Новини для українців всього свту

Friday, Dec. 2, 2022

Економічне протистояння Вашинґтона та Пекіна переходить у політичне

Автор:

|

Листопад 10, 2021

|

Рубрика:

Економічне протистояння Вашинґтона та Пекіна переходить у політичне

У 1979-1989 рр. американський уряд підтримував, тренував та озброював бойовиків Осами бін Ладена в Афганістані. А 11 вересня 2001-го той встромив ніж у спину Америки. Понад 30 років США допомагали Китайській Народній Республіці (КНР) стати «майстернею світу», чим виростили для себе могутнього конкурента.

Тайвань
1 листопада влада КНР заявила, що до 2050-го планує стати провідною військовою державою світу. Пекін зараз вкладає великі кошти в механізацію та маневреність своїх сухопутних військ, а також розробляє найсучасніший ракетний арсенал у світі. На думку західних аналітиків, за останні десять років КНР справді дуже ефективно збільшує свою військову міць. Наприклад, 2020-го китайські фахівці збудували 40 % всіх кораблів у світі. Тим часом на США, Велику Британію, Францію та Німеччину торік припало менше 1 %. Тож експерти вважають можливе зіткнення КНР із США, насамперед через Тайвань. Філіп Девідсон, адмірал Військово-морських сил США, вважає, що у наступні шість років можна виникнути загрозу анексії острова Китаєм.
У такому разі Сполучені Штати мають намір стати на захист Тайваню. Про це заявив президент Байден. Журналіст телеканалу CNN під час брифінгу глави Білого дому минулого тижня перепитав, чи будуть Сполучені Штати захищати Тайвань у разі нападу КНР. «Так, у нас є зобов’язання це зробити», — такою була відповідь.
Пізніше представник адміністрації американського уряду зазначив, що президент не оголошував про якісь зміни політики США щодо Тайваню. «Оборонні відносини США з Тайванем регулює закон про відносини з цією країною. Ми будемо виконувати свої зобов’язання відповідно до закону та продовжимо підтримувати його самооборону», — запевнив він.
Самі ж тайванці зраділи цій заяві Джо Байдена і подякували йому. Однак Пекін попередив Вашинґтон, аби той не надсилав «ніяких хибних сигналів сепаратистським силам про незалежність Тайваню». «Китай закликає США виявляти обережність у своїх словах і справах щодо тайваньського питання й утримуватися від надсилання будь-яких помилкових сигналів сепаратистським силам незалежності Тайваню, щоб не завдати серйозних збитків китайсько-американським відносинам, миру та стабільності в Тайванській протоці», — заявив Ван Веньбінь, офіційний представник Міністерства закордонних справ (МЗС) КНР.
Водночас Цай Інвень, президентка Республіки Китай (офіційна назва держави. — Ред.), підтвердила присутність американських військ на тайванській землі. Мова йде про військових інструкторів. Вона стала першим президентом Тайваню за десятиліття, який визнав присутність американських військ на острові, адже офіційно останній гарнізон США покинув Тайвань 1979 року, коли Вашинґтон перемкнув формальне дипломатичне визнання з Тайбея на Пекін. Цай Інвень не вказала достеменно, скільки американських військовослужбовців перебуває на острові, але сказала, що «не так багато, як люди думали».
На початку 2020-го військові США опублікували, а потім видалили відео, на якому спецназ армії США тренує солдатів на Тайвані. У листопаді 2020 року Міністерство оборони Республіки Китай оголосило, а потім спростувало повідомлення засобів масової інформації, що американські війська навчають місцевих солдатів на острові.

Тет-а-тет
Джо Байден вважає, що в умовах протистояння між США та КНР важливо мати можливість провести особисті предметні перемовини на найвищому рівні з метою розв’язання суперечностей між двома державами. Про це повідомив Джейк Салліван, радник президента США з питань національної безпеки. «Президент справді вважає, що для нього важливо мати можливість зустрітися з Сі Цзіньпіном віч-на-віч. І якщо неможливо організувати особисту зустріч через обмеження для подорожей китайського лідера, треба зробити це шляхом віртуальної зустрічі», — зазначив він.
Чиновник зауважив, що саме над цим сторони працюють, і вже є домовленість, досягнута під час нещодавніх перемовин у Цюриху (Швейцарія). «Ми домовилися, що два президенти матимуть можливість провести віртуальну зустріч до кінця цього року. Ще немає дати, але вони зможуть сісти віч-на-віч, оскільки технології дозволяють бачити один одного, й витратити значну кількість часу на розгляд повного порядку денного», — наголосив він.
Проте хочеш миру — готуйся до війни. Тож у нещодавно опублікованій доповіді Інституту аерокосмічних досліджень Мітчелла під назвою «Винищувачі майбутнього для нашої країни: Міст у майбутнє» описали низку інноваційних ідей, що забезпечити глобальне домінування Військово-повітряних сил (ВПС) США у світі, який захоплюють китайські та російські стелс-винищувачі п’ятого покоління. У звіті дали низку докладних рекомендацій, у т. ч. заклик зняти з озброєння літаки F-15C/D Eagle, A-10C Warthogs і F-15E Strike Eagle 1980-х років випуску. ВПС майбутнього мають переважно складатися з платформ на кшталт модернізованих винищувачів п’ятого покоління F-22 Raptor, F-35 або шостого покоління Next Generation Air Dominance.

Не біологічна зброя
А тим часом американські спецслужби заявили, що вірус SARS-CoV-2 не був розроблений як біологічна зброя. В Офісі директора національної розвідки США уточнили, що правдоподібними вважають дві гіпотези виникнення Covid-19: природний контакт із інфікованою твариною й інцидент, пов’язаний із лабораторією. Одні аналітики віддають перевагу природному походженню, інші — лабораторному, а дехто вважає однаково ймовірними обидві гіпотези. Зараз не вистачає клінічних зразків або повного розуміння епідеміологічних даних щодо найраніших випадків коронавірусу. Незалежна комісія оцінює, що SARS-CoV-2 ймовірно, виник і заразив людей унаслідок початкової невеликої дії, яка сталася не пізніше листопада 2019-го, і що офіційні особи КНР не знали про вірус до спалаху пандемії. «Однак у Пекіні продовжують перешкоджати розслідуванню, відмовляються від розголошення інформації та покладають відповідальність на інші країни, в т. ч. на США», — наголошується в доповіді.
У відповідь Ван Веньбінь заявив, що вивчення питання про походження вірусу є серйозною та складною науковою проблемою. А інформація про походження коронавірусу, що міститься в розсекреченій доповіді американської розвідувальної спільноти, є неправдивою та ненауковою. «Брехня, повторена тисячу разів, усе одно залишається брехнею. Незалежно від того, скільки разів цей звіт буде опублікований або зі скількох версій він буде зібраний, це не змінить характеру докладних політичних і хибних звітів, які не мають наукової основи чи правдивості», — зазначив він.
У КНР вважають, що дослідження повинні і можуть проводити лише вчені всього світу на основі співпраці. На думку дипломата, американська сторона «одержима політичними маніпуляціями», а це може лише нашкодити глобальній науковій співпраці в галузі боротьби з епідеміями та призвести до ще більших людських жертв.
Як повідомляв «Міст», КНР наближається до нової «холодної війни» зі США.

Євген Клен

До слова
У США зробили нову заяву щодо війни на сході України. У Вашинґтоні вважають, що саме Російська Федерація (РФ) відповідальна за загострення ситуації на окупованих нею територіях Донецької та Луганської областей. У Посольстві Сполучених Штатів у Києві закликали обидві сторони конфлікту припинити вогонь. Американські дипломати наголосили, що бойовики, яких підтримує РФ, порушують домовленості щодо перемир’я, ухвалені минулого року. Окупанти відкривають вогонь по українських військових із гаубичної артилерії, а також застосовують безпілотні літальні апарати. Нещодавно найманці вбили одного військовослужбовця Збройних сил України. Натомість риторика Кремля про те, що ситуацію на Донбасі загострює саме Україна, вводить в оману — насправді це в Путіна сприяють ескалації напруженості на окупованих РФ українських територіях.
Водночас найближчими місяцями зі США вишлють 55 російських дипломатів і адміністративно-технічних працівників. Про це заявила Марія Захарова, речниця МЗС РФ. «На американців зараз працюють у Росії близько 130 осіб, тоді як у нашій місії у Вашинґтоні та двох генконсульствах у Нью-Йорку та Г’юстоні — менше 200. З урахуванням висунутих Вашинґтоном вимог про те, що ще 55 наших дипломатів та адміністративно-технічних працівників мають покинути США найближчими місяцями (а це, по суті, означає висилку), ситуація на дипломатичному «фронті» тільки посилиться», — запевнила вона і додала, що з кінця 2016 року США «під різними приводами» вислали понад сотню російських співробітників і членів їхніх сімей. Та чиновниця промовчала, що цими «приводами» головно було шпигунство.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply