Новини для українців всього свту

Sunday, Dec. 4, 2022

Кількість штатів США може змінитися?

Автор:

|

Грудень 28, 2020

|

Рубрика:

Кількість штатів США може змінитися?
Так може виглядати прапор США, якщо у ньому буде 51 штат

У США не раз проводили конкурс на те, як розмістити на національному прапорі 51 зірочку. Натомість ніхто не думав, що там може бути й 49 зірочок. А тепер розбрат у Сполучених Штатах, особливо посилений останніми президентськими виборами, призводить до контраверсійних заяв і вчинків.

Техас
Так, Кайл Бідерманн, член палати представників Техасу, запропонував провести референдум щодо виходу штату зі складу США. «Федеральний уряд вийшов з-під контролю і більше не становить цінності для жителів Техасу», — заявив він і додав, що саме тому вирішив подати законопроєкт, який дозволить техасцям провести референдум і таким чином отримати статус незалежної держави.
Своєю чергою, Аллен Вест, голова Республіканської партії штату, у відповідь на рішення Верховного суду США відхилити позов про перегляд підсумків виборів 3 листопада запропонував сформувати «Союз штатів», які б дотримувалися принципів американської конституції. За його словами, рішення Верховного суду, який відкинув позов Техасу до Джорджії, Мічиґану, Пенсільванії та Вісконсину, створює небезпечний прецедент, що дозволяє деяким штатам порушувати американську конституцію і не нести за це ніякої відповідальності. «Відкинувши позов Техасу, підтриманого 17 штатами і 106 конґресменами США, Верховний суд ухвалив, що будь-який штат може робити неконституційні дії і порушувати свої власні закони про вибори», — йдеться в заяві. — Це рішення може мати далекосяжні наслідки для майбутньої «конституційної республіки».
Слова лідера республіканців Техасу викликали неоднозначну реакцію громадськості і засобів масової інформації. Так, наприклад, кореспондент Джим Акоста CNN при Білому домі, потрактував цю заяву п. Веста як те, що той фактично пускає в хід ідею «виходу зі складу» Сполучених Штатів. Користувачі ж соціальних мереж зараз активно обговорюють заяву республіканця, порівнюючи цю ідею з виходом зі складу США південних штатів у період Громадянської війни у 1861-1865 рр.
Одного разу Техас уже виходив зі складу країни — 1861-го, коли приєднався до Конфедеративних Штатів Америки. Після громадянської війни та реконструкції Техас повторно прийняли до складу США 1870 року. Журналісти телевізійного каналу Fox зазначили, що такі спільноти, як Техаський націоналістичний рух, довгий час підтримували вихід штату зі США, а в законодавчий орган 87-го скликання надходила вже сотня подібних пропозицій.

Каліфорнія
Техас — не перший штат США, в якому заговорили про незалежність. Наприкінці січня 2017 року в штаті Каліфорнія збирали підписи за його вихід зі складу США. А в листопаді 2018-го планували провести голосування за скасування двох положень місцевої конституції, які визнають Каліфорнію невід’ємною частиною США та визначають конституцію США основним законом країни. Після цього, 5 березня 2019 року хотіли провести референдум про безпосереднє відділення від США. Втім ця ініціатива так і не була втілена в життя.
Лідери ініціативи Yes California зазначали, що голосування за незалежність — це висловлення бажання зробити Каліфорнію незалежною країною. Але щоб це сталося відбулося, урядам Каліфорнії та США необхідно обговорити всі деталі. «Каліфорнія є унікальним місцем — це дім для 40 млн душ, які в сукупності складають шосту за величиною економіку в світі. У нас є люди, ресурси й економіка, щоб робити це як незалежна країна», — запевняли лідери ініціативи.
Ідея про вихід Каліфорнії зі складу США з’явилася в інформаційному просторі після перемоги на президентських виборах США Дональда Трампа, хоча лідери ініціативи й заявляли, що ця ідея просувалася б незалежно від того, хто став господарем Білого Дому. Так, як стверджують представники Yes California, її засновників надихнув референдум про незалежність Шотландії 2014 року, що відбувався під гаслом Yes Scotland. Цікаво, що ідея виходу зі складу США Техасу також пов’язана з президентськими виборами і Дональдом Трампом.

Уроки історії
Нагадаємо, що у Шотландії, чиїм прикладом надихалися каліфонійці, референдум про незалежність провели у вересні 2014-го. Тоді 55,3 % шотландців виступили проти виходу зі складу Великої Британії. Однак на референдумі щодо Brexit у червні 2016 року більшість шотландців (62 %) голосували за те, щоб країна залишилася в Європейському Союзі (ЄС). Однак 2017-го парламент Шотландії проголосував за повторну спробу досягнення незалежності, яку лобіювала Нікола Стерджен, перша міністерка країни. Толі позитивно проголосували 69 депутатів, проти виступили 59. Основним мотивом спроби повторного волевиявлення стала незгода з британським курсом на Brexit. А у квітні 2019 року глава шотландського уряду оголосила про тверді наміри провести ще один референдум щодо незалежності.
Вона неухильно дотримується оголошеного нею раніше курсу на вступ Шотландії до ЄС. «Понад половина шотландців, згідно з останніми опитуваннями, прагне незалежності. Я впевнена, що шотландці на референдумі скажуть «так», — заявила політикиня. На її переконання, відразу після цього Шотландія подасть заявку на вступ до ЄС, і це стане «унікальним випадком швидкого здійснення такої процедури». «Вступ Шотландії до ЄС не буде розширенням союзу, адже як частина Об’єднаного Королівства вона вже понад 40 років була його членом», — пояснила п. Стерджен.
За законом, перед тим, як подати запит про референдум до британського парламенту, його необхідно схвалити разом із місцевими депутатами. Також для проведення чергового референдуму про незалежність Шотландії потрібна згода Лондона. За словами глави шотландського уряду, якщо теперішній британський прем’єр не погодиться на це, вона готова домагатися голосування через суд. «Ми не допустимо блокування британським урядом демократії», — наголосила п. Стерджен. Однак Борис Джонсон виступає категорично проти цього референдуму. Голосування шотландці планували на весну 2019 року, проте в плани втрутилася пандемія коронавірусу.
Прагнуть незалежності і в Каталонії. 1 жовтня 2017 року там провели референдум, на якому майже 90 % мешканців реґіону проголосували за вихід зі складу Іспанії. Після цього спалахнули масові демонстрації сепаратистів, які Мадрид придушив. Заколотників заарештували. Карлес Пучдемон, глава каталонського уряду, втік до Бельгії. 12 лютого 2019-го відбулося перше засідання суду над каталонськими сепаратистами за участі самих обвинувачених. А коли наприкінці вересня ц. р. Жоакім Торрі, новий голова уряду Каталонії, відмовився виконувати розпорядження Центральної виборчої комісії Іспанії прибрати каталонські символи з громадських будівель, Верховний суд Іспанії заборонив йому займати державні посади упродовж 18 місяців.
Новітня історія наразі знає лише два успішні відділення певних реґіонів від материнських держав. 2008 року зі складу Сербії вийшла Республіка Косово, чию незалежність наразі визнали 97 держав-членів Організації Об’єднаних Націй із 193. Україна, на відміну від переважної більшості європейських країн і світу, Косово як державу не визнає, з огляду на власні проблеми зі сепаратизмом на Донбасі, який, у т. ч. зброєю та своїми найманцями, підтримує Російська Федерація. А 9 липня 2011 року від Судану відділився Південний Судан. Незалежність цієї держави Україна вже визнала.

Пуерто-Рико та Ґренландія
Натомість наполегливо приєднатися до Сполучених Штатів прагне Пуерто-Рико. У листопаді ц. р. жителі реґіону який уже раз проголосували за те, щоб цей острів у Карибському морі став 51-м штатом США. Приєднання прагнуть трохи більше, ніж половина усіх виборців, котрі голосували, — 52 %. Однак і це голосування юридичної сили не має. Адже буде так, як вирішить Конґрес США.
Пуерто-Рико визнана територією США з 1898 року. Як і в інших американських штатах, у Пуерто-Рико є місцева конституція, що діє з 1952-го, у його громадян із 1917 року є американський паспорт, але пуерториканці не можуть вибирати президента і в Конґресі США представлені лише одним своїм представником, у котрого обмежене право голосу.
Ба більше, Дональд Трамп навіть пропонував продати Пуерто-Рико. Про це повідомила Елен Дюк, колишня виконувачка обов’язки міністра внутрішньої безпеки США, в інтерв’ю The New York Times. За її словами, після руйнівного урагану на Пуерто-Рико 2017-го господар Овального кабінету хотів «продати» острів або «позбутися» його. «Ідеї, які виходять від президента, були більше ідеями бізнесмена, хоча їх ніколи серйозно не обговорювали.
Кандидатом на 51-й штат також могла стати… й Ґренландія. Адже Дональд Трамп хотів придбати цей острів у Данії. Але данська влада публічно висловила свій протест із цього питання. «Звісно, Ґренландія не продається. Й оскільки новина має неофіційний характер, уряд утримається від подальших коментарів», — заявили тоді на офіційному сайті уряду Данії.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply