Новини для українців всього свту

Monday, Jan. 24, 2022

Трибунал ООН провів слухання щодо звільнення українських моряків

Автор:

|

Травень 15, 2019

|

Рубрика:

Трибунал ООН провів слухання щодо звільнення українських моряків
Олена Зеркаль

Міжнародний трибунал Організації Об’єднаних Націй (ООН) із морського права в Гамбурзі провів 10 травня перші слухання за позовом України про тимчасові заходи щодо Російської Федерації (РФ) для звільнення захоплених українських моряків і військових кораблів.

Історія аґресії
25 листопада 2018-го російські силовики захопили в полон три кораблі Військово-морських сил України — два малих панцерних артилерійських катери «Бердянськ» і «Нікополь», а також рейдовий буксир «Яни Капу». Віктор Муженко, начальник Генерального штабу (ГШ) Збройних сил України (ЗСУ), тоді повідомив, що на захоплених судах перебували 23 моряки, двох із яких важко поранили.
У відповідь депутати Верховної Ради проголосували за запровадження воєнного стану на 30 діб, починаючи від 14.00 26 листопада. Однак не в усій країні, а лише на території десяти областей, які межують із окупованим Кримом та невизнаним Придністров’ям. Вимогу Кремлю відпустити заручників оголосили Велика Британія, Німеччина, Канада, Європейський Союз, а Дональд Трамп, президент США, навіть скасував через це свою зустріч із Путіним.
Полонених українських моряків в окупованому Криму 29 листопада «судили» зрадники України — судді Віктор Можелянський, Андрій Долгополов і Михайло Білоусов після анексії Криму, котрі перейшли на бік ворога. Після цього українських моряків вивезли до Москви й ув’язнили в слідчому ізоляторі «Лефортово». Лефортовський районний суд Москви призначив бранцям утримання під вартою до 24 липня ц. р. Усі утримувані в РФ українські моряки заявили, що вони — військовополонені й їх відправили на психіатричну експертизу, результати якої так і не оприлюднили. А захоплені українські малі панцерні катери перетягнули до окупованої Керчі.
16 квітня ц. р. Україна звернулася до Міжнародного трибуналу ООН, аби домогтися звільнення Москвою незаконно утримуваних у неволі українських моряків. Натомість у Міністерстві закордонних справ РФ заявили, що Міжнародний трибунал ООН не має юрисдикції для розгляду справи щодо нападу РФ на українських моряків у Керченській протоці. Однак суд справу до розгляду прийняв.

Засідання
На слуханнях Міжнародного трибуналу 10 травня від України виступила Олена Зеркаль, заступник міністра закордонних справ України. Воно доповіла про захоплення Федеральною службою безпеки (ФСБ) РФ українських кораблів та їхніх екіпажів в Азовському морі 25 листопада 2018 року.
За її словами, Україна ініціювала арбітражне провадження відповідно до Додатку VII до Конвенції для отримання правового захисту від цих порушень. Дипломат зазначила, що українські військово-морські кораблі РФ утримує вже півроку, а щодо моряків проводить незаконне розслідування.
Вона додала, що поведінка РФ є грубим порушенням Конвенції ООН з морського права та міжнародного звичаєвого права. У зв’язку з цим Україна просить суд застосувати тимчасові заходи з урахуванням невідкладного характеру ситуації, щоб Росія негайно звільнила військово-морські кораблі України та членів їхніх екіпажів і повернула їх додому.
Своєю чергою, адвокат Джонатан Ґімблет відкинув російські звинувачення, що українські кораблі нібито «таємно вторглися в російські територіальні води». Зокрема, він зазначив, що й раніше українські судна проходили Керченську протоку і все відбувалося без інцидентів.
Адвокат Марні Чик зазначила, що виняток, на який посилається РФ, у цій справі застосовувати не можна, адже українські військові кораблі у військовій діяльності задіяні не були, а лише намагалися повернутися до свого порту приписки.
Проф. Жан-Марк Тювінен додав, що 17 квітня ц. р. РФ продовжила арешт морякам, хоча на той час Україна застосувала і вичерпала вже всі дипломатичні засоби. «Це не просто загроза для імунітету кораблів та їхніх екіпажів. Такі імунітети Росія порушує з кожним днем щораз дужче. Росія не звертає уваги на всі вимоги звільнити військові кораблі і членів їхніх екіпажів, які зробила Україна і багато інших країн», — заявив він.
А Фред Соунс, нідерландський юрист і професор Школи права Утрехтського університету й Інституту міжнародного права, зазначив, що в той час, як РФ заявляє про дотримання Конвенції, насправді вона сама ж і порушила імунітет українських військово-морських кораблів і військовослужбовців шляхом захоплення, розповсюдженням своєї юрисдикції на них і продовжує робити це досі. При тому, що сама Росія завжди активно користувалася правилом повного імунітету для своїх військових кораблів.
Російської делегації на засіданні не було. Москва лише відправила на адресу Трибуналу Меморандум, чим сама ж дала непоганий інструмент у руки адвокатів, котрі захищають українських моряків. Однак п. Зеркаль додала, що Морський трибунал може винести рішення без участі РФ. Адже Росія є учасницею Конвенції і рішення суду для неї обов’язкові, але вона, звісно, має право не бути присутньою на засіданнях згідно з Статутом.
Захід відбувався у головній залі суду і був відкритим. Слухання тривали дві з половиною години — з 11.00 до 14.00 за Києвом із перервою в півгодини. Голова засідання повідомив, що рішення варто очікувати орієнтовно 25 травня ц. р.

Коментарі експертів
Олена Зеркаль упевнена, що Міжнародний трибунал із морського права прийме рішення на користь України. «У них не було додаткових питань до наданих Україною арґументів і матеріалів. Гадаю, що цього достатньо, аби зрозуміти, що ми відповіли на всі запитання, які були у суддів впродовж цього слухання», — зазначила вона.
Ілля Новіков, російський адвокат українців, котрий спілкувався у Гамбурзі з пресою винятково українською, заявив, що своєму Меморандумі російська сторона стверджує, що Трибунал не має юрисдикції у цій справі, оскільки йдеться про військову діяльність, а тому її необхідно виключити з процедур вирішення суперечок. Однак раніше Лефортовський суд на всіх засіданнях торочив, що захист не надав жодних свідчень того, що відбувся військовий збройний конфлікт.
Його колега Микола Полозов також вказує, що Росія змінює свою позицію залежно від того, в якому органі їй доводиться відповідати: у Гамбурзі російська влада акцентує на тому, що це питання не перебуває в юрисдикції Трибуналу, бо йдеться про воєнні дії, а в російських судах заявляє, що ніяких військових дій не було, тому затримані не можуть бути військовополоненими.
Правник зазначив, що у другій половині травня відбудеться слухання апеляційної інстанції на продовження запобіжних заходів за тими скаргами, які адвокати подали у квітні. Він також повідомив, що до військовополонених моряків не пускають українських медиків і навіть із великими труднощами вдалося в березні вивезти поранених на обстеження до цивільної лікарні.
Слідчі дії щодо полонених українських моряків проводять практично щодня. Моряків та їхніх захисників ознайомили з постановами про призначення технічної експертизи бойових модулів «Нікополя» та «Бердянська». Російські слідчі вигадали таке собі «ноу-гау» — постійно призначають так звану комісійну ситуаційну експертизу. Тобто на надані слідством докази експерти повинні дати юридичну оцінку, незважаючи на те, що цим повинні займатися в суді.
За словами п. Полозова, стратегія звільнення захоплених моряків передбачає різні інстанції, методи та підходи. Адвокати будуть використовувати юридичний інструментарій, політичний і дипломатичні методи.
Своєю чергою, Александр Прьольс, професор Гамбурзького університету й експерт із морського права, вважає, що весь розгляд цієї справи може зайняти і до двох із половиною років. Він достатньо високо оцінює шанси України після цих слухань, визнавши арґументацію позивача переконливою, і вважає, що попередні заходи треба запровадити якомога швидше. Щодо виконання їх російською стороною, то тут професор не настільки оптимістичний. «Можу сказати одне: рішення Трибуналу є зобов’язуючим і його треба виконувати, невиконання ж його є новим порушенням міжнародного права, — зазначив він. — Але ми добре знаємо, як мало важить для РФ міжнародне право. Тим більше, що жодних інструментів примушення відповідача до виконання на кшталт санкцій у Трибуналу немає. Залишається лише політичний тиск».
У будь-якому випадку, Україні важливо це рішення отримати, адже треба використовувати всі наявні можливості для того, щоб усе ж повернути додому полонених моряків. Україна своїх не кидає.

Євген Клен

До слова
Абордажні групи 73-го морського центру спеціального призначення Командування сил спеціальних операцій Збройних сил України 12 травня відпрацьовували захоплення кораблів у відкритому морі. У ГШ ЗСУ повідомили, що під час тренувань захоплення корабля виведення груп здійснювали повітряним шляхом із різних висот системою «Канат» і водним шляхом на швидкісних катерах. «У трюмах і на покладі затримали та знищили умовного супротивника в умовах ближнього бою», — зазначили військові.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply