Новини для українців всього свту

Sunday, Dec. 4, 2022

ФРН хоче укласти угоду зі США, щоб завершити «Північний потік-2»

Автор:

|

Лютий 28, 2021

|

Рубрика:

ФРН хоче укласти угоду зі США, щоб завершити «Північний потік-2»
«Північний потік-2»

Республіканці обурені непереконливими санкціями адміністрації Джо Байдена.

Пакетне рішення
У газогону «Північний потік-2», який росіяни прокладають дном Балтійського моря в обхід України, щоб не платити їй за транзит її територією «блакитного палива» мільярди доларів, з’явився, на перший погляд, шанс. The Financial Times і The Wall Street Journal повідомили, що адміністрація американського президента нібито погодилася на переговори про можливе послаблення санкцій щодо учасників цього проєкту.
Обидва видання уточнили з посиланням на дипломатів, що готовність до перемовин висловив Ентоні Блінкен, державний секретар США. І що уряд Федеративної Республіки Німеччина (ФРН), аби завершити «Північний потік 2», готовий укласти угоду з Вашинґтоном попри ухвалений торік Конґресом закону щодо захисту Європи в сфері енергетичної безпеки.
Передбачені ним санкції обов’язкові й Білий дім не може їх не ввести. Але в німецькому часописі Handelsblatt запевнили: «У конфлікті навколо трубогону логіка конфронтації починає поступатися волі до компромісу. Уряд ФРН прагне розвіяти неспокій США щодо «Північного потоку 2» пакетним рішенням — створенням технічних і законодавчих засад, аби трубогін у разі потреби модна було зупинити. Приміром, якби Російська Федерація (РФ) намагалася тиснути на Україну, скорочуючи постачання газу».
Як зауважили в Handelsblatt, після отримання дозволу на експлуатацію трубогону його не можна буде просто зупинити, бо «Північний потік-2», ймовірно, вимагатиме відшкодування збитків. Але, за даними часопису, внутрішні перемовини щодо того, як діяти у суперечці щодо газогону, американська адміністрація вже веде.
До них залучені з американського боку, під орудою Ради національної безпеки, Державний департамент, міністерства фінансів та енергетики. Тож Олаф Шольц, віцеканцлер ФРН, запевнив, що проєкт «Північний потік-2» завершать.
А Ульріке Деммер, речниця німецького уряду, визнала, що федеральний уряд перебував і перебуває в контакті з американським урядом стосовно санкцій і погроз санкціями проти газогону «Північний потік-2», але це конфіденційне листування і конфіденційні розмови». Водночас, вона відмовилась коментувати лист віцеканцлера Шольца Стівену Мнучіну, колишньому міністру фінансів США, в якому перший із них пропонував американським колегам підтримку в 1 млрд EUR на розвиток інфраструктури для постачання скрапленого газу до ФРН за відмову від запровадження санкцій щодо газогону. Речниця лише нагадала, що диверсифікація джерел енергопостачання завжди була темою перемовин зі США, а скраплений газ «відігравав у ній роль».
Натомість Кшиштоф Щерський, державний секретар канцелярії президента Республіки Польща (РП), назвав повідомлення про те, що нова адміністрація президента США за певних обставин може погодитися на реалізацію «Північного потоку-2», інформаційним вкидом. За його словами, за океаном немає жодного підтвердження цій інформації. Чиновник запевнив, що її спростували всі його американські співрозмовники. І що «Байден особисто дуже негативно налаштований до цього проєкту, адже він дуже шкідливий для усієї трансатлантичної безпеки».

Спротив у Конґресі та Сенаті
Але 19 лютого аґенція Bloomberg із посиланням на джерела в Держдепі США повідомила, що адміністрація президента, принаймні, наразі не запроваджуватиме санкцій проти німецьких учасників проєкту «Північний потік-2», щоб не конфліктувати з ФРН, своїм найближчим союзником в Європі.
Наступного дня інформаційна аґенція Reuters підтвердила, що Держдепартамент США не запропонував у доповіді Конґресу нових санкцій щодо учасників «Північного потоку-2» — у їхньому списку є лише визначені попередньою адміністрацією. Тож конґресмен Майкл Мак-Кол констатував, що таке призначення санкцій є абсолютно неадекватним. Бо вони мало на що вплинуть і навряд чи зможуть зупинити проєкт.
Конґресмени Марсі Каптур, Адам Кінзінерґ і Рубен Ґаллего наголосили в листі Держдепу: «Північний потік 2» дозволить режиму Путіна надалі використовувати російські енергетичні ресурси як зброю, щоб чинити політичний тиск по всій Європі. Це також дозволить Путіну пустити газ в обхід України, позбавивши Київ критично важливих доходів від транзиту та зробивши його більш вразливим до російської аґресії».
Відтак, конгресмен Мак-Кол і ще троє його колег, попросили держсекретаря Блінкена накласти санкції на 15 кораблів, які прокладали російські труби. Але в перелік санкцій, запропонований Держдепом Конґресу, потрапило лише російський трубоукладач «Фортуна» і його власник — компанія «КВТ-Рус».
WSJ цитував 21 лютого сенатора-республіканця Теда Круза, котрий обурювався: «Уряд Байдена посилає сигнали про свою готовність дозволити будівництво газогону, що буде мати катастрофічні наслідки для американської національної безпеки й для енергобезпеки наших європейських союзників».
Сенатори-демократи також попередили в листі господарю Білого дому, що «Північний потік 2» створить потужний інструмент впливу для РФ, дозволяючи їй позбавити Україну, Словаччину й інших надходжень від транзиту, й зробить Західну Європу залежною від російського газу та політичних важелів впливу, пов’язаних із ним, на наступні 40 літ. І що поява російської інфраструктури в країні НАТО ставить під загрозу безпеку його країн-членів.

Продовжують стежити
Свою чергою, Матеуш Моравецький, прем’єр-міністр РП, назвав «Північний потік-2» даруванням РФ чергового інструменту шантажу та свідченням слабкості, а не сили європейської політики. А міністри закордонних справ України та РП —відповідно, Дмитро Кулеба та Збіґнєв Рау — закликали президента США використати всі засоби, щоб зупинити будівництво «Північного потоку-2».
І пояснили: «Росія реалізує свої інтереси через енергопостачання. Зараз Москві дозволили зайти надто далеко. Якщо проєкт буде успішним, РФ може спробувати переконати українське суспільство, що Захід байдужий до власних принципів і, зрештою, до безпеки та процвітання України».
У Білому домі відреагували на звернення до нього запевненнями Джен Псакі, його речниці: «Позиція адміністрації президента Байдена щодо газогону «Північний потік-2» залишається ясною та незмінною. Президент вважає прокладання газогону поганою угодою для Європи. «Північний потік-2» розділяє Європу та робить Україну й Центральну Європу більш вразливими до маніпуляцій РФ. Адміністрація Джо Байдена розділяє занепокоєння, які висловлюють у т. ч. Україна, РП, інші європейські союзники та партнери у зв’язку з намірами Росії й її німецьких партнерів завершити прокладання газогону. Й якщо такі дії стануться, приймемо рішення про застосування санкцій. Ми продовжуємо стежити за діяльністю щодо завершення або сертифікації трубогону».
Речниця не даремно загадала сертифікацію. Навіть якщо газогін добудують, без страхування та сертифікації західними компаніями в експлуатацію його не здадуть. І навіть якщо адміністрація президента Байдена домовиться з німцями, скасувати санкції проти компаній, які надають страхові послуги та сертифікують, буде дуже складно. Це вимагатиме голосування Конґресу, де прибічників «Північного потоку-2» значно менше, ніж опонентів.

Замість епілогу
Михайло Гончар, президент Центру глобалістики «Стратегія XXI», вважає: «Якщо Байден захоче переглянути санкції, Конґрес може не дати це зробити. Квазіперемовний процес, який нібито десь неофіційно відбувається, просто є затягуванням часу з боку адміністрації США. Процес затягування перемовин — своєрідний дипломатичний хід, який дозволить вирішити питання «Північного потоку-2» без особливого надриву. Ставка на те, щоби затягувати до осені. Ймовірно, існує уявлення, що після осінніх виборів у Німеччині та формування нового уряду проблема «Північного потоку-2» сама собою розсмокчеться — новий уряд не захоче тягнути за собою «баласт Меркель-Путіна».
Із цим погодилися в аґенції Bloomberg, де вважають: «Проєкт трубогону «Північний потік-2» може зупинити новий уряд ФРН на чолі з новим канцлером, котрий змінить Анґелу Меркель вже у вересні після федеральних виборів. Християнсько-демократичний союз залишиться при владі, але цього разу в партнерстві зі «зеленими», які виступають різко проти «Північного потоку-2».
Тим паче, що 21 січня Європейський парламент ухвалив резолюцію у зв’язку з арештом російського опозиціонера Олексія Навального, яка закликає Європейський Союз і країни-члени до ґрунтовного перегляду стратегії відносин із РФ і до негайного зупинення проєкту «Північний потік-2».
Як повідомляв «Міст», норвезька компанія відмовилася сертифікувати «Північний потік-2».

Ігор Голод

До слова
23 лютого 18 європейських компаній або припинили свою участь у будівництві газогону «Північний потік-2», або пообіцяли вийти з проєкту через загрозу санкцій Сполучених Штатів. Про це повідомляє Deutsche Welle. «Це демонструє, що законодавчі цілі і наші дії були успішними. Ми продовжуємо відстежувати компанії, замішані в потенційно санкціонованих діях», — заявив Нед Прайс, офіційний представник Державного департаменту США. Більшість компаній, що виходять із проєкту — британські страхові компанії. Також мова йде про німецькі компанії — постачальника промислових послуг Bilfinger (Мангейм) та страхову компанію Munich Re Syndicate Limited (Мюнхен). За даними Держдепартаменту США, з проєкту також вийшли швейцарська Zurich Insurance Group і паризька Axa Group.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply