Новини для українців всього свту

Friday, Feb. 3, 2023

Наймасштабніша сучасна теорія змови у світі

Автор:

|

Жовтень 20, 2020

|

Рубрика:

Наймасштабніша сучасна теорія змови у світі
Учасники руху QAnon

Прихильників руху QAnon зараз можна найчастіше побачити на демонстраціях проти коронавірусних обмежень. Але такі акції — не єдиний майданчик для їхніх виступів. Зустріти людей, котрі розмахують прапором із величезною літерою Q, у США й Європі можна і на заходах прихильників Brexit, і на протестах проти сексуального насильства над дітьми, і на багатьох інших акціях. На плакатах активістів QAnon нерідко виведені такі гасла: «Свобода замість страху» і «Зупиніть торгівлю дітьми».
За останнім закликом стоїть теорія змови, яку поширюють прихильники QAnon. Згідно з цією теорією змови, міжнародна група впливових педофілів під назвою Deep State викрадає дітей, щоб виготовляти з їхньої крові еліксир вічної молодості. До таких злочинів, на думку прихильників руху, причетні Гіларі Клінтон, колишня кандидатка у президенти США, та Джордж Сорос, американський мільярдер. Група Deep State, згідно з цією теорією, є чимось на кшталт світового уряду, який, наче ляльковод, «смикає за мотузки» сильних світу цього. Активісти QAnon переконані, що владі Deep State здатен протистояти лише Дональд Трамп.

Хто такий Q і що таке «Піцаґейт»
Цей рух зародився в Інтернеті. У жовтні 2017 року на форумі під назвою 4chan, анонімний користувач під ніком Q запустив свою першу теорію змови. За основу взяв міф про те, що в одній із піцерій у штаті Вашинґтон діє зграя педофілів, пов’язаних із Гіларі Клінтон («Піцаґейт»). Цей міф зародився ще під час президентської виборної кампанії у США 2016 року.
Незважаючи на те, що твердження про існування такої групи не підтверджує жоден факт, британський співак Роббі Вільямс нещодавно заявив, що вважає цю інформацію достовірною. Сам же Q, котрий називав себе офіцером спецслужб, стверджував, що володіє секретною інформацією, і передрікав, що незабаром п. Клінтон заарештують. Незважаючи на те, що цього так і не сталося, вибагливі теорії Q набувають дедалі більше прихильників у всьому світі.
За даними Джейкоба Гуля, експерта з Лондонського інституту стратегічного діалогу, останнім часом повідомлення, позначені хештегом QAnon, найчастіше поширювали в США та Великій Британії. На другому та третьому місцях у цьому списку — Канада й Австралія, а за ними — Федеративна Республіка Німеччина (ФРН).

Рух у Німеччині
На думку д-ра Гуля, причина популярності QAnon у ФРН може полягати в тому, що там, на відміну від багатьох інших неангломовних країн, уже існує благодатний ґрунт для поширення різних теорій змови.
Так, антисемітська організація «рейхсбюргерів» могла б знайти багато спільного з прихильниками руху QAnon. Та й корона-дисидентів у Німеччині не так уже й мало — не в останню чергу завдяки тому, що їх там підтримують багато відомих особистостей, починаючи від співака Ксав’єра Найду та завершуючи популярним телевізійним кухарем Аттилою Гільдманном.
За оцінкою Джейкоба Гуля, ядро тих, хто справді вірить у коронавірусні теорії змови, в ФРН становить кілька сотень тисяч осіб, проте число людей, котрих могли б зацікавити теорії, поширені прихильниками руху QAnon, значно більше.
У ФРН, як і в інших країнах, на демонстраціях критиків урядових заходів із боротьби з коронавірусом часто можна зустріти не лише опонентів щеплень, езотериків і правих радикалів, а й прихильників QAnon. За даними Лондонського інституту стратегічного діалогу, на тлі пандемії Covid-19 рух QAnon суттєво зміцнив свої позиції. З березня по червень ц. р. в соціальних мережах Twitter, Facebook та Instagram з’явилося більше пов’язаних із QAnon постів, ніж за аналогічний період будь-якого з минулих років від часу появи цього руху.

Рух у США
Згідно з конспірологічною теорією QAnon, Дональд Трамп наміряється викрити гігантську міжнародну схему сексуальної експлуатації маленьких дітей, в яку нібито залучені лідери Демократичної партії США, котрі поклоняються Сатані, а також багато інших американських знаменитостей.
5 жовтня 2017 року на зустрічі зі своїми військовими радниками президент промовив фразу «затишшя перед бурею», загнавши всіх у глухий кут її загадковістю. А вже 28 жовтня 2017-го на політичному форумі pol анонімного іміджборду 4chan з’явився й пост «Затишшя перед бурею», в якому анонімний автор, що ховався під ніком Q, натякнув, що має вищий рівень доступу до державної таємниці. Він запевнив, що перебуває в безпосередній близькості від президента, надаючи як доказ світлини, зроблені нібито на облавку президентського літака Air Force One.
15 червня 2018 року Метью Філіп Райт, озброєний напівавтоматичною гвинтівкою, на броньованому автомобілі заблокував рух на меморіальному мосту Майка О’Каллагана — Пета Тіллмана на кордоні штатів Невада й Аризона, вимагаючи «оприлюднити доповідь генерального інспектора», маючи на увазі доповідь Майкла Горовица, генерального інспектора Міністерства юстиції США, за підсумками розслідування дій Федерального бюро розслідувань США (ФБР) у справі Гіларі Клінтон. Цю доповідь опублікували 14 червня, але Q натякав, що публіці доступна лише суттєво відредагована версія, а повна містить у собі багато компромату на Гіларі Клінтон, керівництво Демократичної партії, ФБР та інших ворогів Трампа. 30-річного Райта заарештували та звинуватили в тероризмі.
Доповідь спеціального прокурора Мюллера, якої так чекали прихильники QAnon, опублікували у квітні 2019 року, але в ній не було жодної згадки про якісь таємничі змови. Та це анітрохи не розчарувало більшість прихильників QAnon, рух тільки продовжував міцніти.

Метатеорія змови
Особливість міфу QAnon полягає в тому, що він постійно обростає новими подробицями, які часто мають антисемітське підґрунтя. За словами д-ра Гуля, теорія QAnon — це такий собі сир тофу серед різних онлайн-рухів. Він може набувати різного смаку залежно від того, з чим його змішують.
Теорії, у які вірять прихильники QAnon, спираються на локальні теми. При цьому виникає своєрідна метатеорія змови, що містить у собі всі інші. У ФРН це ідеї «рейхсбюргерів», у Великій Британії — прихильників Brexit тощо. За словами Джейкоба Гуля, на демонстраціях прихильників виходу Об’єднаного Королівства зі складу Європейського Союзу час від часу з’являлися активісти QAnon, котрі називали Бориса Джонсона, прем’єра Великої Британії, союзником «рятівника світу» Трампа.
На думку Саші Лобо, колумніста німецького журналу Der Spiegel, котрий спеціалізується на пов’язаних із Інтернетом темах, можливість самостійно доповнювати пазл QAnon новими деталями стала ключовим фактором для того, щоб він перетворився на «найуспішнішу та найнебезпечнішу сучасну теорію змови в Мережі».
Після того, як прихильники QAnon спланували та здійснили в США низку насильницьких акцій, ФБР торік заявило, що рух становить потенційну терористичну загрозу. Терорист, котрий скоїв напад на відвідувачів кальян-барів у лютому ц. р. в німецькому Ганау, перед вчиненням злочину написав расистський памфлет, у якому знайшли віддзеркалення деяких теорій змови. Незважаючи на те, що він не посилався на QAnon, відповідні асоціації викликає й те, що він згадав про «всесвітню секретну службу», яка керує людьми на відстані.

Ще й антисемітизм
Улітку 2020-го Facebook і Twitter заблокували тисячі акаунтів прихильників руху QAnon, а 19 вересня Фелікс Кляйн, уповноважений федерального уряду ФРН з боротьби з антисемітизмом, закликав месенджери частіше обмежували поширення повідомлень, пов’язаних із рухом QAnon.
Джейкоб Гуль вважає такий крок правильним, однак водночас звертає увагу на принципову проблему соціальних мереж, пов’язану з тим, що вони вітають різноманітність контенту. На його думку, для користувачів дуже важливо навчитися вміло користуватися соцмережами та розпізнавати фейки. Але на тлі пандемії Covid-19, під час якої люди стикаються з найрізноманітнішою інформацією, це не найлегше завдання.

Довідка
Теорія змови, або конспірологічна теорія, пояснює певну подію (зазвичай політичну, суспільну або історичну) наслідком таємного плану групи впливових людей або організацій. Більшість цих пояснень, ймовірно, є хибними і не мають достатніх надійних доказів, щоб сприймати їх усерйоз. Та це підіймає цікаве питання про механізми їхнього виникнення та розповсюдження в поп-культурі. Соціологи, психологи й експерти фольклору займалися пошуком відповіді на це запитання, починаючи з 1960-х рр., коли вбивство президента США Джона Ф. Кеннеді породило безпрецедентну кількість чуток. Конспірологічні теорії поєднують логічні хиби з відсутністю доказів, результатом є викривлений погляд на світ. Конспірологія пояснює важливі історичні події та тенденції таємними змовами. Класичні теорії змов зображують осіб, групи або організації, проти яких існує дискримінація в тому суспільстві, де виникла теорія. Типовими персонажами є євреї й іноземці, а також організації з поганою чи яскравою репутацією, до прикладу ордени, нацисти та майже всі спецслужби. Теорію математичної ймовірності швидкого розкриття таємниць і змов вибудував Девід Ґраймс, дослідник із Оксфордського університету. Вона спирається на дослідження кількох скандальних випадків і чуток в історії ХХ ст.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply