Новини для українців всього свту

Saturday, Oct. 1, 2022

Чого очікувати від місії, яку створюють в Україні

Автор:

|

Вересень 11, 2022

|

Рубрика:

Чого очікувати від місії, яку створюють в Україні
Бен Годжес

Адміністрація президента Байдена планує найближчим часом оголосити про військову місію в Україні та призначити генерала, який керуватиме нею. Як повідомила The Wall Street Journal, операція матиме свою назву, подібно до того, як Пентаґон називав свої місії в Іраку та Афганістані — «Іракська свобода», «Незламна свобода» та «Вартовий свободи». На її здійснення виділять довготермінове цільове фінансування, у т. ч. й для спеціальної оплати та нагород військовослужбовців, які братимуть участь у навчаннях. Очікується, що генерал, який керуватиме місією, буде дво- чи тризірковим. Двозірковими у військах НАТО є контрадмірал, генерал-майор або віце-маршал повітряних сил, а тризірковими — віцеадмірал, генерал-лейтенант або маршал повітряних сил.
Як вказує видання, сам факт оголошення військової операції передусім означає її офіційне визнання, а також вказує на те, що Сполучені Штати планують довготермінове фінансування підтримки України й участь у цьому процесі американських військових.
Про зміни в параметрах підтримки Києва Вашинґтоном стало відомо, коли Білий дім оголосив про додатковий пакет військової допомоги Збройним силам України (ЗСУ) обсягом 2,98 млрд USD. Колін Каль, заступник міністра оборони США, одразу ж заявив, що Україна отримає велику кількість озброєнь стандарту НАТО. За даними Пентаґону, до нового пакету увійшли, зокрема, шість додаткових зенітно-ракетних систем (NASAMS) зі запасними боєприпасами, до 245 тис. снарядів 155-мм калібру і до 65 тис. снарядів до 120-мм мінометів. Нагадаємо, що з січня 2021-го США виділили на безпекову допомогу Україні більше 13,5 млрд USD, а загалом із 2014 року — більше 15,5 млрд USD.
Схоже, що в Білому домі відбулася переоцінка ситуації в Україні, що склалася через російську аґресію. Там, вочевидь, збагнули, що Україна має справу зі загарбником, який на півдорозі до мети не зупиниться. А його мета може й не обмежитися самою Україною. Тому Вашинґон вирішив втрутитися у кремлівські плани і не дати їм здійснитися, навіть у перспективі. «Йдеться не про боротьбу сьогодні, завтра чи наступного тижня, а про спроможність України захистити себе та стримати подальшу аґресію через рік чи через два роки», — зазначив п. Каль.
Якщо місія США в Україні є військовою, чи воюватимуть разом із ЗСУ американські вояки? За словами військового експерта Сергія Грабського, в рамках цієї місії жоден американський солдат не ступить на українську землю. А навчання українських військових здійснюватимуться на території країн-сусідів України — Польщі, Словаччини або Румунії, де зараз перебувають американські підрозділи. Водночас, враховуючи створення цієї місії, а також заплановане надання ленд-лізу, мова йде про довготермінову військову підтримку у різних сферах, починаючи від підготовки особового складу ЗСУ й інших силових структур — аж до координації забезпечення озброєнням та бойовою технікою.
Своєю чергою, військовий експерт Олег Жданов уточнює, що в принципі військова місія може передбачати участь у бойових діях, але тепер цього не буде. Адже акцент — на різнобічній допомозі, у т ч. навчання українських бійців за родами військ і допомога у вирішенні організаційно-штатних питань. Тобто завдання місії значно більше, ніж би просто приїхали до нас якісь підрозділи Пентаґону і взяли участь у боях. Адже мова йде про фактичне створення у нової української армії західного зразка зі західним озброєнням.
Передбачається, що місія базуватиметься в США, а не в Україні. Там же сформують і оперативний штаб із розмаїтими структурами, в яких будуть різні фахівці — від аналітиків до інструкторів, постачальників, технічних фахівців, які займатимуться ремонтом та обслуговуванням техніки, яку відправлятимуть до України.
Отже, можна виснувати, що внаслідок запланованої взаємодії з військовими США в Україні створять таку ж армію, які є у країнах НАТО.
Варто наголосити, що створювана місія напряму не пов’язана з ленд-лізом. Але вона контролюватиме надходження усієї обіцяної Україні зброї, тому візьме на олівець і проінспектує в т. ч. постачання техніки за лінією ленд-лізу.
До слова, зараз, коли формується місія США в Україні, озброєння продовжують планово постачати. Зараз Київ очікує від Сполучених Штатів техніку, що дозволять захистити небо не лише від ворожої авіації, а й від крилатих ракет. Для цього Пентаґон вже уклав контракт із компанією Raytheon Missiles & Defense на виготовлення зенітно-ракетних комплексів NASAMS для України на суму більш ніж 182 млн USD.
«Це те, що вже заявлено, що система протиповітряної оборони (ППО) буде посилена зенітними ракетними системами IRIS і NASAMS. Це невеликої дальності комплекси, але це сучасні радари, сучасні ракети, які допоможуть нам краще захищати наше небо від ворожої авіації, а також від крилатих ракет», — зазначив Юрій Ігнат, представник командування Повітряних Сил ЗСУ.
За його словами, терміни постачання цих комплексів оприлюднить військово-політичне керівництво країни. Терміни підготовки фахівців для користування ними різні, але з огляду на те, що тривають бойові дії і потреба в ППО — надзвичайно велика, терміни підготовки можуть бути скорочені вдвічі. Також п. Ігнат висловив сподівання на те, що приймуть рішення ще й про надання Україні сучасних авіаційних платформ — винищувачів з потужними радарами та ракетами, які доповнять систему ППО. Він упевнений, що українські пілоти готові опановувати нову техніку, але поки зарано говорити про навчання, позаяк ще не ухвалили рішення про тип літака, який саме постачатимуть Україні.
Як повідомляв «Міст», Джо Байден оголосив про «королівський» подарунок для України.

Галина Гірак, «Кореспондент»

До слова
Бен Годжес, колишній командувач армії США у Європі, вважає, що не варто виключати можливість «деімперіалізації» Російської Федерації (РФ). «Мені здається, що ми бачимо початок кінця РФ у теперішньому вигляді. До цього треба бути готовим, бо ми не були готові до розпаду СРСР, — заявив він. — Але якщо Путін не змириться з поразкою його армії у війні, то у нього буде гірша перемовна позиція, й Україна зможе вимагати звільнення Криму та Донбасу». Генерал також прокоментував заяву Сергія Лаврова, міністра закордонних справ РФ, про русофобію в Молдові та можливі загрози безпеці російських військових у Придністров’ї. «Можливо, настав час Україні та Молдові вирішити придністровське питання. Кремль справді не може зупинити це на цій стадії, — вважає Бен Годжес. — Чи справді жителі Придністров’я хочуть бути прикуті до трупа, яким сьогодні є РФ? Чи мають надію на світле майбутнє?».

About Author

Meest-Online