Новини для українців всього свту

Friday, Dec. 2, 2022

До США навідалися Дмитро Кулеба й Андрій Єрмак

Автор:

|

Листопад 23, 2021

|

Рубрика:

До США навідалися Дмитро Кулеба й Андрій Єрмак
Дмитро Кулеба й Ентоні Блінкен підписують хартію партнерства

У Вашинґтоні нещодавно побували Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України. Він зустрівся з Ентоні Блінкеном, державним секретарем США. Це була вже четверта їхня зустріч за цей рік.

Загроза міцінішає
Сторони визнали, що порядок денний залишається незмінним — військова загроза з боку Російської Федерації (РФ) через накопичення сил на кордоні з Україною, й енергетична, яку спричиняє газогін «Північний потік-2» (ПП2). Й обидві проблеми лише поглиблюються.
Керівник американського зовнішньополітичного відомства заявив, що Сполучені Штати занепокоєні можливістю нового повномасштабного вторгнення РФ на українську територію. Американська розвідка фіксує скупчення військ на українському кордоні. Вже провели консультації із європейськими партнерами, щоб привернути до проблеми й їхню увагу. «Ми не маємо ясності щодо намірів Москви. Але знайомі з моделлю її поведінки. Занепокоєні тим, що Росія може зробити серйозну помилку та повторити те, що було 2014 року, коли потужні сили були скупчені біля кордону і вторглися на суверенну українську територію. За тим, що російська влада планує робити, ми дуже уважно стежимо», — наголосив він.
Водночас п. Блінкен додав, що у спровокованій «Газпромом» енергетичній кризі в Європі США наразі не бачать підстав для запровадження санкцій. Натомість Москва, скоротивши постачання палива до Європи, намагається змусити Європейський Союз (ЄС) посиленими темпами сертифікувати ПП2. Втім, оскільки транзит через Україну не зупинений, він сподівається, що Федеративна Республіка Німеччина (ФРН) цього не допустить.
Утім, п. Кулеба з цим не погодився. «Ми бачимо, що РФ уже використовує газ як зброю. І хочемо побачити дії з боку ФРН, адже Берлін має важелі впливу на Москву. Кремль має отримати дуже потужний сигнал не лише від Сполучених Штатів, а й від ФРН — Росія у цій грі не виграє», — заявив він.
Цього тижня український міністр візьме участь у засіданні керівників закордонних відомств ЄС, де має намір продовжити цю тему. США ж зобов’язалися вдатися до рішучих дій, щойно побачать, що Кремль використовує газ як зброю.
Дмитро Кулеба також повідомив, що наступне засідання Комісії партнерства України та США відбудеться 2022 року. «Комісія стає постійним форматом інституційної взаємодії України та США», — зазначив він.

Хартія партнерства
За підсумками зустрічі Дмитро Кулеба й Ентоні Блінкен 10 листопада підписали оновлену Хартію стратегічного партнерства між країнами. Цей документ замінює Хартію про стратегічне партнерство між Україною та США, підписану 2008 року. Країни мають намір переглядати її кожні десять років або й раніше, якщо обидві сторони вважатимуть, що вона потребує змін. «У цьому документі залізно зафіксоване питання російської аґресії, статус РФ як країни-аґресорки. Будь-які занепокоєння, що американська позиція може десь якось похитнутися залежно від зміни адміністрацій, тепер зняли», — заявив п. Кулеба на брифінгу після підписання хартії.
У документі йдеться, що партнерство між країнами ґрунтується на спільних демократичних цінностях, повазі до прав людини та верховенства права, а також відданості втіленню Україною необхідних реформ для повної інтеграції до європейських й євроатлантичних інституцій.
Сторони також задекларували розширення двосторонньої співпраці в політичному, оборонному, економічному, енергетичному, науковому, культурному та гуманітарному напрямках розвитку. Оновлена хартія містить і визначення партнерства між сторонами в сфері безпеки та протидії російській аґресії. Зокрема, США зобов’язується й надалі підтримувати суверенітет і територіальну цілісність України.
Нову хартію стратегічного партнерства України та США прокоментував Анатолій Антонов, посол РФ у США. Він заявив, що документ нібито націлений на протидію Росії. За словами дипломата, вступ України до НАТО для Москви неприйнятний. «Цей документ — набір гасел, причому шкідливих. Очевидна націленість на загострення ситуації, а не на зниження напруженості. Крім цього, майже в кожному рядку — геополітична зарядженість на протидію РФ», — заявив він.
За словами посла, нібито «примітно», що зустріч у Вашинґтоні відбулася на тлі «різкого загострення ситуації в акваторії Чорного моря». «НАТОвські військово-морські та військово-повітряні сили перевіряють на міцність нашу армію і флот. Це марна трата часу і сил», — наголосив він.
А 14 листопада Ентоні Блінкен заявив, що режим Лукашенка експлуатує міґрантів, аби відвернути увагу від дій РФ на кордоні з Україною. Він обговорив ситуацію на кордоні зі Збіґнєвом Рау, міністром закордонних справ Польщі, і підтвердив підтримку США перед обличчям «цинічної експлуатації вразливих міґрантів режимом Лукашенка». Сторони закликали білоруського диктатора усунути основні причини санкцій Заходу — порушення прав людини і основних свобод білоруського народу.
Також п. Блінкен подякував польському уряду за підтримку суверенітету та територіальної цілісності України. «США, Польща, й інші союзники і партнери єдині в прагненні домогтися, щоб військова аґресія Москви й її зловмисні дії в реґіоні обернулися для неї значними витратами», — запевнив він.

Непохитна відданість
У столиці США побував і Андрій Єрмак, керівник Офісу президента України (ОПУ). Він зустрівся з Джейком Салліваном, радником американського лідера з національної безпеки. Співрозмовники обговорили досягнутий прогрес щодо двосторонніх пріоритетів, визначених президентами Байденом і Зеленським у їхній спільній заяві від 1 вересня ц. р. Сторони також привітали поновлення роботи двосторонньої Комісії зі стратегічного партнерства, а також співпрацю в галузі енергетичної безпеки, реформ управління та боротьби з корупцією.
Водночас п. Салліван нагадав про непохитну відданість США суверенітету та територіальній цілісності України». Він привітав прихильність України до врегулювання конфлікту на Донбасі, підкресливши рішучу підтримку цих зусиль із боку США.
Андрій Єрмак також зустрівся з Тімоті Барроу, політичним директором Міністерства закордонних справ Великої Британії, і Вільямом Тейлором, колишнім послом США в Україні, а тепер — віцепрезидентом із питань стратегічної стабільності та безпеки Інституту миру. Голова ОПУ обговорив із американським і британським дипломатами розвиток обороноздатності України, енергетичну безпеку країни, виклики для Європи у зв’язку з реалізацією проєкту ПП2, а також можливі кроки для відновлення свободи судноплавства в районі Чорного й Азовського морів. Він також повідомив, що 9-10 грудня ц. р. Володимир Зеленський візьме участь у Саміті лідерів за демократію, який ініціював Джо Байден.
А 11 листопада Дмитро Кулеба й Андрій Єрмак зустрілися з Вікторією Нуланд, заступницею держсекретаря США з політичних питань. Представники сторін високо оцінили теперішній рівень стратегічного партнерства, яке цього року було зміцнене під керівництвом Володимира Зеленського та Джозефа Байдена. Співрозмовники обговорили зусилля щодо подальшого просування двосторонніх пріоритетів через Комісію стратегічного партнерства України та США, а також розглянули поточну ситуацію вздовж кордону нашої держави. Крім цього, п. Нуланд підтвердила підтримку з боку США суверенітету та територіальної цілісності України через російську аґресію, що триває, і подальшої європейської й євроатлантичної інтеграції України.
Своєю чергою, Карен Донфрід, помічниця держсекретаря США з питань Європи, заявила, що
Сполучені Штати стежать за діями РФ біля українського кордону. Вона наголосила, що аґресивна акція з боку Росії або ж ескалація біля України викликає в США велике занепокоєння. США підтримують територіальну цілісність і суверенітет України та продовжуватимуть засуджувати аґресію з боку Москви.
А 14 листопада Україна одержала зі Сполучених Штатів близько 80 т боєприпасів. «Це було четверте постачання США в рамках додаткової допомоги в обсязі 60 млн USD, яке президент Байден надіслав до України в серпні, що демонструє відданість США успіху стабільної, демократичної та вільної України», — нагадали у Посольстві США у Києві.
Як повідомляв «Міст», США стежать за переміщеннями російських військ на кордоні України.

Євген Клена

До слова
У Федеральному бюро розслідувань (ФБР) заявили про злам своєї електронної пошти — гакери отримали доступ до однієї скриньки та розіслали з неї фальшиві електронні листи з «попередженнями» про можливу кібератаку. Спам-повідомлення зі сервера електронної пошти ФБР відправили на щонайменше 100 тис. електронних адрес. Мотиви гакерів наразі невідомі, також незрозуміло, яким чином вони отримали доступ до системи електронної пошти ФБР. Фейкове повідомлення містило технічно незрозуміле «попередження», яке посилалося на гурт кіберзлочинців під назвою The Dark Overlord. Автор листа підписався як особа, нібито пов’язана з Міністерством внутрішньої безпеки США. Інші деталі інциденту в ФБР повідомляти відмовилися.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply