Новини для українців всього свту

Friday, Oct. 22, 2021

Меморіал Голодомору освятили у Вашинґтоні

Автор:

|

Листопад 12, 2015

|

Рубрика:

Меморіал Голодомору освятили у Вашинґтоні

Меморіал жертвам Голодомору 1932-1933 рр. в Україні

Понад 5 тис. українців зі США й Канади, а також з України приїхали 7 листопада ц. р. до столиці США, де відбулося урочисте відкриття й освячення Меморіалу жертвам Голодомору 1932-1933 рр. в Україні. Монумент установили неподалік від центрального вокзалу Union Station. Перед вокзалом‚ посередині Colubus Circle, було створено імпровізований майданчик зі сценою й екраном‚ на якому можна було побачити всі події свята‚ а перед його початком демонстрували фільми про Голодомор та вшанування пам’яті його жертв у містах США, передовсім — у Нью-Йорку.
Перед початком офіційної церемонії припинився вранішній дощ і Михайло Савків, голова Крайового комітету США з визнання Голодомору ґеноцидом, розпочав свято з представлення його почесних учасників.
Українські американські ветерани винесли на сцену прапори США‚ України та громадських організацій. Солістка Юлія Ступінь заспівала гімни США й України. Спів підхопили всі присутні.
Почесною гостею події була Марина Порошенко, дружина Президента України. В урочистостях також узяли участь і промовляли: конґресмен Сандер Левін, автор закону США, що дозволив урядові України встановити меморіал на федеральній землі округу Колумбія; конґресвумен Марсі Каптур, спеціальний помічник Президента США; Чарльз Купчан, старший директор із питань Європи, Російської Федерації (РФ) і Центральної Азії Національної ради з питань безпеки, котрий прочитав офіційне звернення Білого дому; Пола Добрянськи‚ політичний і державний діяч, фахівець з інформаційної сфери й експерт у справах зовнішньої політики США, котра прочитала привітання від президента Джорджа Буша; Мелані Вервер, посол із особливих доручень президента Клінтона з глобальних проблем жінок, прочитала привіт від кандидата у президенти США Гіларі Клінтон; Лариса Курилас, автор проекту пам’ятника; Олександр Северин та Ольга Матула, свідки Голодомору.
Освячення пам’ятника провели патріарх Української греко-католицької церкви Святослав‚ патріарх Української православної церкви Київського патріархату Філарет‚ митрополит Української православної церкви США Антоній у співслужінні владик і священиків.
На святі були й поранені учасники війни з РФ Ігор Гордійчук‚ Олександр Косолапов‚ Вадим Мазніченко та Вадим Свириденко‚ котрих лікують у США‚ дипломати‚ духовні, культурні та громадські діячі‚ провідники ряду фінансових установ.
Під час церемонії також транслювалися відеозвернення сенаторів Чарльза Шумера та Роба Портмана, прочитали звернення кандидата у президенти США Джеба Буша. Одержали привітання від сенатора Марка Рубіо, конґресменів Родні Фрелінґгайзена та Брендона Бойла. Промовляли Евген Чолій, президент Світового конґресу українців, і Тамара Олексій, президент Українського конґресового комітету Америки.
Роберт Воґель, директор Служби національних парків, наголосив‚ що Вашинґтон радо приймає меморіали світового значення‚ якими є пам’ятники Тарасові Шевченкові та жертвам Голодомору. Він пообіцяв постійно турбуватися про збереження та належний догляд нового монумента як святого місця пам’яті про трагедію українського народу.
Тепло вітали присутні промову п. Левіна‚ котрий наголосив‚ що завдяки новому монументові світ ще раз дізнається про трагедію України‚ незламність її народу. Михайло Савків назвав Сандера Левіна «українським конґресменом у США».
«Ми не можемо повернути час‚ але можемо зберегти в серцях пам’ять про тих‚ хто загинув голодною смертю з рук злочинців», — сказала у своєму слові п. Порошенко. Вона подякувала всій українській світовій громаді за неймовірні зусилля для відновлення справедливості й визнання трагедії українського народу ґеноцидом, а американському народові — за підтримку, людське співчуття та засудження тих, хто спромігся на злочин проти українського народу як майже століття тому, так і тепер. Також дружина Президента України висловила слова вдячності авторці проекту меморіалу архітектору Курилас, американці українського походження, за творче втілення історичної правди. Гостя висловила подяку всім‚ хто був причетний до створення пам’ятника та репрезентувала відео звернення Президента України‚ котрий промовляв українською перед київським пам’ятником жертвам Голодомору біля Михайлівського собору‚ а текст на екрані був субтитрований англійською.
«Нині відбувається справді історична подія — відкриття у столиці США Меморіалу жертвам Голодомору в Україні 1932-1933 рр., — сказав Петро Порошенко. — Це дійство — справжнє свідчення перемоги правди над брехнею, добра — над злом. Є певний символізм у тому, що цей величний монумент постає в річницю більшовицького перевороту 1917 року, який обернувся трагічними наслідками, і не лише для України. А з другого боку — у перший рік дії законів незалежної України про декомунізацію та про державне визнання героїв національно-визвольних змагань. Через два тижні після місцевих виборів — перших майже за сто років, у яких не брала участі Комуністична партія. І за два тижні до другої річниці початку Революції гідності, яка міцно поставила нашу країну на твердий європейський шлях.
Ґеноцид-Голодомор став одним із найжахливіших злочинів у людській історії. Цей кримінал проти українського народу вчинив радянський комуністичний тоталітарний режим, у який тоді реінкарнувалася Російська імперія. Вона неодноразово міняла прапори, але її ненависть до України залишалася постійною. Голодомор намагалися забрехати, замовчати. Хотіли знищити навіть рештки пам’яті про нього. І нічого у них не вийшло! На початку 1980-х рр. тисячі американців українського походження об’єднались у поширенні правди про Голодомор, який у Кремлі тоді вже вважали надійно викресленим із історії.
Результатом тієї потужної інформаційної кампанії української громадськості стала діяльність комісії Сполучених Штатів із дослідження українського Голоду 1932-1933 рр. Сьогодні — чудова нагода, щоби подякувати всім, хто був причетний до створення та діяльності цієї комісії. І декого дозвольте згадати персонально.
Виконавчим директором урядової комісії США, яка постала з ініціативи української громади в Америці та за всебічної підтримки Конґресу США, став Джеймс Мейс. «Ваші мертві вибрали мене», — цими майже біблійними словами описав п. Мейс свою місію. Цей великий американець і великий українець, один із найвідоміших дослідників Голодомору, був одним із тих, кого ми називаємо людьми правди. Невтомний лицар істини повідав гірку правду про події 1930-х рр. в Україні всьому світові, і, до речі, значною мірою — самій Україні.
Серед головних джерел правди про Голодомор слід згадати і працю Роберта Конквеста «Жнива скорботи». Ця безсмертна книга силою фактів поклала край фальсифікаціям радянсько-російського режиму про Голодомор. І п. Мейс, і п. Конквест, і багато інших американців відкривали світові правду. Неможливо забути про мільйони людей, замордованих голодом у мирний час на землі, яку весь світ називав не інакше, як житницею Європи. Смерть мільйонів українців на початку 1930-х рр. не була наслідком природних катаклізмів чи епідемій. Ці страшні «жнива скорботи» стали результатом нелюдської жорстокості тоталітарного режиму. Цей голод був спробою поставити українців на коліна, відібрати у нас гідність, знищити нашу національну ідентичність, умертвити надію на право творити свою власну долю на власній землі. У такий спосіб імперія намагалася зруйнувати самі основи волелюбної української нації, підірвати нашу духовну культуру й етнічну самобутність.
Парламенти багатьох країн, у т. ч. й Конґрес США, визнали цей злочин ґеноцидом. 2006-го це зробила й Верховна Рада України, і я пишаюся тим, що й моє тверде «за» пролунало в багатоголоссі тих, хто приймав це історичне рішення.
Прямо тут і саме зараз спільними зусиллями української громади Америки й української держави у Вашинґтоні відкривається меморіал, який стане черговим доказом того, що жодним лихоліттям, жодним злочинним намірам недругів не здолати нашого народу, який прагне правди, свободи, демократії та миру на своїй землі й у своїй державі.
Меморіал у Вашинґтоні відкривається у той час, коли Україна відстоює свою незалежність, долаючи перешкоди та даючи відсіч аґресії РФ. Кремль знову, як і в часи Голодомору, намагається стерти Україну з мапи світу. Смерть знову приходить зі Сходу. Та я глибоко
переконаний в тому, що, як і понад 80 років тому, ніяка зла московська сила не здатна поставити українців на коліна, змусити нас відмовитися від Свободи, Незалежності, Гідності
та Соборності.
Хотів би висловити щиру вдячність Президенту й уряду США, усьому дружньому американському народові за солідарність із українським народом, і українській громаді Сполучених Штатів — за підтримку історичної Батьківщини. Шановні пані та панове! Давайте помолимося за невинні душі наших предків! Поклянемося ніколи не забути й не зрадити їх. Слава Україні!»
Лариса Курилас подякувала всім‚ хто був причетний до створення меморіалу. 13 жовтня
2006 року Конґрес США ухвалив і Президент Джордж Буш підписав закон США про надання дозволу урядові України встановити на федеральній землі округу Колумбія Меморіал жертвам Голодомору в Україні. У липні 2012-го на відкритому засіданні Комісії США з образотворчого мистецтва було схвалено остаточний дизайн пам’ятника за проектом п. Курилас «Поле пшениці», а у вересні того ж року він був схвалений Національною комісією США з планування столиці.
Проект фінансували неприбуткові організації. Із початку 2014 року генеральний підрядник проекту — будівельна компанія Forrester і ливарня Laran Bronze приступили до будівель-
них робіт на майданчику та виготовлення пам’ятника. Архітекторський супровід проекту
здійснювала компанія Hartman-Cox Architects.
Офіційну частину свята завершив спів Української капели бандуристів ім. Тараса Шевченка з Детройта під керівництвом Олега Махлая‚ яка виконала духовний гімн «Боже великий‚ єдиний».
Марина Порошенко підійшла до поранених героїв війни з РФ і сердечно привітала воїнів. Потім усі учасники свята з прапорами та гаслами пройшли головними вулицями столиці до Білого дому‚ де за участі патріарха Святослава відбулося молитовне служіння зі співом українських духовних пісень.
На Union Station відкрилася виставка‚ яка до 14 листопада розповідатиме мешканцям і гостям міста про жахливу трагедію — Голодомор-Ґеноцид 1932-1933 рр. в Україні‚ організований комуністичним урядом СРСР . Через цю станцію щодня проходять понад 70 тис. осіб‚ тож багато з них дізналися про страждання українського народу‚ заподіяні більшовицькою Москвою. На виставці постійно перебували її організатори Люба й Андрій Чорнодольські‚ котрі роздавали відвідувачам інформаційні матеріали.
Поблизу стояв також канадський пересувний кінотеатр-автобус фундації «Канада-Україна»‚ у якому приймала гостей Рома Дзерович. Автобус уже здійснив тур усією Канадою та прибув до США.
8 листопада в українських православній і греко-католицькій церквах відбулися богослужіння. Пропам’ятний концерт за участю українських американських творчих колективів і солістів відбувся у концертній залі Університету Джорджа Вашинґтона.

Ларіон Костенко

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply