Новини для українців всього свту

Thursday, Feb. 2, 2023

Москва пішла на пряму конфронтацію з Вашинґтоном

Автор:

|

Грудень 11, 2022

|

Рубрика:

Москва пішла на пряму конфронтацію з Вашинґтоном
Путін і Джо Байден у Женеві

На 6 грудня в Каїрі (Єгипет) була запланована сесія двосторонньої консультативної комісії щодо російсько-американського Договору про стратегічні наступальні озброєння (ДСНО), але вона не відбудеться. Про це заявили в Міністерстві закордонних справ (МЗС) Російської Федерації (РФ). Захід перенесли «на пізніший термін».

Конфронтація проти консультації
На консультаціях сторони планували обговорити взаємні претензії у рамках цього ключового двостороннього договору у сфері безпеки, насамперед питання щодо поновлення інспекцій на місцях. Російську делегацію мав очолити Володимир Леонтьєв, заступник Директора департаменту з питань нерозповсюдження та контролю за озброєннями МЗС РФ.
Як відомо, ДСНО — єдиний елемент колись всеосяжної системи угод із контролю над озброєннями між США та РФ. Ця угода обмежує кількість одиниць стратегічної ядерної зброї, таких як ракети великої дальності. Відповідно до ДСНО кожна з країн може мати не більше 800 носіїв ядерної зброї та не більше 1 550 боєголовок. У лютому 2021-го Джо Байден і Путін продовжили цю угоду до 2026 року. У рамках ДСНО передбачили регулярні взаємні перевірки на базах міжконтинентальних балістичних ракет, базах стратегічних підводних човнів та авіабазах стратегічної авіації, а також у місцях завантаження, складування, ремонту та на випробувальних полігонах. З 2011-го по 2020 рік сторони здійснили 328 таких перевірок. З 2020-го їх за взаємною згодою не проводили через пандемію коронавірусу.
Перше з початку війни в Україні засідання консультативної комісії означало б, що попри жорстку конфронтацію, РФ і США готові обговорювати питання, що становлять взаємний інтерес, у цьому випадку — у сфері контролю над озброєннями. Та виявилося, що все не так.
А лінія зв’язку, що створена між військовими Сполучених Штатів і Росії на початку гарячої фази війни Москви проти Києва, була використана лише раз. Чиновник, із яким спілкувалися журналісти Reuters, повідомив, що США ініціювали дзвінок через лінію «деконфліктної ситуації», щоб повідомити про свою стурбованість російськими «військовими операціями» поблизу критичної інфраструктури в Україні. Про деталі інциденту, що призвів до дзвінка на лінію, що сполучає Європейське командування Збройних сил США та Центр управління національною обороною РФ, не йдеться. Чиновник відмовився від уточнення, але сказав, що її не використали, навіть тоді, коли, ймовірно, російська ракета впала в Польщі 15 листопада.

Нова неядерна зброя
Відсутність у Путіна спілкуватися не дивує, адже він розв’язав собі руки цілком. Диктатор уже використовував страх, їжу та зброю, щоб зламати опір українців російській аґресії, а тепер вирішив використати для досягнення своїх цілей ще й зиму. Про це заявив Джон Кірбі, координатор Ради національної безпеки США зі стратегічних комунікацій. Він зазначив, що глава терористичної Росії нічого не може здобути на полі бою, тому чинить абсолютно мерзенно.
Американський чиновник заявив, що РФ навмисно бомбардує цивільну інфраструктуру, щоб завадити українцям підготуватись до холодної зими. «У відповідь ми робимо кілька речей. Надаємо зброю та необхідне тренування Збройним силам України (ЗСУ), щоб вони були успішними на полі бою. І вони успішні, як ми бачимо», — зазначив він.
Джон Кірбі також поінформував, що Сполучені Штати працюють зі своїми союзниками по всьому світу задля підтримки України. Зокрема, партнери повинні допомогти налагодити достачання всього необхідного для підтримання роботи критичної інфраструктури. «Частина цього надходить зі США, але ми визнаємо, що система ґрунтується на інфраструктурі, яка є більш унікальною для Європи, тому продовжуємо працювати з нашими союзниками та партнерами у реґіоні, — сказав він. — Було мерзенно і місяці до того, але теперішні удари РФ спрямовані лише на одне — поставити на коліна українців, адже поставити на коліна ЗСУ Путіну не до снаги».

Хибні прогнози…
Тепер щораз частіше виникають запитання, чому багато американських чиновників із ЦРУ, Пентаґону та Білого дому вірили, що РФ швидко завоює Україну. Проте Україна налагодила ефективну оборону та після запеклих контратак російські війська відступили. За інформацією The Daily Beast, у Вашинґтоні зараз почалися перевірки причин неправильних прогнозів щодо стійкості України у боротьбі з РФ.
Видання зауважує, що США просто не очікували, що опиниться втягнутим у великий міжнародний конфлікт, який може тривати роками. Так, на початку гарячої фази війни РФ мала близько 900 тис. військовослужбовців порівняно з 196,6 тис. військовими в Україні. Тому багато експертів і колишніх військових не давали Україні шансів вистояти. «Я, як і багато інших людей, неправильно оцінив військовий потенціал Росії до початку цієї війни. Я думав, що вони набагато краще підготовлені до такої війни. Це війна високої інтенсивності, яку росіяни сподівалися скоро закінчити», — заявив Кевін Раян, бригадний генерал армії США у відставці. Він зізнався, що серед експертів загалом існує тенденція переоцінювати можливості супротивника, а не лише росіян чи китайців.
Своєю чергою, Джеффрі Прайс, колишній високопосадовець Пентаґону, який вів перемовини щодо угод про ядерне роззброєння з РФ, Україною, Білоруссю та Казахстаном, визнав, що Москва мала величезну кількість бойової потужності, але використала її дуже погано. За словами чиновника, однією з фундаментальних проблем для Росії було те, що вона не змогла досягти переваги в повітрі в Україні.
Сьюзен Чо, колишня офіцерка Армії США, яка служила в розвідці, сказала, що бої — це не лише питання зброї й особового складу. «Існують й інші фактори, що відіграють величезну роль у визначенні результату війни, зокрема, лідерство, тактика, темп і моральний дух військ, і ці фактори набагато складніше оцінити до війни», — пояснила вона.
Г’ю Гастерсон, експерт із ядерної війни, зазначає, що прогнози щодо майбутніх війн зазвичай ґрунтуються на досвіді попередніх. Українці інноваційно використовували турецькі «Байрактари», або звичайні цивільні дрони — цього, за його словами, не міг передбачити ніхто. Фахівець вважає, що війни виграють тактичні інновації, блискучі командири, моральний дух, витривалість і цивільна солідарність. І стверджувати, що українці у цьому здобудуть успіхи, ніхто не наважувався.
Гантер Ріплі Ролінґс, підполковник Армії США у відставці, певен, що навіть якби Сполучені Штати достовірно спрогнозували сили України, це нічого не змінило б. Адже Вашинґтон ніколи й не намірявся воювати за Україну. «Ми могли б активізувати та зміцнити наших союзників. Могли б розмістити 18-й повітрянодесантний корпус у Польщі, що ми зробили з початку вторгнення. Але захищати Україну ніхто не планував. Ми не хотіли посилати людей, танки та техніку до України. Вони стали могутнішими союзниками, хоча не знаю, чи ми взагалі бачили в них союзників», — зазначив він.
Крім того, у виданні звертають увагу, що одним із аспектів невдач розвідки США є те, що останніми десятиліттями акцент був зміщений на боротьбу з тероризмом, а не на зіткнення з великими державами. Тепер РФ погрожує використанням ядерної зброї, тому розвідувальні служби намагаються оцінити, наскільки ця загроза реальна.

…але міцна підтримка
Зате тепер підтримка України міцна, як ніколи. Навіть майбутня Палата представників, яку контролюватиме Республіканська партія, продовжить підтримувати Київ, хоча й робитиме це з більшою підзвітністю. Про це заявив Майкл Мак-Кол, член Палати представників від штату Техас. Він і Майк Тернер, представник Огайо, які, ймовірно куруватимуть, нові пакети допомоги Україні, повідомили, що попри деякі розбіжності між двома партіями, республіканці та демократи продовжать надавати Україні двопартійну підтримку. «Ми наміряємося зробити це підзвітно та прозоро для американського народу. Туди йдуть долари американських платників податків. Чи це послаблює нашу волю допомагати українському народу в боротьбі? Ні, і вважаю, що більшість в обох партіях підтримують ці зусилля. Крім цього, республіканці повідомили, що виступають за надання Україні зброї більшої дальності.
Відтак Міністерство оборони США вже розглядає пропозицію компанії Boeing постачати Україні дешеві високоточні бомби, встановлені на доступних у великій кількості ракетах. Це дозволить Києву здійснювати удари далеко за російськими лініями оборони, а Заходу — задовольнити попит на більшу кількість зброї.
Адже військові запаси США та союзників скорочуються, і в України виникає потреба у більш досконалій зброї. Пропонована Boeing система Ground-Launched Small Diameter Bomb (GLSDB) — це один із низки планів із виробництва нових боєприпасів для України та східноєвропейських союзників Америки. GLSDB можуть почати відвантажувати вже навесні 2023 року.
Своєю чергою, The New York Times із посиланням на американські й українські джерела написала, що третина з приблизно 350 гаубиць, які передали Україні країни Заходу, перебувають у небоєздатному стані через активне використання чи отримані у бою пошкодження.
Для відновлення пошкодженого озброєння Міністерство оборони США розгорнуло у Польщі ремонтну майстерню. Україна хотіла б організувати пункти технічного обслуговування артилерії ближче до лінії фронту, щоб швидше повертати гармати у стрій.
Як повідомляв «Міст», Путін погрожує ядерною зброєю, а Байден посилює підтримку України.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply