Новини для українців всього свту

Friday, May. 7, 2021

Чи готує Дональд Трамп аудит Петру Порошенку?

Автор:

|

Квітень 06, 2017

|

Рубрика:

Чи готує Дональд Трамп аудит Петру Порошенку?

Дональд Трамп

Деякі засоби масової інформації (ЗМІ) поширили повідомлення про те, що високопоставлені вашинґтонці мають розслідувати корупцію українських чиновників.

«Дрібне та дивне й раптом…»
Опубліковану 20 березня в американському виданні PR News Channel статтю «Ескалація корупції в уряді України завдає шкоди інтересам США за кордоном» масово поширили всі ЗМІ в Москві й ігнорували провідні в Києві. Її хіба стисло згадали такі ж маловідомі, як і PR News Channel, хоч повідомлення про створення «спеціального комітету з розслідування фінансових злочинів українських посадовців», здавалося б, було приречене на ажіотаж.
Радше, в більшості українських ЗМІ реагували на нього так, як політичний експерт Євген Магда, котрий на запитання про написане в американському виданні відповів, що «це доволі сумнівний канал інформації». А один із учасників обговорення цього повідомлення на форумі інтернет-видання «Українська правда», поцікавившись на пошуковому сайті тим, чим є PR News Channel, зауважив: «Якесь дрібне та дивне й раптом у нього така інформація».
Інші учасники обговорення новини в PR News Channel кваліфікували її як фейк. Тим паче, що провідні американські й європейські ЗМІ про спецкомітет із розслідування фінансових злочинів українських посадовців не повідомляли. Але навряд чи вони ігнорували б таке, якби воно відповідало дійсності. Тож, радше, в PR News Channel не погребували опублікувати статтю, написану в Москві.
Тим часом у низці українських ЗМІ опубліковане в американському виданні поширили не безпосередньо з нього, а у викладі політичного експерта Ростислава Демчука, котрий суперечив сам собі. В першому ж реченні свого коментаря він заявив, що «спеціальний комітет Конґресу» вже «розпочинає слухання з приводу корупційної діяльності низки українських бізнесменів і політиків, серед котрих — Ігор Кононенко, Валерія Гонтарєва, Віталій Хомутинник і Олександр Грановський та інших наближених осіб до Петра Порошенка, а в останньому абзаці переповів PR News Channel, що цей спецкомітет ще не створено, а він лише «повинен розглянути питання про створення спеціального комітету з розслідування фінансових злочинів українських чиновників».

«Для тих, хто вміє думати»
Політолог Андрій Миселюк, котрий очолює Інститут соціально-політичного проектування «Діалог», цитував у київському інтернет-виданні LB.ua із PR News Channel, що «конґресмен Дана Рорабейкер, котра є головою підкомітету з питань Європи, Євразії та нових загроз комітету у закордонних справах палати представників, стала головним доповідачем із питань корупції в Україні». Однак якщо цей політолог не знає навіть про те, що п. Рорабейкер, котрий претендував на посаду державного секретаря в адміністрації президента США Дональда Трампа, — не жінка, то йому навряд чи відомо, що цей конґресмен — один із «героїв» статті в російській опозиційній «Новой газете» під заголовком «Хто в США отримує зарплату «від Путіна»?».
Зокрема у ній згадали, що п. Рорабейкер голосував у Конґресі проти законопроекту про введення санкцій щодо Російської Федерації (РФ) і «прославився», назвавши «нісенітницею» заяви, що Росія порушує права людини на окупованому півострові. Тож навряд чи в Конґресі, більшість членів якого категорично не згодні з п. Рорабейкером, доручили б цьому «рупору» Путіна поширювати з трибуни законодавчого органу США тези кремлівської пропаганди.
А політолог Михайло Басараб зауважив: «Кажуть, американський республіканець Дейна Рорабейкер ініціює у Конґресі США слухання про корупцію в Україні. Здавалося б, хороша справа. Формально все виглядає круто. Рорабейкер — республіканець, починав спічрайтером Рональда Рейґана. Але є одне але. Рорабейкер відомий своїм некритичним ставленням до Кремля. А відомий ресурс Politico навіть називає його улюбленим конґресменом Путіна. Допис для тих, хто вміє думати».
Однак це «але» проігнорували у львівській інформаційній агенції «Вголос». Там не лише переповіли в публікації «Де наші гроші?! Трамп готує Порошенку тотальний аудит» написане в PR News Channel, а й навели відповіді експертів на запитання «Що ж готує Конґрес США для України?».

«Абсолютно переконаний»
Зокрема, Олег Соскін, директор Інституту трансформації суспільства, відповів таке: «Я абсолютно переконаний, що фінансова перевірка буде. З державного бюджету США скеровано в Україну дуже багато грошей і тому вони мають повне право перевірити, як ці гроші були використані. Зрештою, зайве цьому підтвердження — обіцянка президента Трампа про об’єктивний аудит мільярдів доларів, які у вигляді технічної допомоги та кредитів надали теперішньому керівництву України: Порошенку, Гройсману, а також Яценюку».
Олег Соскін також твердив: «Що нам готують? Дуже правильну модель аудиту: ним опікуватиметься вищий законодавчий орган, тобто Конґрес або Сенат. Вони створять відповідну слідчу комісію, за неї проголосують. Вона буде об’єктивною і з величезними повноваженнями. Повірте, в США розпочався серйозний процес і він дуже швидко набуде фактичного механізму реалізації».
Своєю чергою, Ярослав Юрчишин, виконавчий директор Transparency International Ukraine, запевнив: «На цю тему я спілкувався з посольством США. Причиною створення комісії головно може стати два нюанси. Перший: у США володіють реальною інформацією про наявність корупційних схем в Україні, на жаль, вони у нас присутні. Другий: намагання Росії, країни-аґресора, продемонструвати світові той факт, що теперішня українська влада така ж корумпована, як і попередня. Відповідно, працювати з такою країною для США є не те що неефективно, а й неправильно. До слова, ініціювати цей сценарій можуть проросійські конґресмени, які, як показує ситуація з п. Флінном, у США таки є».
А на запитання «Яких наслідків варто нам очікувати?» Григорій Перепелиця, директор Інституту зовнішньої політики Дипломатичної академії при Міністерстві закордонних справ України, відповів: «Звісно, що на санкції. Якщо буде доведено те, що у корупційних схемах брали участь певні чиновники, то цілком можливими є персональні санкції проти багатьох людей із теперішньої правлячої верхівки. Вони безумовно можуть стати невиїзними, залишитись без усіх закордонних рахунків. Американці знайдуть, як вдарити і по чому. Сподіваюсь, що санкції не матимуть стосунку до України, як до держави.

«Припинять фінансування»
Олег Соскін на це ж запитання відповів таке: «Наслідки будуть дуже серйозними і станеться це дуже швидко. Їх відчують на собі усі — від президента до пересічного українця. Насамперед комісія встановить, що гроші розікрали. Далі у США приймуть рішення, що треба відкликати свої гарантії на 2 млрд USD євробондів, які свого часу виділив Барак Обама і привіз Джо Байден. Відповідно, ці облігації відразу ж упадуть в ціні. Це стане додатковим поштовхом до того, щоб в Україні стався дефолт. Крім цього, скажуть повертати мільярди, які як технічну допомогу Україні виділило США зі свого бюджету».
Директор Інституту трансформації суспільства також спрогнозував: «Як тільки комісія запрацює і почне видавати компромат, зрозуміло, що європейські структури зі свого боку також розпочнуть подібне розслідування. Міжнародний валютний фонд навряд чи почне аудит виділених коштів: йому насправді байдуже, як використали позику, головне її повертати вчасно і з відсотками. Це ж, до речі, стосується і Світового банку. Тому ці структури просто припинять фінансування й усе. А от де гарантії й виплачена технічна допомога з бюджету Європейського Союзу — доведеться дуже серйозно відповідати. Це гроші бюджету — а де гроші бюджету, там дуже жорстка процедура їхнього повернення та використання. А йдеться про вкрадені десятки мільярди доларів».
У відповідь на запитання «Чим усе це обернеться для Петра Порошенка?» п. Соскін зробив припущення: «Це стане дуже неприємним моментом для теперішньої влади й їхніх політичних партій, бо виявиться, що це ніякі не політичні партії, а корупційні збіговиська. Щодо Порошенка, то не думаю, що почнеться процедура імпічменту. Це дуже складно. Йому по-тихому скажуть, щоб він, посилаючись на стан здоров’я, пішов у відставку. Якщо не схоче, то йому натякнуть на те, що він цілком може стати наступником Павла Лазаренком».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply