Новини для українців всього свту

Friday, May. 20, 2022

Дивна ізоляція Путіна

Автор:

|

Травень 18, 2017

|

Рубрика:

Дивна ізоляція Путіна

Дональд Трамп і Сергій Лавров

Ще дві аудієнції в Білому домі викликали доволі суперечливий резонанс.

«Переможний танець» 
Дональд Трамп неабияк ризикував, приймаючи 10 травня ц. р. в Овальному кабінеті Білого дому Сергія Лаврова, міністра закордонних справ Російської Федерації (РФ). Адже Федеральне бюро розслідувань (ФБР) США вивчає наразі втручання Москви у президентську кампанію республіканця і зв’язки його передвиборної команди з Кремлем.
Однак агенція «Укрінформ» пояснила того ж дня: «Росія «підстрахувала» візит Лаврова у США»: «Спрямувала до Сирії 21 гаубицю M-30 для сирійських військових за день до візиту глави зовнішньополітичного відомства РФ до Вашинґтона». Тож привід зустрітися із гінцем Путіна був.
Володимир Фесенко, голова правління київського Центру прикладних політичних досліджень «Пента», дійшов висновку, що «підстрахувався» й американський президент, приймаючи того ж дня ще й Павла Клімкіна, міністра закордонних справ України, «щоб показати критикам Трампа всередині США, що жодних загравань із Росією нема, а є паритетність у стосунках і з Росією, і з Україною». Але водночас експерт вважає, що п. Трамп таки хоче домовлятися з Путіним, однак із позиції сили.
Міністр Лавров спробував піддати це сумніву, запевняючи журналістів, що він «обговорював з президентом США і своїм американським колегою Рексом Тілерсоном взаємодію Москви та Вашинґтона на міжнародній арені», поставивши цим їх на один щабель. «Зараз наш діалог вільний від ідеологізованості, яка була характерна для адміністрації Обами, — стверджував також міністр. — Адміністрація Трампа, і сам президент, і держсекретар, я в цьому сьогодні вчергове переконався, — люди справи і вони не хочуть домовлятися заради того, щоб показати комусь якісь свої досягнення у сфері ідеологічних уподобань, а домовлятися, щоб вирішувати конкретні завдання, від яких залежить розвиток країни і добробут громадян».
Своєю чергою, Сьюзан Глассер, журналістка американського видання Politico, вважає: «Росія станцювала переможний танець в Овальному кабінеті. Адже Москві були потрібні не домовленості, а сам факт появи Лаврова у Білому домі, щоб показати усьому світу повернення російської «величі». Для Лаврова ця зустріч — велика демонстрація всьому світу і російському народу, що РФ повернулася, і що її ізоляція припинилася. Це була реабілітація, доказ, що їхня лояльність до Трампа впродовж останніх років напруги з попередніми американськими президентами ще може окупитися».
Александр Вершбов, колишній посол США в РФ, також зауважив, що для Лаврова сам факт цієї зустрічі та протокольної зйомки не залежно від того, чи будуть якісь домовленості, яскраво демонструє світу і росіянам, що Росія повернулася, а спроби ізолювати її провалилися». Більше того, у британському часописі Financial Times констатували, що під час зустрічі Трампа з Лавровим «не було жодних однак того, що американський президент, котрий перебуває під тиском через імовірні російські зв’язки у своєму оточенні, посилив би вплив на Москву, аби зупинити найкривавішу в Європі війну з часів конфлікту на Балканах».

«Буде протистояти»
Однак Дмитро Пєсков розцінив перемовини Трампа та Лаврова зі «стриманим оптимізмом». Мовляв, «сама зустріч є позитивним моментом, проте країнам доведеться ще багато працювати над своїми відносинами». Бо американці одразу ж зіштовхнули міністра Лаврова з того щабля, на який він видерся, коли заявили те, що рівноправні партнери собі не дозволяють.
Зокрема в повідомленні адміністрації президента США про його зустріч із п. Лавровим запевнили, що п. Трамп «акцентував на відповідальності РФ за повну імплементацію Мінських угод», а Гізер Наверт, речник державного департаменту США, — що накладені на Росію американські санкції будуть залишатись у силі доти, поки та не дасть зворотній хід своїм діям в Україні. Натомість сам господар Овального кабінету повідомив в інтерв’ю телеканалу Fox News: «Днями міністр закордонних справ РФ приїжджав, аби зустрітися зі мною, а відразу після цього прибув міністр закордонних справ України… Я сказав: «Хлопці, вам треба укласти мир».
Таким чином президент США визнав Росію тим, від чого її керівництво постійно відхрещується, — воюючою стороною на сході України. Як слушно зауважив із цього приводу Леонід Ємець, народний депутат України, «встановити мир між країнами можливо лише в стані війни».
А от Сергій Таран, голова правління Центру соціологічних і політологічних досліджень «Соціовимір», прокоментував заклик президента США до миру так: «По-перше, заява Трампа свідчить про те, що для США зрозуміло: конфлікт на Донбасі — це не внутрішній громадянський, а конфлікт двох держав. І що відповідальність за це несе Росія. Це, по суті, визнання того, що це — міжнародний конфлікт. По-друге, на переконання політолога, США цим записом виводять Україну на рівень суб’єкта міжнародної політики. В геополітиці Україна ніколи не була на одному рівні з РФ. Росія вважалася геополітичним гравцем, а ми — десь там у реґіоні, можливо, певна сила. Тому, хоча запис і викликав несподівані почуття, навряд чи йому зраділи в Москві».
Та й Герберт Макмастер, радник президента США з національної безпеки, навряд чи свою думку висловив, стверджуючи, що Дональд Трамп «буде протистояти руйнівній поведінці РФ в Україні та Сирії». «Ми розглядаємо спілкування з представниками Росії, які здійснює держсекретар Тіллерсон, коротку зустріч президента з главою МЗС Лавровим і телефонні перемовини з російськими лідерами як спілкування, а не як прийняття рішень», — заявив він.
Британський часопис Financial Times відреагував на все це висновком: «США і Росія досі дуже далекі від «великої угоди», а також цитатою зі сказаного Ендрю Вайсом, екс-радником Білого дому з питань РФ: «Очікування великої угоди не виправдані. Залишається надто багато сфер, в яких США і Росія фундаментально не згодні один із одним».

«Це вже дуже багато»
Стосовно ж аудієнції в Білому домі п. Клімкіна посольство України в США повідомило, що «сторони обговорили подальшу підтримку України з боку Сполучених Штатів». А сам він наголосив в телеінтерв’ю, що його зустріч із господарем Білого дому «є дуже потужним сигналом підтримки, оскільки американські президенти взагалі дуже рідко зустрічаються з міністрами закордонних справ».
«Другий момент — атмосфера, насичена позитивними емоціями. Наприкінці зустрічі ми говорили підтримку його українцями, його зустрічі з українською громадою під час передвиборчої кампанії й як він згадував ці зустрічі, казав, що українці справді такі класні», — запевнив міністр.
Павло Клімкін розповів також про, за його словами, «один із головних політичних сигналів», які він почув в Овальному кабінеті: «Це реальне бажання залучатися до тиску на Росію. Є дуже цікаві ідеї, я про ці цікаві ідеї зможу сказати тільки пізніше, коли погодимо серед всіх друзів, ну і, звісно, будь-які моменти треба буде погодити з Німеччиною і з новообраним президентом Франції. По-перше, в американської сторони є важелі. Певна річ, економічні важелі тиску та санкції — це тільки один вимір того, що може робитися надалі. Такого сигналу в Москві ніхто не очікував».
Валерій Чалий, посол України у США, також запевнив, коли коментував перемовини п. Трампа з п. Лавровим і п. Клімкіним: «Ніяких рішень за спиною України не буде, в цьому нас запевнили, і ці зустрічі показують, що це чітка політика нової адміністрації».
Своєю чергою, Ганна Шелест, експерт-міжнародник аналітичного центру «Українська призма», резюмувала: «Це велике досягнення української дипломатії, що в один день пану Клімкіну вдалося зустрітися і з президентом, і з віце-президентом США. Таке буває дуже рідко у Вашинґтоні через графіки. Це свідчить, що Україна намагається бути суб’єктом, а не об’єктом цих перемовин. Аби без нас нічого не могли вирішити, щоб чітко лунала саме наша позиція, що йдеться про захист міжнародного права та збереження територіальної цілісності нашої держави на тлі відвертої аґресії РФ і маніпулювання риторикою про «зони впливу», про яку останні 25 років згадували лише в підручниках».
Навіть критично налаштований до чинної влади в Україні Богдан Яременко, її екс-генконсул в Единбурзі та Стамбулі, вважає, що американці «Лаврову (якщо він щось не зрозумів) спрямували чіткий меседж: наші відносини з Росією — це важливо, але за рахунок України ми не будемо домовлятися. Хоча інші питання це не знімає, але цього вже дуже немало. Точніше — це вже дуже багато». А журналіст Микола Давидюк зауважив: «Видно по фото Клімкіна з Трампом, що їхні перемовини були у відкритішій обстановці, ніж із Лавровим».

Ігор Голод

Гоп-ля
Білий дім не очікував, що російський уряд дозволить своїй державній інформагенції публікувати світлини зустрічі Дональда Трампа і Сергія Лаврова. Білий дім не поширював фото зустрічі, хоча офіційний фотограф Білого дому також був присутній в Овальному кабінеті. Були лише оприлюднені фото зустрічі міністра Лаврова та держсекретаря Тіллерсона, однак і сама зустріч була відкрита для преси. «Вони нас обдурили. В цьому вся проблема з росіянами: вони брешуть», — повідомив представник Білого дому. Варто зазначити, що на окремих оприлюднених росіянами фото видно, що на зустрічі Трампа та Лаврова також був присутній Сергій Кисляк, посол РФ у США, котрий, як підозрюють зіграв не останню роль у справі втручання Кремля в американські вибори.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply