Новини для українців всього свту

Tuesday, Aug. 9, 2022

Мільйонер із Каліфорнії забезпечить Україну новою стрілецькою зброєю

Автор:

|

Січень 19, 2017

|

Рубрика:

Мільйонер із Каліфорнії забезпечить Україну новою стрілецькою зброєю

Ігор Пастернак

На початку січня ц. р. Державний концерн «Укроборонпром» підписав контракт із американською компанією Aeroscraft про випуск в Україні однієї з версій американської гвинтівки M16 — WAC47. Угода стала черговим кроком на шляху реалізації масштабної реформи Збройних сил України (ЗСУ). Нагадаємо, що 20 травня 2016-го Президент Порошенко підписав документ під назвою Стратегічний оборонний бюлетень, який передбачає повний перегляд військової доктрини України, системи підготовки та оснащення ЗСУ. Головна мета — перехід до 2020 року на стандарти НАТО. «Ми нарешті відходимо від системи побудови радянської армії та будуємо справжні й ефективні Збройні сили. Для мене це дуже важливо, бо це є доказом того, що Україна та НАТО розмовляють однією мовою і добре розуміють один одного», — наголосив тоді глава держави.

Позичена зброя
Модифікація WAC47 обрана саме тому, що вона спроектована під радянські набої калібру 7,62х39 мм, які використовуються, зокрема, в автоматах Калашникова. Водночас гвинтівку можна без проблем модифікувати під стандартні натовські патрони 5,56х45 мм.
Як зазначили представники «Укроборонпрому», однією з головних причин, які підштовхнули до рішення про початок виробництва американської гвинтівки в Україні, стали проблеми, з якими зіштовхнулися українські військовослужбовці під час спільних операцій української армії з військами НАТО.
Так, українським саперам, котрі брали участь в підтримці місії НАТО в Афганістані, через проблеми з несумісністю боєприпасів довелося позичати німецькі штурмові гвинтівки G36 у військових із Литви. Аналогічні проблеми виникли і в українських солдатів, котрі входять до складу спільної Литовсько-Польсько-Української бригади. Литовці та поляки використовують штурмову гвинтівку Beryl калібром 5,56х45, у той час, як українці — ще радянські автомати АКМ або АКМС калібром 7,62х39. Зазначимо, що в країнах НАТО немає єдиної стандартної штурмової гвинтівки, натомість є угода про використання однакового калібру боєприпасів, що дозволяє солдатам із різних держав-членів Альянсу обмінюватися в бою патронами, навіть якщо вони використовують різні види зброї.

Проблема з патронами
Угода про випуск WAC47 в Україні — не перший випадок виробництва в Україні іноземної зброї, модифікованої під радянські патрони. Так, підприємство RPC Fort випускає одну з версій ізраїльської гвинтівки Tavor, на яку ізраїльські збройні сили перейшли після M16. В ізраїльських Tavor використовується стандартний натовський калібр 5,56х45 мм, водночас українська версія призначена для радянського калібру, але також може бути модифікована під стандарт НАТО.
Варто зазначити, що проблема набоїв доволі гостро стоїть перед ЗСУ. Єдине підприємство, яке виробляло боєприпаси для стрілецької зброї — Луганський патронний завод — вивезли у Росію. «Водночас запаси, що залишилися в спадок від радянської армії не безмежні, значна їхня частина була бездумно утилізована або продана в часи, коли ніхто не думав, що доведеться воювати», — заявляв свого часу Олександр Турчинов, голова Ради національної безпеки й оборони України.

Втілення американської мрії
Але повернімося до WAC47. Найцікавіше в цій історії те, що американська компанія Aeroscraft, яка взялася реалізовувати цей проект, заснована випускником Львівського політехнічного інституту. Ігор Пастернак до 30 років мешкав у Львові й першу свою фірму Aeros (тоді це називалося кооператив) заснував 1987-го в Україні. Aeros спеціалізувався на виробництві аеростатів невеликих розмірів, які в ті часи найбільше використовувалися в рекламному бізнесі.
Еміґрувавши 1994 року до Сполучених Штатів п. Пастернак став втіленням американської мрії. Тепер його компанія Aeroscraft — найбільший виробник аеростатів і дирижаблів на Землі, його клієнти — уряди провідних країн світу й американське Міністерство оборони. Випускник «Львівської політехніки» — мільйонер і великий патріот України.
Ще 2016-го його фірма розпочала поставки в Україну систем раннього виявлення, попередження й ідентифікації цілей для охорони кордону на узбережжі Азовського моря. Як розповів Василь Серватюк, перший заступник голови Державної прикордонної служби України, досі кордон контролювався за допомогою застарілих радянських радіолокаційних станцій, причому існувало шість так званих радіолокаційних тіней — ділянок, які існуючі станції не «бачили».
У рамках плану «Морська стіна» були закуплені сучасні комплекси, створені в компанії Ігоря Пастернака. «Кожен із них контролює територію в радіусі 40 км, працює за будь-якої погоди, вдень і вночі, одночасно може стежити за 200 цілями. Комплекси оснащені радіолокаторами та відеокамерами. Встановлюються на спеціальних вишках», — розповів на прес-конференції в Києві сам власник Aeroscraft.
Причому вже незабаром виробництво комплексів із американських комплектуючих планують розпочати в Україні на технічній базі Державного концерну «Укроборонпром». «Це реальний трансферт технологій зі Сполучених Штатів, що є ознакою довіри та визнанням нашої професійності. Це реальний проект, реалізований з нуля й у стислі терміни. Це наша відповідь усім тим диванним експертам і «зрадофілам», котрі лише й уміють, що робити популістичні заяви», — наголосив Володимир Коробов, заступник генерального директора з авіабудування та виробництва «Укроборонпрому».
P. S. Від себе додамо, що крім суто військового аспекту, виробництво в Україні гвинтівки WAC47 та електронних систем спостереження має ще й чималий суто економічний ефект, адже це означає створення нових робочих місць і появу нових промислових потужностей. «Укроборонпром» уже заявив, що готовий, за умови фінансування з боку держави, побудувати завод із виробництва боєприпасів, як ще радянських, так і натовських калібрів. Проект створення заводу вже перебуває на розгляді в Кабінеті Міністрів.

Ігор Берчак

До теми
2016 року державний концерн «Укроборонпром» передав українським військовим більше 6 тис. одиниць озброєння та повністю виконав державне оборонне замовлення. Водночас підприємства концерну створили низку новітніх взірців озброєння. Однією з найінноваційніших розробок став безпілотний багатоцільовий транспортний засіб «Фантом» — дистанційно керований мінібронетранспортер, який може бути оснащений різноманітним озброєнням, в т. ч. високоточними ракетами.
Також на військових полігонах України відбулася низка вогневих випробувань ракетного озброєння класу «поверхня-поверхня». «Озброєння, яке може летіти на десятки кілометрів і потрапляти в центр кола з радіусом 50 м. Страшна зброя, яка нам дуже необхідна для захисту Батьківщини. Але якої було дуже мало й яку ми тепер навчилися робити самі», — прокоментував одне з випробувань Юрій Бірюков, радник Президента України.
Була проведена модернізація бойового гелікоптера Мі-24ПУ1, який оснастили передовою електронікою, новими двигунами, а також надсучасним комплексом захисту АДРОС, який збиває з курсу ракети з тепловим наведення типу «Ігла» та Stinger. Удосконалили й бойову машину піхоти БМП-1УМД, яка тепер озброєна 30-мм автоматичною гарматою, спареною з кулеметом, протитанковими ракетами «Бар’єр» та автоматичним гранатометом. Цього озброєння вистачає для гарантованого знищення живої сили противника, в т. ч. за укриттями, а також будь-якої бронетехніки — від легких бронемашин до танків. Величезна робота була проведена над електронною «начинкою» бойової машини — цифровою системою управління вогнем, яка отримала назву «Мисливець». Ця система здатна в автоматичному режимі розпізнавати та відстежувати цілі та є одним із елементів створення роботизованих бойових модулів.
Останні вже неодноразово доводили свою високу ефективність на полі бою. Серед новинок-2016 — бойові модулі «Вій» і «Тайпан», про які тижневик «Міст» уже писав, призначені для ураження живої сили противника, транспортних засобів, наземних об’єктів на дальності до 2 км, а також повітряних цілей на висотах до 1000 м. Завдяки використанню сучасних електронних систем, робота модулів здійснюється дистанційно, з можливістю використання сучасних тепловізійних прицілів.
Українська оборонна промисловість також активно працює над створенням ударних (а не лише розвідувальних) безпілотних літальних апаратів. Безпілотник «Горлиця», оснащений високоточними засобами ураження. Він має дальність польоту більше 1000 км. Ще одна новинка — мобільний мінометний комплекс калібру 120 мм на базі бронеавтомобіля з високою прохідністю. Для приведення комплексу в бойовий стан із похідного необхідно лише 30 секунд, а покинути позицію можна вже через 20 секунд після пострілу, ще до нанесення ворогом вогневого удару у відповідь.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply