Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 17, 2021

Європейське турне Стівена Біґана

Автор:

|

Вересень 03, 2020

|

Рубрика:

Європейське турне Стівена Біґана
Стівен Біґан

Другий за рангом після Майка Помпео американський дипломат привіз «посил Києву».

«Немає ознак вторгнення»
Стівен Біґан, заступник Майка Помпео, державного секретаря США, 24-27 серпня здійснив заокеанське турне «для зустрічей з урядовцями й обговорення реґіональних і міжнародних проблем». Розпочав його з Литви, де зустрівся зі Світланою Тихановською, білоруською опозиціонеркою.
Дипломат її запевнив, що керівництво США не визнало вільними та справедливими вибори президента Білорусі, на яких, згідно з офіційними даними, переміг Олександр Лукашенко, й засудило тамтешню владу за жорстке придушення протестів. А також заспокоїв, що «немає ознак жодного планованого Росією військового вторгнення в Білорусь», і закликав її керівництво не відхиляти пропозицію Організації з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ) допомогти врегулювати ситуацію в цій країні.
А після зустрічі заявив, що його головною метою було «дізнатися думку білоруського народу й отримати інформацію про те, що він робить для того, щоб отримати право самостійно визначати свою долю». Світлана Тихановська, за його словами, справила на нього велике враження.
Наступного дня дипломат завітав до Москви, де головною темою його перемовин із Сергієм Лавровим, міністром закордонних справ Російської Федерації (РФ) також була ситуація в Білорусі. В американському посольстві в РФ запевнили: «Заступник держсекретаря Біґан засудив застосування насильства проти народу Білорусі, висловив підтримку суверенітету Білорусі та права народу на самовизначення. Стівен Біґан також висловив глибоке занепокоєння станом російського опозиціонера Олексія Навального».
Адже, як писав «Міст», той потрапив 20 серпня ц. р. до токсикореанімації лікарні швидкої медичної допомоги без тями й у тяжкому стані, під’єднаний до апарата штучної вентиляції легенів. А в берлінській клініці з’ясували, що його отруїли одним з інгібіторів холінестерази (ними є, зокрема, найпоширеніші бойові отруйні речовини — зарин, зоман і «Новачок»).
За повідомленням Міністерства закордонних справ (МЗС) РФ, п. Біґан заявив його керівнику: «В разі підтвердження версії про його (Навального. — Авт.) отруєння як опозиціонера, Вашинґтон вживе заходів, на тлі яких потьмяніє реакція американського суспільства на російське втручання у президентські вибори у США 2016 року».
У МЗС РФ назвали «голослівним і глибоко образливими звинувачення в якомусь прагненні «приховати істину», котрі лунають зі західних столиць на адресу омських лікарів, котрі «негайно надали Навальному висококваліфіковану допомогу». Але російський оглядач Ігор Яковенко констатував: «На захист сучасної російської політики дедалі складніше знаходити змістовні арґументи».

«Підтримують зусилля»
26 серпня заступник державного секретаря США прилетів до Києва, де спершу зустрівся з українськими урядовцями — прем’єром Денисом Шмигалем, віцепрем’єром Олексієм Резніковим і міністром закордонних справ Дмитром Кулебою. Високий гість запевнив їх, що «США підтримують зусилля Кабінету Міністрів з впровадження реформ, які зміцнюють демократичні інститути, покращують інвестиційний клімат і забезпечують можливість України реалізовувати свої євроатлантичні прагнення» й «глибоко прихильні до зміцнення прогресу України в реформах щодо її подальшої інтеграції до Європи, зокрема, шляхом співпраці з міжнародними партнерами для зміцнення судових, регуляторних і фінансових установ».
Після зустрічі з американцем п. Шмигаль розповів: «Домовилися про взаємну підтримку в боротьбі з Covid-19, а також посилення торговельно-економічних відносин». Він запевнив високого гостя, що «участь американських інвесторів у приватизації українських державних підприємств може допомогти зміцненню двосторонніх відносин»: дасть їм новий поштовх для розвитку, створить робочі місця й позитивно позначиться на економіці. Відтак, запросив американських інвесторів приєднатися до приватизаційних аукціонів в Україні.
Посольство США в Києві розповіло, що у п. Біґана була окрема «конструктивна зустріч із віцепрем’єрміністром і міністром із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Резніковим про те, як безпекова та гуманітарна ситуація по обидва боки лінії розмежування впливає на українців та їхнє майбутнє. А п. Кулеба відзвітував: «Ми докладно обговорили подальший розвиток стратегічного партнерства між Україною та США у сферах безпеки, енергетики, реформ, торгівлі й інвестицій, а також обмінялися баченням про ситуацію у Білорусі».
Міністр Кулеба розповів американському дипломату про процес створення кримської платформи для консолідації міжнародних зусиль щодо деокупації українського півострова. Відтак, закликав США підтримати ініціативу й розглянути можливість приєднання до неї.
Позаяк Володимир Зеленський перебував 26 серпня з робочою поїздкою в Кривому Розі, він у зустрівся зі Стівеном Біґаном там і вони спільно відвідали металургійний завод та обговорили співпрацю й стратегічне партнерство України та США. Як розповіли в Офісі президента, «Зеленський порушив питання фінансової і військової підтримки нашої держави Сполученими Штатами, а Біґан зазначив, що США є стратегічним партнером України, і підкреслив, що Україна має двопартійну підтримку у Вашинґтоні».
27 серпня п. Біґан вирушив до Австрії на зустріч із колегами з ОБСЄ. Її метою було «обговорити питання реґіональної безпеки та прав людини». На спеціальному засіданні постійної ради ОБСЄ у Відні заступник державного секретаря США запевнив: «Події у Білорусі представляють собою двобій між правителем Білорусі та його народом, а не геополітичне протистояння. Це не змагання між Сходом і Заходом, і вже тим більше не змагання між РФ і США. Це битва між правителем і його народом. США не прагнуть контролювати, або вирішувати долю громадян Білорусі. Цю долю повинні визначати лише вони. Але якщо ми в цьому органі не станемо на їхній бік, то зменшимо довіру до всіх принципів, які відстоює ОБСЄ».
Відтак дипломат закликав: «По-перше, необхідно негайно припинити насильство проти білорусів, а також звільнити всіх несправедливо затриманих. По-друге, народ Білорусі повинен мати можливість для самовизначення й обрати своїх лідерів шляхом справді вільних, і справедливих виборів за незалежним спостереженням. Для всього світу є очевидним, що президентські вибори у Білорусі 9 серпня були сфальсифіковані».

Ігор Голод

Коментар експерта
Олексій Гарань, професор політології Києво-Могилянської академії:
— Поїздка заступника держсекретаря Біґана до України свідчить про те, що проблема Білорусі розглядають у комплексі. Адже йдеться не лише про Білорусь, а й про реакцію Росії на білоруські події. Зараз можливе посилення РФ у Білорусі — чи за рахунок підтримки диктатора, що виглядає більш імовірним, чи внаслідок спроби пограти в гру з приведенням до влади проросійського опозиціонера. Так чи інакше, використовуючи Білорусь, Росія може нависати над Україною. І це, звісно, небезпека. Але я думаю, що поїздка п. Біґана до Києва — це ще й заповнення певного вакууму, який склався після відставки Курта Волкера (колишнього спеціального представника Державного департаменту США з питань України. — Авт.). Бо ми пам’ятаємо, що п. Волкер регулярно бував в Україні, чітко обстоював позицію України стосовно Донбасу. Останнім часом ми не бачили тут американських посадовців вищого ранґу. І в цьому сенсі те, що до Києва прибув заступник держсекретаря, що він відвідує Стіну пам’яті героям, котрі загинули на Донбасі, — це показово, це символічний жест. Гадаю, американці хочуть почути від українського керівництва, що відбувається на двосторонніх перемовинах із Путіним і в «Нормандському форматі». Бо, знову ж таки, раніше наші дії в «Нормандському форматі» обговорювали, координували з американською стороною. А зараз окремо існує «Нормандський формат», а окремо активізувався двосторонній формат перемовин із Путіним. І в мене складається таке враження, що Зеленський не розуміє тих небезпек, які тут є. Адже без наших західних партнерів Путін нас переграє, так завжди було. Тож я думаю, що насправді і американці хочуть зрозуміти, що відбувається по Донбасу. Ми й самі зараз не розуміємо, що відбувається. Чуємо якісь такі заяви, з яких можна зробити висновок, що Україна готується до все більших поступок. Думаю також, що цей візит є посил Києву, що ми не самі. Що нас підтримують. Аби лиш цей посил почули в оточенні Зеленського.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply