Новини для українців всього свту

Wednesday, Jun. 23, 2021

Тотальне стеження в умовах пандемії

Автор:

|

Квітень 15, 2020

|

Рубрика:

Тотальне стеження в умовах пандемії

Коронавірус змінює не лише звичні підвалини життя та звички людей, а й ставлення держав до свобод своїх громадян. Заради контролю за поширенням вірусу дедалі більше країн вдається до стеження за своїми громадянами. Йдеться як про просте отримання даних стільникових операторів для моніторингу переміщення осіб, так і про конкретне відстежування окремих підозрюваних пацієнтів та їхніх контактів. Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) підтримала проєкт резолюції, у якому йдеться про порушення прав людини під приводом боротьби з пандемією Covid-19. У ПАРЄ зазначили, що подолання коронавірусу має відбуватися без порушення соціальних та економічних прав громадян. «Як ніколи після Другої світової війни, пандемія Covid-19 продемонструвала необхідність посиленого захисту прав людини, в т. ч. економічних і соціальних», — заявив Луїс Лейте Рамос, голова комітету ПАРЄ з соціальних питань, здоров’я та сталого розвитку. Яка ж ситуація з дотриманням прав людини у світі?

Азія
Наймасштабніша діджиталізація карантину, звісно, сталася в Китайській Народній Республіці (КНР). Світлини облич інфікованих осіб там вносять у спеціальну базу, за ними стежать камери спостереження та дрони, а тих, хто контактував із ними, знаходять за геолокацією смартфонів. У жителів китайський міст при входженні в публічні місця тепер сканують індивідуальні QR-коди — так влада збирає маршрути пересування конкретних громадян. До інфікованих громадян, спійманих за межами будинку, можуть навідатися поліційні дрони. Через обов’язкове носіння масок китайська компанія Hanwang навіть вдосконалила алгоритми розпізнавання людей — не лише за рисами обличчя, а й за ходою.
У Республіці Корея (РК) створили детальну мапу переміщень інфікованих жителів. На телефон може прийти повідомлення з посиланням на місця, які відвідала особа з позитивним тестом до ушпиталення. Громадяни РК визнають, що такі заходи обмежують громадянські права, але впевнені, що інтереси суспільства зараз важливіші.
Своєю чергою, Урядова технологічна аґенція та Міністерство охорони здоров’я Сінґапуру розробили додаток для відстеження контактів під назвою TraceTogether. Його використовують для ідентифікації осіб, котрі перебували в безпосередній близькості, ближче, ніж за 2 м й упродовж понад 30 хвилин із пацієнтами, котрі заразилися коронавірусом.
Застосунок AC19, який збирає дані про місце перебування користувачів у режимі реального часу, зобов’язали встановити на свої смартфони й громадян Ірану. Їх запевнили, що програма здатна діагностувати коронавірус. У підсумку, близько 3,5 млн осіб поділилися з урядом своїм точним місцем розташування й інтимними подробицями життя. Після цього додаток видалили з Google Play.
Але найбільше відзначився Родріґо Дутерте, президент Філіппін. Він дозволив поліції розстрілювати мітинґарів, котрі під час карантину виходять на вулиці у пошуках їжі! Понад сотня людей вийшла на вулиці Кесон-сіті, благаючи владу про їжу, але їх розігнала поліція як порушників карантину. Добре, що хоч нікого наразі не застрелили, хоча й могли.

Європа
Польща також змушує своїх громадян надсилати селфі через застосунок «Домашній карантин» як доказ того, що вони дотримуються карантину. Якщо користувач не виконає вимогу впродовж 20 хвилин, повідомлення про це отримує поліція.
Обмеження, звісно, подобаються не всім. Зокрема, у Брюсселі (Бельгія) після заворушень, що спалахнули ввечері 11 квітня незважаючи на карантин, заарештували 43 людей. Молодь кидала каміння і шматки скла в поліціянтів. А невідомий у балаклаві тричі вистрелив у повітря з пістолета, який викрав у правоохоронців. Для розгону пікетників поліція застосувала водомети.
Заворушення почалися в відповідь на загибель 19-річного хлопця, котрий розбився на скутері, намагаючись втекти від поліційного патруля. Після його смерті пролунали заклики провести акцію протесту, однак сім’я загиблого хлопця закликає до спокою і наголошує, що жодним чином не є відповідальною за заклики до протестів. Прокуратура розслідує обставини смерті юнака. Хоча й у Бельгії на час карантину активна діяльність на свіжому повітрі дозволена, але тільки в компанії з членом сім’ї або іншим і за дотримання дистанції. Всі масові зібрання строго заборонені.
Проте помірні заходи застосовують не в усіх державах Європейського Союзу. У зв’язку з пандемією коронавірусу парламент Угорщини прийняв рішення розширити на невизначений термін повноваження прем’єра країни. Віктора Орбана отримав можливість керувати країною одноосібно, а його уряд зможе в разі потреби продовжити надзвичайний стан, не вимагаючи для цього схвалення парламенту. На період надзвичайної ситуації (НС) у країні скасували вибори та референдуми, а глава уряду може «для захисту громадян» призупинити дію певних законів, відступити від законодавчих положень і прийняти інші надзвичайні заходи. Також в Угорщині запровадили покарання до п’яти років в’язниці за розповсюдження неправдивої інформації про коронавірус і до восьми років в’язниці за недотримання карантину.
Угорські опозиційні партії та правозахисні організації заявили, що закон усуває від влади парламент і його можуть використати проти журналістів незалежних засобів масової інформації. Критики закону також побоюються, що п. Орбан не захоче послаблювати свою владу після закінчення епідемії. До прикладу, режим НС, введений під час міґраційної кризи в Європі, зберігається й досі. Парламентська опозиція хотіла обмежити режим НС 90 днями з можливістю продовження, але провести цю поправку не змогла. Опоненти п. Орбана вважають, що він скористався епідемією, позаяк побоюється падіння власної популярності.
Якщо вже в демократичних країнах намагаються зловживати НС, то в Російській Федерації це виглядає природно. Путін підписав закон, що дозволяє співробітникам Федеральної служби охорони застосовувати проти людей бойову техніку. Тепер вони мають право на застосування фізичної сили, спеціальних засобів, зброї та бойової техніки особисто або у складі підрозділу, а командири мають право віддавати накази про їхнє застосування «у визначених законодавством випадках і порядку». При цьому не будуть нести відповідальність за шкоду і збитки, заподіяні особам і організаціям при застосуванні фізичної сили, спеціальних засобів, зброї і бойової техніки, якщо їхнє застосування здійснювали в «передбаченому законодавством порядку».
«У стані необхідної оборони або крайньої необхідності співробітники органів державної охорони за відсутності або неможливості (недоцільності) застосування спеціальних засобів або зброї вправі використовувати будь-які підручні засоби (в т. ч. транспортні)», — йдеться в тексті закону.
Крім цього, документ наділяє органи державної охорони правом приймати рішення про встановлення, зміну, припинення існування зон об’єктів, які охороняють, забезпечувати дотримання встановлених обмежень для таких зон, а також правом визначати траси проїзду (пересування) об’єктів державної охорони.

Північна Америка
Влада Сполучених Штатів так само відстежує переміщення мільйонів американців за допомогою даних із їхніх смартфонів. За інформацією The Wall Street Journal, пересування громадян відстежує федеральний уряд у співпраці з Центрами з контролю та профілактики захворювань і місцевою владою. Оператори стільникового зв’язку не повідомляють владі інформацію про місце перебування своїх клієнтів. Вона надходять від рекламодавців, які розміщують оголошення в Інтернеті та мобільних додатках. За допомогою таких даних аналізують переміщення осіб у більш ніж 500 американських містах. При цьому влада отримує доступ лише до інформації та місце перебування осіб, а персональні дані користувачів, у т. ч. імена та номери телефонів їм не надають.
Влада Канади наразі ще не збирає інформацію з мобільних пристроїв громадян для контролю за дотриманням карантинних заходів, однак не відкидає такої можливості у майбутньому. Про це повідомив Джастін Трюдо, прем’єр країни. «Ми розуміємо, що під час НС маємо робити певні кроки, на які не пішли б за звичайних умов. Утім наразі ми цього не розглядаємо, однак залишаємо на столі всі варіанти дій для підтримки безпеки канадців у ці виняткові часи», — зазначив він.
Главу уряду підтримала й Тереза Там, головний санітарний лікар Канади. Вона наголосила на потребі захисту особистих даних. «Є багато інноваційних підходів, до яких варто уважніше придивитися з погляду етики, потреби захисту особистих даних тощо. Останнім часом з’являється багато інновацій», — зауважила посадовиця.
Ідею відстежувати пересування осіб, у яких виявили Covid-19, нещодавно публічно обговорював і Франсуа Леґо, прем’єр провінції Квебек, яка найбільше потерпає від коронавірусу. Утім, офіційно про жодні кроки у цьому напрямку поки що не оголошували.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply