Новини для українців всього свту

Thursday, Jan. 20, 2022

Кремль запровадить економічні санкції проти США й України

Автор:

|

Липень 26, 2018

|

Рубрика:

Кремль запровадить економічні санкції проти США й України

Не встигли в Москві натішитися зустріччю Путіна з Дональдом Трампом у Гельсінкі (Фінляндія), як президент Російської Федерації (РФ) вкотре продемонстрував, що з ним про щось домовлятися — марна річ, адже володар Кремля як вправний шулер завжди тримає в рукаві зайвого туза. Минулого тижня стало відомо, що Міністерство фінансів РФ підготувало план заходів «щодо зниження впливу іноземних санкцій на російську економіку». Головних цілей дві — США й Україна.

Тотальний розпродаж казначейських цінних паперів США
Документ складається з п’ятьох тематичних блоків і 17-х пунктів. Серед них, зокрема, підвищення мит на низку товарів із США. Але це — квіточки, насправді значно серйознішими виглядають плани переходу на «розрахунки переважно в національних валютах» і скорочення Центробанком (ЦБ) РФ резервів у казначейських цінних паперах США.
Причому за старою звичкою ветерана КДБ, Путін насправді вже певний час втілює цю стратегію, хоча офіційно про неї оголосили в Москві лише тепер. Упродовж останніх двох місяців РФ ліквідувала свої запаси держоблігацій США на суму 81 млрд USD. Тепер цей обсяг становить лише 15 млрд USD, і РФ уже не числиться в списку основних власників казначейських паперів США, оскільки для того, щоб перебувати в ньому, держава повинна володіти ними на суму понад 30 млрд USD.
«У таке різке зниження обсягу було важко повірити. У першу мить я подумав, що сталася якась статистична помилка. Швидше за все за такими різкими продажами ховаються політичні мотиви», — розповів німецькому виданню Die Welt Роберт Сінч, стратег брокерського дому Amherst Pierpont Securities.
Водночас РФ стрімкими темпами збільшує свої золоті резерви. За десять років запас цього шляхетного металу зріс у чотири рази. Зараз у сховищах ЦБ РФ лежить майже 1 890 т золота — найбільший обсяг із часів розпаду СРСР.
Можна припустити, що війну долару Путін оголосив, попередньо заручившись підтримкою ще одного ворога США — Китайської Народної Республіки (КНР), яка також почала активно відмовлятися від розрахунків у USD. На шанхайській біржі цього року нафтові контракти укладалися винятково в юанях.
«Цей крок — радикальна зміна правил світової економіки, яка вплине на долар, знизить його інвестиційну привабливість, унаслідок чого збільшаться банківські відсоткові ставки в США. Це може мати негативні наслідки як для державного, так і приватного кредитування в США, що погано позначиться на кількох секторах економіки, наприклад, на секторі послуг», — вважає Аммар аль-Муфті, керуючий інвестиційними фондами Саудівської Аравії.
Щоправда, Пекін на відміну від Москви, продовжує триматися за свої американські казначейські папери. У травні ц. р. КНР збільшила їхній обсяг на 1,2 млрд USD і зараз володіє цінними паперами США на загальну суму майже в 1,2 трлн USD, тобто майже п’ятою частиною всіх паперів, що перебувають в іноземній власності. Це також може стати серйозним чинником у торговельній війні між двома країнами, що набирає дедалі більших обертів.

У Києві санкції вважають «нісенітницею»
Окремо Мінфін РФ готує проект санкцій проти України. У Кремлі обіцяють внести в чорний список сотні українських фізичних і юридичних осіб. Джерело російського видання «Коммерсант» стверджує, що питання про введення санкцій щодо фізичних та юридичних осіб України перебувало на порядку денному ще з 2014 року: за його якнайшвидше прийняття виступали, насамперед, представники силового блоку, але обмежувальні заходи вирішили «відкласти про запас».
Чому в Кремлі вирішили зробити це саме зараз та ще й в пакеті з санкціями проти США — пояснень немає. Офіційна позиція: теперішні дії РФ — «дзеркальна відповідь» на аналогічні кроки з боку України. Зараз у санкційних списках України є 1748 фізичних і 756 юридичних осіб із РФ. Востаннє цей перелік розширювався рішенням Ради національної безпеки і оборони від 2 травня ц. р., оформленого указом Президента Порошенка від 14 травня. В українські «чорні» списки входять не лише росіяни і російські компанії, але й іноземні фізичні й юридичні особи, так чи інакше причетні до дій, які Київ вважає протизаконними (наприклад, європейські політики, котрі відвідали Крим після березня 2014-го).
Які конкретно українські підприємства та бізнесмени потраплять під російські санкції — невідомо. Проте в Україні паніки не спостерігається. Загалом імпорт РФ із України 2017 року становив близько 4,9 млрд USD, але в січні-травні ц. р. упав на 39 %, до 2,2 млрд USD, при цьому основні обсяги припадають на алюмінієву сировину, металургійну та машинобудівну продукцію.
«Максимальне обмеження торгівлі вже сталося у 2014-2015 рр., залишилися обсяги так званого критичного імпорту. Якщо і його обмежити, то це зашкодить лише РФ. Під обмеження більше потраплять конкретні бізнесмени з оточення Петра Порошенка, багато з котрих мають бізнес на території РФ. Наприклад, автобусобудівник «Богдан», який досі має представництво в РФ. Російські бізнесмени з українським громадянством мають бізнес в Україні і також можуть потрапити під санкції», — розповів «Радіо Свобода» Ілля Несходовський, директор Інституту соціально-економічної трансформації.
Схожу думку в ефірі «Еспресо.TV» висловив інвестиційний банкір Сергій Фурса. «Все, що росіяни могли економічно зробити, вони зробили ще 2013 року і на початку 2014-го. Тоді справді був дуже потужний удар по українській економіці. Тому зараз це вже буде ні про що. Зараз жодним чином вдарити не можуть, бо в 2013-2014 рр. вони все обрізали», — заявив він.
Володимир Гройсман, прем’єр-міністр України, взагалі назвав дії Кремля нісенітницею. «Стільки шкоди, скільки наробила та далі робить РФ щодо України — суверенної, європейської держави — навіть важко оцінити. Ми не боїмося їхніх рішень. У будь-якому разі будемо жорсткими щодо аґресора. Вживатимемо заходів, зокрема на міжнародній арені, щоб кожного було покарано за його злочини. А вводити санкції проти України — просто нісенітниця, якій я не дивуюся», — цитує п. Гройсмана інтернет-видання «Гордон».

Ігор Берчак

До теми
Міністерство фінансів США планує зняти санкції з російського виробника алюмінію UC Rusal, що належить наближеному до Путіна олігарху Олегу Дерипасці. «Не буду точно називати конкретні пропозиції, але якщо зможемо знайти прийнятне рішення, це наша мета», — зазначив Стівен Мнучін, міністр фінансів США. Він наголосив, що США не хочуть виводити UC Rusal із бізнесу, бо ця компанія важлива для світового ринку алюмінію. UC Rusal отримує 79 % виручки від продажу алюмінію за кордоном, причому на США припадає близько 14 %. Після запровадження в квітні ц. р. санкцій, у компанії заявили, що вона опинилася на межі технічного дефолту.
Також стало відомо, що представники нафтогазових компаній США, які співпрацюють із РФ, прагнуть переконати Сенат відмовитися від подальшого посилення антиросійських санкцій. Один зі співрозмовників інформаційної аґенції Reuters розповів, що стурбованість з цього приводу висловлює Російсько-американська торгова палата, членами якої, зокрема, є ExxonMobil, Shell і Chevron.
Дональд Трамп також неодноразово висловлювався про те, що будівництво «Північного потоку-2» зробить Європейський Союз і, зокрема, Німеччину залежними від РФ та її енергоресурсів. На прес-конференції після зустрічі з Путіним у Гельсінкі Трамп пообіцяв, що американський скраплений природний газ складе конкуренцію російському в боротьбі за європейський ринок.
А 12 липня ц. р. Державний департамент заявив, що компаніям, які беруть участь у проекті будівництва трубогону «Північний потік-2», загрожують санкції. «Ми чітко дали зрозуміти, що компанії, які працюють у секторі російських експортних трубогонів, займаються бізнесом, що несе у собі ризик санкцій», — йшлося в заяві відомства.
Ще жорсткіша заява прозвучала в інтерв’ю президента Трампа телеканалу CNBC. «Я ставлюся до РФ набагато жорсткіше, ніж будь-який інший президент. Можливо, навіть жорсткіше, ніж будь-коли. Порозумітися з Путіним, порозумітися з РФ буде позитивною річчю. Але якщо це не спрацює, то стану для Путіна найлютішим ворогом», — наголосив господар Овального кабінету.

Пряма мова
Віталій Портников, політичний оглядач «Еспресо.TV»:
— У «контрсанкційному» указі Путіна має бути кількасот фізичних і близько ста юридичних осіб. Звісно, за кожною компанією стоїть конкретна людина. І певна річ, будуть компанії, які навіть після цього путінського указу продовжать працювати в РФ. Кремль практично безкоштовно пропонує нам енциклопедію тих, на кого він розраховує в роботі після повернення України у сферу свого впливу. Такий подарунок коштує дорогого, він замінює роки агентурної роботи і кропітких досліджень. Ще один важливий подарунок — це те, що РФ сама починає рвати ті самі коштовні економічні зв’язки, на збереженні яких вона наполягала навіть після нападу на Україну. Природно, що від розриву таких зв’язків будуть збитки для поточного стану економіки, тому в Москві і хочуть піти на такий крок перед виборами. Але від збереження зв’язків із країною, яка працює на наше знищення — ще більше шкоди.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply