Новини для українців всього свту

Sunday, May. 16, 2021

Демократ Барак Обама

Автор:

|

Жовтень 04, 2012

|

Рубрика:

Демократ Барак Обама

Барак Обама народився 4 серпня 1961 року в Гонолулу (штат Гаваї) у родині Барака Гусейна Обами-старшого й Анни Данам. Його батько походить із селища Алего провінції Ньянза Республіки Кенія, а мати — із міста Вічіта (штат Канзас). Батьки Барака познайомилися під час навчання в Гавайському університеті, де Обамастарший здобував освіту як іноземний студент.

Коли хлопчикові виповнилося два роки, його батьки спочатку розійшлися, а потім офіційно оформили розлучення. Батько продовжив навчання в аспірантурі в Гарвардському університеті, де здобув науковий ступінь доктора, а потім повернувся до Кенії. Мати Барака вийшла заміж удруге, цього разу — за індонезійського студента Лоло Соеторо, від якого в неї народилася донька. 1967 року сім’я переїхала на батьківщину вітчима — у Джакарту, де Барак відвідував школу й провчився до четвертого класу. Пізніше його відправили до Гонолулу жити з батьками матері. Там він закінчив школу1979-го.

Коли Баракові виповнився 21 рік, він дізнався, що його батько загинув у автомобільній аварії в Кенії. 1995 року померла від раку і мати. Хоча його батько був за походженням африканцем, усе дитинство Барак провів у оточенні білої матері та її сім’ї, таким чином поєднавши в собі дві раси та два менталітети. У книзі «Мрії від мого батька» Барак Обама виклав свої спогади про дитинство та формування світогляду на основі власного досвіду в різнорасовій родині.

По закінченні школи п. Обама два роки навчався в приватному коледжі «Оксіденталь», а потім перевівся до Колумбійського університету, де вивчав політологію та спеціалізувався на міжнародних відносинах. 1983-го здобув ступінь бакалавра й протягом року працював у видавничій і консалтинґовій компанії «Міжнародна бізнесова корпорація». 1985 року він переїхав до Чикаґо, де керував благодійним проектом допомоги місцевим церквам і організовував програми навчання для мешканців бідних районів міста.

1988-го Барак Обама вступив на юридичний факультет Гарвардського університету. На початку 1990 року його було обрано першим в історії темношкірим президентом «Гарвардського правничого ревю» — студентського журналу юридичного факультету. 1991-го він закінчив юридичний факультет і повернувся до Чикаґо, де працював у недержавній організації, яка займалася допомогою в реєстрації виборців. Пізніше перейшов на роботу до адвокатської контори «Майнер, Барнгіл & Ґелланд», котра спеціалізувалася на забезпеченні дотримання й захисту громадянських прав. Барак Обама також викладав юриспруденцію на правничому факультеті Чиказького університету в 1993—2004 рр. 2004 року його було обрано до сенату, а 2008-го — президентом США.

Боротьба з тероризмом

Одним із перших указів на посаді президента США Барака Обами було розпорядження закрити в’язницю «Дельта» на військовій базі Гвантанамо, де в’язнів утримували поза дією норм американського та міжнародного законодавства. Указ, зокрема, передбачав закриття всіх в’язниць ЦРУ в інших країнах, де тримали й допитували осіб, причетних, як уважалося, до міжнародного тероризму. Також документом було заборонене суворе поводження з ув’язненими й застосування тортур. Барак Обама визначив, що Афганістан і Пакистан стають центральним фронтом боротьби Сполучених Штатів проти міжнародного тероризму та призначив спецпредставників по Близькому Сходу й Афганістану — Пакистану.

Економічна політика

Президентство Барака Обами припало на пік світової економічної кризи. Тому 17 лютого 2009 року він підписав The American Recovery & Reinvestment Act про виділення 787 млрд USD з метою пом’якшення наслідків рецесії. За словами президента, завдяки цьому плану в США мало бути створено або збережено 3,5 млн робочих місць протягом двох наступних років. Однак рівень безробіття в Америці й надалі перебуває на рівні 8 %.

Нобелівська премія миру

9 жовтня 2009-го Нобелівський комітет оголосив, що Барак Обама став лауреатом Нобелівської премії миру за 2009 рік. Нагороду йому було присуджено з формулюванням: «За величезні зусилля зі зміцнення міжнародної дипломатії та співпраці між народами». Очоливши Сполучені Штати, п. Обама пообіцяв відмовитися від колишньої односторонньої зовнішньої політики й висловив готовність піклуватися про інтереси не тільки США, а й усіх країн світу. Він, окрім того, заявив, що налаштований до перемовин із такими країнами, як Іран, із яким Америка вже 30 років не підтримує дипломатичних відносин.

Реформа охорони здоров’я

Однією з основних обіцянок, із якими Барак Обама прийшов у Білий дім, було питання масштабної реформи сфери охорони здоров’я та медичного страхування. Питання про реформу назріло давно: при платній медицині понад 30 млн людей у США живуть без медичної страховки.

25 березня 2010-го, після запеклих обговорень і подолання жорсткої опозиції республіканців, закон був прийнятий Конґресом, Барак Обама підписав зміни до законодавства 30 березня. Низка положень реформи набула чинності вже 2010 року. Страхові компанії відтоді не мали права відмовляти хворим людям у страховці, уводилися обмеження на вартість страховки для людей зі серйозними захворюваннями. Страховики також були зобов’язані надавати поліси хворим дітям. Батьки отримали змогу вписувати у свої страхові плани дітей, поки тим не виповниться 26 років. Для людей, які живуть без страховки й страждають на різні захворювання, було створено спеціальну програму, у межах якої вони можуть отримати страховку на пільгових умовах.

2012 року запроваджено програми з підвищення ефективності та контролю за лікарнями, дитячими поліклініками й будинками для людей похилого віку. 2013-го слід очікувати збільшення податків, що спрямовуються на підтримку системи Medicaire. Також буде введено 2,9-відсотковий акцизний збір на продаж медичного обладнання.

2014 року наявність страховки стане обо в’язковою умовою для більшості людей, що мешкають у США. Інакше їм доведеться платити штраф. Від 2014 року багато хто зможе обміняти свої страхові плани на нові, які обіцяють бути економічнішими та повнішими. Великі організації, що не надають своїм співробітникам страховок, будуть штрафувати.

Реформа фінансової системи

Протестний рух «Окупуй Волл-стрит» і невдоволення значної частини суспільства банківською політикою змусили демократів розробити реформу, що забороняє банкам проводити операції на фінансових ринках за рахунок власних коштів, а також передбачає обмеження для зростання банків, оскільки надто великі кредитні організації, що збанкрутували, ставлять під удар усю фінансову систему країни. Творці проекту напрацювали схему ліквідації збанкрутілих фінансових компаній, що дасть змогу мінімізувати наслідки краху конкретних організацій для економіки загалом. Новий закон передбачає здійснення жорсткішого контролю за видачею кредитів і іншими операціями. Республіканці, які виступали проти нового закону й намагалися перешкодити його прийняттю, вважають, що документ підірве конкурентоспроможність американської економіки.

Перешкоди

Не припиняються суперечки стосовно місця народження Барака Обами, адже його свідоцтво про народження так і не було представлене широкому загалу. А, як відомо, президентом США може бути тільки уродженець Сполучених Штатів.

П. Обама став першим президентом США, який висловився за леґалізацію одностатевих шлюбів, дещо шокувавши тим суспільство. Зате в цьогорічному передвиборному з’їзді Демократичної партії, що відбувся в місті Шарлотті (штат Північна Кароліна) узяла участь рекордна кількість людей із нетрадиційною сексуальною орієнтацією.

Залишаються певні сумніви й у питанні віросповідання президента. Хоча традиційно вважається, що він — християнин, не була однозначно спростована і його приналежність до ісламу. До речі, друге ім’я президента — Гусейн — є традиційно мусульманським.

Стосунок до України

У серпні 2005 року разом зі сенатором Річардом Луґаром Барак Обама в рамках програми утилізації боєприпасів відвідував Україну. Однак за час свого президентства він пішов на значні поступки Москві, ініціювавши так зване перезавантаження. Таким чином, аґресивність Росії стало важче стримувати.

Президента України його американський колеґа іґнорує, тому не може навіть йти мови про тиск на нинішню українську владу. Проте слід зауважити, що процедуру отримання американської візи українськими громадянами 2012 року було спрощено.

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply