Новини для українців всього свту

Sunday, Aug. 14, 2022

Дональд Трамп урочисто склав присягу президента США

Автор:

|

Січень 26, 2017

|

Рубрика:

Дональд Трамп урочисто склав присягу президента США

У Вашинґтоні розпочався перший термін повноважень 45-го президента Сполучених Штатів.

Ротація у Вашинґтоні
20 січня ц. р. о 12:00 за Вашинґтонським часом одночасно закінчилося президентство Барака Обами та розпочалося Дональда Трампа, чию присягу на сходах Капітолію прийняв Джон Робертс, голова Верховного суду США. Ця урочиста церемонія традиційно відбулася в присутності членів Конґресу та Верховного суду США, релігійних лідерів і закордонних дипломатів, політиків, бізнесменів тощо.
Натомість бойкотували її понад півсотні конґресменів від Демократичної партії. А пропозицію виступати на інавгурації нового президента відхили Елтон Джон, Мобі і гурт The Beach Boys. Та й валлійська співачка Шарлотта Черч написала п. Трампу в Twitte: «Ваша команда попросила заспівати мене на вашій інавгурації, але простий пошук в Інтернеті показав би: ви є тираном». Тому американський національний гімн на інавгурації виконала Джекі Івенко, співачка з українським корінням, 16-річна праонука імміґрантів зі Закарпаття.
А для того, аби почути її й на власні очі побачити інавгурацію нового президента США, до Вашинґтону з’їхалися до 900 тис. американців, котрі зібрали на урочисту церемонію рекордну суму — понад 100 млн USD пожертв. Відтак, інавгурація Дональда Трампа стала найдорожчою в історії США. Для порівняння на інавгурацію Барака Обама 2013 року витратили 44 млн USD, а 2009-го — 53 млн USD, Джордж Буша-молодшого 2005-го — 42 млн USD, а 2001-го — 40 млн USD, Біла Клінтона 1997-го — 30 млн USD, а 1993-го — 33 млн USD.
І хоч невдоволені обранням п. Трампа намагалися заблокувати їм доступ до пунктів контролю безпеки, однак їхні зусилля були малоуспішними — охоронці закрили вхід на парад, біля якого зібралися активісти руху Black Lives Matter, котрі взялися за руки, не пропускаючи людей, й скандували непристойності. 95-х із них затримали полісмени, двоє правоохоронців при цьому зазнали поранень.
Відтак, ніщо не завадило президентському кортежу пройти шлях від Білого дому до Капітолію, де відбулася церемонія присяги. Перешкодити Дональду Трампу хоч у дечому вдалося лише американським військовим. Адже він, як повідомили в часописі The Huffington Post із посиланням на свої джерела в Міністерстві оборони США, замовив продемонструвати на параді під час його інавгурації ракетні пускові установки й танками в «стилі Красної площі чи Північної Кореї».
Але в Пентаґоні заперечили, що важка техніка зруйнувала б столичні дороги. Відтак, новому президенту США довелося вражати своїх прибічників не гуркотом потужних двигунів — вони вкотре почули в його інавгураційній промові такі ж популістські обіцянки, за які й голосували за нього.

Популізм триває
Зокрема новий американський лідер запевнив, що буде керуватися лише інтересами своєї країни, бо, за його словами, «народ існує для того, щоб служити собі». Дональд Трамп також стверджував, що США до його президентства «багато десятиліть витрачали трильйони доларів за кордоном у той час, коли інфраструктура Америки розпадалася на частини», «збагачували інші країни, але один за одним закривалися заводи» в Штатах. Він також звинуватив своїх попередників, що «вони навіть не подумали про мільйони людей, котрі залишилися без роботи», а тому «багатство середнього класу зникло».
Однак новий господар Овального кабінету заспокоїв своїх співгромадян: «Але це було в минулому. Зараз ми дивимося тільки в майбутнє». «Сьогодні ми не просто передаємо владу від однієї адміністрації інший. Надто довго одна маленька група людей у столиці керувала країною і пожинала плоди, тоді як народ ніс на собі тягар. Ми повертаємо зараз народові владу, яку занадто довго утримували політики у Вашинґтоні. Занадто довго невелика група політиків у Вашинґтоні процвітала, в той час, як народ страждав. Істеблішмент захищав себе, а не народ. Їхні перемоги не стали вашими перемогами, тріумфи — вашими тріумфами. Незаможні сім’ї страждали. Присягаюся, що це зміниться. Америка стане першою! Америка знову почне перемагати, як ніколи раніше. Ми повернемо наші кордони, повернемо наше багатство та повернемо наші мрії», — наголосив він.
Досягнути всього цього новий президент пообіцяв таким чином: «Повернути американцям роботу і відновити країну руками американців і працею американців», зокрема — інфраструктуру, промисловість, нові технології та армію. «З цього дня нашою землею буде керувати одне бачення, один принцип: Америка — насамперед. Америка — перш за все! Купуй американське і наймай на роботу американців!», — конкретизував він.
Ед Люс, оглядач британського часопису Financial Times написав, що цю промову п. Трампа можна було б назвати «найбільш ксенофобською в американській історії». А після закінчення трансляції з Капітолію Кріс Метьюс, оглядач телевізійного каналу MSNBC, порівняв виступ нового президента з промовами Адольфа Гітлера, а коментатори CNN нагадали, що гасло «Америка насамперед» у 1940-ті проголошували американські прихильники співпраці з нацистами.
Щоправда, президент Трамп попередив: «На нас чекають випробування та труднощі». Однак і заспокоїв: «Але ми все зробимо. Разом ми повернемо Америці силу, багатство, гордість, безпеку, велич!». Але при цьому новий президент пообіцяв, що Штати не будуть нав’язувати свої цінності іншим країнам світу. «Нехай він краще буде прикладом для інших», — запевнив він.
45-й президент США також стверджував у своїй промові: «Ми будемо шукати дружби з іншими країнами світу, але будемо робити це з розумінням того, що всі країни мають право на те, щоб ставити свої інтереси на перше місце. Ми будемо зміцнювати існуючі альянси та створювати нові, об’єднаємо цивілізований світ проти радикального ісламського тероризму. Радикальний ісламський тероризм буде ліквідований».
Однак у той час, як п. Трамп запевняв у своїй інавгураційній промові, що «20 січня увійде в історію, коли народ став керівником Сполучених Штатів», неабияка частина цього народу трощила на знак протесту проти його обрання автомобілі та вітрини крамниць. Для того, аби захиститися від них, влада стягнула в центр Вашинґтона 28 тис. правоохоронців, котрі затримали 217 протестувальників.

«Спроби применшити захват»
Журналісти нарахували у 16-хвилинній інавгураційній промові Трампа близько 1400 слів. І нагадали для порівняння, що перша промова Барака Обами складалася приблизно з 2400 слів, а друга — з 2100. Відтак, промова лідера виявилася найкоротшою серед найперших президентських за 30 років.
Утім, новий господар Овального кабінету виголошував також промови й на маршруті свого кортежу з Капітолію до Білого дому, оскільки він і його дружина Мелані кілька разів виходили з панцерного лімузину, щоб привітати юрми людей, котрі прийшли на урочисту церемонію. До речі, за два дні до інавгурації п. Трампа його рейтинґ, за даними компанії CBS, становив лише 40 %. Це в той же час, рейтинґ його попередника Барака Обами, за тим же опитуванням, склав 62 %.
А 22 січня президент Трамп запевнив у Twitter, що його інавгурація зібрала 31 млн телеглядачів — на 11 млн більше, ніж така ж урочиста церемонія попереднього президента чотири роки тому. А Шон Спайсер, офіційний представник адміністрації президента, розкритикував під час своєї першої прес-конференції в Білому домі американські засоби масової інформації за нібито «спотворення даних» про масовість інавгураційних заходів.
Бо напередодні вони оприлюднили світлини з гвинтокрилів, на яких видно наповненість Національного парку у Вашинґтоні людьми під час церемонії присяги нового президента США й такі ж знімки з аналогічної урочистої церемонії Барака Обами 2009 року, які засвідчили про набагато більшу присутність його прибічників.

Ліворуч — інавгурація Дональда Трампа, а праворуч — Барака Обами. Фото Reuters

У відповідь інформаційна агенція Reuter випустила порівняльні знімки натовпу з інавгурації Барака Обами 2009-го і Дональда Трампа 2017 року. Різницю видно й неозброєним оком. Відтак Шон Спайсер виправдовувався, що він робив свої висновки з огляду на «десятки мільйонів людей, котрі спостерігали за подією в Інтернеті» з пристроями, які були недоступні в минулому. Натомість про протести американців проти Трампа в день його інавгурації він обмовився так: «Я визнаю право людей висловлювати свою думку».
Утім, міг би відреагувати й належніше. Адже демонстранти, одягнуті у чорне, декотрі у масках, пройшли маршем через місто, розбиваючи вітрини крамниць, вікна машин, перекидаючи сміттєві баки й автомати з продажу газет. Під час сутичок були поранені шестеро поліціянтів, котрі затримали 217 учасників акцій, невдоволених обранням та інавгурацією Трампа.
А напередодні інавгурації пройшов кількатисячний марш протесту відбувся й у Нью-Йорку. Зокрема у ньому брали участь кінозірки Роберт де Ніро, Джуліанна Мур, Алек Болдвін, а також низка політиків, у т. ч. Білл де Блазіо, мер міста.

«Там було пряме звернення»
Тим часом Світлана Заліщук, народний депутат України, зауважила: «Не знаю, чи ви почули, що Трамп сказав Україні під час інавгураційної промови. А там було пряме звернення до нас. Спроможність України вижити й відбутися залежатиме від нас, як ніколи. Саме так варто розшифрувати рядок із озвученої програми: «дружитимемо зі старими «ворогами» і заяву, що зовнішню політику нова адміністрація тепер будуватиме виходячи з інтересів Сполучених Штатів. Але це не означає, що США здали Україну в обмін на демонстрацію американському виборцю відлиги з Путіним. Залишається відкритим питанням, як Кремль зможе продати дестабілізацію в Європі як інтерес США. Так само залишається відкритим питанням, чи зможе Україна довести, що її успіх може стати успіхом зовнішньої політики США у Європі. Але цей успіх точно не можливий без внутрішніх перетворень. Головний висновок після інавгурації: зміна парадигми зовнішньої політики президента Трампа мала би посилити інстинкт самозбереження української влади. Закордон нам не допоможе».
Своєю чергою, Костянтин Грищенко, колишній міністр закордонних справ України, коментував інавгураційну промову п. Трампа так: «Це продовження передвиборчої риторики і підтвердження того, що є намір центр політики адміністрації президента ставити національні інтереси Сполучених Штатів понад усе. Тобто підтвердження дії платформи, з якою він ішов на вибори. Нічого конкретного і змістовного, що дозволяє давати оцінку, що саме може бути практичним наповненням цього виступу чи цієї політичної декларації, я не знайшов. А в зовнішній політиці було чітко заявлено, що будь-які перемовини і відносини з іншими будуть базуватися, перш за все, на тому, чи це вигідно Сполученим Штатам так, як це розуміє президент Трамп і його команда. І для нашої влади, яка хоче розбудовувати відносини новою адміністрацією, важливо не робити помилок».
Володимир Огризко, ще один колишній міністр закордонних справ України, відреагував на почуте в промові п. Трампа так: «У багатьох місцях президент США нагадував наших політиків-популістів, котрі розповідали та продовжують розповідати про те, чого зробити або не можливо, або надзвичайно складно. Хоча за гаслами і гарними словами тут справді можна було скласти цілий перелік речей, які дуже подобається слухати. Якщо перекласти на просту мову, ми почули, що Америка буде займатися собою, Америка дружитиме з іншими країнами, але домагатиметься своєї правди у світі і що має стати прикладом для інших і надихати багатьох. На геополітичному рівні це означатиме, що багато країн і насамперед тоталітарних це сприймуть, як виклик».

Ігор Голод

Коментарі експертів
Адріан Каратицький, старший науковий співробітник Атлантичної ради США:
— Це була одна з найкоротших інавгураційних промов у сучасній історії США. Вона свідчить про те, що адміністрація бачить свої основні пріоритети у зміцненні економіки Штатів, зокрема, її інфраструктури, промисловості та робочого середнього класу. У міжнародних відносинах п. Трамп сигналізував поворот усередину. Відтак, буде більше тиску на союзників, аби вони платити за свою національну оборону, а не покладатися на захист американських військових. На мій погляд, те, що держави несуть відповідальність за свою власну оборони і безпеку, буде в інтересах України. Оскільки Україна різко підвищила свою військову спроможність і розширила свої витрати на свою оборону. А віра в розподіл тягаря і самостійність у питаннях оборони відкриває двері для потенційної співпраці в галузі оборони між Вашинґтоном і Києвом. Не було ніяких сигналів потепління відносин із Росією, але скорочення американського залучення може відкрити двері для ще більшого російського авантюризму. Однак такий ізоляціонізм зустрінеться з переважаючим опором у Палаті представників та Сенаті.

Олександр Цвєтков, професор Дипломатичної академії міністерства закордонних справ України:
— Це була одна з найспокійніших промов нового президента. Він не зачіпав ні пресу, ні жінок, ні імміґрантів. У цьому можна бачити надію на прагматичність у діях. Інавгурація відбувалася в урочистій формі та відповідно до традицій. Водночас не без викликів до них. Тут можна відзначити певну хаотичність. Головний посил президента полягав у підтриманні національної єдності. Разом із тим можна зазначити, що команда у нього ще не зібрана. Зі 660 осіб, котрих має призначати президент і ухвалювати в Сенаті, подано лише 29 кандидатур. Якщо порівняти з першою інавгурацією Барака Обами 2009 року, коли його промову характеризували як поезію, а через 34 дні в Конґресі у його виступі лунала проза.

Микола Капітоненко, експерт Інституту соціально-економічних досліджень:
— Судячи з риторики, у США буде прагматичний і рішучий президент. Його бачення зовнішньої політики може бути неглибоким, але це не критично. Зрештою, найбільшими успіхами на міжнародній арені запам’яталися не ті президенти, котрі глибоко розбиралися у тонкощах дипломатії, а ті, хто мав достатньо рішучості та власне цілеспрямоване бачення майбутнього Америки. Слова п. Трампа про велич сповнені нових нюансів. У них і прагнення до збереження могутності, і небажання розв’язувати проблеми інших, і розуміння американських національних інтересів у дещо позабутому вже, вузькому сенсі слова. Новий лідер не дивитиметься на світ крізь рожеві окуляри цінностей. Натомість він розмовлятиме мовою інтересів, угод і прорахунку ризиків. Усім, хто захоче мати з ним справу, доведеться вчитися прораховувати, брати відповідальність і нести обов’язки.

Обрі Джюетт, професор факультету політичних наук Університету Центральної Флориди:
— У мене склалося враження, що були насправді дві промови. У першій половині він намалював похмуру картину Америки. А в другій задав оптимістичний патріотичний тон, обіцяючи поліпшення, які мають відбутися. Виступ п. Трампа відрізнявся від попередніх. Це була найкоротша промова за 40 років після президента Картера. Інавгураційна промова 45-го президента складалася з майже 1450 слів, у той час, як у середньому з 1980-го виступи складались із майже 2100 слів. Це може свідчити про діловий підхід п. Трампа до управління та виголошення промов. Він також використовував слово «Америка» або «американський» близько 35 разів. Це найбільше використання цього слова в інавгураційній промові будь-якого американського президента, починаючи від Джорджа Вашинґтона. Це є свого роду відлунням його кампанії «Зробити Америку знову великою» та продовженням наголошення популізму, який характеризував його кампанію. Промова п. Трампа також відзначалася важливою лінгвістичною відмінністю з виступами президента Обами, бо насправді президент Трамп використовував слова «радикальний ісламський тероризм», які п. Обама і його адміністрація рідко або й зовсім не використовували, побоюючись образити мусульман.
Основний месидж полягав у тому, що країна перебуває в поганому стані через те, що політики й інсайдери у Вашинґтоні не змогли виконати свою роботу, але це зміниться тепер після обрання Трампа. Він має намір поставити Америку перше місце з точки зору економіки, торгових угод, робочих місць, інфраструктури, безпеки, військових, поліції та кордонів.
Хоча п. Трамп не говорив безпосередньо про стосунки з великими іноземними країнами в своїй інавгураційній промові, він вказав, що відносини між США та рештою світу, швидше за все, зміняться. США мають намір діяти, виходячи в першу чергу зі своїх інтересів, коли мова йтиме про економіку та безпеку. Гадаю, що відносини між Росією та США будуть перезавантажені. Те ж саме може статися між Сполученими Штатами й Україною. Кандидат Трамп виявився непередбачуваний, і президент Трамп, ймовірно, також буде непередбачуваним.

До слова
21 січня ц. р мільйони учасників у понад 600 містах світу прийшли на жіночі акції солідарності. Протестувальники висловлювали своє невдоволення позицією президента Дональда Трампа щодо поваги прав жінок і соціальних меншин. У найбільшому австралійському місті Сіднеї близько 3 тис. чоловіків і жінок після маршу до консульства США зібралися на мітинґ у Гайд-парку. Учасниці Women’s March виступили на захист прав жінок і проти сексистських та антимусульманських висловлювань п. Трампа. Слоган маршу — нагадування президенту, що права жінок — це права людини.

Гоп-ля


Англомовний сегмент Інтернету обговорює салют з нагоди інавгурації Дональда Трампа, який склався в напис USA, що більше нагадував USR. Як пише Huffington Post, тепер люди будуть впевнені, що світлове шоу у Вашинґтоні зламали російські гакери. Це пов’язано зі звинуваченнями США на адресу Росії про втручання в американські вибори за допомогою кібератак. Користувачі соціальних мереж вирішили, що заміна «A» на «R» не випадкова і розшифрували USR як United States of Russia.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply