Новини для українців всього свту

Friday, Feb. 3, 2023

Байден, чи Трамп: відповідь дасть остаточний підрахунок голосів

Автор:

|

Листопад 05, 2020

|

Рубрика:

Байден, чи Трамп: відповідь дасть остаточний підрахунок голосів
Дебати Трампа з Байденом

Ці вибори називають найважливішими в історії Сполучених Штатів Америки. Інтерес виборців до них — максимальний. Уже попереднє голосування засвідчило, що явка буде найвищою за останні сто років. Кількість тих, хто проголосував, уже за попередніми підрахунками значно перевищує явку 2016 року, коли проголосували 138,8 млн осіб.

Проголосували завчасу
Понад 100 млн американських виборців скористалися можливістю проголосувати на виборах президента США дочасно. Про це свідчать дані проекту U. S. Elections Project, яким займається Майкл Мак-Дональд, професор Університету Флориди. Бажання голосувати дочасно було пов’язане як із емоційним ставленням американців до кандидатів, так і з бажанням уникнути скупчення людей на дільницях у період пандемії коронавірусу. Близько двох третин тих, хто проголосував дочасно, відправили свої бюлетені поштою, решта голосували на виборчих дільницях по всій країні.
Дональд Трамп також проголосував на президентських виборах раніше, відвідавши виборчу дільницю у Флориді, де він зареєстрований як житель штату. Президент віддав свій голос 24 жовтня. Він назвав такий метод голосування «більш безпечним», ніж волевиявлення поштою. «Це було дуже безпечне голосування, набагато безпечніше, ніж коли ви надсилаєте бюлетень (поштою. — Ред.). Я можу вам це заявити. Все було ідеально, дуже чітко, за правилами», — наголосив господар Овального кабінету й укотре висловив недовіру до методу голосування поштою. «Коли ви надсилаєте свій бюлетень, це ніколи не може бути безпечним», — упевнений він.
Як писав «Міст», Дональд Трамп і його виборчий штаб впродовж останніх місяців наполягали, що метод голосування поштою, який цього року в США виявився масовим через пандемію Covid-19, є джерелом фальсифікацій. За даними соціологічних опитувань, цьому способу більшу перевагу віддають прихильники Демократичної партії, котрі також відповідально ставляться до правил носіння масок і санітарного дистанціонування. Натомість електорат республіканців здебільшого виявляє бажання голосувати особисто.
Дочасно проголосував на виборах президента США і Джо Байден. Він зробив це 28 жовтня у товаристві своєї дружини Джилл у штаті Делавер. До цього демократичний кандидат відвідав публічні слухання про охорону здоров’я.

Процес пішов
Дорослі американці не можуть пригадати, щоб вони колись стояли у чергах на дільницях по кілька годин, а тепер це — будні. Дільниці у вівторок відкрили о 8:00. Утім, там голосували ті, хто свій вибір відклав на останній момент, а не став голосувати дочасно.
Кандидати до пізнього вечора понеділка їздили з виступами по штатах, в яких критичної переваги не має жоден із них. Опитування наразі засвідчують, що Джо Байден виграє у Дональда Трампа близько 9 %. Але схожа ситуація була й 2016 року, коли Гіларі Клінтон виграла кампанію за кількістю голосів, але програла Дональду Трампу, бо її не підтримали у вирішальних штатах.
«Це найважливіші вибори у нашому житті. Щодня ми отримуємо нові докази того, наскільки високими є ставки, як далеко може зайти інша сторона, щоб зменшити явку. Друзі, за два дні ми покладемо край правлінню, яке не здатне захистити націю. За два дні ми покладемо край правлінню, яке розпалює ненависть», — заявив 2 листопада кандидат Байден.
Натомість кандидат Трамп заявив, що хоче знати відповідь на головне питання одразу. «Вважаю, що це жахливо, що ми не зможемо точно сказати, хто переміг, у ніч після виборів. Якщо люди хотіли надіслати бюлетені, то вони мали зробити це завчасу».
Загальні вибори в США відкрив Діксвілл-Нотч (штат Нью-Гемпшир). Там переміг Джозеф Байден. П’ятеро жителів цього невеликого містечка з 1960 року першими голосують на виборах приблизно опівночі за місцевим часом, тобто за кілька годин до відкриття дільниць в інших частинах країни. Голосування завершилося вже за кілька хвилин після початку, стільки ж вимагало опрацювання бюлетенів. Результати продемонстрували в ході прямої трансляції у Facebook. Жоден виборець містечка не підтримав Дональда Трампа. Однак Діксвілл-Нотч не вважають барометром, який міг би передбачити підсумки президентських виборів у США. Найчастіше результати волевиявлення в містечку зовсім не збігаються з результатами по країні.
За попередніми результатами, Дональд Трамп лідирує в ключових для виборів штатах. Дані оприлюднив політичний статистичний портал Real Clear Politics. Так, за чинного главу держави вирішили віддати свої голоси більшість жителів штату Огайо (18 голосів вибірників), Північна Кароліна (15 голосів), Джорджія (16 голосів) і Айова (6 голосів). У штаті-лідері за голосами членів колегії вибірників (38) діючий президент, хоч і дещо поступився позиціями, однак усе ж утримує лідерство — 47,7 % проти 46,5 % суперника.
Натомість Байден істотно лідирує в таких штатах, що вагаються, як Флорида (29 голосів), Пенсільванія (20 голосів), Мічиґан (16), Вісконсин (10), Міннесота (10), Невада (6) й Аризона (11). За даними Real Clear Politics, загалом по країні за популярністю серед виборців демократ випереджає республіканця на 6,8 %.

Хто здасться без бою?
Та головна увага журналістів із усього світу прикута до того, чи піде Дональд Трамп на загострення у випадку програшу. Вітрини та вікна в урядовому кварталі на випадок протестів і погромів забили фанерою. Крамниці та ресторани зачинили, життя в столиці ніби завмерло. Але це затишшя перед справжньою історією, свідками якої ми станемо.
А Ненсі Пелосі, спікерка Палати представників США, розповіла, що Конґрес уже готовий до сценарію, коли законодавцям доведеться визначити переможця президентських виборів. «Ми вже давно готові, адже бачимо цю безвідповідальність президента, його неповагу до Конституції, до нашої демократії, до чесності наших виборів», — розповіла вона в інтерв’ю радіостанції NPR.
Нагадаємо, що для обрання президентом кандидат повинен отримати підтримку абсолютної більшості виборників. Якщо жоден із кандидатів такої більшості не отримує, то згідно з поправкою до Конституції США, прийнятою 1804 року, право вибору переходить до Палати представників.

Євген Клен

Коментарі експертів:
Микола Капітоненко, міжнародний експерт:
— Якщо переможе Джо Байден, то для України не буде особливої різниці. Все буде приблизно так, як є. Американська зовнішня політика, так би мовити, однакова. Дуже рідко у цих питаннях виникають якісь зміни, коли міняється адміністрація. Якщо після приходу Байдена до влади і відбудуться якісь зміни, то, швидше за все, вони стосуватимуться Європейського Союзу і, можливо, політики на Близькому Сході. Також, гадаю, може дещо змінитися політика США щодо Росії. Самої ж України серед пріоритетів немає ні для Байдена, ні для Трампа.

Ілія Куса, експерт із питань міжнародної політики та Близького Сходу Українського інституту майбутнього:
— Хто із них кращий для нас, треба визначати, відштовхуючись від того, чого бажає сама Україна у своїх стосунках із Сполученими Штатами, й як Україна сприймає саму себе у світі. І Трампа, і Байдена можна аналізувати із різних боків. Їхні передвиборчі програми мають як плюси, так і мінуси. Є речі, які Україна може використати на свою користь, але є й ризики для України у плані міжнародних відносин. Тому важливо розуміти, яку роль ми самі для себе формулюємо у стосунках із США.

Олександр Мусієнко, політичний експерт:
— Зараз і більшість у Палаті представників належить демократам, і сам Джо Байден фактично заявляє про підтримку України. Він узагалі дуже добре знає наш реґіон, а демократи не раз висловлювалися за збільшення санкцій проти Росії та стримування Москви загалом. Вони декларують необхідність підтримки України як у питанні зброї, так і в питанні фінансів. До того ж Джозеф Байден уже відкрито заявляє, що якщо його оберуть президентом США, він буде підтримувати Україну та надасть нам іще більше летальної зброї.

Юрій Олійник, міжнародний експерт:
— І Байден, і Трамп готові продовжити надавати нам допомогу. Проте ми бачимо, що кращі результати співпраці Америки й України сталися саме за президентства Дональда Трампа. Це і надання нам летальної зброї, і спільні військові навчання, і багато іншого. Сподіваюся, що у випадку перемоги Джо Байдена це все не стануть скорочувати.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply