Новини для українців всього свту

Monday, Sep. 27, 2021

Українцям відмовляють у в’їзді в інші країни

Автор:

|

Лютий 05, 2020

|

Рубрика:

Українцям відмовляють у в’їзді в інші країни

Після запровадження 11 червня 2017 року безвізового режиму між Україною та Європейським Союзом (ЄС) українці почали значно частіше подорожувати за кордон, причому не тільки задля працевлаштування, але й на навчання та з туристичною метою. Однак проблем на кордонах залишилося чимало. Республіка Польща (РП) та Ізраїль, із якими діє безвізовий режим, часто відмовляють українцям у в’їзді на території своїх держав, а США та Канада не видають необхідні для поїздок візи.

РП: збільшення кількості відмов на 25 %
Традиційно найпопулярнішим місцем виїзду та в’їзду залишається українсько-польський кордон. 2019-го громадяни України та РП здійснили майже 21,7 млн перетинів кордону. Громадяни України в’їжджали до РП 10,4 млн разів, із них 9,66 млн (93 %) — через наземний кордон, повідомляє аналітичний центр «Європа без бар’єрів» (ЄББ) із посиланням на статистичні дані Прикордонної служби РП і дані власних досліджень.
Водночас експерти ЄББ звертають увагу на збільшення кількості відмов громадянам України у в’їзді в РП. Торік їх зафіксували 58,5 тис., що на 25 % більше, ніж попереднього року (46,7 тис.). Головні причини: непідтверджена мета поїздки (34,9 тис. випадків), брак коштів — 12,8 тис.
«Можна виділити три причини такої динаміки. По-перше, і це головне, після запровадження безвізового режиму триває «перенесення» відмов із консульств на кордон. 2016-го 45 тис. осіб отримали відмову ще на етапі візової аплікації. По-друге, не всі належно готуються до поїздки, ігноруючи необхідність обґрунтувати мету та перебіг своєї поїздки. По-третє, не завжди є досконалими і методи контролю прикордонних служб ЄС. Нам відомо, що декотрі громадяни України отримали відмову через відсутність готівкових коштів, а банківську картку як доказ у них не прийняли», — розповіла Ірина Сушко, виконавча директорка ЄББ. Вона нагадала, що моніторинг міґраційних показників, таких, як відмови у в’їзді, є частиною механізму призупинення безвізових режимів, запровадженого ЄС. Однак, за словами п. Сушко, наразі немає підстав очікувати запуску цього механізму щодо України.

США та Канада: візові проблеми
2019 фіскального року США відмовили у видачі візи для тимчасових поїздок (візи типу B-1/B-2) майже кожному другому українцеві, котрий звернувся за ними, йдеться у звіті Державного департаменту США. Як повідомляє «Голос Америки», отримали відмову 45 % заявників із України. Для порівняння, у Білорусі відсоток відмов становить 21,9 %, Російській Федерації (РФ) — 15 %, Словаччині — 12 %, РП — 2,7 %. Із сусідніх із Україною держав вища кількість відмов лише в Молдові — 58 %.
Нагадаємо, що B-1/B-2 є американською візою, яку видають в одному з дипломатичних представництв США іноземним громадянам, які вирушають до США на тимчасове перебування у справах бізнесу (B1), відпочинку чи лікування (B2). На офіційному сайті Держдепартаменту США вказують найпоширеніші причини відмови у візі: помилки при заповненні анкети та документів; неспроможність довести, що заявник не наміряється імміґрувати до США; недостатня кількість грошей або фінансової підтримки для перебування в США; наявність судимостей; шахрайство з метою отримати візу; якщо впродовж попередньої поїздки заявник залишився у США після протермінування візи.
Також приблизно чверть українців, котрі звертаються за візою для в’їзду в Канаду, також отримують відмову. Хоча Київ скасував візи для канадців ще 2005 року, Оттава й досі не пішла на взаємне скасування візових вимог. Про залучення України до канадської програми trusted traveller (яка передбачає, зокрема, автоматичне отримання нової візи за наявності попередньої) було оголошено під час візиту Володимира Зеленського до Канади в липні минулого року. Однак канадською стороною деталей цієї програми щодо України досі оприлюднено не було.
Хоча в листопаді 2019-го Василь Боднар, заступник міністра закордонних справ України, за результатами свого візиту до Канади в інтерв’ю інформаційній аґенції «Укрінформ» заявляв, що Україна готова докласти зусиль, аби відповідати усім вимогам, які Канада ставить до держав,і з якими підтримує безвізовий режим в’їзду. «Наскільки я розумію, наразі процес не рухається через високий відсоток відмов українцям у візах. Це — право консула, ми його не оспорюємо, але ведемо дискусію стосовно кроків, які дадуть змогу досягти кінцевої мети — безвізового режиму для українців із біометричними паспортами», — наголосив п. Боднар.

Ізраїль: «безвізові» інциденти
Із лютого 2011 року набув чинності договір про безвізовий режим між Ізраїлем та Україною, згідно з яким українці можуть без візи перебувати в Ізраїлі 90 днів упродовж кожних 180 днів (але не з метою навчання чи працевлаштування). Однак і тут не все гаразд. Минулого року час від часу між двома країнами періодично спалахували «прикордонні сутички», коли з аеропортів прильоту водночас завертали додому десятки людей.
Найскандальніший випадок трапився 15 лютого 2019-го в аеропорту Тель-Авіва «Бен-Гуріон», де майже п’ять годин утримували 140 українців. Людей затримали без пояснень, відібравши при цьому паспорти. Такий демарш нібито став «відповіддю» на затримання в аеропорту Києва 35 ізраїльтян: хоча українські прикордонники відмовили їм у в’їзді на законних підставах — через порушення міжнародних правил перетину державного кордону (зокрема, через відсутність достатньої кількості грошей для перебування на території України або неспроможність чітко відповісти на запитання про мету і маршрут поїздки). Після втручання в ситуацію ізраїльських дипломатів та українських парламентаріїв, усіх ізраїльтян пропустили на територію України, а Ізраїль натомість відпустив затриманих українців.
Але після цього подібні інциденти в аеропорту Тель-Авіва стали майже традиційними. Багатьох українців годинами тримали в зоні прильоту, дозволяючи пересування лише в супроводі силовиків. А потім — нібито за порушення правил перетину кордону та потенційну загрозу безпеці країни — забороняли в’їзд на ізраїльську територію на десять років або й пожиттєво!
Урешті-решт, у серпні минулого року президент України під час візиту до Києва Біньяміна Нетаньягу, прем’єр-міністра Ізраїлю, нібито домовився остаточно розв’язати проблему з відмовою українцям у в’їзді до цієї близькосхідної країни. «Останнім часом наші держави активно співпрацюють і в міґраційній сфері. Йдеться про численні відмови громадянам України на в’їзд до Ізраїлю. Ми домовилися остаточно вирішити цю проблему», — заявив тоді Володимир Зеленський. Він додав, що громадяни обох держав повинні користуватися перевагами безвізового режиму, а українські громадяни «не повинні тисячами затримуватися на кордоні Ізраїлю». Варто зазначити, що на той момент (тобто, за вісім місяців 2019 року) до Ізраїлю не впустили 2,6 тис. громадян України (впродовж усього 2018-го — 3,5 тис.). Водночас до України не пропустили понад 700 громадян Ізраїлю (2018-го — близько 200).
Даних про теперішню ситуацію в міґраційній сфері немає. Хоча під час візиту до Ізраїлю 23-24 січня ц. р. президент Зеленський та Юлій Едельштейн, спікер Кнесету, відзначили «досягнення у розвитку двосторонніх відносин за останнє десятиліття, зокрема, збільшення туристичних потоків у понад десять разів». Хоча це, звісно, не означає, що частині українців й надалі не відмовлять у в’їзді на територію Ізраїлю.

Ігор Берчак

Мовою чисел
Упродовж 2019 року українські прикордонники здійснили оформлення та перевірку документів рекордної кількості громадян — більше 102 млн осіб. При цьому в Державній прикордонній службі України (ДПСУ) наголошують, що торік пасажиропотік на українсько-російському кордоні зменшився на 10 %. Якщо 2018-го на цій ділянці прикордонники оформили понад 11 млн осіб, то 2019-го — менше 10 млн. При цьому кордон із РФ перетнули на 800 тис. українців менше (7 млн осіб). Також 2019 року суттєво зменшилася кількість громадян, котрі перетнули кордон із Білоруссю (на 9 %) і Молдовою (на 6 %). Водночас пасажиропотік з ЄС 2019-го залишався на рівні 2018 року. Торік кордон України з країнами ЄС перетнули понад 36,7 млн осіб.
У ДПСУ також зазначили, що все більше мандрівників, як до України, так і за її межі, надають перевагу повітряному транспорту. Зокрема минулого року літаками український кордон перетнули 20,6 млн осіб, що на 23 % перевищує показник попереднього року (16,7 млн осіб). Частка українців серед мандрівників, котрі обрали повітряні подорожі, зросла ще більше — на понад 30 % (із 11,6 млн осіб 2018-го до 15 млн 2019-го). Морським транспортом український кордон 2019 року перетнули майже 400 тис. людей. Цей показник у загальному пасажиропотоці, хоч і незначний, але порівняно з 2018 роком зріс на 11,5 %.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply