Новини для українців всього свту

Wednesday, Oct. 5, 2022

Найвідоміші мости США

Автор:

|

Березень 05, 2015

|

Рубрика:

Найвідоміші мости США

Міст Навахо

Мостам як інженерним спорудам завжди відводили роль важливих елементів, що сприяють розвитку торгівлі, дипломатичних відносин і культури. Щоби збудувати справді добрий міст, який буде не тільки сполучною ланкою між розділеними ділянками землі, а й значущою пам’яткою, потрібно чимало зусиль. Як свідчить історія, одні з найбільш старанних будівельників працювали в США наприкінці XIX — у середині XX ст., коли й були споруджені знамениті мости Америки.

Золоті Ворота
Напевно, саме цей міст можна вважати найвідомішим мостом Сполучених Штатів Америки. Його спорудження почалося 1933-го, і за чотири роки архітекторам, інженерам і будівельникам удалося створити справжній витвір мистецтва. Міст «Золоті Ворота» фактично відразу став символом, із яким світ асоціює США.
Розташований у Сан-Франциско, він з’єднує одне з найвідоміших міст Каліфорнії з округом Марін. А яскраво-оранжевим міст став завдяки одному з перших архітекторів-консультантів – Ірвінґу Морроу. Тепер, щоби конструкція не втрачала свого відмітного кольору, її постійно фарбують. Команда з 28 малярів не припиняє роботи ні на день. Щойно міст дофарбовують (а займає цей процес приблизно рік), як усе починається спочатку.
Витрати на утримання «Золотих Воріт» складають 14 млн USD на рік, тому проїзд по мосту – платний. Щодня через міст проїжджає близько 100 тис. авто, а тому його творці можуть бути впевнені, що витрачені на будівництво 25,7 млн USD окупилися за більш ніж 80 років його існування. Зазначимо, що до 1957 року міст «Золоті Ворота» протяжністю 2 737 м був найдовшим у світі.

Бруклінський
Уже із назви цього мосту зрозуміло, що він розташований в одному з районів Нью-Йорка — Брукліні. А якщо точніше, то Бруклінський міст через Іст-рівер сполучає Бруклін із відомим островом Мангеттен.
Від часу відкриття 1883 року цей витвір інженерної думки побачив чимало знакових подій, зокрема й створення десятків голлівудських кінострічок. Наприклад, йому дісталася «роль» пастки для чудовиська Годзілли в однойменному фільмі 1998 року, а в трилері «Монстро» 2008-го він фігурує як переправа для біженців з острова. 1964 року Бруклінський міст удостоївся почесного звання національної історичної пам’ятки США.
А будували цей міст завдовжки 1 825 м 13 років, почавши в 1870-го. Коли відбулося його урочисте відкриття, то в Нью-Йорку був оголошений вихідний, щоб усі жителі мегаполісу змогли побувати на найбільшому підвісному мості у світі. Але через якийсь час містом поширилися чутки про те, що конструкція споруди — ненадійна. Аби довести жителям Нью-Йорка протилежне, місцевій владі довелося провести по мосту 21 слона. Після цього сумнівів у міцності такого величезного перевалу через річку вже ні в кого не виникало.

З іменем Джорджа Вашинґтона
Як і Бруклінський, міст Джорджа Вашинґтона розташовується у Великому Яблуці й з’єднує Мангеттен із Фортом Лі. Його будівництво тривало чотири роки під керівництвом архітектора Отмара Амманна — з 1927-го по 1931-й. До того як у Сан-Франциско з’явилися «Золоті Ворота», міст Джорджа Вашинґтона вважався найбільшою підвісною конструкцією на планеті.
Назва переправи виникла через її розташування: на одному березі Гудзона стояв колись форт генерала Чарльза Лі, на іншому, мангеттенському, — форт Джорджа Вашинґтона (укріплення, організовані під час невдалої спроби не допустити британської окупації Нью-Йорка 1776 року). Цікаво, що при відкритті на мості було всього шість смуг для руху транспорту. Однак тепер завдяки прозорливості Отмара Амманна, який передбачив зростання популярності автомобілів, проїжджу частину без проблем було збільшено до 14 смуг. Не дивно, що сьогодні мостом Джорджа Вашингтона щодня проїжджає майже 300 тис. автомашин.
Оригінальний дизайн мосту передбачав, що величезні вежі заввишки 184 м будуть одягнені в бетон і граніт. Однак у розпал Великої депресії вирішили не витрачати на це гроші. До того ж індустріальний стиль сталевих веж з їх характерними кріпленнями навхрест дуже сподобався архітектурній громадськості. Пізніше реформатор архітектури Ле Корбюзьє писав: «Міст Джорджа Вашингтона через Гудзон — найкрасивіший міст у світі. Це єдине благодатне місце в хаотичному місті».

Макінак
Американці люблять рекорди. Міст, перекинутий інженерами 1957 року через протоку Макінак між озерами Мічиган і Гурон, є підвісною конструкцією. Ширина його прольоту становить 1158 м і не є рекордною, та й загальна довжина 7,1 км теж не дотягує до рекорду, оскільки побудований 1936-го міст між Сан-Франциско й Оклендом (ширина — 1200 м) обігнав його.
Але все ж у чомусь Макінак обійшов свого каліфорнійського «колегу». Адже той перекинутий через морську затоку, тобто через солону воду. А схожий на арфу міст Макінак кваліфікується як найдовший міст у світі, що висить над прісною водою.
Будівництво цього грандіозного мосту було розпочате 1954 року, а керував роботами проектувальник Давид Штейнман. Урочисте відкриття мосту для руху відбулося 1 листопада 1957-го, і відтоді по ньому прокотилося вже десятки тисяч автомобілів. Щоправда, деякі боязкі водії не ризикують особисто керувати транспортним засобом на мосту, адже на ньому є ділянки, де швидкість вітру досягає 50 км/год. Для таких випадків існує спеціальна служба, працівники якої самі сідають за кермо авта й безкоштовно переправляють його з одного боку на інший.
Щороку, в американський День праці, міст перекривають для автомобілів, і по ньому проводиться своєрідна піша хода — Mackinac Bridge Walk. Тисячі охочих проходять міст пішки, отримуючи при цьому «Сертифікат ходьби», що дає право на участь у лотереях і розіграшах.

Навахо
Труднощі з переправою через річку Колорадо полягає не так у її інтенсивності та ширині, як у тому, що під’їхати до неї можна тільки в містечку Лі Феррі. Адже береги річки тут, в основному, є краєм каньйону. Глибина Мармурового каньйону в цьому місці трохи більша за 140 м. А відстань між “берегами” — понад 250 м. Тому відкриття мосту протяжністю 254 м стало порятунком для подорожніх. Хоча будівництво сталевого аркового мосту було справою витратною й коштувало 24,5 млн USD. І це – притому, його проїзна частина завширшки всього 5,5 м.
Незважаючи на те, що міст Навахо прийнято називати «мостом» в однині, насправді це – сукупність двох мостів, розташованих дуже близько один до одного. Зведення першого було завершене далекого 1929 року. Необхідність будівництва назріла, коли жителі Юти вирішили освоювати північні частини Аризони. Об’їжджати 1 300 км, щоби потрапити на інший бік каньйону, їм не хотілося, куди простіше було з’єднати два краї. Міст був споруджений і прослужив трохи більше, ніж шість із половиною десятків років.
Навіщо ж знадобився другий? — запитаєте ви. Річ у тому, що старий був дуже вузьким і слабеньким, тоді як автомашини ставали щораз більші й важчі. Почастішали аварії й інші неприємності. Так, склавши докупи всі «за» і «проти», влада вирішила, що час споруджувати новий міст. Довго вибирати місце не стали й збудували його трохи нижче за течією річки. Відкриття конструкції припало на 1995 рік. Після цього старий міст віддали у повне володіння пішоходам, а новим — широким і міцним — пустили транспорт.

Міст Королівської ущелини США
Найнебезпечнішим і найбільш вражаючим на території Сполучених Штатів вважається міст, що проходить над Королівською ущелиною в Колорадо. Він є одним із небагатьох мостів у світі, який спочатку був побудований для туристичних потреб.
Відкриття моста відбулося 1929 року, й ось майже сто років сюди прибувають допитливі туристи, щоби помилуватися панорамним краєвидом Королівської ущелини і річкою Арканзас, що протікає по її дну. Для прихильників екстремальних розваг головною привабливою особливістю цього моста є висота його розташування (як 90-поверховий будинок), а також його відносна стійкість до поривів вітру.
Масштаби споруди — досить серйозні, з ущелиною його розділяє 291 м, тоді як довжина моста складає більш як 380 м. 1989 року незвичайна визначна пам’ятка була серйозно вдосконалена, тепер міст не так сильно розгойдується на вітрі, і прогулюватися по ньому стало набагато комфортніше. Мандрівникам, яким недостатньо милування околицями з мосту, пропонують ще один спосіб викликати приплив адреналіну — стрибки банджі. Основним будівельним матеріалом при зведенні моста слугували дерев’яні дошки, тож щороку під час ремонту на мосту замінюють понад 200 старих дощок. Утримання мосту повною мірою окупається, його сучасна вартість оцінюється сумою понад 15 млн USD.

Віталій Степ

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply