Новини для українців всього свту

Monday, Nov. 28, 2022

Чи вдасться США повернути Іран до ядерної угоди?

Автор:

|

Березень 07, 2021

|

Рубрика:

Чи вдасться США повернути Іран до ядерної угоди?
Хасан Рухані, президент Ірану, ознайомлюється з установкою зі збагачення урану

Пролонгацією угоди СНО-3 президенту Байдену вдалося тимчасово залагодити ядерні справи з Російською Федерацією (РФ). Натомість великим викликом залишається ядерна угода з Іраном. Європейський Союз (ЄС) уже почав готувати неформальну зустріч учасників ядерної угоди на тлі заяв США про готовність до перемовин нової американської адміністрації.

Завадити отримати ядерну зброю
Криза навколо ядерної програми Ірану триває вже майже 20 літ. Іран заявляє, що його атомна програма має на меті мирні цілі, однак Сполучені Штати й інші країни підозрюють, що Тегеран таємно шукає можливості для розробки власної ядерної зброї.
На нещодавній Мюнхенській конференції з безпеки Джо Байден заявив про готовність відновити участь у перемовинах щодо іранської ядерної програми у форматі «п’ять плюс один». Він також додав, що США повинні зосередитися на дестабілізуючій діяльності Ірану на Близькому Сході.
Напередодні Вашинґтон прийняв рішення відмовитися від вимог відновити міжнародні санкції щодо Тегерана.
З кінця минулого століття Іран побував під санкціями США, ЄС та Організації Об’єднаних Націй (ООН), але більшу частину обмежень зняли 2015-го в обмін на зобов’язання припинити ядерну програму.
15 липня 2015 року Іран та «шістка» міжнародних посередників (п’ять країн-постійних членів Ради Безпеки ООН та Німеччина) досягли історичної угоди про врегулювання багаторічної проблеми іранського атома. Найскладніші перемовини завершилися прийняттям спільного плану дій, у разі виконання якого Ірану пообіцяли зняти економічні та фінансові санкції
Основні пункти угоди: більшу частину іранського збагаченого урану вивезуть за кордон; жоден із ядерних об’єктів в Ірані не буде демонтований; завод зі збагачення палива Фордо стане науково-дослідним центром ядерної фізики без потужностей зі збагачення урану; МАГАТЕ отримає доступ до всіх ядерних об’єктів у країні терміном на 20 літ.
Однак Дональд Трамп вирішив вийти з цієї угоди та відновити санкції проти Ірану. Його адміністрація звинуватила Тегеран у фінансуванні тероризму. Санкції, які не раз розширювали, призвели до чергового падіння економіки країни. Санкції наклали на іранські банки, страхові компанії, інвестиції й усі інші пов’язані з ними послуги в різних галузях, у т. ч. нафтохімічній, нафтовій, газовій та автомобільній галузях.
Після цього між Сполученими Штатами й Іраном часто спалахували конфлікти зі застосуванням озброєння, але до повномасштабної війни, на щастя, не дійшло. У лютому ц. р. інформаційна аґенція Reuters повідомила, що адміністрація президента Байдена повідомила ООН про відкликання прохання президента Трампа, у якому йшлося про відновлення санкцій проти Ірану.
Демократичний кандидат ще під час передвиборної кампанії заявляв, що перегляне рішення свого суперника. Умовою повернення Вашинґтона в угоду він назвав припинення Тегераном дій зі збагачення урану. На початку 2021-го Іран оголосив, що відмовляється від чергового обмеження в ядерній угоді, що стосується кількості центрифуг, і підвищив рівень збагачення урану на об’єкті у Фордо.
21 лютого Джейк Салліван, помічник глави держави із питань національної безпеки, заявив, що президент США має намір стримувати Іран в питанні отримання ядерної зброї та вірить, що найкращим засобом для цього є «старанна, прониклива дипломатія». «Він готовий сісти за стіл перемовин із Іраном, щоб обговорити, як можемо повернутися до обмежень щодо іранської ядерної програми. Ця пропозиція в силі», — повідомив п. Салліван.
А Ентоні Блінкен, державний секретар США, 22 лютого запевнив, що Вашинґтон домагатиметься, щоб «Іран ніколи не отримав ядерну зброю». «Дипломатія є найкращим шляхом до досягнення цієї мети», — упевнений він.

Світло в кінці тунелю?
Тегеран привітав крок Вашинґтона назустріч до повернення до угоди, але вважає, що цього недостатньо. «Відповідно до резолюції 2231, США в обов’язковому порядку і насправді повинні скасувати всі санкції, запроваджені, повторно введені або оповіщені президентом Трампом. Тоді ми негайно дамо зворотний хід усім коригуючим заходам», — заявив Джавад Заріф, міністр закордонних справ Ірану Мохаммад.
Однак, попри початкові заяви про готовність повернутися до ядерної угоди, Білий дім наполягає, що саме іранці повинні першими піти на поступки, а саме: повернутися до виконання всіх пунктів угоди.
Нещодавно відбулися перемовини міністрів закордонних справ Франції, Німеччини та Великої Британії з американським колегою з цього питання. В Ірані заявили, що ще не прийняли рішення про участь у цих перемовинах. При цьому там зазначили, що Вашинґтон не є учасником угоди, тому не може брати участь у ній. У Тегерані наголосили, що для цього Сполученим Штатам потрібно зняти санкції.
При цьому всі члени світової спільноти стурбовані майбутнім припиненням Іраном додаткового протоколу Міжнародної аґенції з атомної енергії (МАГАТЕ). 22 лютого стало відомо, що Тегеран і МАГАТЕ досягли тимчасової технічної згоди про продовження моніторингу ядерних об’єктів Ірану. У спільній заяві Іран і МАГАТЕ пояснили, що, згідно з досягнутою угодою, аґенція продовжить такий моніторинг упродовж щрнайменше трьох місяців.

Обіцянки-цяцянки
Однак Тегеран обмежує доступ інспекторів до своїх ядерних об’єктів та позбавляє їх права проводити позапланові інспекції. У Тегерані пояснили, що захід щодо обмеження доступу — зворотний, якщо країни, які підписали ядерну угоду шість років тому, виконають вимоги Ірану. Крім цього, іранські керівники стверджують, що не відмовляються від співпраці з МАГАТЕ та не мають наміру скасовувати всі інспекції. Проте є побоювання щодо виникнення «прогалин у знанні» про іранську ядерну програму.
А 28 лютого Іран відхилив пропозицію ЄС про проведення зустрічі зі США й іншими підписантами укладеної 2015 року в Відні (Австрія) ядерної угоди. Відповідну заяву зробив Саїд Хатібзаде, речник Міністерства закордонних справ Ірану. «США повинні самі спершу повернутися до ядерної угоди та скасувати нелегітимні санкції проти Ірану. Для цього не потрібно жодних перемовин», — зазначив він і додав, що офіційний Тегеран визнаватиме лише дії, а потім відповідатиме взаємністю. «Ми повернемося до наших зобов’язань, щойно санкції будуть скасовані», — повідомив чиновник.
Попри це у Тегерані готові начебто й надалі співпрацювати з Жозепом Боррелем, главою дипломатії ЄС, трьома європейськими країнами-підписантами угоди, а також із Китаєм і РФ, які так само не виходили з ядерної угоди з Іраном.
Натомість адміністрація президента Байдена висловила «розчарування» відповіддю Тегерана. Як заявив у неділю ввечері високопоставлений чиновник адміністрації, Вашинґтон, як і раніше, готовий брати участь у «доречній дипломатії» для досягнення взаємного компромісу щодо повернення до дотримання умов ядерної угоди.
Як повідомляв «Міст», РФ продовжила ядерну угоду зі США.

Євген Клен

До слова
Джо Байден уперше санкціонував перше відкрите застосування військової сили, наказавши завдати авіаційних ударів на сході Сирії. Американські військові атакували об’єкти, пов’язані з підтримуваними Іраном групами, які вважають причетними до нещодавніх нападів в Іраку. «Ці удари були санкціоновані у відповідь на нещодавні напади на персонал США і коаліції в Іраку, а також на тривалі погрози цьому персоналу», — заявив 25 лютого Джон Кірбі, офіційний представник Пентаґону. В результаті ударів вдалося знищити кілька об’єктів, розташованих на прикордонному контрольно-пропускному пункті, які використовують кілька підтриманих Іраном груп бойовиків. Атака відбулася після серії нещодавніх ракетних обстрілів об’єктів в Іраку, які використовують США. В результаті одного з них загинув підрядник, який працював із очолюваною Сполученими Штатами коаліцією в Іраку. За словами офіційного представника Білого дому, приблизно о другій годині ночі четверга за місцевим часом винищувач F-15 обстріляв групу будівель у місці, яке вважають перевалочним пунктом для переправлення ополченців до Іраку. За словами чиновника, очікувалося, що на місці атаки перебуватимуть кілька людей. США завдали удару через день після розмови Джо Байдена з Мустафою Аль-Кадімі, прем’єр-міністром Іраку.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply