідера в ньому ніяк не змінила їхню думку про бажання п. Зеленського боротися з корупцією. 19 % сказали, що їхнє ставлення до президента України погіршилося, а 10 % — що покращилося. Схожим чином, 70 % респондентів сказали, що їхнє бажання голосувати за п. Зеленського у майбутньому не змінилося через інформацію, опубліковану в ході американської саги про імпічмент. 24 % зізналися, що тепер менше готові голосувати за українського президента. Проте значна частина цієї групи й так не були його виборцями або ж узагалі не брали участь у виборах. Серед тих, хто зізнався, що голосував за п. Зеленського в квітні 2019-го, 80 % підтвердили свою підтримку президента. Лише 11 % сказали, що їхня лояльність зменшилася.
Загалом 44 % опитаних вважають, що імпічмент президента Трампа був шкідливим для національної безпеки України загалом, а 43 % сказали, що через процес постраждали американсько-українські відносини. Чи вплинув імпічмент на ставлення українців до США? Як не дивно, майже ні. Декотрі оглядачі вважають, що вимоги господаря Овального кабінету розпочати політично мотивовані розслідування в Україні підривають здатність США просувати свою модель верховенства закону. Але 56 % учасників опитування зазначили, що не змінили свою точку зору на США й їхню систему правосуддя. 20 % зізналися, що їхнє ставлення до Америки погіршилося, а 23 % — що покращилося. Автори зауважили, що кремлівські пропаґандисти використовували імпічмент для того, щоб виставити Україну та США як корумповані чи слабкі країни.
Та караван іде. Стівен Біґен, перший заступник державного секретаря США, 21 лютого обговорив у Вашинґтоні з Вадимом Пристайком, українським міністром закордонних справ, прагнення до мирного врегулювання ситуації в Україні. Як повідомила Морган Ортаґус, глава прес-служби Держдепартаменту, заступник секретаря привітав міністра закордонних справ України з прогресом, досягнутим його урядом у боротьбі з корупцією і проведенні реформ. «Вони також обговорили можливості подальшої інтеграції військових, інвестиційних і торгових відносин України з євроатлантичною спільнотою», — повідомила вона.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply