Новини для українців всього свту

Friday, May. 20, 2022

Дональд Трамп запевнив, що сприятиме миру в Україні

Автор:

|

Лютий 09, 2017

|

Рубрика:

Дональд Трамп запевнив, що сприятиме миру в Україні

4 лютого ц. р. відбулася вже друга розмова президентів США й України.

«Вважають стороною конфлікту»
Прес-служба Петра Порошенка повідомила 5 лютого, що в своїй уже другій телефонній розмові з президентом США Дональдом Трампом він передусім привітав його з інавгурацією та закликав активізувати діалог між ними. І що президенти обговорили питання зміцнення стратегічного партнерства між двома країнами, особливу увагу приділили врегулюванню ситуації на Донбасі та досягненню миру політико-дипломатичним шляхом, висловили при цьому глибоку стурбованість через ескалацію напруженості та погіршення гуманітарної ситуації в районі Авдіївки та наголосили на нагальній необхідності встановлення режиму повного припинення вогню.
Своєю чергою, у Білому домі повідомили, що п. Трамп запевнив п. Порошенка: «США докладуть зусиль для того, щоб відновити мир вздовж українсько-російського кордону. Ми будемо працювати з Україною, з Російською Федерацією (РФ), а також всіма іншими залученими сторонами, щоб допомогти їм відновити мир уздовж кордону».
В офіційній заяві офісу прес-секретаря Білого дому теж запевнили, що «американська сторона позитивно оцінила розмову між главами держав» — мовляв, «президент Трамп мав дуже хорошу розмову з президентом Порошенком про вирішення різних питань, включаючи тривалий конфлікт України з РФ». А також наголосили, що він «висловив готовність продовжувати участь Сполучених Штатів у врегулюванні ситуації».
Святослав Цеголко, прес-секретар Президента України, зауважив, що формулюванням «тривалий конфлікт України з РФ», за його словами, «США дали зрозуміти, що вважають Росію стороною конфлікту на Донбасі», у той час, як у Кремлі намагаються переконати весь світ, що там нібито відбувається «громадянська війна». Політолог Тарас Чорновіл зауважив із цього приводу: «Озвучена позиція Трампа, не така різка, як нам могло б хотітися, але там — усе достатньо конкретно, й сам факт визнання Трампом, що це не внутрішній конфлікт, а російсько-українське протистояння, дуже корисний».

«Зняли побоювання»?
А політолог-міжнародник Олеся Яхно наголосила: «Одна з тем і зовнішньої і, що ще гірше, внутрішньої інформаційної війни, яка нав’язувалася, — що за спиною України домовляться. І що Трамп із Путіним майже готові пожертвувати Україною. Тому мені здається, що такі формулювання зняли побоювання».
А от Микола Бєлєсков, аналітик київського Інституту світової політики, підкреслив: «Йшлося про «відновлення миру на кордоні». Можна припустити, що за цими формулюваннями криється ідея про те, що без встановлення Україною дієвого контролю над кордоном ніякого миру не лише на кордоні, але й у всьому Донбасі не буде — про що, власне, постійно каже офіційний Київ».
Натомість Євген Марчук, представник України у Тристоронній контактній групі в Мінську (Білорусь) зауважив щодо формулювання в заяві Білого дому «Ми будемо працювати з Україною, РФ, а також всіма іншими залученими сторонами»: «Маються на увазі окуповані райони Донецької й Луганської областей)? Швидше за все — так. Тоді буде потрібна невелика корекція нашої тактики та стратегії. Корекція, яка з важкістю буде сприйматися нашою громадськістю та викличе найгостріші політичні дискусії. Час покаже».
Він також коментував формулювання в заяві Білого дому «допомогти їм відновити мир уздовж кордону»: «Їм — це означає всім залученим сторонам. І не відновити державний статус кордону, а відновити мир. Але мир без відновлення державного статусу кордону буде дуже нестійким».
Утім, Тарас Чорновіл підкреслив: «Враховуючи масштаб США як світового лідера, то це дуже хороше досягнення. Я не пригадую не тільки такої інтенсивності, але й будь-яких контактів від перших днів між нашими президентами й американськими лідерами».
А Павло Клімкін, міністр закордонних справ України, коментував спілкування президентів так: «Ця розмова була класною за тональністю й атмосферою. Так, як розуміють один одного президенти. Трамп ставив «дуже чіткі запитання»: що відбувається, чому саме зараз, в якому обсязі, який вплив це має. Глибина цих запитань і бажання збагнути, що реально відбувається, і допомогти, для мене були дуже хорошою ознакою».

«Крок уперед»
Повідомляючи про розмову президентів, часописи The Washington Post і Politico додали з посиланням на неназвані ними джерела, що 2 лютого Дональд Трамп запевнив Юлію Тимошенко, лідера української партії «Батьківщина» (котра, подейкують, підстерегла господаря Овального кабінету біля туалету після молитовного сніданку) в продовженні санкцій США проти РФ доти, доки Україна не буде в безпеці. Вона розповіла, що Дональд Трамп запевнив її у повній підтримці України, а через кілька днів буде заява офіційного представника США в Організації Об’єднаних Націй (ООН), що з РФ не будуть зняті санкції доти, доки Україні не буде повернений Крим.
Джон Гербст, екс-посол США в Україні, коментував ці запевнення так: «Гадаю, можемо прийняти на віру заяви Тимошенко, що Трамп сказав їй, що він не відвернеться від України. І Порошенку Трамп сказав, що санкції не знімуть найближчим часом. Тобто, на мою думку, все це може сприйматися як картина намірів на цьому етапі. І це, на мою думку, виглядає як крок уперед порівняно з тим, де він був тиждень чи два тижні тому».
«Трамп доволі приязно висловлювався щодо Путіна. Він заявив про те, що дзвінок (президента РФ до нього. — Ред.) був доволі приємним. І невдовзі після цього дзвінка росіяни посилили наступ на сході України. Заява від Державного департаменту була дуже слабкою, заява від Білого дому — не менш слабкою», — нагадав п. Гербст.
Однак, на думку дипломата, під час розмов із п. Тимошенко та п. Порошенком п. Трамп «почув щось таке, що було або повністю новим для нього, або таким, на чому він не зосереджував свою увагу». Джон Гербст також додав, що новій американській адміністрації буде важко поєднати наразі подвійний підхід у питанні санкцій проти РФ — заявляючи, з одного боку про занепокоєння бойовими діями на сході України й роллю РФ у них, а з іншого — припускаючи можливість скасування санкцій в обмін на співпрацю Москви у боротьбі з терористичною організацією «Ісламська держава».
«Я не переконаний у тому, як звести разом ці дві заяви. Це ознака, що адміністрація Трампа не виробила чіткої, послідовної позиції щодо Росії й України», — зауважив дипломат.

Замість епілога
Та все ж п. Гербст вважає, що, за його словами, «адміністрація Трампа поступово рухається в бік більш твердої та формальної позиції щодо аґресії РФ в Україні». До слова, радіотелекорпорація Deutsche Welle, повідомляючи про розмову президентів Порошенка та Трампа, нагадала про те, як призначена останнім представник США при ООН Ніккі Гейлі різко засудила під час свого першого виступу в Раді Безпеки аґресивні дії Кремля на сході України й також запевнила тоді, що американські санкції проти Росії залишатимуться доти, доки Крим знову не повернуть Україні.
«Ми хотіли б, щоб наші відносини з РФ були б кращими, проте похмура ситуація на сході України вимагає явного та чіткого засудження російських дій», — зауважила тоді п. Гейлі. Вона запевнила також: «США стоять разом із народом України, який понад три роки страждає від окупації та військової інтервенції Росії».
Політолог Володимир Фесенко вважає, що телефонна розмова, яка відбулася, важлива з двох причин: «По-перше, спілкування українського лідера з попереднім президентом США переважно зводилося до особистих зустрічей на міжнародних форумах і під час робочих візитів, а телефонні розмови залишалися віце-президенту США Джо Байдену. По-друге, дуже важливий і той факт, що другий тур телефонних перемовин стався саме з ініціативи американського президента. Все це свідчить про прямий контакт між ними».
«Візит нашого лідера до Штатів вже активно готується. Це може статися наприкінці лютого, і якщо це так, то, звісно ж, Трамп зустрінеться з Порошенком раніше, ніж із Путіним. У цьому є своя користь. Нагадаю, що в минулий раунд телефонних розмов Трамп зідзвонився спочатку з Меркель, а потім уже з лідером Росії. Цей факт свідчить про те, чию інформацію він бере до уваги, щоб потім вести перемовини з Путіним», — додав експерт.
Щоправда 6 лютого в інтерв’ю телеканалу Fox News президент Трамп заявив, що про те, що відбувається на Донбасі, є занадто мало інформації, і в реальній ситуації йому ще слід розібратися. Господар Овального кабінету негативно відповів на запитання ведучого, чи не ображений він тим, що ситуація на сході України загострилася після його телефонної розмови з Путіним. При цьому у відповідь на слова ведучого про те, що ситуація на Донбасі загострилася через «насильство з боку проросійських сил», п. Трамп заявив, що в США не знають точно, контролюються Росією сепаратисти чи ні, але обіцяв, що дізнаються. «А, може, їх ніхто не контролює, — припустив президент. — Таке теж трапляється».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply