Новини для українців всього свту

Monday, May. 16, 2022

Головна книгозбірня

Автор:

|

Червень 05, 2014

|

Рубрика:

Головна книгозбірня
Нью-Йоркська публічна бібліотека

Нью-Йоркська публічна бібліотека

Нью-Йоркська публічна бібліотека – аж ніяк не одинична будівля з величезним книгосховищем, як багато хто може подумати, а розгалужена мережа бібліотек, що охоплює Мангеттен, Бронкс і Стейтен-Айленд. У Брукліні та Квінсі діють свої системи бібліотек. Загалом Нью-Йоркська книгозбірня об’єднує 87 підрозділів різної спрямованості із загальним фондом понад 53 млн позицій, більш ніж 20 млн з яких понад представлено книгами.

На пожертви
Від середини XIX століття в Нью-Йорку вже діяла велика Бібліотека Астора на П’ятій Авеню, якій з 1870 року склала товариство Бібліотека Леннокса. Однак ідея створити загальноміську бібліотеку залишалася надзвичайно актуальною, і її ініціатор і колишній губернатор Нью-Йорка Семуель Тільден залишив проекту в спадок 2,4 млн USD.
У підсумку цей задум було втілено в життя 1901 року, коли в одну організацію об’єдналися бібліотеки Астора і Леннокса, що зазнавали великих фінансових труднощів, і спадщина Тільдена, за яку відповідав адвокат Джон Бігелов. Щедру пожертву на проект бібліотеки зробив і знаменитий сталепромисловець і філантроп Ендрю Карнегі, виділивши 5,2 млн USD на створення численних філій бібліотеки по всьому місту.
Варто зазначити, що створення Нью-Йоркської бібліотеки було цілком приватною ініціативою, що не мала стосунку до уряду. І сьогодні бібліотека є приватною некомерційною організацією, яка існує на пожертви різних компаній і структур, а також безпосередньо держави.

Найбільша мармурова споруда на світі
Що ж до головного будинку, що прикрашає П’яту Авеню у кварталі між 40-ю та 42-ю вулицями й відомий також як «Будівля Шварцмана», то його було відкрито 1911 року. Це – одна із чотирьох дослідницьких бібліотек, що входять до системи Нью-Йоркської бібліотеки, а заодно – й одна з головних архітектурних «перлин» Мангеттена.
Побудоване із цегли й мармуру, приміщення бібліотеки «охороняється» з боків двома левами роботи скульптора Едварда Поттера. Спочатку ньюйоркці дали їм імена на честь творців основних фондів – «Лео Астор» і «Лео Леннокс». Але в часи Великої депресії мер Нью-Йорка Фйорелло Ла Гвардія запропонував перейменувати їх на «Терпіння» та «Cтійкость». Нові імена прижилися.
Перший камінь у фундамент майбутньої бібліотеки було закладено 1902 року. Будівництво велося досить повільними темпами, хоча й без очевидних простоїв. Загалом воно коштувало 9 млн USD. 1910 року величезну будівлю Нью-Йоркської публічної бібліотеки було закінчене, на цей час вона була найбільшою мармуровою спорудою на світі.
Того ж року всередині було встановлено понад 120 км книжкових полиць, ще близько року знадобилося на створення унікальної системи, що доправляла замовлену книгу з підземного сховища наверх, у читальний зал, і на перевезення книг із бібліотек Леннокса й Астора та їх розміщення в новій будівлі. Святкова церемонія відкриття бібліотеки для відвідувачів відбулася 23 травня 1911-го в присутності 27-го Президента США Вільяма Тафта.

Плюс таємна кімната
Спочатку зібрання містило близько мільйона книг, а першою отриманою читачем книгою стала праця філософа Миколи Грота «Моральні ідеали нашого часу», присвячена Толстому й Ніцше. Відвідувач подав листок-вимогу о 9-й ранку й одержав книгу в читальному залі вже за 7 хвилин.
Найбільша гордість бібліотеки – Головний читальний зал (або кімната №315) справді гігантського розміру – завдовжки 90,5 м, завширшки 23,8 м і заввишки 15,8 м. Уздовж стін на нижньому рівні й на балконі простяглися ряди з довідковою літературою.
Читальний зал освітлений масивними люстрами і природним світлом, що потрапляє через велетенські вікна до приміщення. Відвідувачі тут працюють із книгами, які їм видали з книгосховища й котрі потім не можна взяти зі собою. У залі є вай-фай і розетки для зарядки ноутбуків, а також легкий доступ до електронних каталогів бібліотеки. До слова, у роки Великої депресії бібліотека була дуже популярною серед простих людей, які намагалися розширити свої знання, що допомогло б їм у поліпшенні свого добробуту.
1958 року в головній будівлі Нью-Йоркської публічної бібліотеки з’явилася таємна, завжди замкнена кімната, ключ від якої видають лише обраним. Доступ в неї дозволений протягом року для 40-50 осіб. Кімната, названа на честь історика Фредеріка Аллена, призначена для письменницького усамітнення. У її дев’яти к’юбіклах-комірках працюють письменники, які отримали дозвіл протягом року творити в тиші і спокої. Однак обрані відлюдники нерідко скаржаться, що їхні колеги в розпал робочого дня… голосно хропуть .

Замало місця!
Протягом багатьох років існування Нью-Йоркської публічної бібліотеки її фонди постійно поповнювалися й досить швидко зростали, і вже в 1970-х роках стало зрозуміло, що бібліотека досить швидко вичерпає приміщення своїх сховищ. Тоді в 1980-х влада Нью-Йорка погодила проект реконструкції підземних сховищ, які було збільшено на 12 тис. кв. м за рахунок їх розширення на захід від будівлі бібліотеки під Браянт Парком, розташованим позаду бібліотеки між П’ятою та Шостою Авеню.
У грудні 2007 року влада Нью-Йорка оголосила про необхідність реконструкції будівлі бібліотеки, був підготовлений проект, згідно з яким, вартість робіт склала 50 млн USD. На проект реставрації бібліотеки надав 100 млн USD один із найбагатших бізнесменів Нью-Йорка – Стівен Шварцман, на знак вдячності за пожертву такої великої суми ім’я Шварцмана було викарбуване в підніжжі колон, що оточують головний вхід у будівлю бібліотеки. Роботи з реконструкції були повністю завершені 2010 року.
Головна будівля Нью-Йоркської публічної бібліотеки, 1965 року оголошена Національним історичним пам’ятником США, сьогодні часто стає місцем цікавих і важливих подій. Приміром, 2011-го тут проходили перемовини президента США Барака Обами з главою Палестини Аббасом.

Олексій Гай

 

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply