Новини для українців всього свту

Wednesday, Dec. 8, 2021

Європейське турне держсекретаря Помпео

Автор:

|

Серпень 20, 2020

|

Рубрика:

Європейське турне держсекретаря Помпео
Майк Помпео

Минулого тижня Майк Помпео, державний секретар США, здійснив турне державами Східної Європи, відвідавши з 11 по 15 серпня чотири країни: Чехію, Австрію, Словенію та Республіку Польща (РП). Серед головних тем перемовин: співпраця в рамках НАТО, активізація торгових зв’язків між Європейським Союзом (ЄС) і США, кібербезпека, мобільні мережі 5G, загрози з боку Російської Федерації (РФ) і Китайської Народної Республіки, боротьба з пандемією коронавірусу. Проте головним результатом поїздки п. Помпео стало підписання у Варшаві нової оборонної угоди з РП, яка передбачає збільшення американського військового контингенту на території цієї країни.

Вшанування генерала Паттона і вояків УНР
Цікаво, що принаймні в двох країнах високий гість вшанував важливі історичні події. Так, перший день візиту до Чехії п. Помпео присвятив пам’яті американських вояків, котрі загинули, визволяючи від нацистів західні терени Чехо-Словаччини. Зокрема, у місті Пльзень він відвідав Меморіал генерала Паттона — єдиний у Чехії музей, який докладно розповідає про визвольний похід союзницьких військ від висадки в Нормандії до визволення Пльзеня. Нагадаємо, що відзначаючи 75-ліття закінчення Другої світової війни також у цьому чеському місті Майк Помпео поклав квіти до пам’ятника «Дякуємо, Америко!».
А у Варшаві п. Помпео відвідав церемонію вшанування 100-ліття Варшавської битви (яку ще називають «Дивом на Віслі») 1920 року, внаслідок якої Польська Республіка за підтримки військ Української Народної Республіки (УНР) під командування Симона Петлюри зуміла відстояти незалежність від більшовицької Москви.

Угода підвищить безпеку
Проте головною новиною стало підписання «Угоди про поглиблену оборонну співпрацю між США та РП». «Внесок РП у рамках EDCA сприятиме польській економіці. Зі свого боку, США продовжать фінансувати тренування, спорядження та розміщення американських військ у РП… Спільно ці зусилля збільшать безпеку й стабільність найефективнішим чином», — цитує «Голос Америки» повідомлення Державного департаменту США.
«Сьогодні моя адміністрація підписала історичну угоду, яка стала кульмінацією місяців перемовин із нашими польськими союзниками та слідує за двома спільними деклараціями, які я підписав із президентом Анджеєм Дудою торік», — похвалився Дональд Трампа. Він також висловив думку, що збільшена присутність американських сил у РП «ще більше посилить стримувальні сили НАТО, європейську безпеку та допоможе гарантувати демократію, свободу й суверенітет».
Своєю чергою, п. Дуда на церемонії підписання угоди заявив, що цей документ є гарантією безпеки не тільки стосовно РП, а й усього реґіону. «У військовому сенсі це, безумовно, означає вже сьогодні підвищення безпеки для держав Балтії, для всіх наших сусідів, у т. ч. для України», — цитує його слова «Польське радіо».

Поки що плюс тисяча
Зараз у РП на ротаційній основі перебуває 4,5 тис. американських військових, відправлених попереднім президентом США Бараком Обамою. Тепер тут буде створили так зване висунуте командування V корпусу армії США. Відповідно, до РП прибудуть ще 1 тис. американських солдатів. Зокрема, це передислоковані сили із Федеративної Республіки Німеччини (ФРН) — загалом адміністрація президента Трампа вирішила вивести з ФРН 12 тис. військовиків, близько половини повернуться додому, решту розмістять в інших європейських країнах, у т. ч. РП.
Причому збільшення американського контингенту на 1 тис. солдатів може бути лише початком. Нагадаємо, що наприкінці травня ц. р. Джорджетт Мосбахер, послиня США у Варшаві, заявила, що США можуть розмістити в РП ядерну зброю. Її слова прозвучали на тлі критики на адресу ФРН із боку Ричарда Ґренелла, посла США у цій країні. Раніше німецьке видання Der Spiegel повідомило, що Аннеґрет Крамп-Карренбауер, міністерка оборони ФРН, попередньо домовилася з главою Пентаґону про купівлю 30 винищувачів-бомбардувальників F/A-18F виробництва Boeing, які мають замінити морально і фізично застарілі Tornado. Однак проти цього різко виступив Рольф Мютценіх, голова Соціал-демократичної партії ФРН, яка входить до правлячої коаліції. В інтерв’ю виданню Tagesspiegel він не лише розкритикував ідею закупки F/A-18F, але ще й закликав вивести з країни американське ядерне озброєння.
У відповідь Ричард Ґренелл звинуватив Берлін у підриві зусиль НАТО з ядерного стримування. У статті для німецької газети Die Welt він написав: «Замість того, щоб підривати солідарність, яка становить основу ядерного стримування НАТО, ФРН зараз потрібно виконувати свої зобов’язання перед союзниками та продовжувати інвестиції в ядерні зусилля НАТО».
Його підтримала і п. Мосбахер. «Якщо ФРН хоче скоротити ядерні озброєння та послабити НАТО, можливо, РП, яка платить справедливу частку, розуміє ризики і перебуває на східному фланзі НАТО, могла би розмістити ці озброєння тут», — зазначила дипломатка. Її зауваження, що РП «платить справедливу частку», імовірно, стосується того, що Польща є однією із країн НАТО, які виконують зобов’язання витрачати 2 % валового внутрішнього продукту на потреби оборони, а ФРН — ні. При цьому необхідно зазначити, що власне у грошовому вимірі витрати Берліна на потреби оборони значно перевищують витрати Варшави. Так, за повідомленнями засобів масової інформації, оборонний бюджет ФРН наближається до 50 млрд USD, а РП сягає лише 13 млрд USD.
Також не варто забувати про давню ідею створення в РП повноцінної військової бази США під назвою «Форт Трамп», причому Варшава готова повністю профінансувати цей проєкт, який оцінюють у 2 млрд USD. Тим більше, що поляки останнім часом не сиділи склавши руки. На польській авіабазі «Кшесіни» Військово-повітряні сили США провели навчання з оперативного розгортання військового летовища. Це були перші випробування в Європі комплексу Deployable Air Base System — контейнери з тимчасовими розбірними будівлями, аеродромним обладнанням, портативними генераторами, транспортними засобами тощо аж до медичних модулів.
Також РП фактично долучилася до будівництва протиракетного щита Європи, уклавши контракт зі США на придбання ракетного комплекту Patriot і ракетної системи HIMARS, що можуть забезпечити захист від потенційних загроз із боку східних сусідів (зрозуміло, що мається на увазі РФ). Тож початок будівництва «Форту Трамп» виглядає логічним продовженням цих зусиль.

Ігор Берчак

До слова
У Міжнародному центрі миротворчості та безпеки Національної академії сухопутних військ ім. гетьмана Петра Сагайдачного (м. Львів) завершилася прикінцева конференція з планування українсько-американського командно-штабного навчання Rapid Trident-2020. Як повідомляє «АрміяInform», крім Збройних сил України та США, участь у цьогорічних навчанні візьмуть військовослужбовці з Канади, ФРН, Данії, Румунії, Литви, РП та Великої Британії. Загальна чисельність особового складу, який буде залучений у маневрах, сягне близько 4 тис. осіб. У навчанні братиме участь не лише колісна та гусенична військова техніка, а й армійська авіація України та військово-транспортна авіація США.
За сценарієм навчання, країна-аґресор дестабілізує ситуацію в певному реґіоні іншої держави і здійснює спробу окупувати її. Водночас об’єднане угруповання військ союзницьких держав організовує оборону, згодом звільняє тимчасово окуповані аґресором території і проводить стабілізаційну операцію. Вагоме місце під час цього буде відведене протидиверсійним та антитерористичним діям.
Для виконання цих завдань будуть залучені підрозділи Служби безпеки України, Національної гвардії, Держаної прикордонної служби, Національної поліції, Управління державної охорони, інших силових відомств. Ще однією особливістю навчання стане ширше залучення до проведення гуманітарних місій у межах сценарію навчання товариства «Червоного хреста» України.
Цього року Rapid Trident розширить географію і вийде за межі України. Частина його учасників перебуватиме у м. Люблін (РП), де розташований штаб багатонаціональної литовсько-польсько-української бригади. Там, за задумом навчання, працюватиме штаб багатонаціональної дивізії, в координації з яким і виконуватиме завдання бригада, що «воюватиме» на Львівщині. Як наголосили в «АрміяInform», під час Rapid Trident-2020 значна увага буде зосереджена на дотриманні карантинних вимог всіма учасниками, недопущенні розповсюдження коронавірусної інфекції як під час прибуття іноземних підрозділів до України, так і під час безпосереднього проведення командно-штабної та польової фаз маневрів.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply