Новини для українців всього свту

Monday, Jul. 4, 2022

Гранд-Каньйон — одне з найдосконаліших творінь природи на Землі

Автор:

|

Листопад 14, 2013

|

Рубрика:

Гранд-Каньйон — одне з найдосконаліших творінь природи на Землі

У народі його називають просто Великим каньйоном, він розташований на північному заході штату Арізона й займає площу близько 5 тис. кв. км. Насправді ж, Гранд-Каньйон не є ні найбільшим, ні найглибшим на світі – він відомий насамперед своїм гармонійним поєднанням розміру, глибини й багатобарвних шарів оголених гірських порід, що сформувалися за мільйони років ерозії та вивітрювання.

Наскільки сягає око
Великий Каньйон – ще й одне з найбільш незвичайних місць нашої планети, у якому представлено аж чотири геологічні ери Землі! Каньйон формувався протягом приблизно 10 млн років: рівнина, якою текла ріка Колорадо, здіймалася під дією підземних сил, а водний потік поступово врізався в плато, вимиваючи більш м’які породи.
Сьогодні на дні ущелини можна побачити найдавніші породи – граніти, руйнування яких відбувається набагато повільніше за інші, більш “молоді” породи. Ущелиною зі швидкістю 20 км/год. мчать червоно-коричневі води Колорадо (сама назва річки в перекладі з іспанської й означає “червона” ), перекочуючи по дну величезні валуни й гальку та несучи із собою стільки піску й глини, що річка стає абсолютно непрозорою. За добу Колорадо виносить у море приблизно півмільйона тонн гірських порід. Камені та пісок ще збільшують руйнівний ефект Колорадо, і навіть найміцніші граніти каньйону щороку протираються цим “наждаком” на чверть міліметра.
Жоден опис неспроможний по-справжньому підготувати людину до вражаючого масштабу й величі цієї ущелини, що простягається вдалину, наскільки сягає зір, грандіозним комплексом каньйонів, водоспадів, печер, веж, уступів і ярів. Гранд-Каньйон завжди виглядає по-новому, бо сонце й тіні від хмар змушують скелі постійно змінювати відтінки кольорів у вишуканій гаммі від чорного й пурпурно-коричневого до блідо-рожевого та блакитно-сірого.

Затопити каньйон?
Із європейців першими ущелину побачили іспанські конкістадори – це трапилося 1540 року. Але тільки через три століття, 1869-го, перша наукова експедиція зуміла пройти весь Великий Каньйон на човнах (подолавши при цьому понад двісті порогів) і скласти найбільш повний на той час його опис.
1908 року на території Гранд-Каньйону був заснований національний парк для охорони унікального природного утворення – ущелини річки Колорадо. Протяжність цієї найграндіознішої на Землі ущелини – близько 350 км, а її глибина сягає 1,9 км! Ширина каньйону коливається від шести до 20 км, а в одному місці він звужується навіть до 800 м. Донизу стіни поступово сходяться ближче, і на дні каньйону долина Колорадо становить усього близько 100 м завширшки.
На початку 60-х років XX століття над цим дивом природи нависла велика небезпека. Федеральна комісія з енергетики розробила план будівництва каскаду водосховищ, які мали затопити частину каньйону. Однак на його захист розгорнулася активна кампанія, яка здобула перемогу: Конгрес не дав дозволу на будівництво гребель.
До речі, не так давно у Гранд- Каньйоні було побудовано підковоподібний оглядовий майданчик зі скляною підлогою, вийшовши на який, можна відчути, ніби ширяєш в повітрі.

Флора і фауна
Величезний простір ущелини не виглядає просто довгим вузьким проваллям у землі. Воно заповнене безладними скупченнями круч-останців, що мають химерну форму. Зсуви, водна та вітрова ерозії створили в стінах каньйону обриси гігантських пагод, пірамід, веж, фортечних стін, що утворюють неповторне за красою та величчю видовище. Багато з них має власні назви: Храм Вішну, Храм Шіви, Трон Вотана тощо.
Національний парк «Гранд-Каньйон» складається з декількох екосистем: на його території розташовано, щонайменше, п’ять лісових зон і чотири – пустельних. Флора і фауна заповідника включає в себе 1 500 видів рослин, 355 видів птахів, 89 видів ссавців, 47 видів рептилій, 9 видів амфібій і 17 видів риб.
Клімат на плоскогір’ї та внизу Гранд-Каньйону різко відрізняється: коли нагорі близько 15 градусів тепла за Цельсієм, на дні ущелини, серед розпеченого каміння температура піднімається до плюс 40.
Зазираючи на дно Гранд-Каньйону з одного із численних уступів, важко повірити, що крихітна каламутна річечка там внизу створила цю величезну ущелину. Однак, якщо спуститися на дно каньйону, річка Колорадо виявляється швидкою і потужною: пороги Лава-Фолі вважають найшвидшими судноплавними порогами у світі – і вже не так важко уявити собі, як вона змогла прокласти шлях через скелі…

На будь-який смак
Так, Гранд-Каньйон – це не просто ущелина. Багато інших каньйонів, кожен з яких є унікальним, з’єднуються з ним, утворюючи Національний парк «Гранд-Каньйон». У парку є на що подивитися. Над річкою височіє Буканс-Стоун – чорний попільний конус, сформований вулканічною активністю приблизно 10 тис. років тому, у промінні призахідного сонця горить Еспланада – уся роз’їдена ерозією тераса червоного пісковику; у багатьох місцях брили шаруватого піщанику химерно балансують над прірвою. Ферн-Глен-Каньйон знаний своїм мікрокліматом: там є дивовижні квіти й багата рослинність посеред пустелі. У Норт -Каньйон-Бош тихі озера лежать біля підніжжя кам’яних стін.
Зараз це – одна з головних туристичних атракцій у США: грандіозні масштаби каньйону та його останці найфантастичніших форм приваблюють щорічно в національний парк «Гранд-Каньйон» понад 2 млн людей. Найбільші відчайдухи сплавляються по Колорадо на надувних плотах, найтренованіші – спускаються в каньйон на своїх двох, більшість же долає цей шлях верхи на мулах. Можна оглянути каньйон і з гвинтокрила.
І все ж жоден із цих способів не дасть повного уявлення про це захопливе видовище – напевно, треба випробувати їх усі.

Віталій Степ

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply