Новини для українців всього свту

Friday, Dec. 2, 2022

Чи накриють Україну «залізним куполом»?

Автор:

|

Вересень 27, 2021

|

Рубрика:

Чи накриють Україну «залізним куполом»?
«Залізний купол» справно працює в Ізраїлі

Олексій Резников, віце-прем’єр і міністр із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, запропонував розмістити на території української держави американські війська і системи протиповітряної оборони (ППО). Дехто в Україні сприйняв це як жарт, у Москві розлютилися, а в США поставилися серйозно.

Iron Dome, чи «Залізний купол»?
Так у Палату представників Конґресу США подали законопроєкт, в якому вимагають більше грошей на оборону для України. Як пише Politico, серед поставок може бути й система протиракетної оборони (ПРО) «Залізний купол». У версію законопроєкту про оборонну політику 2022 фінансового року Комітету Палати представників у справах Збройних сил (ЗС) додали поправку, яка вимагає від Пентаґону подання до Конґресу звіту з викладенням варіантів потенційного продажу або передачі «наявних систем» Україні, які, ймовірно, не будуть розгорнуті найближчим часом.
Видання наголошує, що Кремль може сприйняти таку військову допомогу Україні як провокацію. «Російська Федерація (РФ) давно скаржилася на американську систему ПРО в Румунії, стверджуючи, що її можна використати в наступальних цілях, але США та НАТО це звинувачення відкинули», — йдеться в статті.
Версія законопроєкту про оборону на 2022 фінансовий рік не визначає будь-яку конкретну систему озброєнь, яку необхідно передати Україні. Але один конґресмен сказав, що формулювання про передачу «наявних систем» свідчить багато про що, а дві армійські батареї Iron Dome є головними кандидатами, позаяк в армії є мало подібних систем, які могли б нейтралізувати загрозу, з якою зіштовхується Україна з боку РФ.
Часопис нагадує, що раніше Андрій Таран, міністр оборони України, казав, що хотів би витратити частину оборонних коштів на нові системи ППО, вказавши, що це може бути й Iron Dome. Ці повідомлення у Вашинґтоні почули, і конґресмени прийняли це до відома. «З огляду на бажання і визнання обома партіями того, що необхідно зробити більше в сфері інтегрованої протиповітряної оборони для України, і з урахуванням деяких політичних рішень адміністрації по Україні останнім часом, є бажання спробувати зробити більше, ніж те, що робить команда президента Байдена, щоб допомогти їм», — поділився з Politico анонімний член Конґресу.
«З тактичної точки зору вона не буде ефективною на близькій відстані або на лінії зіткнення, позаяк цю систему можуть дуже швидко збивати російські ракетні системи залпового вогню. Але вона може перехоплювати ракети більшої дальності, що дозволить батареї захищати критично важливий об’єкт або командний центр на сході України», — пояснив Майкл Кофман, директор програми досліджень РФ у корпорації CNA.
Поправку про ППО України вніс конґресмен Скотт Франклін, її підтримали обидві партії. У законопроєкті Палати представників міститься заклик до військової допомоги Україні в розмірі 275 млн USD навіть до того, як відбудеться нова передача системи ПРО, але ця передача не призведе до значного збільшення загальної суми, оскільки Iron Dome уже оплачений.
«Поправка, яка передбачає формулювання про українську систему ПРО, добре вписалася у збільшення фінансування на 24 млрд USD, запропонована Майком Роджерсом, членом комітету Палати представників із питань ЗС, передбачених у законопроєкті президента Байдена про оборонну політику. Пакет також містить у собі збільшення на 25 млн USD фінансування ініціативи з надання допомоги Україні в галузі безпеки вартістю 250 млн USD, що поверне її до рівня 2021 275 млн USD», — зазначає видання.
Politico нагадує, що адміністрація Джо Байдена розробила новий пакет військової допомоги на 100 млн USD для України, проте виконання цього плану призупинили після того, як навесні російські війська відійшли від кордону з Україною після серії своїх навчань. Пакет містив у собі системи ППО малої дальності, стрілецьку та протитанкову зброю, що означало відхід від нелетальної зброї, яку адміністрація Джо Байдена надала цього року в рамках двох окремих пакетів, один із яких був оголошений у березні, а другий — у червні ц. р.

Білий дім зберігає інтригу
«Білий дім наразі не може підтвердити інформацію, яка з’явилася в засобах масової інформації, про можливу передачу Україні елементів системи ПРО «Залізний купол», — заявила Дженніфер Псакі, — прес-секретар Білого дому. — Я повинна перевірити цю інформацію. Знаю, що ми оголошували про надання додаткової допомоги Україні, але що стосується специфіки цієї допомоги, то мені потрібно уточнити у членів нашої команди».
Своєю чергою, Оксана Маркарова, послиня України в США, повідомила, що Конґрес США загалом планує збільшити військову допомогу Україні наступного року на 50 млн USD — до 300 млн USD. «Дуже сподіваємося, що виділення цієї суми буде погоджене та затверджене обома палатами Конґресу», — зазначила вона.
А сенатори Пет Тумі та Тед Круз підійшли до питання допомозі Україні з іншого боку — вони пригрозили затримати призначення в керівництві Міністерства фінансів США, якщо Білий дім відмовиться вводити санкції проти компанії Nord Stream 2 AG, оператора російського газогону «Північний потік-2». Погрози сенаторів стосуються п’яти призначень у відомстві, в т. ч. заповнення посад керівників, що відповідають за санкції та фінансування антитерористичної діяльності.

Допомога — не задарма
Але керівництво України також має щось робити, щоб отримати допомогу від США, насамперед дотримуватися обіцянок, які Володимир Зеленський дав на зустрічі з Джо Байденом. Натомість Нед Прайс, прессекретар Державного департаменту, заявив, що дії Ради суддів України загрожують зривом судової реформи, однак додав, що у неї ще є час виконати своє зобов’язання з виконання закону. Він нагадав, що судова реформа має вирішальне значення для зміцнення верховенства закону та залучення іноземних інвестицій в Україну.
Тому, відповідно до прийнятого закону, міжнародні партнери й призначили висококваліфікованих експертів для підтримки відновлення головного судового органу України — Вищої ради правосуддя. «13 вересня Рада суддів України відмовилася призначити українських суддів для участі в процесі, що загрожує зірвати обіцянку справжньої судової реформи в Україні. Та Рада суддів може виконати своє зобов’язання з виконання закону і висунути призначенців», — зазначив спікер і наголосив, що Сполучені Штати, як і раніше, готові надати допомогу в реалізації судової реформи, «щоб народ України міг довіряти своїм судам і суддям, щоб Україна могла продовжувати свій шлях до євроатлантичної інтеграції».
«Судова реформа принесе більше робочих місць і економічних можливостей, а також забезпечить рівність і справедливість. Український народ заслуговує на це», — резюмував п. Прайс.
Відтак 16 вересня в Офісі президента України відбулася зустріч представників судової влади, послів країн G7 і Європейського Союзу з приводу підтримки судової реформи. Та на неї Володимир Зеленський не прийшов, продемонструвавши цим повну байдужість.
Але Вища рада правосуддя таки призначила членів першого складу Конкурсної комісії, яка має обрати членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів. До складу конкурсної комісії увійшли: Роберт Брукхейсен, колишній спеціальний прокурор Відділу боротьби з шахрайством в особливо великих розмірах Нідерландів; Тед Зажечни, суддя федерального суду Королівської лави провінції Саскачеван у відставці; Стівен Маркмен, голова Верховного суду штату Мічиґан у відставці; Сергій Верланов, суддя Київського апеляційного суду; Євген Мєзєнцев, заступник голови Шостого апеляційного адміністративного суду; Іван Міщенко, суддя Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду.
Наказ про призначення першого складу Конкурсної комісії підписав Віктор Грищук, виконувач обов’язки голови Вищої ради правосуддя.
Як повідомляв «Міст», зі сектора Ґази по Ізраїлю випустили ракети — «Залізний купол» перехопив десятки з них.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply