Новини для українців всього свту

Sunday, Aug. 7, 2022

У декого спостерігають алергічну реакцію на вакцину від коронавірусу

Автор:

|

Грудень 18, 2020

|

Рубрика:

У декого спостерігають алергічну реакцію на вакцину від коронавірусу
Вакцина — не панацея

Вакцинація від коронавірусу в Україні розпочнеться орієнтовно 1 березня 2021 року.

Стрибок для людства
Як писав «Міст», у Великій Британії 8 грудня розпочали перше на планеті масове щеплення від коронавірусу, яким запланували безплатно й непримусово охопити 25 млн людей (хоч у Китаї та Росії вакцинацію розпочали раніше, але цього в інших державах всерйоз не сприйняли). Спільну вакцину американської компанії Pfizer і німецької BioNTech, яка запобігла на пізніх стадіях випробувань зараженню 95 % людей, першими отримали в лікарні університету в Ковентрі 90-річна Марґарет Кінан і 81-річний тезко й однофамілець поета й драматурга Вільяма Шекспіра.
У часописі The Washington Post принагідно перефразували астронавта Ніла Армстронґа: «Це був один швидкий укол для Меґґі та гігантський стрибок для людства». Але щеплення необхідно зробити двічі. Вдруге — через 21 день після першого.
Британський уряд вирішив спершу вакцинувати до весни 2021 року тих, кому більше за 80 років. А також охопити більшість особливо вразливих людей до кінця лютого.
Відтак замовив 40 млн доз вакцини Pfizer/BioNTech для 20 млн людей і 100 млн доз вакцини шведсько-британської компанії AstraZeneca. Але в першій партії отримав близько 800 тис. доз. Та позаяк для вироблення імунітету необхідні дві ін’єкції, цього вистачить на 400 тис. щеплень — на 0,6 % населення.
Кетрін О’Браєн, провідна експертка Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) із питань вакцинації, пояснила: «Для досягнення так званого колективного імунітету рівень вакцинації населення має становити від 60 до 70 %. Тільки за такого охоплення вірус більше не зможе швидко поширюватися. Саме так багато людей матимуть імунітет і захищатимуть інших».
Навіть тих, хто не можуть вакцинуватися. Так хвороба може бути зупинена, як це сталося з віспою чи іншими хворобами. Британський уряд запевнив, що процес схвалення ліцензії на вакцини був прозорим, а побічні ефекти від них незначними. І що переваг щеплення більше, аніж небезпек».
У компаніях Pfizer і BioNTech заприсяглися, що випробування не викликали серйозних побоювань щодо безпеки. І що протестували таку ж кількість людей (майже 45 тис.), як під час випробування будь-якої іншої вакцини, й у ті ж терміни.

Обережний оптимізм
Натомість Ентоні Фаучі, головний імунолог Білого дому, спершу зауважив, що схвалення у Великій Британії вакцини Pfizer/BioNTech було «менш глибоким», ніж у США. Але згодом перепросив за свої коментарі.
Вакцини з мРНК (нуклеїновою кислотою, яка перетворює ДНК на білки й несе генетичну інформацію вірусу Covid-19) вводять в організм послідовність, яка містить генетичні інструкції для власних клітин людини з вироблення вакцинних антигенів та імунної відповіді. Науковці запевнили, що РНК-вакцини мають вищу ефективність, ніж стандартні вакцини, їх можна розробити швидше при менших витратах і вони безпечні.
Та попри те, що отримана Великою Британією вакцина пройшла ретельні випробування та перевірки, вона все ж експериментальна. Бо хоч у переважній більшості випадків справді дозволяла уберегти вакциновану людину від інфікування коронавірусом, точних даних стосовно того, як довго діє цей захист, немає.
Елеонора Райлі, професорка імунології та інфекційних захворювань Единбурзького університету, попередила: «Ми поки що нічого не знаємо про нюанси, які спостерігалися під час дослідження. Про те, чи була повністю блокована інфекція або як довго збережеться імунітет. Але гадаю, що у нас є підстави для обережного оптимізму».
Свою чергою, у часописі The Los Angeles Times зауважили: «Попри проголошення міністром охорони здоров’я Великої Британії Меттом Генкоком «Дня перемоги» в боротьбі з коронавірусом, битва далеко не закінчена. Найближча проблема — логістична. Вакцину необхідно доправляти обережно та швидко з Бельгії, де її виробляють, — завдання, яке може миттєво стати складнішим, якщо торгові перемовини після Brexit зазнають невдачі в наступні кілька днів і посилення прикордонних перевірок між Об’єднаним Королівством і материковою частиною Європи викличе довгі черги в портах з 1 січня».
Тож у французькому часописі Le Monde констатували: «Більшості людей доведеться чекати вакцинації до наступного року — доки не буде достатньо вакцини».
Але Майк Раян, координатор ВООЗ із питань надання допомоги, попередив: «Вакцинація справлятиме серйозний вплив, але не думаю, що хтось може обіцяти викорінення вірусу, аж поки не зрозуміємо його набагато більше».

Алергікам наразі рано
Тим часом щеплення виявило побічний ефект — у двох працівників британської Національної служби охорони здоров’я виникла гостра алергічна реакція на вакцину. Але вони мають історію серйозних алергічних реакцій, тож носили зі собою спеціальний шприц із адреналіном. Їм одразу надали допомогу й наразі з ними все гаразд. Та все ж британська Національна служба охорони здоров’я попередила алергіків, що їм варто почекати з вакцинацією.
Бі-бі-сі заспокоїло з посиланням на експертів: «Різні вакцини, не лише від Covid-19, справді можуть викликати алергічну реакцію, але рідко. Тобто алергія сама по собі не є чимось несподіваним. Приміром, анафілаксія — важка алергічна реакція, яка загрожує життю, виникає приблизно раз на мільйон доз вакцин».
А Стівен Еванс, експерт із вакцин Лондонської школи гігієни та тропічної медицини, пояснив: «Навіть звичайна їжа може викликати серйозну алергію, але це стосується далеко не кожного. Вся справа в чутливості до компонентів у складі вакцини. До прикладу, желатину чи яєчного білка, або ж на саму вакцину загалом. Людям, котрі страждають алергією на яйця, іноді рекомендують не робити щеплення від грипу».
Це підтвердив Пітер Опеншоу, професор експериментальної медицини в Імперському коледжі Лондона. «Як і у випадку з усіма продуктами харчування та ліками, існує дуже мала ймовірність алергічної реакції на будь-яку вакцину. Повідомлялося про дуже малу кількість алергічних реакцій як у групах вакцин, так і в плацебо (0,63 % і 0,51 %)», — зазначив він.
Та все ж алергікам рекомендують обережність. Особливо тим, хто у минулому мав анафілактичний шок, який є алергічною реакцією на антингени — продукти харчування, ліки чи вакцину. Така реакція є найсильнішою із відомих і навіть може загрожувати життю.

В Україні — навесні
А Максим Степанов, міністр охорони здоров’я України, запевнив співгромадян, що для них вакцина з’явиться в першому кварталі 2021-го. Мовляв, українська сторона подала необхідні заявки для отримання вакцини в рамках механізму COVAX (Фонду глобального доступу до вакцин проти Covid-19. — Авт.), отримала відповідні підтвердження постачання 8 млн доз, відтак, чекає конкретної дати початку постачання.
Ігор Кузін, керівник Центру громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України, уточнив: «Орієнтовно розраховуємо почати вакцинацію 1 березня. Але це залежить від того, коли вакцина фізично буде доставлена до України».
Але 8 млн доз вистачить приблизно на 20 % населення. Тож уряд планує й комерційні закупівлі за кошти державного бюджету. На це передбачили понад 15 млрд грн.
Та Ольга Стефанишина, депутатка парламентської фракції «Голос», вважає, що їх не вистачить ні на вакцину, ані на супутні витрати. «Потрібно вакцинувати 20 млн. За допомогою COVAX Україна отримає 8 млн доз, по дві на людину. Це лише 4 млн. У новому держбюджеті заклали 2,6 млрд грн. Якщо Україна закупить найдешевшу вакцину, наприклад, близько 4 USD за дозу, то ще змогли б провакцинувати додатково 11,5 млн людей. Але не факт, що Україна домовиться за таку ціну. Плюс, цього все одно не досить — якщо, приміром, купимо вакцину по 30 USD. А крім коштів на саму вакцину треба закупити ще й багато супутніх речей — голок, шприців, утилізаційних боксів, засобів захисту для лікарів. Кошти потрібні й на створення реєстру, спеціальні холодильники для зберігання вакцини тощо. Те, що приблизно полічили, на все це в державному бюджеті потрібно близько 15 млрд грн», — пояснила вона.
Однак Михайло Радуцький, голова парламентського комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування, запевнив, що вакцинацію повністю проведуть за державний кошт. «Із груп ризику безкоштовно від Covid-19 провакцинують близько 21 млн людей. Вважаємо, що насамперед необхідно вакцинувати медпрацівників, бійців операції Об’єднаних сил, людей в інтернатах, будинках для людей літнього віку, працівників освіти, поліції, Національної гвардії, людей віком від 60 років, людей зі супутніми захворюваннями», — уточнив п. Степанов.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply