Новини для українців всього свту

Sunday, Sep. 25, 2022

Між США та КНР зароджується нове протистояння

Автор:

|

Травень 22, 2020

|

Рубрика:

Між США та КНР зароджується нове протистояння

Ще не встигло висхнути, як слід, чорнило під американсько-китайською торговою угодою, як виникла небезпека її розірвання.

Позиція США
Влада Китайської Народної Республіки (КНР) відмовилася співпрацювати з американськими фахівцями під час розслідування походження нової коронавірусної інфекції. У відповідь США можуть запровадити санкції проти Пекіна. Законопроєкт «Про відповідальність за Covid-19», який надасть американському президентові відповідні повноваження, представили сенатори від Республіканської партії. «Замовчування істини на тлі спалаху коронавірусу Комуністичною партією Китаю не може відбуватися безконтрольно, — заявив сенатор Роджер Вікер. — Цей законопроєкт дозволить президентові вжити відповідних заходів проти уряду КНР, аби запобігти таким спалахам у майбутньому». Він запропонував господарю Овального кабінету запевнити Конґрес, що КНР надала повний звіт із виникнення Covid-19, зачинила всі «мокрі ринки», а також звільнила прихильників демократії в Сянгані, заарештованих після початку пандемії. Законопроєкт дозволить президентові США заморожувати активи, забороняти поїздки, анульовувати візи, а також обмежувати видавання кредитів китайським підприємствам американськими установами та забороняти лістинг китайських фірм на американських біржах. Дональд Трамп заявив, що розгляне цей законопроєкт.
Своєю чергою, Федеральне бюро розслідувань звинуватило КНР у спробах незаконно отримати інформацію про дослідження коронавірусу, які проводять американські організації. Найімовірнішими цілями для кібератак стали сектори охорони здоров’я, фармацевтики та компанії, які досліджують коронавірус. «ФБР розслідує злам американських організацій, які проводять дослідження Covid-19, який здійснили пов’язані з КНР кіберсуб’єкти та мисливцями за інформацією. Цих осіб помітили в спробах виявити і незаконно отримати цінні дані інтелектуальної власності і дані про стан здоров’я громадськості, пов’язані з вакцинами, лікуванням і тестуванням», — йдеться в заяві спецслужби.
Зі заявою, що засуджує спроби китайців викрасти американську інтелектуальну власність, виступив і Майк Помпео, державний секретар США. «Сполучені Штати закликають КНР припинити цю зловмисну діяльність. Поведінка КНР у кіберпросторі є продовженням контрпродуктивних дій країни під час пандемії Covid-19. У той час, коли Сполучені Штати, наші союзники і партнери співпрацюють, забезпечуючи колективні та транспарентні зусилля в ім’я порятунку людських життів, Пекін продовжує придушувати голоси вчених, журналістів, громадян і поширювати дезінформацію, яка погіршує цю кризу у сфері охорони здоров’я», — зазначив він.
А Пітер Наварро, радник Білого дому, заявив, що КНР доведеться «заплатити за рахунками» за неприйняті вчасно заходи в боротьбі з пандемією. Зараз США ведуть повномасштабне розслідування про походження та поширення коронавірусу. Згідно з однією з версій, у Вашинґтоні не виключають, що вірус походить із наукової лабораторії в Ухані. Паралельно американська розвідка повідомила, що вірус не має штучного походження і не був генетично модифікований.

Позиція КНР
Через звинувачення Вашинґтона щодо коронавірусу влада КНР готова відмовитися від торгової угоди зі США. Про це написало видання Global Times із посиланням на чиновників, близьких до прийняття такого рішення.
Відтак новий конфлікт Китаю і Сполучених Штатів після коронакризи може «добити» світову економіку.
Конфлікт двох найбільших економік світу вже став головним гальмом зростання 2019-го. Сторони зробили кроки назустріч одна одній лише наприкінці грудня, а в січні ц. р. домовилися про першу частину всеосяжної угоди.
Однак коли в США з’явилися чутки про необхідність покарати КНР за поширення коронавірусу, в Китаї різко зросло бажання розірвати угоду і продовжити конфлікт, пише видання. До цього більшість чиновників схилялася до думки про компроміс, але тепер запанувала ідея використати форс-мажорні обставини для відмови від своїх зобов’язань. У Пекіні вважають, що можуть скористатися безпрецедентними проблемами в США, а також майбутніми президентськими виборами. А Гао Лін’юнь, експерт Китайської академії соціальних наук, вказує, що зараз КНР набагато краще готова до протистояння зі США, адже знає, яких можна завдати ударів у відповідь американській економіці.
Пекін може запровадити санкції проти чотирьох американських конґресменів і двох організацій через внесений до Сенату Конґресу США законопроєкту про обмежувальні заходи проти Пекіна. До санкційного списку КНР також може потрапити Ерік Шмітт, генеральний прокурор штату Міссурі, котрий першим подав позов проти влади КНР, звинувативши її у приховуванні інформації про поширення Covid-19. За інформацією журналістів, Китай має намір не просто відповісти символічно, але вдатися до контрзаходів, які «будуть болючими» для Сполучених Штатів.
А Чжао Ліцзянь, офіційний представник Міністерства закордонних справ КНР, назвав внесений до Сенату США законопроєкт аморальним. На його думку, така ініціатива абсолютно ігнорує факти. Дипломат наголосив, що з початку пандемії Китай тісно співпрацював зі Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ).

Міжнародний арбітраж
Австралія й Європейський Союз (ЄС) запропонували провести незалежного розслідування джерела походження та масового поширення коронавірусу. Пропозицію підтримали 62 країни, серед яких Росія, Південна Африка, Велика Британія, Індонезія, Японія, Південна Корея, Туреччина, Україна й інші. Ініціатива знайшла широкий відгук напередодні Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я, що відкрилася 18 травня у Женеві. Вона закликає провести «об’єктивну, незалежну і всеосяжну оцінку координованих ВООЗ міжнародних заходів охорони здоров’я у відповідь на Covid-19».
Меріс Пейн, міністерка закордонних справ Австралії, заявила, що прибічники цієї ініціативи хочуть допомогти світу винести уроки, необхідні для захисту здоров’я. А Вірджинія Батту-Хенрікссон, речниця Європейської служби зовнішньої дії, зазначила, що ЄС має намір домогтися консенсусу щодо такого розслідування. «Нам потрібна підтримка всіх основних гравців, а Китай — один із них», — заявила вона.
Однак ініціатива провести розслідування викликала різкий осуд із боку Пекіна. Австралію, що першою озвучила цю ідею, Пекін звинуватив у політичній атаці на КНР, хоча в документі не згадують ні Китай, ні місто Ухань. Зате в ньому зазначена необхідність співпраці ВООЗ із Всесвітньою організацією охорони здоров’я тварин для проведення наукових і спільних польових місій і виявлення зоонозних джерел вірусу і маршруту його проникнення до людей, у т. ч. можливу роль проміжних господарів.

Євген Клен

До слова
Джо Байден, імовірний кандидат у президенти США від Демократичної партії, випередив свого майбутнього суперника Дональда Трампа в передвиборній гонитві на 5 %. Про це свідчить рейтинґ загальнонаціональної підтримки виборців (SSRS). Згідно з даними дослідження, 51 % опитаних підтримує колишнього віцепрезидента, в той час, як теперішньому президенту віддають перевагу 46 % виборців. Крім цього, автори дослідження зазначають, що п. Байден більше популярний у жінок, а п. Трампа на виборах готові підтримати чоловіки. Відмінності електорату кандидатів на цьому не закінчуються. Якщо представника демократів більше підтримує темношкіре населення Сполучених Штатів і люди віком за 40, то республіканець подобається білошкірому електорату та молоді. Головною перевагою американського лідера перед кандидатом від демократів виборці назвали економічні компетенції — 54 % опитаних. А ось у питанні боротьби з пандемією коронавірусу респонденти віддали перевагу опонентові теперішнього господаря Овального кабінету — 51 %. Загальна кількість респондентів, котрі неґативно ставляться до Дональда Трампа, — 55 %, а до Джо Байдена — 46 %. Нагадаємо, що вибори 46-го президента США мають відбутися 3 листопада ц. р.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply