Новини для українців всього свту

Saturday, Oct. 1, 2022

Джо Байден оголосив про «королівський» подарунок для України

Автор:

|

Вересень 02, 2022

|

Рубрика:

Джо Байден оголосив про «королівський» подарунок для України
Джо Байден

Президент Байден у День Незалежности України зробив їй шикарний подарунок — затвердив найбільший пакет військової допомоги — на майже 3 млрд USD. Це найбільша сума, яку американці виділяли на підтримку оборони українців. У новому пакеті допомоги буде багато техніки. Україна отримає системи протиповітряної оборони, артилерійські системи та боєприпаси, безпілотні авіаційні комплекси та радари.

Усього потроху
Список озброєнь і військової техніки, які США мають намір постачати в рамках нового пакету допомоги Україні, містить уже звичні ракети для реактивних систем залпового вогню (РСЗВ) HIMARS. В Україні є також американські РСЗВ M270 MLRS і німецькі MARS II, які використовують такі ж ракети GMLRS, як і HIMARS.
Скільки ракет відвантажать, не повідомили. Тактика обстрілів важливих цілей у російському запіллі залишається важливим компонентом української оборони, тому витрата таких ракет в України є доволі високою.
У пакет входить також 1 тис. Javelin, причому в переліку не уточнюють, це пускові установки чи постріли до них, а також 2 тис. протитанкових пострілів до різних інших пускових установок, ймовірно, переносних, бо в переліку є шведський «Карл Густав».
Ще одна позиція у списку, яка буде вкрай корисною для Збройних сил України (ЗСУ) у наступі, це системи розмінування — 40 панцерних автомобілів MaxxPro з протимінним захистом і котковими тралами. У коментарі сказано, що вони дозволять Україні знешкодити сильно заміновані російськими військами поля на півдні та сході».
Ще одна система зі списку, якої досі не було у постачанні з-за кордону, це розвідувальні безпілотні літальні апарати (БПЛА) ScanEagle. Це нова технологія компанії Insitu, стовідсоткової доньки Boeing. У новому пакеті допомоги їх буде 15. ScanEagle — невеликий середньовисотний дрон для ведення розвідки, спостереження та вказування цілей. Він може перебувати в повітрі до 18 годин, передаючи на землю деталізоване зображення захищеним каналом. Це дуже невибагливий БПЛА, який можна запускати за допомогою спеціальної катапульти у полі. Сідає він також у будь-якому місці, чіпляючись за трос на спеціальній жердині.

Просто з конвеєра
Україна отримуватиме нову зброю від американських виробників, а не з існуючих армійських запасів Пентаґону. Про це на заявив Джон Кірбі, представник Білого дому з питань безпеки й оборони. За його словами, новий пакет допомоги використовуватиме кошти з «Ініціативи сприяння безпеці в Україні» (USAI), виділені Конґресом США, і це дозволить адміністрації закуповувати зброю у виробників.
Раніше більшість озброєнь надавали зі складів армії США у рамках президентських повноважень. Це дозволяло швидко доправляти зброю в Україну. «Це вперше ми оголосили про закупівлю через USAI для України. Загалом перевезення триває більше часу, але це не означає, що можливість постачання через президентські повноваження вичерпана чи що ми не побачимо додаткових пакетів через цей механізм, які, як вам відомо, надходять прямо зі складів і можуть потрапити в Україну більш ніж швидко», — сказав спікер.
Він зазначив, що швидкість нових відвантажень залежить від того, чи мають оборонні компанії конвеєри, які вже працюють над певною зброєю, яку потужність вони мають і скільки часу знадобиться для коригування графіків у разі необхідності.
Представник Білого дому також заявив, що різним системам озброєнь потрібен різний час, аби досягти України. Зокрема, довше триває достачання систем «земля-повітря» та радіолокаційних систем. Тож Сполучені Штати розширили постачання озброєнь в Україну морським транспортом. Раніше більше покладалися на авіацію, позаяк це значно прискорює постачання необхідного озброєння на фронт. «Однак тепер потрібен постійний потік великокаліберних боєприпасів і деяких видів важкого озброєння, а кораблі можуть перевозити величезну кількість вантажів, — йдеться в повідомленні Білого дому. — Постачання зброї морем стартувало через кілька тижнів після початку російського вторгнення в Україну, але значно розширилося навесні». На думку експертів, розширення постачання озброєнь у такий спосіб свідчить про те, що в США допускають затяжну війну, що може тривати ще багато місяців і навіть років.

Що треба ще?
Михайло Подоляк, радник керівника Офісу президента України, повідомив, що ще 50 РСЗВ суттєво змінили б картину на полі бою. За його словами, йдеться не лише про HIMARS, а загалом про реактивні системи, що забезпечують ураження далі, ніж 80 км. На думку чиновника, така кількість РСЗВ дозволить повністю зруйнувати логістичну та штабну інфраструктуру окупантів по периметру зони бойових дій. «Суми не такі значні. Приміром, якщо HIMARS коштує 4-4,5 млн USD, а одна ракета до нього — 150 тис. USD, то, безумовно, ми можемо додати ще 500 млн чи навіть 1 млрд USD на ракети в тій кількості, що нам потрібна», — сказав він.
США також можуть почати постачання Україні винищувачів четвертого покоління, але ще нескоро. Про це розповів Колін Каль, заступник глави Пентаґону. «Навіть якби ми вирішили надати їх негайно, вони можуть прибути лише за кілька років, тому ми зосередилися на тому, що стосується їхніх винищувачів, що їм потрібно для підтримування поточних зусиль із утримання на сході та можливого переходу в контрнаступ», — пояснив він.
Наразі постачання нових літаків — не в пріоритеті США. «Ми надали українцям ракети HARM, й адаптували їх, щоб ними можна було стріляти з МіГ-29. Вони, звісно, не були призначені для того, щоб стріляти з таких літаків, а призначені для наших літаків, але українці дуже ефективно використовують ракети HARM, щоб знищити російські системи радіолокації», — похвалив чиновник.
Він додав, що питання про передачу Україні винищувачів обговорюють. «Міністр Остін доручив Офісу міністра оборони працювати з Об’єднаним штабом та Європейським командуванням над формуванням майбутньої картини ЗСУ на середньо- та довготермінову перспективу. Це мають бути системи, які Україна сама зможе підтримувати. Але можу сказати, що винищувачі залишаються на порядку денному перемовин, хоча остаточних рішень із цього приводу ще не прийняли», — повідомив представник оборонного відомства.

Військова стратегія
Але думаючи про наступ, не можна забувати й про оборону. Міністерство оборони США повідомило про укладання контракту на закупівлю передових зенітно-ракетних комплексів класу «земля-повітря» для потреб ЗСУ. У межах ініціативи сприяння безпеці України Пентаґон уклав контракт із компанією Raytheon Co. «Компанія Raytheon Co. з Тьюксбері (штат Массачусетс) отримала контракт із фіксованою ціною на 182 млн 295 тис. 333 USD на закупівлю національних передових ракетних комплексів класу «земля-повітря» (NASAMS)», — йдеться у повідомленні.
В американському оборонному відомстві зазначили, що комплекси вироблятимуть у штаті Массачусетс із імовірною датою завершення еонтракту 23 серпня 2024 року. Ці системи Україні нададуть у відповідь на потребу в захисті від загроз із повітря. «Компанія Raytheon Missiles & Defense і наші партнери старанно працюють над тим, аби швидко доправити цю найважливішу перевірену систему протиповітряної оборони, щоб допомогти українському народу захистити свою батьківщину», — йдеться у заяві керівництва компанії. Зенітно-ракетну систему NASAMS Raytheon Missiles & Defense розробила разом із норвезькою Kongsberg Defense & Aerospace. Вона служить для знищення ворожих літаків, БПЛА і крилатих ракет.
Відтак у Білому домі мають намір найближчим часом дати назву військовій місії з підтримки України та призначити генерала, який відповідатиме за тренування, що проводять у її рамках. Назва місії має важливе бюрократичне значення, позаяк це зазвичай передбачає довготермінове цільове фінансування і можливість встановлення виплат, знаків і нагород для військовослужбовців, які беруть участь у ній. А призначення генерала означатиме формування управлінської військової структури щодо координації зусиль, розрахованих на багато років.
Свою чергою, Володимир Зеленський подякував телефоном Джозефу Байдену за непохитну підтримку українського народу. Лідери держав обговорили подальші кроки України на шляху до перемоги над аґресором та важливість притягнення Росії до відповідальності за воєнні злочини.
А Валерій Залужний, головнокомандувач ЗСУ, провів чергові перемовини з Марком Міллі, головою об’єднаного комітету начальників штабів США. «Отримав запевнення генерала Міллі в непохитній допомозі особисто президента Байдена, обох палат парламенту й американського народу загалом. Подякував за черговий пакет допомоги від США та послідовну підтримку нашої боротьби за незалежність», — зазначив генерал Залужний. Він також розповів співрозмовнику про оперативну ситуацію по всій лінії фронту, а також вказав, що ворог поширює дезінформацію про ситуацію на Запорізькій атомній електростанції, звинувачуючи в її обстрілах українських військових.
Як повідомляв «Міст», новий пакет допомоги для України містить снаряди Excalibur і ракети HARM.

Євген Клен

About Author

Meest-Online