Новини для українців всього свту

Thursday, Feb. 2, 2023

Міжнародні перемовини щодо України розпочалися

Автор:

|

Січень 12, 2022

|

Рубрика:

Міжнародні перемовини щодо України розпочалися
Венді Шерман і Сергій Рябков не тиснули руки навзаєм навіть для протоколу

Сполучені Штати й увесь світ ретельно готувалися о нових перемовин із Російською Федерацією (РФ). 8 січня Наташа Бертран, репортерка CNN із посиланням на неназваного посадовця Білого дому, повідомила, що Вашинґтон готовий обговорювати з Москвою нерозміщення ракет в Україні. А Дженніфер Джейкобз, кореспондентка аґенції Bloomberg, поінформувала, що США не братимуть на себе жодних зобов’язань.
7 січня Єнс Столтенберґ, генеральний секретар НАТО, заявив, що Альянс має бути готовим до провалу діалогу між РФ і Заходом. За його словами, НАТО стурбоване тим, що існує реальний ризик воєнного конфлікту, якщо дипломатичні зусилля щодо деескалації кризи зазнають невдачі, і додав, що вимоги Москви є неприйнятними і що Захід продовжить підтримувати Україну. «Сама ідея про те, що Україна є загрозою для Росії, перевертає все догори цапки. Україна не несе загрози Росії», — вважає посадовець.
9 січня на Михайлівській площі в Києві відбулася акція під назвою «Скажи Путіну ні». Серед учасників акції були голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, голова правління Кримськотатарського ресурсного центру Іскандер Барієв, громадський діяч Йосип Зісельс, активіст Володимир Балух, представники руху «Вільний Ідель-Урал», ветерани російсько-української війни, українські, казахстанські, азербайджанські активісти. Подібні акції відбулися у 20 містах України, а також за кордоном, у т. ч. у США. Зе-влада ці акції проігнорувала.
Того ж дня відбулися попередні перемовини американської та російської делегацій у Женеві (Швейцарія). Американську команду очолила Венді Шерман, заступниця державного секретаря США, а російську — Сергій Рябков, заступник міністра закордонних справ РФ. Спілкувалися понад дві години. «Розмова була складна, але ділова. Гадаю, що завтра час не витрачатимемо даремно», — резюмував він.
10 січня відбулися вже офіційні перемовини у рамках «Діалогу про стратегічну стабільність». Ця зустріч у Женеві стала першою з трьох, запланованих на найближчий час консультацій між РФ в країнами Заходу з питань безпеки. Вона тривали близько 7,5 годин. За цей час на російсько-українській війні загинули ще двоє захисників України. Того ж дня провели й засідання Комісії Україна-НАТО та перемовини Дмитра Кулеби, міністра закордонних справ України, з п. Столтенберґом.
«У нас склалося враження, що американська сторона дуже серйозно підійшла до російських пропозицій, провела їхнє поглиблене опрацювання, — оцінив перемовини п. Рябков. — Розмова була складною, довгою, дуже професійною, глибокою, конкретною. Без спроб щось прикрасити, обійти гострі кути».
«Ми ясно заявили, що США відкриті обговорювати майбутнє конкретних ракетних систем у Європі у світлі (припинення дії. — Ред.) Договору про ліквідацію ракет середньої та малої дальності», — заявила п. Шерман. — І ми нікому не дозволимо зупинити політику відкритих дверей до НАТО, яка завжди була центральною для Альянсу». Вона наголосила, що Сполучені Штати не прийматимуть жодних рішень щодо ситуації в Україні без попередніх консультацій із Києвом.
Ось яку загальну позицію виклали на перемовинах Сполучені Штати: у разі нового вторгнення РФ в Україну відповідь Заходу та США буде жорсткішою, ніж 2014 року, у т. ч. за рахунок нових санкцій щодо ключових фінансових інститутів РФ (вочевидь, ідеться про систему SWIFT), а також за рахунок посилення експортного контролю; США не мають наміру вирішувати питання вступу до НАТО інших держав, забороняючи їм це робити, тим більше, говорити за них без їхньої участі; РФ може продемонструвати, що побоювання щодо вторгнення в Україну є надмірними: потрібно просто повернути війська в казарми.
А ось яку загальну позицію виклала Російська Федерація: Москва наполягає на нерозширенні НАТО; заяви США щодо концентрації військ на кордоні з Україною Кремль розцінює як погрози з боку Заходу; РФ потрібні «залізобетонні гарантії», що Україна та Грузія ніколи не стануть членами НАТО.
Щоб тиснути на хід перемовин у Західному військовому окрузі Росії 11 січня оголосили масштабні військові навчання неподалік від українських кордонів — у Воронезькій, Білгородській, Брянській і Смоленській областях. У них беруть участь близько 3 тис. військових, близько 300 одиниць військової техніки, зокрема, танки Т-72Б3, бойові машини піхоти БМП-2, а також штатне стрілецьке озброєння.
Ентоні Блінкен, державний секретар США, одразу ж після перемовин зателефонував своєму українському колезі по результат. Вони узгодили подальші кроки України та США, зокрема, враховуючи наступні дипломатичні контакти з РФ.
На 12 січня призначили засідання Ради Росія-НАТО у Брюсселі (Бельгія), а на 13 січня — перемовини за лінією Організації з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ) у Відні (Австрія). Цього ж дня мають відбутися неформальні перемовини міністрів закордонних справ Європейського Союзу (ЄС), які завершаться 14 січня. «Ми завершили півтора дня дискусій констатацією, ризикну навіть сказати, спільною констатацією того, що про подальші кроки і про перспективи всієї цієї роботи судитимемо і прийматимемо відповідні рішення за підсумками заходів, які ще очікуються найближчими днями, а саме: захід у Брюсселі 12 січня, де ми зустрінемося з НАТОВцями у колективному форматі, та засідання Постійної ради ОБСЄ наступного дня», — оголосив п. Рябков. — От після цього стане зрозумілішим, чи є основа для того, щоб запропонувати керівництву прийняти те чи те політичне рішення на користь продовження цього процесу, якщо так, то в якому форматі, або ми маємо щось інше і можемо з жалем констатувати в цьому у випадку, що НАТОвська група вважала для себе правильним відхилити нашу ініціативу. Тоді ситуація виглядатиме інакше». Він також запевнив, що РФ не має намірів «нападати» на Україну, але історія засвідчила, що словам Москви вірити не можна.
А на 22 січня Світовий конґрес українців (СКУ) призначив всесвітню акцію «Зупиніть Путіна зараз!». Вона буде приурочена до Дня соборності України, коли вшановують річницю об’єднання українських земель 1919 року. «Методи Путіна добре відомі, задобрення тільки заохотить його, — заявив Павло Ґрод, президент СКУ. — Його імперські амбіції не обмежуються сусідніми з РФ державами, адже він продовжує дестабілізувати демократії в усьому світі».
Тактика Кремля для відбудови імперії передбачає: захоплення влади російськими військами, або їхніми найманцями, як це нещодавно спостерігалось в Україні, Грузії та Молдові; підтримку кривавих режимів, таких, як у Білорусі Лукашенка; використання енергії як зброї для підкупу та примусу, зокрема, за допомогою газогону «Північний потік-2» (ПП2).
«Більше ніяких угод із Путіним! — закликали в СКУ. — РФ повинна дотримуватися міжнародних законів і угод, які вона підписала, або постати перед серйозними наслідками за їхнє порушення. Міжнародна спільнота вимагає рішучих дій, аби зупинити численні порушення Кремля. Євроатлантична спільнота має припинити свою стратегію задобрення. Ми закликаємо Сполучені Штати Америки та міжнародну спільноту розпочати введення каральних санкцій і надати потужну військову та безпекову підтримку Україні негайно!»
Українська діаспора закликала міжнародну спільноту: вимагати від Путіна негайно вивести російські війська з України й з-під її кордонів; зупинити запуск ПП2; надати України План дій щодо членства в НАТО та членства в ЄС; надати військову та технічну допомогу Україні.
Як можна долучитись до акції: організувати або долучитись до громадського мітинґу (особисто чи віртуально); написати, зателефонувати та організувати зустріч із політичними лідерами та урядовцями; провести інформаційні кампанії в соціальних мережах, використовуючи гештег #SayNOtoPutin; опублікувати статті в місцевих медіа (брифінг для преси про війну в Україні, який підготував Конґрес українців Канади).
Як повідомляв «Міст», бажання Путіна нагадують план нового переділу Європи.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply