Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 28, 2023

Ліґа плюща

Автор:

|

Березень 19, 2015

|

Рубрика:

Ліґа плюща
Гарвард: найстаріший університет Америки вражає своєю маєстатичністю

Гарвард: найстаріший університет Америки вражає своєю маєстатичністю

«Ліґа плюща» — доволі кумедна назва для об’єднання університетів, хіба ні? А тимчасом тут — усе серйозно. До цієї елітної групи входить вісім найстаріших вищих навчальних закладів Америки: Бравнський, Гарвардський, Єльський, Корнвельський, Колумбійський, Пенсільванський і Прінстонський університети, а також Дартмутський коледж. Члени Ліґи плюща традиційно займають верхні позиції в авторитетних рейтингах світових університетів і не перший рік входять до трійки найкращих ВНЗ США, за версією журналу US News and World Report.

Звідки ж назва?
Деякі коледжі починаючи з ХІХ ст. дотримувалися цікавої традиції: студенти в перший день занять садили плющ на території кампусу. Той плющ ріс собі і ріс, аж доки не втрутилися… журналісти. За легендою, редакція газети довірила одному спортивному журналісту висвітлювати футбольний матч між університетами Колумбії та Пенсильванії. Маючи сумніви щодо того, що гра буде цікавою, він бурчав: «Мені доведеться дивитися, як росте плющ». «Естафетну паличку» перехопив інший репортер і, неправильно інтерпретувавши, охрестив групу найстаріших американських університетів «Ліґою плюща».
Перша офіційна згадка про плющ як термін з’явилася в статті газети New York Tribune від 14 жовтня 1933 року, де спортивний журналіст Стенлі Вудвард висвітлював футбольні матчі східних університетів: Еastern ivy colleges.
Назва «Ліґа плюща» стала загальноприйнятою з появою спортивного об’єднання NCAA Division I 1954 року. Тоді всі небайдужі американці остаточно розділилися на вболівальників різних університетських команд. А поняття «Ліґа плюща» поширилося на інші аспекти життя об’єднаних у ній університетів.

Престижність — понад усе!
Цікаво, що в кожному штаті північного сходу США — по вишу з Ліґи. А в штаті Нью-Йорк — аж два. Ось тільки Мену і Вермонту нічим похвалитися. Тут викладають учені світового рівня, найкращі у своїх галузях. Університети Ліґи числяться серед найбагатших академічних закладів світу.
Інформація про закінчення одного з університетів Ліґи плюща в резюме — це сигнал must see для спеціаліста з підбору персоналу, а диплом є перепусткою в будь-яке товариство. По закінченні навчання студенти стають частиною глобальної асоціації випускників, серед яких — багато впливових людей.
Вартість навчання в університетах Ліґи співмірна з усіма іншими основними показниками і є однією з найвищих у США. Вищу освіту тут можна отримати, в середньому, за 45 тис. USD на рік.
Але, згідно з різними опитуваннями, стартова заробітна плата випускників Ліґи плюща починається в середньому від 49-59 тис. USD на рік, а це, зауважте, на 32% вище, ніж у студентів, які отримали диплом в інших американських ВНЗ.

Гарвард
Університети Ліґи плюща ще називають «Стародавніьою вісімкою», адже до неї належать найстаріші ВНЗ США. Сім із восьми навчальних закладів Ліґи були засновані ще до здобуття Сполученими Штатами незалежності.
Найстаріший приватний виш США зі світовим ім’ям — Гарвардський університет — відкрився 1636 року в Кембриджі, штат Массачусетс. Його професори полюбляють підкреслювати, що при наборі студентів керуються тільки здібностями абітурієнтів, а не їх спроможністю платити за навчання. Витрати повністю або частково покриваються за рахунок цільових стипендій (scholarships) і фінансових позик.
В університеті — дев’ять факультетів: медицини, мистецтв, богослов’я, юриспруденції, бізнесу, дизайну, педагогіки, охорони здоров’я та менеджменту. Медичний і юридичний факультети вважаються найбільш неприступними: вступити сюди складно навіть дуже талановитим абітурієнтам.

Прінстон
Прінстонський виш (1746, м. Прінстон, штат Нью-Джерзі) зарекомендував себе як один з найкращих університетів США в галузі викладання інженерної фізики, механіки та математики. Найпопулярніші напрямки — технічні: інженерія, аерокосмічні системи, механіка та плазмова фізика.
Утім, всі студенти Прінстону отримують різнобічну освіту: вони повинні вивчити по дві дисципліни з чотирьох галузей, (природничі науки; соціальні науки, мистецтво та література; історія, філософія, релігія).
Всі письмові іспити в Прінстоні проводять за «системою честі»: студенти беруть на себе повну відповідальність за чесне ставлення до екзаменів, тому викладач не контролює виконання робіт. Він лише роздає екзаменаційні листи, швидко відповідає на запитання і покидає аудиторію, щоби потім повернутися і зібрати роботи. Кожен студент, підписуючи контрольну, робить приписку: «Присягаюся, що під час іспиту я не порушив Кодексу честі».

Єль
Єльський університет був заснований 1701 року в Нью-Гейвені (штат Коннектикут). Згідно з Хартією колоніальної Генеральної асамблеї, його призначення — виховувати «взірцевих мужів». Зі своїм завданням виш відмінно справляється й нині.
В університеті — десять факультетів, що випускають юристів, економістів, медиків, управлінців, екологів, теологів і архітекторів. Великі конкурси — на факультети мистецтв, де готують музикантів, художників і акторів. Найпрестижнішими серед абітурієнтів бакалаврату та магістратури вважаються кафедри біології, хімії та біохімії, фізики, астрономії, математики та захисту навколишнього середовища. В аспірантурі популярними є біомедицина, прикладна хімія, інженерні науки, обчислювальна техніка, геологія і геофізика, молекулярна біофізика.
Єльський університет уславився своїми численними дослідними центрами. Найвідоміший — Center for Biodiversity Conservation and Science.

Бравн
Розташований в місті Провіденсі штату Род-Айленд, університет Бравна (1764) відомий своєю незвичайною навчальною програмою The New Curriculum, що стартувала 1969 року. Згідно з нею, студент має право вільно обирати предмети (обов’язкових дисциплін немає взагалі) і з кожного з них отримувати залік або незалік замість оцінки.
Розробляти принципи, покладені в основу The New Curriculum, почав Френсіс Вейленд. 1850 року він писав: «Навчальний процес повинен бути організований таким чином, щоби студент мав можливість навчатися того, що він вибрав, усього, що він вибрав, і нічого, крім того, що він вибрав».
А вибір у студентів — багатий: ступінь бакалавра наук або мистецтв присуджується більш ніж у 50 галузях. Цей університет — єдиний у США ВНЗ, де є факультети єгиптології та історії математики. Зате тут немає юридичного факультету й факультету комерції.
У всі виші США можна вступити, отримавши спортивну стипендію. А от Бравнівський відрізняється від інших тим, що зі спортивної лінії приймає, в основному, дівчат.

Пенсильванський університет
Пенсильванський (1740) — перший з-поміж вищих навчальних закладів США був офіційно названий університетом. Цей приватний виш, заснований Бенджаміном Франкліном, не варто плутати з Державним університетом штату Пенсильванія.
Головна особливість університету: навчальний та дослідницький процеси тут не розділено. Студенти, які приїжджають сюди на навчання, з другого курсу починають працювати в лабораторіях та інститутах. Велика частка досліджень проводиться в інтересах оборони, проте впродовж останнього десятиліття стипендії стали виділяти й гуманітаріям.
Пенсільванський університет славиться жорсткими вимогами до рівня знань абітурієнтів. Найбільші конкурси — на факультетах мистецтва, соціології та права.

«Череп і кістки»
Решта вишів Ліґи плюща теж варті уваги, однак для опису їх усіх забракне газетної сторінки. А хочеться ще й попліткувати. Адже Ліґа плюща знаменита своїми легендами й таємницями. Згідно з одним із переказів, саме Ліґа править Америкою, оскільки вже кілька десятиліть президентами США є випускники Єлю.
Найзагадковішим моментом цієї легенди є таємна студентська організація Єля «Череп і кістки», історія якої починається 1832 року, коли секретар Єлю Рассел і його однодумці організували таємне товариство. Спочатку його називали «Клубом Євлогії» — на честь грецької богині красномовства. Пізніше братство перейменували на «Череп і кістки». Про його символіку і ритуали мало що відомо; більшість інформації або недостовірна і навіть абсурдна, або ж полісемантична.
«Череп і кістки» формувалося як братство еліти: його членами могли бути тільки вихідці з американської аристократії. Ці люди вважалися вершками суспільства й іменували себе «центром Всесвіту». У XIX ст. на членів братства накладалися певні реЛіґійні, гендерні, соціальні й расові обмеження. Тільки у XX ст. прийом у братство став більш демократичним: стать і колір шкіри перестали відігравати вагому роль.
Зараз вихідці братства — це успішні й відомі люди, які обіймають високі посади в політиці, ЗМІ, фінансовій, освітній сферах тощо.
Олексій Гай

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply