Новини для українців всього свту

Monday, May. 16, 2022

На боці Києва «воює» Команда тигрів при Білому домі

Автор:

|

Лютий 27, 2022

|

Рубрика:

На боці Києва «воює» Команда тигрів при Білому домі
Джо Байден

Президент США 20 лютого провів засідання Ради національної безпеки щодо ситуації в Україні. Під час нього обговорили російську ескалацію навколо України. А напередодні, 18 лютого, він виступив зі зверненням до американського народу, в якому заявив, що напад російських військ на Україну може статися найближчого тижня і навіть найближчими днями. «Зараз я переконаний, що Путін ухвалив рішення. У нас є підстави так вважати», — заявив Джо Байден і наголосив, що шанс дипломатичних перемовин залишається, доки не почнеться нова аґресія. Це вже було друге таке звернення за тиждень. Попереднє відбулося 15 лютого, трансляцію вів «Голос Америки». Й американський лідер заявив, що США готові як до дипломатичної взаємодії з Кремлем у галузі безпеки у Європі, так і до рішучої відповіді на можливу аґресію проти України.

Покладання на дипломатію
А 21 лютого, на підтвердження своєї прихильності до дипломатії, Джозеф Байден прийняв пропозицію Еммануеля Макрона, президента Франції, провести з Путіним саміт із питань безпеки та стратегічної стабільності в Європі. Однак після визнання Москвою «незалежності» терористичних «республік» на сході України, саміт між президентом Байденом і Путіним став малоймовірним.
Своєю чергою, Міністерство закордонних справ (МЗС) РФ опублікувало текст письмової реакції Москви на відповідь США щодо гарантій безпеки. Відповідь передали Джону Саллівану, послу США в Москві. У документі йдеться про те, що американська сторона «не дала конструктивної відповіді на базові елементи підготовленого Росією проєкту договору з безпеки». Йдеться про відмову від подальшого розширення НАТО, про відкликання «бухарестської формули» про те, що Україна та Грузія стануть членами НАТО, і про відмову від створення військових баз на території держав, які раніше входили до СРСР і не є членами альянсу, в т. ч. використання їхньої інфраструктури для ведення будь-якої військової діяльності, а також про повернення військових потенціалів, у т. ч. ударних, та інфраструктури НАТО до позицій 1997 року, коли підписали Основоположний акт Росія-НАТО.
«Ці положення мають для РФ важливе значення», — наголосили в МЗС РФ. У документі також погрожують, що Москва буде змушена реагувати, зокрема, шляхом військово-технічних заходів, через неготовність Вашинґтону домовлятися про гарантії безпеки.

Санкції та допомога ефективніші
Тож члени Сенату та Конґресу США не надто вірять у силу дипломатії. 15 лютого представники Республіканської партії репрезентували нові законопроєкти про санкції проти РФ та осіб, причетних до спорудження російського газогону «Північний потік-2» (ПП2), а також про надання додаткової допомоги Києву у разі загострення ситуації в Україні.
Згідно з цими документами, у разі вторгнення РФ до України США повинні ввести санкції проти учасників проєкту ПП2, а адміністрація президента не матиме змоги зробити якісь винятки з них. Крім того, законопроєкти передбачають пов’язати запровадження санкцій із відновленням у Німеччині процесу сертифікації цього газогону.
Також республіканці виступають за надання Україні допомоги обсягом 500 млн USD. 100 млн із цієї суми пропонують виділити на протиповітряні, протитанкові та протикорабельні системи. Законодавці пропонують створити ще й фонд, який надавав би підтримку Україні в опорі спробам окупувати її територію, а також прискорити розгляд питань, що стосуються постачанню Києву американської зброї.
17 лютого Сенат одноголосно проголосував за непохитну підтримку незалежної України та засудження російської військової аґресії. І хоча ця резолюція не має сили закону, вона офіційно заявляє про «непохитну підтримку США безпечної, демократичної та незалежної України» та «засуджує нарощування російської військової сили» на кордоні з Україною. Голосування було одностайним, без заперечень чи формального поіменного голосування. «Конґрес єдиний у своїй підтримці незалежності та суверенітету України», — заявив Роб Портман, сенатор від штату Огайо. Авторами резолюції виступили представники обох партій — сенатори Роб Портман, Джин Шахін, Дік Дурбін, Джон Корнін, Джеймс Ріш і Боб Менендес.
Коли РФ вторглася до Криму 2014 року, Сполучені Штати й Європа не мали готових пакетів санкцій. «За винятком покарань за порушення прав людини, Вашинґтон ніколи навіть не думав про санкції проти Москви, — нагадав Деніел Фрід, який на той час був координатором Державного департаменту санкційної політики США. — У нас не було таких самих ресурсів у Європі або м’язової пам’яті для відповіді на російську аґресію. Відтоді ми пройшли довгий шлях».
22 лютого Джо Байден підписав указ про введення санкцій проти «республік» на сході України, які Кремль визнав «незалежними державами».

Команда тигрів
Й у Білому домі також не надто вірять, що вдасться втовкмачити Путіну безперспективність його нападу на Україну та неодмінну розплату за це. Тому там створили «Команду тигрів». Це група експертів, які розробляють можливі сценарії, до яких може вдатися Кремль, і готують всебічну відповідь на дії аґресора.
Створення цієї команди вже не лише допомогло передбачити можливі ускладнення, а й спонукало до завчасних дій, таких як викриття російської інформаційної війни до того, як її розпочнуть, щоб послабити пропаґандистську міць Кремля.
«Ми, як і раніше, сподіваємося, що існує дипломатичний спосіб уникнути цього всього і нам ніколи не доведеться використовувати розроблений сценарій, — поділився Джонатан Файнер, заступник радника президента США з національної безпеки. — Але ми повинні переконатися, що готові до роботи, якщо або коли нам це знадобиться».
Чиновники Ради національної безпеки визнають, що вони не в змозі точно передбачати дії Путіна та його воєначальників. «Реальність така, що те, що, врешті-решт, можуть вчинити росіяни, навряд чи буде на 100 % відповідати будь-якому з наших сценаріїв», — зазначив п. Файнер. Але мета, за його словами, полягає в тому, щоб ці сценарії виявилися достатньо точною копією планів аґресора, і тоді вони допоможуть скоротити час, необхідний США для ефективного реагування.
Команду тигрів очолює Алекс Бік, директор Ради національної безпеки США зі стратегічного планування. У роботі групи бере участь і розвідка, що прораховує різні варіанти дій, які можуть зробити росіяни, а також ризики та переваги кожного з них.
Спектр широкий — від обмеженого нападу, який захопить лише частину України, до повномасштабного вторгнення, спрямованого на зміну влади й окупацію більшої частини чи й усієї держави. «Не обов’язково знати, що вони наміряться робити, — заявив він. — Ви вибираєте ряд ймовірних сценаріїв і плануєте їх, виходячи з припущення, що будь-який з них може статися».
Наразі Білий дім працює над двома напрямками: дипломатія та стримування, у т. ч. інформаційних війн, що розгортаються публічно. А за лаштунками відбувається секретне планування та розробляння стратегії, яка має гарантувати, що не лише Білий дім, а й усі відомства, яким доведеться реагувати на можливі бойові дії, готові до роботи.
Серед головних побоювань Команди тигрів — спроби Кремля просувати хибний наратив про те, що це Україна за підтримки Заходу готується до наступу на Донбасі, і саме Росія є тут жертвою. Офіційні особи адміністрації президента США вважають, що така дезінформація є ключовою політикою РФ.
Команда тирів уже провела два віртуальні настільні навчання, щоб тестувати різні сценарії та способи реагування. У першому брали участь заступники секретарів, а у другому — урядовці. Президент Байден переглянув сценарій тренінгів і був поінформований про їхні результати. «Одна справа розглядати окремо кожну з цих проблем — енергетику, санкції, військовий стан, і зовсім інша — зібрати їх усі разом і виконати план щодо всіх водночас, — зазначив представник Ради з національної безпеки. — У ході цього планування я побачив, що всі ці частини сполучаться одна з одною на найвищих рівнях.
2014 року скоротилися інвестиції США у збір розвідувальних даних про РФ після закінчення «холодної війни» та зосередження уваги Америки на боротьбі з тероризмом. «Коли ж Росія вторглася в Крим, нас застали зненацька та непідготовленими», — пояснила Андреа Кендалл-Тейлор, колишня аналітикиня Центрального розвідувального управління (ЦРУ) по Росії, а тепер — старша наукова співробітниця Центру нової американської безпеки. Тепер усе змінилося.
Як повідомляв «Міст», внутрішні клопоти Америки допомозі Україні не зашкодять.

Євген Клен

До слова
Після переселення з Києва до Львова посольства, Сполучені Штати вирішили тимчасово перенести в галицьку столицю й офіс ЦРУ. Резидентура переїжджає через загрозу повномасштабного наступу РФ і нарощування ворожих військових сил поблизу кордону України. Однак переїзд може ускладнити роботу управління та сповільнити збір інформації. Адже останнім часом американська розвідка активно працювала над вивченням можливих російських сценаріїв щодо впливу на українське керівництво.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply