Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 4, 2022

Американські дипломати досі потерпають від загадкової хвороби

Автор:

|

Вересень 07, 2021

|

Рубрика:

Американські дипломати досі потерпають від загадкової хвороби
Державний департамент США

Гаванський синдром — давня загадка для американських спецслужб. У засобах масової інформації так називають симптоми, з якими з 2016 року в різних країнах світу зіткнулися десятки американських державних службовців. Уперше на це поскаржилися працівники Посольства США в Гавані (Куба). Вони заявили про шум і біль у вухах, відчуття вібрації та тиску в голові, запаморочення. Тому серія інцидентів, які призвели до травм головного мозку в розвідників, дипломатів, військових та інших державних службовців США за кордоном і здобули популярність як Гаванський синдром, уже налічує більше 130 епізодів. Аби описати Гаванський синдром, Державний департамент часто використовує формулювання «аномальний інцидент, пов’язаний зі здоров’ям.
24 серпня ц. р. виліт літака Камали Гарріс, віцепрезидентки США, зі Сінґапуру до Ханоя, затримали на три з половиною години через «аномальний інцидент, пов’язаний зі здоров’ям», який стався в столиці В’єтнаму. У Білому домі відмовилися повідомити, чи схожі симптоми особи, з якою стався «аномальний інцидент», на Гаванський синдрому. Однак неофіційно чиновники Держдепу підтвердили це журналістам CBS News.
Літак Камали Гарріс мав вилетіти із Сінгапуру вдень 24 серпня о 16 год. за місцевим часом, але за пів години до вильоту рейс відклали. Літак вилетів аж об 19.30. Такі затримки є незвичайними для перших осіб США.
2016 року працівники Посольства США в Гавані і члени їхніх сімей (загалом 24 особи) заявили про шум і біль у вухах, відчуття вібрації та тиску в голові, запаморочення. У деяких випадках це супроводжувалося проблемами зі зором і порушенням когнітивних здібностей. США евакуювали з Куби частину працівників дипломатичного представництва.
Але на цьому скарги не припинилися. 2017-го аналогічні симптоми з’явилися в щонайменше 14 канадських дипломатів у Гавані і в працівників консульства США в китайському м. Гуанчжоу. Того ж року зі схожими симптомами зіштовхнувся Марк Полімеропулос, агент ЦРУ, під час свого відрядження до Москви.
Держдепартамент назвав подію на «острові Свободи» цілеспрямованими атаками на американців. Але коли ситуація повторилася в Китаї, відомство обмежилося стриманішим формулюванням про незрозумілі проблеми зі здоров’ям. Деякі потерпілі американські дипломати звинуватили владу США в спробі спустити проблему на гальмах. Втім, незадоволеними залишилися й канадські дипломати: 2019 року вони подали багатомільйонний позов на уряд країни, який вони після події на Кубі звинуватили в бездіяльності.
Що саме сталося з американськими та канадськими дипломатами, довго залишалося нез’ясованим. Висувалися різні версії — від акустичних атак до масової істерії. Канадські вчені, які обстежували потерпілих, помітили в них пошкодження в деяких частинах мозку, які можуть бути уразливими перед дією нейротоксинів. Науковці припустили, що дипломати могли постраждати від засобів для боротьби з комахами. У 2016-2018 рр. їх активно застосовували на Кубі через спалах хвороби, яку викликав вірус Зіка, який передається комарами.
Комісія Національних академій наук, інженерії та медицини на прохання Держдепартаменту розглянула всі основні версії події: вплив електромагнітних хвиль і хімічних речовин, інфекції, в т. ч. вірус Зіка, психологічні проблеми. Комісія дійшла висновку, що найімовірнішою причиною погіршення здоров’я дипломатів і членів їхніх сімей є імпульсна радіочастотна енергія. Водночас дослідники не виключають, що на деяких потерпілих мали вплив й інші чинники, зокрема, психологічні та соціальні. Особливо великий вплив вони могли справляти на тих, у кого розвинулися хронічні симптоми.
У США оголосили припущення, що за атаками на дипломатів може стояти Москва. Зокрема, 2018-го телеканал NBC із посиланням на п’ять джерел повідомив, що американській спецслужби вважають головним об’єктом для підозр Російську Федерацію (РФ). The New York Times згадувала, що СРСР цікавився використанням мікрохвильового випромінювання у військових цілях (втім, таку зброю розробляли і в США) і що в 1960-1970 рр. Посольство США в Москві зазнало мікрохвильового випромінювання. Але тоді ймовірною метою було не впливати на здоров’я американців, а підтримувати роботу радянських пристроїв підслуховування.
Китай, Куба і РФ завжди заперечували будь-яку причетність до погіршення здоров’я дипломатів. Офіційних звинувачень проти Росії чи будь-якої іншої країни влада США так і не висунули.
Як повідомляв «Міст», США знову включили Кубу у список країн-спонсорів тероризму.

Світлана Надтока, «Кореспондент»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply