Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 8, 2022

День скасування рабства став федеральним святом у США

Автор:

|

Червень 20, 2021

|

Рубрика:

День скасування рабства став федеральним святом у США
Меморіал Лінкольна

Джо Байден підписав указ про визнання федеральним святом Дня скасування рабства, який тепер відзначатимуть 19 червня. «Мені особливо приємно, що ми виступили разом, як демократи і республіканці, щоб вшанувати цей день за переважної двопартійної підтримки в Конґресі. Сподіваюся, що це початок змін у наших стосунках одне з одним», — заявив він.
Під час дебатів у Палаті представників демократка Шейла Джексон Лі з Техасу заявила, що вона внесла законопроєкт про визнання 19 червня федеральним святом «у пам’ять про закінчення рабства, первородного гріха Америки».
Техас офіційно оголосив 19 червня святом 1980-го, а згодом його офіційно визнали в більшості штатів. Його називають Днем свободи або Днем скасування рабства. Відповідно до законопроєкту, нове федеральне свято отримає назву «День національної незалежності 19 червня». 19 червня стає 12-м святом, яке відзначають на федеральному рівні в США.
Нагадаємо, що 18 грудня 1865 року після ратифікації необхідними трьома чвертями штатів 13-та поправка до Конституції США, яка забороняла рабство в усіх його формах, була офіційно проголошена частиною основного закону країни.
Перед Громадянською війною Авраам Лінкольн та інші керівники антирабовласницької Республіканської партії США прагнули не самої заборони рабства як явища, а лише обмеження його поширення на нові території та штати на Заході країни. З початком Громадянської війни Лінкольн закликав до повної ліквідації рабства, і республіканський уряд одразу ж виявив переваги такої позиції — звільнення рабів позбавить конфедератів основної робочої сили і, з іншого боку, приверне на Північ велику кількість людей і потенційних солдатів. 1862 року Конґрес анулював усі закони, що були юридичною основою рабства, заборонив рабство на всій території США і надав повноваження Лінкольну рекрутувати колишніх рабів до війська.
1 січня 1863-го президент Лінкольн формально оголосив Прокламацію звільнення, її дія поширилася на чотири рабовласницькі штати, що залишились у складі США і три південних, які контролювала армія Півночі. З того часу Громадянська війна перетворилась з війни проти сепаратистів на війну за свободу.
Однак із наближенням остаточної поразки конфедератів, Лінкольн збагнув, що Прокламація звільнення як ефективна юридична дія воєнного часу після війни виявиться непідкріпленою конституційно. Тому Республіканська партія внесла на розгляд Конґресу 13-ту поправку до Конституції, і в квітні 1864 року її підтримав Сенат. Але у Палаті представників поправка не пройшла.
Проте 2 грудня 1865-го Алабама стала 27 штатом, в якому була ратифікована 13-та поправка, що склало 3/4 штатів, необхідних для проголошення її чинною по всій території США. І лише 18 грудня 1865 року, через 246 літ після появи перших негрів-рабів у штаті Вірджинія, 13-та поправка стала частиною Конституції і рабство у США було заборонене законодавчо.
Як повідомляв «Міст», Міссісіпі став останнім із 50 штатів, де офіційно скасували рабство.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply