Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 30, 2022

Чи судитимуть Трампа за штурм Капітолію

Автор:

|

Серпень 08, 2022

|

Рубрика:

Чи судитимуть Трампа за штурм Капітолію
Штурм Капітолію

Комісія Палати представників Конґресу США, що займається розслідуванням штурму Капітолію після президентських виборів 2020 року, завершила публічні слухання, присвячені відмові тодішнього президента Дональда Трампа закликати сотні його прихильників розійтися додому.
Таким чином він не дослухався до численних прохань його радників, сім’ї, провідних республіканців і керівництва консервативного телеканалу Fox News. На думку членів комісії, Трамп та його найближчі помічники знали, що президентські вибори не були «вкрадені», але активно намагалися підірвати довіру до результатів голосування, при цьому Трамп провокував і заохочував дії учасників заворушень.
«Упродовж кількох годин Трамп свідомо не вживав заходів для припинення насильства з боку своїх прихильників, — наголосив Бенні Томпсон, голова комісії, і додав, що Трамп пішов шляхом беззаконня й корупції, щоб залишитися при владі. — Він брехав, залякував, порушив свою присягу. Він спробував зруйнувати наші демократичні інститути».
На думку республіканця Адама Кінзінгера, члена комісії, невтручання було не помилкою 45-го президента, а свідомим рішенням, коли юрба його аґресивно налаштованих прихильників перервала процедуру визнання в Конґресі результатів голосування та перемоги Джо Байдена.
Комісія Конґресу може провести розслідування, але не має права висувати звинувачення проти Трампа. Це компетенція Міністерства юстиції США та його голови Мерріка Гарланда. Відомство висунуло обвинувачення майже 900 заарештованим учасникам заворушень. А от кримінальне переслідування працівників президентської адміністрації, найближчого оточення Трампа і навіть його самого є набагато складнішим завданням.
Кетрін Росс, професорка права юридичного факультету Університету Джорджа Вашинґтона й авторка книги «Право на брехню. Президенти, інші брехуни та перша поправка», пояснює, що департамент юстиції може розслідувати звинувачення, в т. ч. перешкоджання порядку роботи Конґресу (спроба зупинити затвердження результатів), підбурювання до заколоту (з метою повалення уряду США або ведення проти нього війни) та змова з метою шахрайства проти Сполучених Штатів. «У період між голосуванням колегії вибірників і 6 січня в Конґресі Трамп вчинив велику кількість дій, щоб спробувати скасувати результати виборів і незаконно залишитися на своїй посаді. На кожному етапі юристи йому казали, що він не може цього робити. Тож не має значення, якими були його мотиви, — зазначає юристка. — Це все одно, що сказати, що я пограбував банк, але це було нормально, бо мені справді були потрібні гроші, і я вважав, що вони в мене мають бути». Вона вважає, що представлена сукупність доказів опрацьована достатньо ретельно, щоб висунути кримінальні звинувачення проти Трампа.
Хоча для прокуратури може бути очевиднішим доказ намірів Трампа, спостерігачі зазначають, що пов’язати його дії з заворушеннями навколо Капітолію буде набагато складніше. А звернення до суду зі звинуваченням щодо експрезидента — просто безпрецедентний крок, через що ще важче оцінити, чи реальне взагалі подання проти Трампа позову, який мав би шанси на успіх у суді. «У них мають бути докази, які витримали б випробування в ході перехресного допиту та підтвердили кримінальні звинувачення згідно з нашою правовою системою. Це означає поза всякими розумними сумнівами, оскільки у кримінальному праві стандарт для визнання особи винною дуже високий, — уточнює Вільям Бенкс, почесний професор Юридичного коледжу Університету Сіракуз. — А в нашій правовій системі у звинувачених є всі переваги».
Тож політична ситуація виступає ще одним викликом. У той час, як публічні слухання у Конґресі постійно привертали до себе увагу великої кількості глядачів — 17,7 млн, — більшість прихильників Республіканської партії їх не дивилися. Провідні законодавці-республіканці відкинули законність слухань, назвавши їх «полюванням на відьом» і «політичним театром». Трамп виступив із гнівною відповіддю у своїй соцмережі Truth Social.
У такій загостреній ситуації висування кримінальних звинувачень проти колишнього президента — особливо коли він готується знову балотуватися на цю посаду 2024 року — може виявитися особливо ризикованим кроком для генерального прокурора Гарланда. «Якщо Гарланд вирішить висунути звинувачення Трампу чи комусь із його найближчого оточення, то чи буде він сприйнятий як упереджений діяч, політично мотивований у своєму рішенні домагатися звинувачення колишнього президента США?» — риторично запитує п. Бенкс.
Усі ці обставини ляжуть важким тягарем на Міністерство юстиції. Та комісія Конґресу ще не закінчила роботу. Спершу планували, що слухання завершаться у червні. Але Ліз Чейні, заступниця голови Республіканської партії, повідомила, що «греблю почало проривати» в процесі слухань із новими свідками, свідченнями та доказами.
Якщо комісія зможе зібрати додаткові суттєві докази та переконати ключових свідків виступити, департамент юстиції, який проводить власне розслідування й уважно стежить за слуханнями, може ухвалити рішення про порушення кримінальної справи.
Є сподівання, що посадовці з найближчого оточення Трампа, які раніше відмовлялися давати свідчення, можуть передумати. Так, як це зробив Пет Чіполлоне, ексрадник Білого дому. Наступна серія публічних слухань призначена на вересень, лише за два місяці до важливих проміжних виборів до Конґресу.
Як повідомляв «Міст», на мітинґу прихильників Трампа затримали чотирьох осіб.

До слова
В етері подкасту The Clay Trevis and Buck Sexton Show Дональд Трамп заявив, що Україна могла б уникнути нападу Росії, якби погодилася на територіальні поступки та нейтральний статус щодо НАТО. «Вони могли б віддати Крим. Вони могли б зробити щось із НАТО, сказати: ми не збираємося вступати до НАТО, і тоді б у них була б країна, — заявив він. — А тепер Путін усе там в Україні бомбардує і захопить там усе».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply