Новини для українців всього свту

Sunday, Apr. 11, 2021

«Моторна» справа для президента Зеленського

Автор:

|

Листопад 13, 2019

|

Рубрика:

«Моторна» справа для президента Зеленського

Видання The Wall Street Journal повідомило, що Ерік Прінс, неофіційний радник президента Трампа, нібито веде перемовини про можливість придбання Публічного акціонерного товариства (ПАТ) «Мотор Січ» (головний офіс — м. Запоріжжя), щоб перешкодити укладенню контракту на купівлю українського аерокосмічного гіганта Китайською Народною Республікою (КНР). За даними видання, наприкінці жовтня ц. р. п. Прінс особисто побував в Україні та відвідав підприємство в Запоріжжі.

«Заволодіти технологіями та перенести виробництво за межі України»
Нагадаємо, що «Мотор Січ» — один із найбільших світових виробників двигунів до літаків, гелікоптерів, рушійних установок для крилатих ракет і промислових газотурбінних установок. Виготовляє і супроводжує в експлуатації 55 типів і модифікацій двигунів для понад 60 видів літаків і гелікоптерів, а також газотурбінних силових установок для крилатих ракет.
2016 року українське ПАТ підписало угоду про продаж КНР 250 двигунів для навчально-бойових літаків JL-10 на загальну суму 380 млн USD. Тоді ж розпочалися й перші поставки. А в квітні 2018-го працівники Служби безпеки України (СБУ) провели в офісі ПАТ обшуки, заявивши, що розслідують кримінальну справу за підозрою в незаконному продажі 56 % акцій підприємства інвесторам із КНР. «Існує обґрунтована підозра, що іноземці викупили контрольний пакет ПАТ «Мотор Січ», аби заволодіти унікальними технологіями та перенести виробництво за межі України. Компанія Beijing розбудовує сучасний завод із виробництва авіадвигунів, на який планують перенести українське виробництво та передати технології. Для реалізації цих намірів, усупереч українському законодавству, іноземці здійснили опосередковану концентрацію контрольного пакету акцій «Мотор Січ», який оформили на шість офшорних компаній і фізичну особу», — зазначили тоді в СБУ.
Це, на думку правоохоронців, може становити пряму загрозу обороноздатності України, оскільки ПАТ займається виробництвом і ремонтом комплектуючих і двигунів для військової авіації. Водночас у самій компанії від усіх звинувачень запекло відхрещувалися. В’ячеслав Богуслаєв, президент ПАТ, назвав обшуки частиною плану з рейдерського захоплення підприємства.

Запоріжжя — Вашинґтон — Пекін
У Вашинґтоні вважають, що купівля українського підприємства суттєво підвищить бойовий потенціал Народно-визвольної армії КНР, чому Білий дім усіляко намагається завадити, зокрема, шляхом введення ембарго на продаж товарів військового призначення та подвійного використання. «Це все є частиною стратегії національної безпеки та національно-оборонної стратегії США. Це стратегічна конкуренція з КНР», — пояснив The Wall Street Journal на правах анонімності високопоставлений чиновник адміністрації президента США.
20 серпня ц. р. інформаційна аґенція «Інтерфакс-Україна» повідомила, що після дозволу Антимонопольного комітету України на придбання понад 50 % акцій запорізького заводу компанії з КНР Skyrizon Aircraft та Xinwei Technology Group заплатять до державного бюджету України 100 млн USD. В умовах співпраці також прописано, що Україна одержить блокувальний пакет акцій ПАТ у розмірі 25 %.
Ця новина викликала миттєву реакцію Вашинґтона. До Києва завітав Джон Болтон, тодішній помічник президента США з національної безпеки (звільнений з посади у вересні ц. р. — Ред.). Він застеріг Київ від «шкідливої економічної співпраці» з Китаєм, яка може призвести до крадіжки військових технологій. «Йдеться про зусилля КНР використати позитивний торговий баланс країни для того, щоб отримати економічні важелі у різних країнах, щоб отримати зиск від оборонних технологій, розроблених іншими країнами. Ми в США маємо важелі, щоб захистити наші механізми, які стосуються національної безпеки. Україна також мала б розглянути таку можливість», — наголосив тоді п. Болтон. Він заявив, що ймовірний продаж унікального українського підприємства КНР «є важливим питанням не тільки для США, але і для Європи, Японії, Австралії та низки інших країн». Також п. Болтон наголосив, що «українська влада має оцінити всі можливості, перш ніж ухвалити рішення про перехід підприємства під контроль китайців».

У наступ йде Academi
Судячи з усього, американська адміністрація таки має намір домогтися свого. Згаданий у публікації The Wall Street Journal Ерік Прінс, котрий наприкінці жовтня ц. р. побував не лише в Києві, але й в Запоріжжі, не просто «неофіційний радник» Дональда Трампа. Ерік Прінс є засновником та одним із співвласників приватної військової компанії (ПВК) Academi (колишня назва — Blackwater. — Ред.), яка багато разів отримувала контракти на десятки мільйонів доларів від уряду США на виконання різноманітних бойових та охоронних завдань у гарячих точках світу, зокрема, в Іраку й Афганістані. Залучення озброєних загонів ПВК давало можливість офіційній адміністрації Білого дому заперечувати свою причетність до цих операцій.
Також п. Прінс є виконавчим директором приватної компанії в сфері безпеки Frontier Services Group. Тож його залучення до перемовин щодо «Мотор Січі» може означати, що адміністрація президента Трампа хоче офіційно усунутися від оборудки, списавши все на «приватну ініціативу» Еріка Прінса. Він сам від якихось конкретних коментарів виданню The Wall Street Journal відмовився, хоча й підтвердив, що хоче «інвестувати в Україну».
Незрозумілою була й заява Володимира Зеленського, котрий заявив журналістам, що про інтерес «неофіційного радника» п. Трампа до підприємства в Запоріжжі він дізнався зі статті The Wall Street Journal. «Я також про це прочитав, причому прочитав уночі. Я ні з ким не зустрічався, ні з ким це не обговорював. Але це «особисте питання» має бути пов’язане з президентом України, тому що «Мотор Січ» — стратегічне підприємство», — заявив глава держави «Радіо Свобода».
Але проблема в тому, що «стратегічне підприємство» насправді є приватною компанією, структура власності якої вкрай заплутана та непрозора. Вважається, що її фактичним власником є В’ячеслав Богуслаєв (хоча формально йому належать лише 14,99 % акцій), котрий контролює ПАТ через низку офшорних компаній, зареєстрованих, зокрема, на Вірґінських островах і в Панамі. Особисті статки п. Богуслаєва в різні роки оцінювали в межах 350-500 млн USD.
«Я вважаю, що історія з «Мотор Січчю» — дуже повчальна, але там є два важливих моменти. Перше, треба пам’ятати, що це приватне підприємство. Хотілося б похвалити беззмінного лідера цього підприємства п. Богуслаєва, оскільки в іноземців, котрі приїжджають, щелепи відпадають від масштабів та якості продукції, яку там виготовляють. З іншого боку, держава не поставила законодавчі запобіжники, щоб такі приватні підприємства, які свого часу також приватизували й які розвивались завдяки інтелектуальним напрацюванням, щоб вони не могли б перейти у власність іноземних власників», — заявив у інтерв’ю інформаційній аґенції «Укрінформ» Айварас Абромавичус, директор державного концерну «Укроборонпром».

Ігор Берчак

До слова
В Одесі патрульні катери Військово-морських сил України (ВМСУ) «Слов’янськ» і «Старобільськ» успішно пройшли перші ходові випробування. «Усі заходи щодо підготовки і приймання катерів, підготовки екіпажів та підготовки до виходу в море виконали в повному обсязі. На прикладі підготовки екіпажів катерів типу Island ми будемо готувати весь корабельний склад, аби максимально наблизитися до стандартів НАТО і брати участь у всіх спільних із Альянсом завданнях», — заявив адмірал Ігор Воронченко, командувач ВМСУ. За його словами, після завершення низки випробувань, обидва патрульні катери зачислять до складу ВМСУ, де під командуванням українських екіпажів вони розпочнуть чергування з дотримання морської безпеки у водах Чорного й Азовського морів. Як писав «Міст, два катери типу Island безкоштовно передало Україні Міністерство оборони США у рамках програми безпекової підтримки. Катери доправили зі США до Одеси 21 жовтня ц. р. на облавку вантажного корабля Ocean Freedom. Раніше українські військових моряки пройшли в США спеціальний десятитижневий курс навчання з експлуатації й обслуговування кораблів цього типу. Катери Island будували впродовж 1980-1990-х років для Берегової охорони США. Можуть розвивати швидкість до 54 км/год. Особовий склад — до 18 моряків, зокрема, три офіцери. На озброєнні — автоматична артилерійська установка Mk 38 Mod 0 Bushmaster калібру 25 мм і два кулемети М2НВ калібру 12,7 мм. Кораблі також обладнані радіолокаційною станцією, на облавку кожного є моторний човен.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply