Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 30, 2022

Чому США не визнають РФ країною-терористкою

Автор:

|

Вересень 19, 2022

|

Рубрика:

Чому США не визнають РФ країною-терористкою
Джо Байден

Вимога визнати Російську Федерацію (РФ) державою-спонсором тероризму за своєю наполегливістю наближається до прохань до НАТО закрити небо. Влада України вимагає зробити це негайно, але знову отримала відмову.

Байден проти
Нова заява Джо Байдена не дуже подобається українцям, адже він знову відмовив Україні у визнанні РФ спонсоркою тероризму. Пізніше адміністрація президента розширила та пояснила цю заяву. Карін-Жан П’єр, спікерка Білого дому, заявила, що проголошення РФ державою-спонсором тероризму з боку Сполучених Штатів може призвести до послаблення підтримки України та нашкодити гуманітарним зусиллям. «До прикладу, згідно з гуманітарними експертами й організаціями, з якими ми розмовляли, це може серйозно вплинути на постачання допомоги в окремі райони України», — пояснила вона.
Чиновниця додала, що такий крок Вашинґтона може завдати шкоди гуманітарним зусиллям щодо полегшення експорту продовольства й ускладнити реалізацію «зернової угоди». «Це також підірве безпрецедентні багатосторонні умови, які є вкрай дієвими для притягнення до відповідальності Путіна, а також підірве нашу здатність підтримувати Україну за столом перемовин», — зазначила вона та нагадала про зусилля США щодо обмежень для країни-окупантки: це і санкції, й експортний контроль, і заходи щодо подальшої ізоляції РФ від глобальної економіки.
Втім, в Україні із цим не погоджуються. Попри позицію Сполучених Штатів, Київ продовжуватиме наполягати на зворотному. Про це заявив Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України. «Ми вимагали, вимагаємо та вимагатимемо визнання РФ державою-спонсоркою тероризму. І те, що зараз адміністрація Байдена не готова прийняти це рішення, не означає, що воно ніколи не може бути прийняте. Ми будемо працювати над тим, аби Росію визнали тим, ким вона справді є», — зазначив він.
Керівник українського зовнішньополітичного відомства заявив, що з 24 лютого українська дипломатія вже не раз, і не лише у відносинах із США, проходила цей процес, коли партнери спершу відповідали «ні», але потім позитивне рішення нарешті приймали. «Це стосувалося і надання тієї чи іншої зброї, запровадження тих чи інших санкцій. Тому я впевнений, що робота з Америкою щодо цього напряму триватиме», — наголосив він і подякував США за все, що вони зробили та продовжують робити для України, а також наголосив на лідерстві президента Байдена в процесі надання допомоги Києву. Але додав: «У цьому конкретному питанні ми не відступимо та наполягатимемо на своєму, позаяк це справді буде правильним рішенням».

Ще не готові
Обережність американців цілком зрозуміла. «Росія — ядерна держава, і з нею змушені підтримувати якісь контакти, — пояснив військовий оглядач Гаррі Табах. — Зараз це питання прагматичне, адже навіть у разі розвалу РФ із нею теж доведеться вести діалог. Тому, якщо зараз оголосити Росію країною-спонсоркою тероризму, чим вона й є… Москва завжди спонсорувала тероризм, це не нова річ, просто вони розпочали Третю світову війну проти всього світу. Й Україна воює за весь світ».
За словами капітана першого ранґу Табаха, розрив дипломатичних відносин між США та РФ не допоможе Україні. Але навіть без статусу країни-спонсорки тероризму, Росія залишилася без багатьох благ західних країн. «Коли ти оголошуєш країну спонсором тероризму, то позбавляєш їхніх дипломатів дипломатичної недоторканності. Тобто це розрив дипломатичних відносин. Ніхто не пошле своїх дипломатів у країну, якщо вона вважається терористичною. У принципі, гадаю, що вже все використовують у цьому понятті, хіба що не оголосили офіційно РФ країною, що спонсорує тероризм, і ми не розірвали дипломатичні відносини», — резюмував він.
Крім того, визнання Росії країною-терористом може неґативно вплинути на відносини зі союзниками США з Європи. «Одна з вимог закону після оголошення держави спонсором тероризму — санкції на будь-які держави, які підтримують із нею економічні зв’язки. США практично таких зв’язків не мають, але довелося б формально накладати санкції на Німеччину, Францію й інші європейські держави, що перебувають у процесі позбавлення енергетичної залежності», — вважає Андрій Піонтковський, російський опозиціонер і журналіст.
«Зрештою, в теперішнього американського лідера залишився страх «ведмедя з ядерним кийком» із часів СРСР, — вважає український політолог Володимир Фесенко. — Він боїться перейти якусь «червону лінію», що означає серйозний конфлікт із РФ».
«Байден не хоче спалювати всі мости з Росією і прагне залишити можливість домовлятися з нею щодо низки спільних питань. Визнання РФ країною-спонсором тероризму означатиме повне заморожування взаємин між двома країнами аж до розриву дипломатичних відносин. Від повного припинення офіційної комунікації до того, що країни підійдуть до небезпеки гарячої війни», — заявив експерт.
Та й Москва застерегла, що визнання Росії спонсором тероризму розірве американсько-російські зв’язки. Наразі Сполучені Штати надали статус спонсорів тероризму чотирьом країнам: Ірану, Північній Кореї, Кубі та Сирії. Набуття статусу країни, що фінансує тероризм, передбачає, крім іншого, суворі економічні обмеження. Зокрема, заборону експорту товарів оборонного значення, контроль за експортом тощо. Санкції поширюються й проти держав, які зберігають торгові стосунки з підсанкційною країною. Крім того, є думка, що надання Росії такого статусу може завадити вимозі від неї компенсацій.
США також не підтримують план Європейського Союзу щодо обмеження видавання віз громадянам РФ. Про це заявив Джон Кірбі, радник Білого дому з національної безпеки. За його словами, Вашинґтон запровадив обмеження для окремих росіян і цей інструмент дозволить притягати до відповідальності прихильників російського президента, залучених у війну з Україною. «Але ми не вважаємо, що притягувати до відповідальності всіх росіян за дії Путіна — продуктивний хід», — наголосив він і додав, що візове питання не потрібно перетворювати на війну з усім російським народом.

Українці засмучені
«Попри всі арґументи Америки проти визнання РФ країною-терористом, українцям прикро це чути. Адже кілька місяців тому Конґрес проголосував документ про визнання Росії державою-спонсоркою тероризму. Це була б одна з найжорсткіших санкцій проти РФ, але Джо Байден все одно не хоче ускладнювати стосунки та сподівається на перемовини, — пояснив політолог Борис Тізенгаузен. — Пєсков (спікер Кремля. — Ред.) вже сказав, що Росія готова сідати за стіл перемовин. Мабуть, це ланки одного ланцюга. Росія подає сигнали через Ердогана, через Шредера, що вони готові розмовляти, але на їхніх умовах. Але в Байдена з цим будуть проблеми, адже незабаром вибори в Сполучених Штатах, йому доведеться відповідати у т. ч. перед Конґресом, чому не захотів визнавати Росію спонсором тероризму».
Адже на думку Олега Дунди, народного депутата, визнання РФ країною-терористкою прискорить її розпад на окремі незалежні держави. «Це уріже їй зв’язок зі зовнішнім світом. Уріже їй фінансування, що, безумовно, позначиться на можливостях Москви здійснювати збройні дії на території України. Це вплине на можливість фінансувати свої реґіони та стосунки зі своїми реґіонами, що спонукатиме до якнайшвидшого розвалу Російської імперії на окремі національні держави, що є на користь усьому світу, а не лише України», — вважає він.
Своєю чергою, Володимир Зеленський у розмові з Ненсі Пелосі, спікеркою Палати представників США, наголосив на важливості посилення тиску на РФ для досягнення миру. «Висловив подяку Конґресу США й американському народу за потужну підтримку України в боротьбі з аґресією РФ. Важливо посилювати тиск на державу-терористку для досягнення миру та наближення нашої спільної перемоги», — відзвітував він.

Втіха для Києва
Водночас підтримка України з боку США не припинається. 8 вересня Джо Байден провів відеоконференцію зі союзниками з приводу наступних кроків на підтримку Києва у війні з РФ. Під час відеоконференції він відзначив постійну міжнародну підтримку України, у т. ч. «безперервне забезпечення військової й економічної допомоги, а також у постійному тиску на Росію та докладанні зусиль для притягнення Кремля до відповідальності». «Лідери також обговорили використання Росією енергоносіїв як зброї та необхідність подальшої координації для забезпечення сталого та доступного енергопостачання для Європи», — повідомила пресслужба Білого дому.
У ній відеоконференцію взяли участь: Джастін Трюдо, прем’єр-міністр Канади; Олаф Шольц, канцлер Німеччини; Маріо Драґі, прем’єр-міністр Італії; Фуміо Кісіда, прем’єр-міністр Японії; Єнс Столтенберґ, генеральний секретар НАТО; Клаус Йоганніс, президент Румунії; Анджей Дуда, президент Польщі; Ліз Трасс, прем’єрка Великої Британії, а також представники Франції й Європейського Союзу.
Раніше «Міст» розповідав, чого очікувати від місії, яку створюють в Україні.

Євген Клен

About Author

Meest-Online