Новини для українців всього свту

Monday, May. 16, 2022

Музей для людей

Автор:

|

Червень 26, 2014

|

Рубрика:

Музей для людей
Нью-Йоркський «Метрополітен-музей» — один із найбільших художніх музеїв світу, стоїть у одному ряду з Лувром

Нью-Йоркський «Метрополітен-музей» — один із найбільших художніх музеїв світу, стоїть у одному ряду з Лувром

Художній музей «Метрополітен», який ньюйоркці коротко називають “Мет”, є культурним центром не тільки всього Північноамериканського континенту, але, можливо, і всього світу. Це без, сумніву, – головний музей Нью-Йорка, зібрання художніх цінностей якого – одна з найбільших і найважливіших з існуючих колекцій на планеті.

На власній землі
Художній музей «Метрополітен» розташований у східній частині Централ-парку, у кварталі, що має назву «Музейна миля», на Мангеттені. У колекції музею, що містить експонати від часів класичної античності та Стародавнього Єгипту до полотен і скульптур фактично всіх сучасних майстрів, налічується понад два мільйони витворів мистецтва.
Музей був відкритий 20 лютого 1872 року й розміщувався на 5-й авеню, у будинку № 681. Наприкінці XIX століття, після перемовин із муніципалітетом Нью-Йорка, «Meт» купив у міста ділянку землі на східному боці Централ-парку, де й донині стоїть перша будівля музею роботи архітектора Келверта Во, вибудувана в готичному стилі. 1986-го її було внесено до списку Національних історичних надбань США.
Постійна експозиція «Метрополітен-музею» ділиться на 19 окремих секцій, кожну з яких укомплектовано власним штатом охоронців, реставраторів і вчених.

Від неоліту до сьогодні
Безперечною «перлиною» музею вважається “Секція американського декоративного мистецтва”, що містить близько 12 тис. предметів мистецтва кінця XVII – XX початку стст., виставлених у 25 кімнатах. Центром цієї секції є багатюща колекція американського скла, мабуть, найбільша та найповніша у світі, що включає безліч експонатів з Louis Comfort Tiffany. Також досить цікава велика збірка срібла, знаменита тим, що в ній містяться речі роботи Пола Ревере і екземпляри від Tiffany & Co.
Наступна секція, що має назву “Американські картини і скульптура” й поповнюються експонатами з дня заснування музею, сьогодні містить більш як тисячу полотен. У їх числі – портрет Джорджа Вашингтона пензля Гільберта Стюарта й картина “Вашингтон, що перетинає Делавер» Емануеля Льєце. Крім того, у секції є 600 скульптур і 2 600 малюнків американських майстрів у тимчасовому діапазоні від раннього колоніального періоду до початку XX ст.
Основи секції “Мистецтво Близького сходу» були закладені наприкінці XIX ст. Розпочата з кількох клинописних табличок, ця колекція переросла у величезне зібрання, яке налічує понад 7 тис. експонатів, представляючи період історії від неоліту до сьогодні. Мистецтво таких найдавніших цивілізацій, як шумери, гетти, сасаніди, ассірійці, вавилоняни й еламіти, теж репрезентовано в близькосхідній збірці досить повно.

Фігури в латах і китайська каліграфія
Найпопулярнішу серед відвідувачів секцію “Зброя та броня” неважко впізнати завдяки галереї фігур у латах. Найбільш помітними є тематичні предмети з Європи та Японії періоду від V до XIX стст. Звичайно ж, це – не єдині культури, висвітлені в секції. Насправді експозиція цього відділу охоплює більше географічних областей, ніж будь-яка інша секція музею. Тут можна побачити зброю й броню з Єгипту, Стародавньої Греції та Риму, Близького Сходу, Африки, Океанії й обох Америк. До речі, улюблений американцями знаменитий «кольт» також можна знайти саме тут.
Серцем секції “Мистецтво Африки, Океанії й Америки» є група експонатів епохи Перуанської античності, придбана 1882 року. Її діяльність завмерла до 1969 року, коли знаменитий філантроп Нельсон А. Рокфеллер подарував музею приватну колекцію з трьох тисяч експонатів. Нині секція налічує 11 тис. предметів і займає площу 4 тис. кв. метрів. Діапазон природних матеріалів, із яких складається колекція, – неймовірно широкий: від виробів із дорогоцінних металів до прикрас із голок дикобраза.
Перші експонати в секції “Мистецтво Азії» з’явилися також у часи заснування музею. Зараз у ній зберігається понад 60 тис. виставкових експонатів за майже чотиритисячолітню історію Азії, умовно поділених за типами декоративного мистецтва. Популярним цей відділ став завдяки колекції китайської каліграфії та живопису, а також експозиції предметів з Непалу й Тибету. Абсолютно унікальна частина азійського крила музею – сад династії Мін, точна копія саду Володаря Рибальських Сітей у Сучжоу.

Паради одягу
1937 року до складу «Метрополітен» увійшов Інститут мистецтва костюма, який став його окремою секцією. Нинішня колекція складається з 80 тис. костюмів і аксесуарів. Постійної експозиції цей відділ не має, так як експонати, складові колекцію, – дуже примхливі і делікатні. Проте щороку в Інституті костюма проходять два тематичних покази вбрання, такі собі паради одягу тієї чи іншої епохи. Покази завжди мають приголомшливий успіх у публіки.
Секція “Мистецтво Єгипту» поповнювалася за рахунок пожертвувань власників археологічних цінностей, часто передаються в дар речі, знайдені під час розкопок у Єгипті. У цій секції є близько 36 тис. предметів, що представляють мистецтво Єгипту, що демонструються в 40 тематичних галереях. Найбільш цінними експонатами єгипетської колекції музею «Метрополітен» вважається 24 дерев’яні фігури з могили у Дей ель-Бахрі й унікальний Храм Дендур, урятований при спорудженні Асуанської греблі та переданий США 1965 року.
Секція “Європейської живопису» містить відносно невелике – усього 2 200 – число полотен, однак цінність і всього зібрання, і кожної картини окремо, є неймовірно високою. Керівництво «Meт» завжди приділяло особливу увагу цьому відділу, перш за все, його частині, представленій ??старими майстрами й образотворчим мистецтвом Європи XIX ст. Музею сьогодні належать 37 полотен Моне, 21 картина Сезанна і 18 творів Рембрандта. Іншими цінними експонатами цієї секції вважаються п’ять картин Вермеєра, “Автопортрет із солом’яним капелюхом» Ван Гога, “Ворожка» Жоржа Ла Тура, “Смерть Сократа» Жака-Луї Давида. Одне з останніх придбань музею – “Мадонна з Немовлям» Дукка, яка коштував 45 млн USD.

Найперший експонат
Незважаючи на те, що європейському живопису відведено окремий відділ, інші мистецтва Європи теж доволі повно представлені в «Метрополітен-музеї» . Можна сказати, що секція “Європейської скульптури і декоративних видів мистецтва» складається чи не з найбільшої кількості примірників – 50 тисяч предметів, які охоплюють XV-XX століття. Серед експонатів колекції – меблі, коштовності, вироби з кераміки, скла й текстилю, гобелени, годинник і інженерні інструменти.
Одна з найвідоміших колекцій музею – збірка творів грецького й римського мистецтва, що зберігається в однойменній секції. Вона нараховує 35 тис. робіт, причому найпершим експонатом «Мет» якраз і був римський саркофаг із цієї колекції, який можна побачити й сьогодні.
Цілком зрозуміло, що хранителі музею завжди концентрувалися на предметах Стародавньої Греції й Римської імперії, позаяк саме ці історичні реґіони охоплюють величезний спектр культур і стилів. 2007 року галереї цієї секції були реконструйовані та розширені, що дало організаторам змогу експонувати всі колекції секції одночасно.

Музейна гордість – бібліотеки
На окрему згадку, звісно ж, заслуговує й колекція “Ісламського мистецтва”, поміщена в окрему секцію. 12 тис. експонатів колекції – це релігійні та світські предмети ісламських культур із територій від Іспанії та Північної Африки до Середньої Азії.
Колекція “Середньовічного мистецтва”, як і ісламська колекція, представлена широким діапазоном об’єктів як релігійного, так і світського характеру. Постійна експозиція складається з 11 тис. рідкісних артефактів.
1969 року Фонд фінансиста Роберта Легмана презентував музею близько 3 тис. мистецький витворів. Зібрання було розміщене в “Крилі Роберта Легмана» й назване “музеєм у музеї» за його екстраординарність. На відміну від інших секцій, ця колекція не відображає певного стилю чи епохи в мистецтві, а тільки вказує на особисті смаки Легман. Крім полотен італійського Ренесансу зібрання включає творіння Ботічеллі й Доменіко Венеціано, Ель Греко та Франсіско Гойї.
Ще одна цінність музею – бібліотеки. Найголовніша з них – бібліотека імені Томаса Дж. Вотсона, що зберігає книги з історії мистецтва. Багато секцій також має власні спеціалізовані книгозбірні, що відображають їхню тематику. Крім того, у бібліотеках музею є екземпляри унікальних книг, які вже самі по собі є витворами мистецтва. До багатьох бібліотек Музею можливий вільний вхід без отримання попереднього дозволу.
Секція “Сучасного мистецтва» представлена ??10 тись робіт європейських і американських митців. «Перлини» колекції – полотна Пікассо, Дж. Джонса, Макса Бекманна, Пола Клі.

Олексій Гай

 

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply