Новини для українців всього свту

Sunday, Dec. 5, 2021

Інтрига імпічменту: думки американців щодо нього розділилися майже навпіл

Автор:

|

Січень 29, 2020

|

Рубрика:

Інтрига імпічменту: думки американців щодо нього розділилися майже навпіл
Джеральд Надлер

У Сполучених Штатах триває процедура усунення з посади Дональда Трампа. Він став третім президентом США після Ендрю Джонсона та Білла Клінтона, якому Палата представників оголосила імпічмент. Господаря Овального кабінету звинувачують у зловживанні владою та перешкоджанні роботі Конґресу. Тепер справа — за Сенатом, але там у Республіканської партії є більшість, тому імпічмент — достатньо примарний. Водночас демократи з республіканцями продовжують поливати одні одних брудом.

Процедура добігає кінця
Розгляд справи в Сенаті нагадує собою судове засідання. Для початку Сенат США після майже тринадцяти годин запеклих дебатів схвалив основні правила для процесу імпічменту президенту. Республіканці відкинули вимоги демократів про додаткових свідків і не дозволили отримати демократам додаткові докази. Це вказує на те, що розгляд може проходити сприятливими для п. Трампа лініями. Останній відкинув висунуті проти нього звинувачення як «звичайну містифікацію».
Рушії імпічменту демократи надають арґументи на доказ провини Дональда Трампа. Республіканці ж ображаються, звинувачують опонентів у брехні і захищають президента. На засіданнях вони поводяться вкрай нахабно. Так, Ричард Бьорр роздав своїм колегам по партії фіджет-спіннери, щоб ті могли розважити себе під час слухань. Як повідомив представник сенатора, крім цих іграшок сенатор-республіканець поділився антистресовими м’ячиками. Іграшки на столах сенаторів помітили журналісти.
Але під час сенатських слухань щодо справи про імпічмент президенту представники демократів використали слова його прибічників проти нього самого. Джеральд Надлер, представник Демократичної партії, вирішив спростувати заяви захисників п. Трампа, які стверджували, що звинувачення проти президента у зловживанні владою та перешкоджанні роботі Конґресу не життєспроможні.
На думку соратників президента, звинувачення, які можуть призвести до імпічменту, повинні передбачати конкретні порушення кримінального кодексу. Та варто зауважити, що Конституція США передбачає «серйозні злочини та правопорушення» як підставу для відставки президента, але історично суперечки тривають навколо того, що ця фраза означає насправді.
Сенатор Надлер продемонстрував відео з Ліндсі Ґремом, сенатором від Південної Кароліни, котрий під час судового процесу про імпічмент президенту Клінтону 1999 року стверджував, що президенту можна оголосити імпічмент, навіть якщо поведінка, про яку йде мова, не є встановленим законом правопорушенням.
Крім цього, представник демократів продемонстрував відео 1998-го з Аланом Дершовицем, котрий входить до команди захисту президента Трампа. Раніше юрист визнавав, що зловживання владою підпадає під імпічмент і казав, що зловживання владою «не повинно бути злочином». «Якщо у вас є хтось, хто повністю корумпує офіс президента, хто зловживає довірою та несе велику небезпеку нашій свободі, вам не потрібен технічний злочин», — заявляв п. Дершовиць.

Нові сенсації
А тим часом американські засоби масової інформації оприлюднили аудіозапис, на якому чутно, як людина з голосом, схожим на голос Дональда Трампа, висловлює бажання, щоб звільнили Марі Йованович, послиню в Україні. Телевізійний канал Ей-Бі-Сі зазначив, що учасниками розмови ймовірно були Лев Парнас та Ігор Фруман, колишні бізнес-партнери Руді Джуліані, особистого адвоката президента. За інформацією джерел журналісти, бесіда відбулася навесні 2018 року в номері готелю п. Трампа.
На записі чутно, як п. Парнас і п. Фруман кажуть п. Трампу, що п. Йованович неґативно про нього відгукується, після чого і почулася репліка, яку приписують президенту США. Лев Парнас, котрий виконував в Україні доручення Рудольфа Джуліані, своїми словами спровокував спалах гніву глави Білого дому. Підприємець нібито переконував американського лідера в тому, що дипломатка за кожного зручного випадку прогнозувала йому швидкий імпічмент. «Позбудьтеся її! Приберіть її завтра. Мені все одно. Приберіть. ОК? Зробіть це», — лементував голос, подібний на голос господаря Овального кабінету.
В Білому домі інформацію Ей-Бі-Сі не заперечили, але зазначили, що президент має право звільняти членів власної адміністрації, які не підтримують його порядок денний.
Другим цікавим випадком стало підтвердження Джона Болтона, колишнього помічника Дональда Трампа з питань національної безпеки, що президент США особисто пов’язував призупинення військової допомоги Україні з розслідуванням проти Джо Байдена. Про це йдеться в неопублікованій книзі спогадів колишнього чиновника, повідомляє The New York Times.
Джон Болтон пише, що він разом із Майком Помпео, державним секретарем США, і Марком Есперо, главою Пентаґону, майже десять разів казали Дональду Трампу «розморозити» допомогу для України. Однак той усі ці спроби відкинув, постійно згадуючи про те, що українці нібито співпрацювали з Гіларі Клінтон, аби не допустити його перемоги на президентських виборах 2016-го.
Йдеться про те, що п. Трамп у серпні 2019 року сказав п. Болтону, що він має намір і надалі заморожувати 391 млн USD військової допомоги Україні, поки українська влада не допоможе з розслідуванням проти демократів, у т. ч. р. Байдена.
Як пише NYT, Джон Болтон розповів про те, як пов’язана з Україною справа розвивалася впродовж кількох місяців, поки він не пішов із Білого дому у вересні. Він описав не тільки приватне презирство Дональда Трампа до України, а й нові подробиці про те, як високопоставлені чиновники адміністрації президента публічно намагалися ухилитися від участі в цьому.
Також у книзі розповідається, що п. Помпео в особистих розмовах стверджував, що не вірить заявам Рудольфа Джуліані про те, що Марі Йованович була корумпованою. Він також вважав, що адвокат міг діяти в інтересах інших своїх клієнтів.
За даними газети, п. Болтон показав свій рукопис близьким соратникам, а також, згідно з чинною процедурою, надіслав копію в Білий дім для попереднього перегляду. Як зазначає NYT, викладене в рукописі п. Болтон міг би розказати на слуханнях в судовому процесі щодо імпічменту п. Трампу в Сенаті США. І це явно підірве ключові позиції захисту американського лідера. У газеті припускають, що Білий дім може затягнути процес перевірки рукопису перед публікацією, або вилучити найменш зручні для президента частини тексту.

Реакція на події
Дональд Трамп одразу ж традиційно взявся все заперечувати. «Я ніколи не казав Джону Болтону, що допомога Україні була пов’язана з розслідуванням діяльності демократів, у т. ч. з Байденом. Насправді він ніколи не скаржився на це під час свого самого публічного звільнення. Якщо про це сказав Джон Болтон, то тільки для того, щоб продати свою книжку», — написав він у Twitter.
Однак, щоб залучити більше виборців, господар Овального кабінету вирішив 24 січня долучитися до щорічного маршу проти абортів March of Life. «Президент Дональд Трамп став першим президентом Сполучених Штатів, котрий відвідав «Марш за життя», — йдеться у повідомленні Стефані Ґрішем, прессекретаря Білого дому.
А думки виборці розділилися. 51 % американців вважають, що Сенат повинен проголосувати за недовіру президенту Трампу і відсторонення його від посади. Про це свідчать результати нового опитування аґенції SSRS. Водночас, 45 % опитаних вважають, що Сенат має проголосувати проти цього.
Майже сім із десяти американців (69 %) стверджують, що майбутній судовий розгляд у Сенаті має передбачати свідчення нових свідків, які не надавали свідчень під час розслідування імпічменту Палатою представників. Це дослідження стало першим великим національним телефонним опитуванням відтоді, як статті про імпічмент потрапили до Сенату.
Але, згідно з даними опитування, яке провели Reuters і Ipsos, 44 % американців заявили про необхідність імпічменту Трампу. А 31 % опитаних заявили, що з Трампа необхідно зняти всі звинувачення. Крім цього, 15 % респондентів повідомили, що господарю Овального кабінету необхідно висловити засудження Конґресу без юридичних наслідків. 72 % американців вважають, що в справі про імпічмент необхідно заслухати максимальну кількість свідків. А за процесом імпічменту, згідно з опитуванням, стежать дві третини американців.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply