Новини для українців всього свту

Sunday, Sep. 25, 2022

Чи захоче Америка зупинити газогін «Північний потік-2»?

Автор:

|

Травень 27, 2021

|

Рубрика:

Чи захоче Америка зупинити газогін «Північний потік-2»?
«Північний потік-2»

Дивні справи інколи кояться в американські політиці. Хоча й Дональд Трамп на словах виглядав палким прихильником Путіна, на ділі ж категорично виступав проти російського газогону «Північний потік-2» (ПП2). І саме він, на відміну від його попередника Барака Обами, дав Українці летальну зброю. Натомість Джо Байден мало не присягається в любові до України, але запроваджувати санкції проти ПП2 не квапиться. А в питанні летальної зброї для України далі розмов справа не йде. Зараз ПП2 готовий вже на 95 %, повністю завершити проєкт планують у вересні ц. р.

Заспокійливі анонси
Спершу ніщо не віщувало біди. Ентоні Блінкен, державний секретар США, у телефонній розмові з Гайко Маасом, міністром закордонних справ Федеративної Республіки Німеччина (ФРН), заявив, що Сполучені Штати мають намір протистояти спробам Москви підірвати колективну безпеку трансатлантичної спільноти, зокрема, за допомогою проєкту газогону ПП2. «Секретар Блінкен підкреслив прагнення США працювати з членами Альянсу та партнерами для протидії російським зусиллям, спрямованим на підрив нашої колективної безпеки, і в цьому ключі наголосив на протидії США трубогону «Північний потік-2», — заявили у Державному департаменті США. Сторони також обговорили важливість трансатлантичної співпраці для вирішення викликів, що походять від Китаю та Російської Федерації (РФ), зусиль для сприяння деескалації напруженості на Близькому Сході та забезпечення упорядкованого військового виведення з Афганістану.
Журналістам Ентоні Блінкен заявив, що на зустрічі зі Сергієм Лавровим, міністром закордонних справ РФ, на полях міністерської сесії Арктичної ради в Ісландії обов’язково торкнеться теми будівництва ПП2. Стенограму цієї розмови розповсюдив Держдепартамент. «Ми, як і Конґрес, дуже чітко висловили свою думку про «Північний потік-2». Це російський стратегічний проєкт, який підриває європейську безпеку загалом і європейську енергетичну безпеку зокрема», — йдеться в документі. У відомстві також повідомили, що зустріч п. Блінкена з п. Лавровим буде спрямована на те, щоб обговорити роботу в сферах, у яких у РФ і США є взаємні інтереси». «Ми не прагнемо до ескалації, ми просто, знову ж таки, шукаємо більш передбачувані, стабільні відносини», — додав чиновник американського зовнішньополітичного відомства. Яки попросив не називати його імені. А потім щось пішло не так.

Діжка дьогтю
В ісландській столиці Рейк’явік у ніч на 20 травня завершилися двогодинні перемовини Ентоні Блінкена та Сергія Лаврова. Зустріч відбулася на полях міністерського саміту Арктичної ради. Співрозмовники обговорили ряд питань, у т. ч. Афганістан, Іран, Північну Корею та стратегічну стабільність.
У ході бесіди п. Лавров заявив, що РФ готова обговорювати зі США будь-які питання. «Наша позиція дуже проста: ми готові обговорювати всі без винятку питання за розуміння, що це обговорення буде чесним, із фактами на столі і, звісно, на засадах взаємоповаги», — зазначив він.
Також російський міністр наголосив, що РФ і Сполученим Штатам важливо співпрацювати у сфері стратегічної стабільності і що Кремль готовий «розгребти завали» від попередніх адміністрацій США щодо роботи дипломатичних місій обох країн.
У відповідь п. Блінкен, заявив, що Сполучені Штати прагнуть стабільних взаємин із РФ. «Ми думаємо, що це буде добре для нашого народу, добре для народу Росії, а також добре для всього світу», — запевнив він і пояснив своєму російському колезі, що нещодавні антиросійські кроки США були зроблені не для ескалації напруженості, а для захисту інтересів Вашинґтона й оголосив, що Сполучені Штати не стануть запроваджувати санкції проти оператора ПП2, бо відповідає інтересам його країни. Водночас державний секретар попередив свого співрозмовника, що США все ще виступають проти завершення будівництва ПП-2 (!).
У РФ одразу ж позитивно сприйняли інформацію про відмову США від санкцій проти проєкту ПП2. «Це достатньо позитивний сигнал», — заявив Дмитро Пєсков, прес-секретар президента РФ.


Євген Клен
Однак Сполучені Штати все ж запровадили санкції — проти 13 морських кораблів, які беруть участь у будівництві ПП2. Про це повідомило Міністерство фінансів США. Також до санкційного списку потрапили компанії «Мортранссервіс» і Самарський теплоенергетичний майновий фонд. Перелік російських кораблів, проти яких застосували санкції США: «Академік Черський», «Артеміс офшор», «Бахтемір», «Балтійський дослідник», «Фінвал», «Капітан Беклемішев», «Мурман», «Нарвав», «Сивуч», «Рятувальник Карєв», «Умка», «Владислав Стрижов», і «Юрій Топчев». Водночас Сполучені Штати вивели з-під санкцій «Морську рятувальну службу», діяльність якої не пов’язана з будівництвом ПП2.
У Кремлі ж заявили, що хочуть розібратися в діях США, які оголосили про нові санкції. «У колег усе, як завжди. Кажуть одне, а роблять інше», — заявив п. Пєсков.

Велика гра Байдена
Таким чином Джо Байден продовжує загравати з європейськими партнерами і заради цього навіть готовий відмовитися від максимально жорстких санкцій проти газогону ПП2. А вже запроваджені санкції — зовсім не такі, як очікували в Україні, в обхід якої і будують цей газогін.
Портал Axios із посиланням на два власні джерела, повідомляє, що адміністрація президента не вводитиме санкції й проти Маттіаса Варніґа, виконавчого директора Nord Stream 2 AG. Незабаром Державний департамент надішле в Конґрес обов’язковий звіт із переліком організацій, що беруть участь у будівництві газогону. Там буде сказано, що Nord Stream 2 AG займається діяльністю, яка підпадає під санкції, але при цьому зовнішньополітичне відомство відмовиться від їхнього застосування, пославшись на національні інтереси США.
Як вважають журналісти Axios, американський уряд не буде накладати санкції на оператора будівництва, бо не хоче псувати через цей газогін стосунки з ФРН. Зупинити будівництво, як вважають в Білому домі, можна буде, лише наклавши санкції на кінцевих споживачів газу в цій країні.
Американська преса впевнена, що новий крок адміністрації Байдена викличе критику з боку американських законодавців, які стверджували, що кілька трубоукладальних кораблів і організацій, у т. ч. Nord Stream 2 AG й її генеральний директор, можуть зазнати санкцій відповідно до Закону про захист енергетичної безпеки Європи від 2019 року (PEESA).
Водночас Дженніфер Псакі, прессекретар президента США, заявила, що зупинити будівництво російського газогону ПП2 вже практично неможливо. «Коли президент зайняв свій пост, трубогін був готовий на 95 %. Яким же чином ми могли б зупинити проєкт в іншій країні, який готовий на 95 %?» — запитала вона журналіста, який стверджував, що американська влада могли б завадити будівництву газогону, але не робить цього. За словами речниці, Вашинґтон вдався до необхідних заходів, аби проказати своє неґативне ставлення до цього проєкту. «Ми продовжували демонструвати, що вважаємо це поганою ідеєю, поганим планом, ми також зробили дії в останні кілька днів, які були спрямовані на те, щоб чітко це показати», — зазначила вона, хоча й визнала, що США керувалися прагненням підтримувати конструктивні взаємини з ФРН, а також враховували ряд «глобальних чинників», коли приймали рішення відмовитися від використання санкцій проти компанії NordStream2 AG. «Як ви знаєте, ми ввели ряд санкцій проти посадових осіб РФ і росіян, які беруть участь у будівництві «Північного потоку-2», щоб надіслати чіткий сигнал: ми вважаємо, що мова йде про погану угоду, геополітичний план, який, на нашу думку, завдає ризику нашим союзникам і партнерам на східному фланзі НАТО, а також України. Тому ми й ввели ці санкції», — запевнила п. Псакі.
Своєю чергою, Гайко Маас привітав рішення США відмовитися від санкцій проти Матіаса Варніґа. А Анґела Меркель, канцлерка ФРН, заявила, що погляди Сполучених Штатів і Німеччини на проєкт ПП2 різні, проте позиція Вашинґтона наблизилася до позиції Берліна. «Президент Байден трохи до нас наблизився щодо конфлікту навколо «Північного потоку-2», — наголосила вона, але не пояснила, що саме має на увазі.

Республіканці перехоплюють ініціативу
Санкції проти фірм, які будують або фінансують трубогін, яким природний газ будуть постачати з РФ до ФРН, отримали підтримку обох партій у Конґресі. Але адміністрація Байдена продовжує тягнути час.
Ваганнями демократів тут же скористалися республіканці. Майкл Мак-Кол із комітету Палати представників із іноземних справ, заявив, що якщо повідомлення про відмову від санкцій підтвердяться, це буде свідчити про те, що президент-демократ ніколи й не хотів запобігти будівництву трубогону. «Це російський проєкт зловмисного впливу, який загрожує погіршити енергетичну залежність Європи від Москви», — заявив він. — Якщо режиму Путіна дозволять добудувати цей трубогін, це відбудеться лише тому, що адміністрація Байдена вирішила це допустити».
20 травня у Сенат США внесли законопроєкт, який передбачає запровадження санкцій проти компанії Nord Stream 2 AG і Маттіаса Варніґа. Ініціаторами виступили 14 сенаторів-республіканців. Про це повідомив Кевін Крамер, один із авторів цієї ініціативи. У разі прийняття законопроєкт також зобов’яже Білий дім ввести санкції проти субпідрядників будь-якої організації, що бере участь у будівництві трубогону. «Ризикуючи послабити позиції Америки в світі, адміністрація Байдена погоджується з хибною стратегією Німеччини, яка дасть Путіну можливість контролювати наших союзників у Європі. Трубогін Путіна необхідно зупинити, й я закликаю своїх колег приєднатися до цих зусиль, перш ніж адміністрація змусить США на власному гіркому досвіді збагнути, чому енергетична безпека означає безпеку національну», — заявив сенатор Крамер.
Опоненти проєкту також сподіваються на підтримку з боку ФРН: вони очікують, що німецька Партія зелених, яка виступає проти ПП2, отримає місця в парламенті за підсумками виборів у вересні ц. р. Джон Болтон, колишній радник президента Трампа з національної безпеки, написав у Twitter, що «поведінка президента Байдена обурлива». «Його різка риторика щодо РФ нічого не варта, якщо вона не підкріплена діями», — вважає він.

Реакція України
Позиція США щодо ПП2 залишається незмінною — цей газогін Європі не потрібен. Про це заявив Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України в інтерв’ю «Радіо НВ». «Вони вважають, що «Північний потік-2» є поганим і непотрібним проєктом. І вони намагаються, як самі стверджують, зупинити цей проєкт, проте в менш конфліктний спосіб, — дипломатично зауважив він. — Можливо, адміністрація президента США Джо Байдена обрала більш гнучкий спосіб перешкодити реалізації проєкту. Але якщо цей проєкт таки буде реалізований, це стане поразкою американської дипломатії».
Дмитро Разумков, голова Верховної Ради України (ВРУ), вважає, що питання російського газогону ПП2, який будують в обхід України, має бути на порядку денному в усіх гілках влади. Він наголосив, що мета України — аби проєкт не був закінчений і назвав це першочерговим завдання, яке стоїть перед українськими політиками.
Тож ВРУ на своєму засіданні 21 травня прийняла звернення до США зі закликом ввести санкції проти всіх учасників проєкту ПП2. Таке звернення підтримали 292 народних депутати. «Верховна Рада України закликає Палату представників і Сенат Конґресу Сполучених Штатів Америки 117-го скликання використовувати весь наявний інструментарій, передбачений американським законодавством, для повної та незворотної зупинки будівництва газогону в рамках проєкту «Північний потік-2» шляхом застосування блокуючих санкцій проти всіх учасників цього російського геополітичного проєкту, в т. ч. Nord Stream AG», — йдеться у зверненні.
У документі зазначили про стурбованість у зв’язку з тим, що запропоновані Державним департаментом США в доповіді Конґресу додаткові санкції не передбачають заходів проти ключової компанії Nord Stream AG, оператора ПП2.
Депутати зазначили, що геополітичний проєкт «Північний потік-2» є черговою спробою РФ використовувати енергетику як інструмент гібридної війни та прямо загрожує енергетичній безпеці як України, так і Європи. Вони нагадали, що українські та міжнародні суди розглядають кілька справ про причетність посадових осіб РФ до організації терористичних актів, здійсненні злочинів проти людяності та воєнних злочинів на території України. Зокрема, йдеться про факти незаконного захоплення нафто- та газодобувних підприємств на окупованих Росією територіях України, а також постачання газу незаконним збройним формуванням і терористичним організаціям.
У зверненні наголосили, що концентрація російських трубогонів у Балтійському морі може дати РФ привід для активного захисту ПП2, починаючи з формальних процедур контролю руху кораблів у Балтійському морі, а потім, як у випадку з Україною, й більш аґресивної поведінки — блокування кораблів і вплив на торгівлю в реґіоні.
Єдиним довготерміновим механізмом забезпечення невикористання РФ ПП2 як енергетичної зброї є повне блокування можливості його завершення та введення в експлуатацію. «Реалізація «Північного потоку-2» остаточно розв’яже руки РФ і дозволить продовжити російське військове вторгнення у Східну Україну», — вважають народні депутати України.
Натомість Володимир Зеленський слів не добирав: «Зняття санкцій із проєкту «Північний потік-2» стане поразкою для США й особисто президента Джо Байдена. «Зараз, я вважаю, існує великий ризик, що вони можуть натиснути на Сполучені Штати, чи у них будуть якісь домовленості, і зняти санкції з «Північного потоку-2». Там майже 95 % побудовано, всього 5 % залишилося. Я вважаю, що це буде програш Сполучених Штатів Америки, я вважаю, що це буде програш особистий президента Байдена. Кажу відверто, що це буде серйозна геополітична перемога РФ і новий перерозподіл сил і впливу», — зазначив він на своїй прес-конференції 20 травня. Водночас президент наголосив на необхідності зустрічі президентів США і РФ. «Президент Байден знає мою позицію, ми її обговорювали з державним секретарем США, що вони українське питання будуть обговорювати тільки в тому просторі і в тій адженді, яку будуть погоджувати з нами до цього. Чи є ризики, що деякі питання вони будуть підіймати, незважаючи на наші домовленості? Упевнений, що такі ризики є», — резюмував він.
Київ у цьому питання підтримала Варшава. Кшиштоф Щерський, голова Бюро міжнародної політики в канцелярії президента Польщі, вважає рішення адміністрації президента США не вводити санкцій проти компанії, яка будує газогін ПП2 «не зовсім послідовним». Він зазначив, що поділяє критику, яку у Вашинґтоні висловили усно на адресу газогону, який через Балтійське море має сполучити РФ і ФРН. Проте, додав міністр, він не поділяє надії американців на те, що деяке послаблення може допомогти налагодити діалог із Москвою, завдяки чому стане можливою зміна профілю інвестиції. «Це послаблює можливість впливати на майбутнє проєкту, саме через цю непослідовність. Я переконаний, що в довготерміновій перспективі завершення проєкту «Північний потік-2» діятиме на шкоду Європи, на шкоду євроатлантичних відносин і матиме далекосяжні наслідки, які сьогодні все ще можна затримати», — запевнив п. Щерський.
Як повідомляв «Міст», норвезька компанія відмовилася сертифікувати «Північний потік-2».

Євген Клен

Пряма мова
Джон Гербст, колишній надзвичайний і повноважний посол США в Україні:
— Сполучені Штати не запроваджують санкції проти ПП2, бо наразі ще немає підтримки цього питання в самій Америці. Тож офіційному Києву необхідно звернутися до Сполучених Штатів із цим проханням. Я знаю, що більшість наших сенаторів і конґресменів, м’яко кажучи, не погоджуються з цим рішенням. Ми вже бачили відповідь сенатора Менендеса, головного демократа в цьому представницькому органі, з приводу міжнародних справ, і заяву сенаторки Шагін, також великої демократки. І багато хто стоїть за ними. Я не впевнений, що адміністрація може стримати це рішення. Сподіваюся, вони передумають. Гадаю, в Конґресі вони дають Байдену причини передумати про це сумне рішення. І для ВРУ, і для президента України має сенс звернутися до Вашинґтона з цього питання. Адже безумовно, що це рішення загрожує українським інтересам. Не тільки економічним, а й інтересам безпеки. Це питання можна вирішити не лише у Вашинґтоні, а й в усій Америці.

До слова
Генеральна прокуратура Нью-Йорка заявила, що проводить кримінальне розслідування стану бізнесової імперії Дональда Трампа. Про це повідомила британська газета The Guardian із посиланням на Летицію Джеймс, представницю генерального прокурора штату Нью-Йорк Фаб’єна Леві. «Ми поінформували Trump Organization, що наше розслідування діяльності організації більше не має суто цивільного характеру. Зараз ми активно розслідуємо їхню діяльність у кримінальному провадженні разом із окружним прокурором Мангеттена», — заявила вона. Летиція Джеймс очолює окреме кримінальне розслідування, щоб з’ясувати, чи не повідомляла компанія 45-го президента неправдиву інформацію про вартість власності для забезпечення позик, а також отримання економічних і податкових пільг. Слідчі демократки п. Джеймс співпрацюють із окружною прокуратурою Мангеттена, яка вже впродовж двох років веде кримінальне розслідування діяльності п. Трампа та його Trump Organization. Однак у заяві не йшлося про те, що перетворило розслідування з цивільного в кримінальне та чи міг сам колишній президент міг бути особисто причетним до якихось звинувачень. Родина Трампів усі дії проти них заперечують і вважають, що розслідування прокурора від Демократичної партії є політичною помстою.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply