Новини для українців всього свту

Wednesday, Apr. 14, 2021

Дональд Трамп замінить Вікторію Тіною?

Автор:

|

Квітень 27, 2017

|

Рубрика:

Дональд Трамп замінить Вікторію Тіною?

Тіна Кайданов

Американські часописи Buzz Feed News і The Hill поширили інформацію, яку наразі відмовилися коментували в адміністрації президента США.

«Вестиме перемовини»
Газети повідомили 21 квітня з посиланням на «двох європейських чиновників», прізвищ котрих журналісти не назвали, що Білий дім, «як очікується, призначить нового спеціального посланника для безпосереднього спілкування з Владиславом Сурковим, помічником Путіна, відомим, як «сірий кардинал» Кремля». Обидва видання також твердили, що зокрема цей дипломат «вестиме перемовини про долю зруйнованої війною України».
Європейські чиновники нібито розповіли також журналістам американських часописів, що «відкриття такого дипломатичного каналу підтримала Анґела Меркель, канцлер Німеччини, під час зустрічі з президентом Трампом минулого місяця», й що обрання посланника до п. Суркова контролюватиме Рекс Тіллерсон, державний секретар США. Натомість американський чиновник, прізвище якого Buzz Feed News і The Hill також не назвали, нібито заявив їм, що наразі «триває обговорення цієї ідеї», але «жодних остаточних рішень ще не прийнято».
Часописи нагадали при цьому, що «за адміністрації президента Обами у США також був прямий дипломатичний канал із п. Сурковим, а роль спеціального посланця тоді виконувала Вікторія Нуланд» — тодішній офіційний уповноважений державного департаменту США у справах Європи й Євразії. Однак коли журналісти інших видань звернулися з приводу цієї інформації до Шона Спайсера, офіційного представника адміністрації президента США, то він відповів: «У мене немає коментарів».
Однак не відмовилася прокоментувати в ефірі київського телевізійного «5 каналу» Олена Зеркаль, заступник міністра закордонних справ України. Зокрема, вона сказала з приводу «заміни Нуланд» таке: «Буде багато залежати від особи, по-перше, котра буде визначена комунікатором не тільки з Росією, а взагалі з Європою з боку адміністрації п. Трампа, оскільки зараз такої людини немає. Звісно, дуже багато буде залежати від того, який вони оберуть шлях комунікації. Не можу сказати, що я завжди була фаном формату спілкування Нуланд-Сурков. Мені здається, що будь-яке спілкування з приводу українського майбутнього має відбуватися зі залученням України».

«Фахівець із конфліктів»
Утім, засоби масової інформації припускають, що спеціальним посланцем Білого дому може виявитися Тіна Кайданов, заступник помічника секретаря державного департаменту США з політично-військових питань, відома як фахівець із конфліктів у колишній Югославії й чий візит в Україну очікується вже найближчим часом. Вона була призначено на посаду, яку зараз обіймає, 22 лютого 2016 року, а займалася підтримкою глобальних відносин і надання фінансової допомоги у сфері безпеки, передачу та продаж військової техніки американського походження.
Перед цим координувала впродовж трьох років була боротьбу з тероризмом. Закінчивши Колумбійський університет, Тіна займалася російськими дослідженнями в Інституті Гаррімана — одному з провідних у США інститутів славістики. А потім опинилася на іншому кінці світу — спершу в 1995-1997 рр. у Белграді, потім провела рік у Сараєво й ще два роки — у Скоп’є, де весь цей час виконувала функції помічника посла США.
У 2000-х рр. була заступником голови місії в посольстві США в Боснії та Герцеговині, а потім — першим послом США в Республіці Косово. Пізніше її перевели на посаду заступника помічника державного секретаря США з питань Європи й Євразії.
Ім’я п. Кайданов фігурувало у зв’язку з ще одним реґіональним конфліктом у Грузії. У викладеній гакерами на сайті WikiLeaks конфіденційної депеші посольства США в Тбілісі від 25 вересня 2009 року її автор, Кент Логсдон, тимчасовий повірений у справах США, доповідав своєму уряду про зустріч тодішнього президента Грузії Міхаела Саакашвілі зі заступником помічника держсекретаря США з питань Європи і Євразії п. Кайданов, під час якої він просив вплинути на Білорусь, щоб та не визнавала незалежність Абхазії та Південної Осетії. Тіна Кайданов відповіла, що Білорусь — дуже непередбачуваний співрозмовник, але США зроблять все від них залежне, щоб не допустити визнання бунтівних реґіонів іншими країнами. А оскільки Білорусь дотепер так і не визнала Абхазію та Південну Осетію державами, не дивно, що у зв’язку з візитом в Україну Тіни Кайданов, котра 15 років займалася реґіональними конфліктами, в українському політикумі пішли розмови про можливий рецепт вирішення конфлікту на Донбасі, який вона може запропонувати обговорити.
В анонсі її відрядження до Старого світу на сайті Державного департаменту зазначається, що метою європейського турне п. Кайданов стане обговорення програми військової допомоги. А в бюджеті США на 2017 рік передбачено спрямування Україні 350 млн USD на програми з посилення безпеки й оборони.
Тим часом офіційний Київ просить ще й надання летального озброєння. Тож заступнику помічника держсекретаря США та українській владі є що обговорити.
Ігор Козій, військовий експерт Інституту євроатлантичного співробітництва, прогнозував в інтерв’ю київській радіостанції «Голос столиці»: «Буде йти мова і про допомогу США Україні, і про військову співпрацю. Це перебуває в контексті її повноважень. Тобто міжнародна допомога у сфері безпеки, двосторонні відносини, які пов’язані в т. ч. з озброєнням або комерційним продажем озброєння, яке проводиться в США. Не виключаю, що за зачиненими дверима й це питання буде підійматися».

«Ми — не Боснія та Герцеговина»
У Тіни Кайданов — багатий досвід врегулювання конфліктів за участю миротворців. Найяскравіший із них — у Боснії. У Вашинґтоні вже не раз говорили про варіант вирішення конфлікту на Донбасі за боснійським сценарієм. Відтак, нагадаємо, що в Боснії та Герцеговині воювали між собою представники різних етнічних груп — серби, боснійці (слов’яни-мусульмани) та хорвати.
Ще рік тому, напередодні голосування за призначення прем’єр-міністром Володимира Гройсмана, джерела, близькі до дипломатичних кіл, твердили: мовляв, США вважають, що мир на Донбасі можна встановити аналогічно з Дейтонськими угодами 1995 року про мир у Боснії та Герцеговині. Нагадаємо також, що ці угоди передбачали створення в Боснії окремого автономного утворення боснійських сербів — Республіки Сербської з дуже широкими повноваженнями.
Причому перемовини там також ішли дуже туго. Учасників із усіх боків довелося зачинити на військовій базі в Дейтоні до того часу, поки вони не домовилися.
Утім, при попередньому президентові США реальних зрушень у цьому напрямку не було. Підписані в Мінську (Білорусь) угоди — не виконані, до політичної частини угод Україна і зовсім не приступила, а «нормандський формат» опинився фактично замороженим на весь час виборів президента в США, виборчої кампанії у Франції та підготовки до виборів у Німеччині.
Крім того, будь-які зрушення щодо врегулювання на Донбасі не виконувалися постійними порушеннями перемир’я. Власне, для того, щоб запобігти цьому і можуть знадобитися миротворці, котрі розділять воюючі сторони, щоб забезпечити реальне припинення вогню, після чого буде здійснено перехід до політичного врегулювання.
Однак політолог Вадим Карасьов застерігає, що боснійський сценарій як ідею вирішення конфлікту на Донбасі вже неодноразово критикували в Україні. «Ми — не Боснія і Герцеговина, на відміну від нас, вони були розірвані на шматки. У нас же домінує ідея суверенітету та неподільності», — наголосив він.
А от політолог Руслан Бортник вважає: «Цей візит у будь-якому випадку буде маркером, що контроль з боку Вашинґтона відновлюється, визначаються фігури, відповідальні за український напрямок. Лихоліття в україно-американських відносинах закінчується».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply