Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 24, 2021

Дональд Трамп втримався у Білому домі, але спокій йому може лише снитися

Автор:

|

Лютий 13, 2020

|

Рубрика:

Дональд Трамп втримався у Білому домі, але спокій йому може лише снитися

Епопея з імпічментом президента США добігла кінця. Сенатори визнали його невинним за всіма пунктами звинувачення. За звинувачення за першою статтею в зловживанні владою проголосували 48 осіб із Демократичної партії, а для доказу провини президента необхідно було набрати не менше 67 голосів сенаторів із 100. Проти другої статті про перешкоджання роботи Конґресу проголосували 52 сенатори. Цікаво, що за імпічмент усе ж голосував один республіканець — Мітт Ромні, сенатор від штату Юта. «Я скажу своїм дітям та онукам, що виконав свій обов’язок. Те, що зробив президент, було неправильно. Кричуще неправильно», — заявив він.
Тож Дональд Трамп став третім президентом в історії Сполучених Штатів, щодо котрого ініціювали процедуру імпічменту. Першим був Ендрю Джонсон 1868-го, а другим — Білл Клінтон 1998 року. Ричард Ніксон 1974-го уникнув цієї процедури, завчасу подавши у відставку. Всіх президентів Сенат виправдав.

Радість і помста президента
Одразу ж після голосування господар Овального кабінету розмістив у Twitter жартівливий відеоролик. Відеоколаж демонстрував обкладинки журналу Time з написами «Трамп 2024», «Трамп 2028», «Трамп 2180», «Трамп 3000» і так далі, ніби натякаючи, що президент має намір залишатися на своїй посаді вічно.
Після цього глава держави перейшов до «солодкої помсти». Він попрощалася з Александром Віндманом, експертом по Україні в Раді національної безпеки, котрий свідчив проти президента в рамках процедури імпічменту, а заодно і його брата-близнюка Юджина, котрий працював у Раді національної безпеки старшим юристом і службовцем із питань етики. Крім цього, п. Трамп звільнив із посади й Ґордона Сондленда, посла в США в Європейському Союзі, котрий також свідчив на слуханнях під час процесу імпічменту.
Дісталося й Україні. Видання BuzzFeed News написало, що адміністрація президента затримує комерційні поставки зброї Україні на 30 млн USD, тому українська сторона хоче повернути свої гроші. У BuzzFeed стверджують, що п’ять угод припинені приблизно на рік, а шоста — на термін більше року. Також представники видання зазначили, що не змогли отримати жодної відповіді від Білого дому про те, чому угоди, на схвалення яких зазвичай потрібні близько двох місяців і ліцензія Державного департаменту, досі не отримали схвалення.
Крім цього, президент доручив Джону Саллівану, послу США в Російській Федерації (РФ), зробити все можливе, щоб поліпшити стосунки між Москвою і Вашинґтоном. Про це дипломат розповів в інтерв’ю російській інформаційній аґенції РБК.
Він заявив, що взаємини двох країн зараз перебувають на найнижчій точці з часів завершення «холодної війни». «Не можу сказати, скільки на це піде часу (на покращення стосунків. — Ред.), але починати треба сьогодні. Ми не можемо чекати виборів у США у листопаді ц. р. або якихось інших політичних подій. Спільна робота Сполучених Штатів і Росії — абсолютна необхідність і моє пріоритетне завдання». Однак п. Салліван усе ж зазначив, що у РФ і США є принципові розбіжності, «але це не означає, що у нас немає обов’язку підтримувати контакти з іншою стороною».

Нічого не закінчилося
Виправдання в процесі імпічменту зовсім не означає, що господар Овального кабінету може розслабитися. Ненсі Пелосі, спікерка Палати представників, вважає, що президент Трамп, як і раніше, є «загрозою для американської демократії». На її думку, республіканці «привели в норму беззаконня і відкинули систему стримувань і противаг Конституції США». Політикиня додала, що п. Трампа можна вважати загрозою, бо він «бачить себе вищим за закон і вважає, що може корумпувати вибори, якщо у нього виникне таке бажання».
А газета The Washington Post нагадала, що повний розгляд усіх справ Дональда Трампа в Україні, значна частина яких пов’язана зі зовнішньополітичною плутаниною, організованою його особистим адвокатом Руді Джуліані, залишається не завершеним. Тож коли з’являться нові деталі, викривальні документи та свідки — лише питання часу. Не варто забувати й про викриття з нової книги Джона Болтона, колишнього радника президента з національної безпеки.
«Кожного дня буде спливати щось нове. Власне, це вже відбувалося щодня і щотижня», — зазначив Адам Шифф, голова Комітету Палати представників із питань розвідки і додав, що остаточного рішення про допит п. Болтона у нижній палаті Конґресу поки що немає. «Загальна безхарактерність президента, його бажання дурити на виборах. Він просто не зупиниться. Нічого не зміниться, а це означає, що ми будемо й далі пильними», — зазначив він.
Тим часом, тисячі сторінок пов’язаних із Україною документів виходять на світло завдяки судовим позовам громадських груп, які посилаються на закон про свободу інформації. Департамент юстиції визнав, що у нього є 24 електронних листи, пов’язаних із Україною, які досі не розглянули. Еліот Енджел, голова Комітету Палати представників зі закордонних справ, заявив, що історія щодо України «точно не закінчилася». Його комітет був одним із тих, які працювали над розслідуванням у справі про імпічмент. «Я можу пообіцяти, що ми не дозволимо «зам’яти» цю проблему. Гадаю, є ще багато питань без відповідей, які американське суспільство заслуговує знати», — додав він.

Думка преси і що далі?
«Чи можна закрити справу про імпічмент, опираючись на гасло «Все добре, що добре закінчується»? — запитує швейцарська Neue Zurcher Zeitung і зауважує, що такий підхід ігнорує той факт, що Україна й американські інтереси насправді постраждали. Те, як Трамп торік зробив Київ заручником своєї передвиборчої кампанії, викликало сумніви у американській підтримці. А розслідування українського скандалу виявило, що президент США не раз зневажливо висловлювався про Україну, яка лишається ключовою державою в Східній Європі.
«Росія, яка вже шість років веде війну проти України, може радіти таким сигналам із Вашинґтона. Москва зацікавлена, щоб сусідня країна була слабкою, невпевненою в західній підтримці. Щоб її можна було затягнути в свою зону впливу», — пише газета.
Своєю чергою, The New York Times також вважає, що досі залишаються невирішеними питання щодо деталей участі Трампа, а додаткова інформація про це може з’явитися пізніше. «Коли всі партизанські позиції та парламентські суперечки закінчилися, процес імпічменту однозначно виявив: президент США тиснув на іноземний уряд, аби вжити заходів, спрямованих проти його політичних опонентів», — зазначило видання.
«Поведінка Трампа була ганебною та неправильною, а його особисті інтереси не мають переваги над інтересами нашої великої нації», — заявила виданню Ліза Мурковскі, сенаторка від штату Аляска.
Крім України, демократи наміряються відродити розслідування, які вони вели до того, як у вересні Конґрес вперше занепокоївся через тиск Трампа на українського президента. Вони, швидше за все, продовжать вимагати податкові декларації американського лідера, розбиратися у його фінансових справах і перевіряти найсумнівніші політичні рішення. Вони також можуть просувати законодавство, ухвалене в Палаті представників, націлене на боротьбу з іноземним втручанням у вибори.
До слова, жодного президента США, котрому загрожував імпічмент, на другий термін не обирали. Як буде цього разу, дізнаємося ще цього року.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply