Новини для українців всього свту

Friday, Jun. 18, 2021

«Арабська весна» й американські ідеали

Автор:

|

Травень 31, 2012

|

Рубрика:

«Арабська весна»  й американські ідеали

Америка не може вирішувати, коли повинна розпочатися або закінчитися революція в ім’я свободи на Близькому Сході чи де б там ще не було. Америка лише може вирішувати, на чиєму вона боці. The Wall Street Journal публікує адаптовану версію промови, яку 43-й президент США Джордж Буш виголосив 15 травня на спеціальному заході на підтримку борців за свободу.

Основним об’єктом міркувань п. Буша стали нещодавні події на Близькому Сході та в Північній Африці, а також те, як у зв’язку з ними має поводитися Америка. «Ідею, що арабські народи начебто згодні на утиски, назавжди дискредитовано», — заявив оратор. Він висловив незгоду з позицією тих, хто вважає ризики, пов’язані з демократичними змінами, надто високими, із чого робиться висновок, що США повинні підтримувати «порочних лідерів» заради стабільності; на думку екс-президента, такий зовнішньополітичний курс — «нереалістичний у довготерміновій перспективі», адже «Америці не під силу нескінченно оберігати старий порядок», оскільки в будь-який «тиранії закладена криза».

«Чудовим є той день, коли диктатора скидають або коли він поступається демократичному руху. Однак подальші роки перехідного періоду можуть бути важкими», — наголошує екс-президент. На підтвердження своїх слів він указує на досвід Центральної Європи: «Там час від часу проявляється корупція, відбувається скочування в минуле й відчувається ностальгія за комуністичними часами. Необхідні економічні реформи подеколи виявляються болісними та непопулярними. Щоби розпалити полум’я революції в ім’я свободи, потрібно мати мужність. Але мужність потрібна й для того, аби здійснити революцію заради свободи через структурні реформи. Відвага обох видів заслуговує на нашу підтримку».

«Ми, американці, повинні ставити собі завдання допомогти реформаторам перетворити кончину тиранії на міцні, підзвітні цивільні структури. Щойно виниклим демократіям потрібні сильні конституції, віддані ідеї плюралізму політичні партії та вільні вибори… Ця робота вимагатиме терпіння, творчих навичок і активного лідерства Америки. Вона міститиме в собі зміцнення громадянського суспільства з окремим акцентом на роль жінок. Вона вимагатиме послідовного захисту свободи релігії».

Виконувати цей план потрібно «гнучкими» методами, але без «двозначностей», переконаний Джордж Буш: «Однакові принципи мають поширюватися на всі держави». На завершення екс-президент резюмує: «Якщо Америка не підтримає просування демократичних інститутів і цінностей, то хто ще це зробить?»

 Wall Street Journal

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply