Новини для українців всього свту

Sunday, Dec. 5, 2021

Битва за Арктику: США та Канада — проти РФ і КНР

Автор:

|

Травень 09, 2021

|

Рубрика:

Битва за Арктику: США та Канада — проти РФ і КНР

Забуті Богом полярні пустелі Арктики стали новою ареною протистояння наддержав, що поступово набирає обрисів чергової «холодної війни». Головні супротивники — США та Канада з одного боку та Російська Федерація (РФ) та Китайська Народна Республіка (КНР) — з іншого.

Парад претендентів на Північний полюс
Ще 30 років тому Арктика вважалася нікому не потрібною білою пустелею, але все змінилося, коли вчені встановили, що цей реґіон відчуває наслідки глобального потепління значно швидше, ніж решта планети. Таким чином неосяжні північні простори вже незабаром стануть доступними для судноплавства та видобутку корисних копалин із шельфу. Геологічна служба США полічила, що близько 30 % нерозвіданих світових запасів природного газу та 13 % запасів нафти містяться в Арктиці. Крім цього, тут також є поклади вугілля, заліза, урану, золота, міді, рідкоземельних металів, коштовного каміння та багато іншого.
Варто пояснити, що Конвенція Організації Об’єднаних Націй (ООН) із морського права обмежує протяжність виключної економічної зони тієї чи іншої країни до 200 морських миль. У цих межах дозволяють видобуток і користування ресурсами континентального шельфу. Однак є важливий нюанс: 200 морських миль можна відраховувати не безпосередньо від узбережжя, а від крайньої точки будь-якої найбільш заглибленої в море частини суходолу, якщо країна доведе її приналежність собі. Це теоретично дозволяє якійсь із країн відхопити мало не всю Арктику разом із полюсом, адже шельф заходить далеко вглиб Північного Льодовитого океану.
Першими про свої права на північну маківку планети заявили РФ і Канада. Потім в арктичну суперечку несподівано втрутилася маленька Данія. Копенґаґен обґрунтував свої претензії тим, що Північний полюс пов’язаний із Ґренландією 2000-кілометровим підводним хребтом Ломоносова, тоді як сама Ґренландія є закордонною територією Данського королівства.
1982 року Сенат США ратифікував Конвенцію ООН із морського права, що дало можливість Вашинґтону де-юре висунути претензії на континентальний шельф за межами 200-мильної економічної зони.
У січні 2018-го Державна рада КНР опублікувала документ під назвою «Арктична політика Китаю». «Використання морських маршрутів, розвідка і видобуток ресурсів у Арктиці може мати величезний вплив на енергетичну стратегію й економічний розвиток КНР, яка є великою торговою державою і найбільшим споживачем енергії в світі», — йшлося документі. У ньому також зазначили, що через глобальне потепління та зменшення крижаного покрову країни, які безпосереднім чином не межують із Арктикою, також мають право на власні інтереси в цьому реґіоні. В зв’язку з цим КНР назвала себе «близькоарктичною державою».

РФ: ядерна торпеда
Москва діє в своїй звичній манері: автомат Калашникова вирішує все. Супутникові знімки засвідчують методичне будівництво нових і модернізацію вже існуючих військових баз і летовищ уздовж північного узбережжя РФ. На них також можна побачити підземні склади, ймовірно, призначені для зберігання нових високотехнологічних озброєнь, зокрема, нової російської «суперзброї» — торпеди «Посейдон».
Підводний апарат призначений для доставки до ворожих берегів ядерної боєголовки потужністю кілька мегатонн. У листопаді 2020 року Крістофер Форд, на той час помічник державного секретаря США з міжнародної безпеки, заявив, що «Посейдон» призначений для «затоплення прибережних міст США радіоактивними цунамі». Віцеадмірал Нільс Андреас Стенсонес, керівник розвідки Норвегії, заявив CNN, що його відомство оцінило «Посейдон» як «зразок нового типу зброї ядерного стримування, що перебуває в стадії випробувань».
Генерал-лейтенант Девід Крамм із Об’єднаної бази Ельмендорф-Ричардсон (штат Аляска) заявив Air Force Times про перехоплення рекордної кількості літаків РФ біля західного узбережжя Північної Америки. За його словами, торік здійснили понад 60 перехоплень, тоді, як ще п’ять років фіксувалося не більше десяти.
«Москва значною мірою збільшила військову присутність у реґіоні. Зокрема, зросли кількість і масштаби військових навчань. У березні ц. р. у рамках таких навчань три російські атомні субмарини, здатні нести на облавку ракети з ядерними боєголовками, одночасно спливли з-під криги товщиною в 1,5 м, що можна вважати актом демонстрації військової могутності РФ», — підсумовує американське видання The National Interest.

КНР: м’яка сила
Пекін зі зброєю в руках на північ поки що не лізе. Найбільше його цікавить доступ до Північного морського шляху (ПМШ) — судноплавного маршруту, який пролягає між Норвегією 1 Аляскою уздовж північного узбережжя РФ. ПМШ потенційно вдвічі скорочує час, необхідний для доставки вантажів до Європи з Азії, порівняно з маршрутом через Суецький канал, що може принципово змінити світове судноплавство.
Наразі китайці збудували криголам Xue Long, який 2017 року провів дослідницьку місію в Арктиці, та вкладають кошти в будівництво ще кількох криголамів і вантажних суден полярного класу.

Канада: шлях дипломатії
2019-го Оттава внесла на розгляд Комісії ООН із меж континентального шельфу досьє зі заявкою на великі території під поверхнею Північного Льодовитого океану аж до Північного полюса, мотивуючи це тим, що вже згаданий хребет Ломоносова є продовженням континентального шельфу Канади.
Але наразі Оттава не вдається до аж надто рішучих дій, обмежившись збільшенням витрат на модернізацію спільно зі США Північноамериканського командування аерокосмічної оборони (NORAD). Система спостереження, що складається з супутників, наземних радіолокаційних станцій та авіабаз, розташованих на Алясці та в канадській Арктиці, була розроблена в часи «холодної війни», щоб попереджати про будь-яку військову активність СРСР у цьому реґіоні.
«Канада традиційно намагалася вирішувати непорозуміння дипломатично, регулярно залучаючи РФ до дискусій у так званій Арктичній раді, до якої входять всі арктичні держави. Втім на тлі російської аґресії в Україні спілкування Оттави та Москви на цьому міжнародному форумі майже припинилося. Канада нарешті зрозуміла, що одним добрим словом у відносинах із РФ обійтися не вдасться, тож канадська берегова охорона нарешті отримала два нові криголами й очікує ще на шість. Утім, жоден із них не зможе ходити в Арктиці взимку та не складе відчутної конкуренції російському атомному криголамному флоту», — пише Максим Наливайко, власний кореспондент інформаційної аґенції «Укрінформ» в Оттаві.

США: готові дати відсіч
Вашинґтон ще минулого року представив оновлений стратегічний документ під назвою «Повернення домінування в Арктиці». Ключову роль у ньому відвели забезпеченню військових спорядженням і зброєю, здатними працювати в екстремальних умовах крайньої півночі. «Армія повинна мати належну підготовку, щоб витримати суворе арктичне середовище під час тривалих операцій; обладнання, яке може працювати в складних умовах місцевості й екстремальних температур; а також інфраструктуру для підтримки сил на величезних відстанях», — йшлося в документі.
Впродовж останніх років США із союзниками суттєво збільшили частоту спільних навчань в Арктиці та посилили розробку нових видів озброєння. США також намагаються постійно проєктувати свою силу з повітря. Приміром, американський бомбардувальник В-1 лише нещодавно завершив місію в Баренцовому морі, виконуючи польоти з авіабази в Норвегії.
«Ніхто не зацікавлений у мілітаризації Арктики, але ми твердо маємо намір відстоювати інтереси національної безпеки США в Арктиці, підтримуючи в реґіоні порядок, що ґрунтується на правилах, особливо за допомогою мережі наших союзників і партнерів, які поділяють ті ж глибокі взаємні інтереси, що і ми», — заявив у квітні ц. р. Джон Кірбі, представник Пентаґону.
Як повідомляв «Міст», Арктика перетворюється на «гарячу точку» нової «холодної війни».

Ігор Берчак

До слова
Джон Реймонд, командувач Космічними силами США, оголосив космос зоною бойових дій і попередив про те, що в РФ і КНР є зброя, здатна знищити американські супутники. Про це він розповів у інтерв’ю виданню The Washington Post. «Очевидно, що космос — це місце бойових дій, таке ж, як повітря, земля і море. Це те, що справді здійснилося за останні кілька років, оскільки і КНР, який є нашою постійною загрозою, і РФ, розробили зброю, яке може або порушити роботу наших супутників, або знищити їх», — заявив генерал. За його словами, метою Космічних сил США є стримування, а не конфлікт, який «почнеться або пошириться на космос». Військовий також розповів про те, що Сполучені Штати мають намір виступити в ролі «диспетчерів» космосу та контролювати рух й ньому, щоб уникнути катастроф на супутниках та інших об’єктах.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply