Новини для українців всього свту

Sunday, Jul. 25, 2021

Монумент Вашинґтона — найвища будівля в столиці США

Автор:

|

Липень 09, 2015

|

Рубрика:

Монумент Вашинґтона — найвища будівля в столиці США
«Будуйте його до неба! Ви не зможете перевершити висоти принципів Вашинґтона»

«Будуйте його до неба! Ви не зможете перевершити висоти принципів Вашинґтона»

Навряд чи можна переоцінити роль Джорджа Вашинґтона в американській історії. Він допоміг сформувати Сполучені Штати в трьох важливих напрямках: як головнокомандувач Континентальної армії, що перемогла Англію у війні за незалежність; як голова Конвенту, на якому було вироблено Конституцію США; як перший Президент Сполучених Штатів. Тож на знак пошани американці постановили збудувати йому грандіозний пам’ятник, появі якого передувало сторіччя проектування, надій, невдалих початків будівництва, а також четвертьстолітня перерва, оскільки країна воювала й потім поволі відновлювалася після жахливої громадянської війни.

У самісінькому центрі
Монумент Вашинґтона розташований на Вашинґтонській Еспланаді, або ж «моллі». Це — музейно-паркова зона в самому центрі американської столиці, між будівлею Конґресу США та Меморіалом президента Лінкольна. Уявіть собі газон завдовжки більш як 3 км і завширшки майже 100 м, по обидва боки якого розташовані музеї й урядові будівлі. П’єр Ланфан, розробляючи проект Еспланади, орієнтувався на планування Єлисейських Полів у Парижі. Він назвав своє творіння «Великим проспектом».
Цей найдовший у США газон перетинають і облямовують доріжки з піску і гравію. Якщо вдягнути відповідне взуття, скажімо, такі улюблені американцями кросівки, то молл виявиться вельми приємним місцем для прогулянок, пробіжок і інших видів активного відпочинку, наприклад, гри у футбол.
Посередині еспланади стоїть обеліск — меморіал Джорджа Вашинґтона, один із найвідоміших символів столиці США. За формою він схожий на олівець, тож Вашинґтонці жартома так його й називають. Але якщо говорити серйозно, то меморіал Джорджа Вашинґтона був створений за образом і подобою класичного єгипетського обеліска.
Сайт держдепартаменту США подає таке визначення Національного Вашинґтонського монумента (а саме таку офіційну назву має обеліск): «Це — чотиристороння кам’яна споруда, розташована у Вашинґтоні (округ Колумбія), в західній частині Еспланади, споруджена в пам’ять про «батька нації», генерала, засновника та першого президента Сполучених Штатів Америки (1789-1797 рр.) Джорджа Вашинґтона».

Laus Deo
Монумент заввишки 169 м здіймається над усім містом і є найвищою будівлею в столиці Сполучених Штатів. До появи Ейфелевої вежі він був найвищою спорудою на Землі. На верхівку монумента можна дістатися, подолавши вгору 896 сходинок або ж просто ввійшовши в ліфт. Уперше ліфт у ньому був встановлений 1888 року — спочатку паровий, а 1901-го він поступився місцем електричному. Встановлені попервах парові ліфти вважалися небезпечними для жінок і дітей, які були змушені підніматися на верхівку Монумента Вашинґтона лише внутрішніми сходами споруди. Тепер усі відвідувачі користуються ліфтом.
Служба національних парків підрахувала, що до моменту святкування сторіччя монумента Вашинґтона більш як 72 млн осіб піднімалося на оглядовий майданчик, щоби подивитися на панораму американської столиці згори. Адже звідти відкривається захопливий краєвид: на Меморіал Лінкольна, Білий дім, Меморіал Томаса Джефферсона і будівлю Капітолію.
Підніжжя меморіалу оточене 50 прапорами, що символізують 50 штатів Союзу. Цікавий факт: зі східного боку на вершині монумента викарбовано два латинських слова Laus Deo, що в перекладі означає: «Хвала Богу». І кожен новий день у столиці США починається з того, що перший промінь сонця осяває цей напис.

Передісторія
Перший заклик до будівництва монумента Вашинґтона пролунав ще 1783 року, коли Континентальний конґрес ухвалив рішення встановити кінну статую на честь великого генерала, який щойно привів до перемоги свою армію добровольців у війні за незалежність. Але у нової країни були інші завдання й обмежені ресурси, і до моменту смерті Вашинґтона 1799-го жодного пам’ятника найбільш шанованій людині Америки так і не було поставлено. Це спонукало Конґрес почати проект заново, і впродовж трьох наступних десятиліть обговорювалися різні плани спорудження мавзолею в будівлі самого Капітолію. Усі ці задуми провалилися, коли сім’я Вашинґтона відмовилася перевезти його останки з його маєтку в Маунт-Верноні, що у Вірджинії.
1833 року відомі жителі столиці створили організацію, яку назвали Товариством національного монумента Джорджеві Вашинґтону, із метою зібрати гроші на будівництво обеліска. (До 1980-х рр. ця організація й опікувалася монументом. Нині ж він перебуває у віданні Служби Національних парків США, яка в 1998-2000 рр. провела масштабну реконструкцію споруди, коли монумент був повністю закритий будівельним риштуванням).
1836-го Товариство доручило архітекторам розробити проекти пам’ятника. Переможцем конкурсу виявився інженер-архітектор Роберт Міллс, який згодом побудував ще будинок Міністерства фінансів, Бюро патентів і поштамт у центрі Вашинґтона. Проект Міллса зводився до спорудження 183-метрового обеліска, оточеного біля основи круглим, із колонами грецьким храмом заввишки 31 м (цю частину проекту було згодом відкинуто через шалену на той час вартість — 1 млн USD). В остаточному варіанті залишилася порожниста колона, що має у своїй верхній частині чотиригранну піраміду, всередині якої розміщено оглядовий майданчик із вісьмома вікнами на всі чотири боки.

Заводська труба зі зламаним верхом?
Наріжний камінь монумента було закладено 4 липня 1848-го (в День незалежності США), причому це було зроблено за допомогою тієї ж лопатки, якою користувався сам Вашинґтон при закладці Капітолію 55 роками раніше. Спікер палати представників Роберт Вінтроп, виступаючи на церемонії закладки обеліска, закликав громадян Америки побудувати монумент, який висловив би вдячність усього американського народу: «Будуйте його до неба! Ви не зможете перевершити висоти принципів Вашинґтона».
Протягом кількох перших років обеліск швидко виростав, але основна частина робіт перервалася в середині 1850-х рр., коли висота монумента була доведена до 46 метрів: розгорнулися гострі дебати про рабовласництво, виникла загроза громадянської війни. Коли Марк Твен вже працював у газетах, монумент усе ще не був побудований. «Він нагадує, — писав Твен 1867-го, — заводську трубу зі зламаним верхом, з корівником біля основи, і втомлені свині сплять у святій тиші його благодатної тіні».
Нарешті 1876 року Конґрес асигнував фонди на завершення будівництва. Й ось 6 грудня 1884-го був поставлений останній — замковий — камінь. Офіційна церемонія відкриття відбулася на платформі всього за декілька метрів від шпиля.

Плити від дарувальників і ліґа «незнайок»
Так монумент стоїть і сьогодні, височіючи над усім Вашинґтоном і околицями. Його точна висота складає 169,3 м, ширина біля основи — 16,8 м, а біля вершини — 10,5 м. Товщина стін — 4,6 м біля основи і 46 см на верхівці. Він важить 79 590 т.
Пам’ятник складається 36 491 кам’яної плити. Внутрішні стіни прикрашає 188 різьблених плит, подарованих приватними особами, товариствами, містами, штатами Америки й іншими країнами світу.
Серед численних жертводавців плит для монумента в 1850-х рр. були індіанські асоціації США, а також Папа Римський Пій IX, чию плиту 1854-го вкрали і викинули в річку Потомак учасники американської націоналістичної ліґи Know Nothing, котрі дотримувалися антикатолицьких і антиірландських поглядів. У 1850-х ця ліґа на деякий час отримала контрольний пакет над Товариством національного монумента Джорджу Вашинґтону. Це, а також вищезгаданий інцидент із папським каменем, призвело до послаблення потоку коштів від жертводавців і тимчасової відмови від участі в проекті держави, а в підсумку й до зупинки будівництва. Зрештою, Know Nothing відмовилися від керівництва Товариством з будівництва монумента 1858 року.
У ті ж роки не залежна від Японії держава на Окінаві — Королівство Рюкю — пожертвувала камінь, який доставив у США знаменитий відкривач Японії для сучасного Заходу комодор Перрі, але плита так і не потрапила до Вашинґтона. Крім того деякі тогочасні дарувальники прикрашали свої плити написами, що не мали жодного стосунку до пам’яті Джорджа Вашинґтона. Наприклад, члени товариства боротьби за тверезість на своїй плиті для монумента Вашинґтона зробили напис: «Ми не будемо купувати, продавати або використовувати будь-які спиртні або солодові напої, вино, сидр, чи будь-які інші алкогольні трунки». Багато плит тих часів пізніше було замінено.

Олексій Гай

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply