Новини для українців всього свту

Sunday, Aug. 14, 2022

Торгівля зброєю: США — лідер, Україна на 71-му місці

Автор:

|

Грудень 18, 2019

|

Рубрика:

Торгівля зброєю: США — лідер, Україна на 71-му місці

Стокгольмський міжнародний інститут досліджень проблем миру (SIPRI) оприлюднив традиційний звіт щодо обсягів продажу озброєння та військових послуг. Зазвичай, дані стосуються попереднього — 2018 року. Тим не менш, інформація SIPRI дуже чітко визначає головні тенденції та лідерів на глобальному ринку озброєнь.
За даними рейтинґу, 80 компаній із Топ-100 базуються в США, країнах Європейського Союзу (ЄС) і в Російській Федерації (РФ). При цьому компанії з Китайської Народної Республіки (КНР) узагалі не включені в базу даних через відсутність доступних даних для обґрунтованої оцінки.
Український державний концерн (ДК) «Укроборонпром» посів у рейтинґу 71-ше місце, покращивши свій попередній показник у Топ-100 рівно на десять позицій. Обсяги продажів ДК шведські експерти оцінили в 1,3 млрд USD. Трохи менший показник у державної холдингової компанії Polska Grupa Zbrojeniowa з Польщі.

П’ять лідерів із США
2018-го обсяг продажів зброї та військових послуг 100 найбільших оборонних компаній світу збільшився на 4,6 % порівняно з 2017 роком і становив 420 млрд USD. Із 2002-го (перший рік, за який є порівняльні дані), глобальний ринок озброєнь зріс на 47 %. «Серед лідерів — американські компанії, які домінують в Топ-100. Уперше з 2002-го п’ятірку лідерів рейтинґу посідають виключно компанії, розташовані в США: Lockheed Martin, Boeing, Northrop Grumman, Raytheon і General Dynamics. 2018 року загальний обсяг продажу цих п’яти компаній становив 148 млрд USD — 35 % від загального обсягу продажу зброї в рейтинґу SIPRI Топ-100», — йдеться у повідомленні. Згідно з даними SIPRI, сукупний обсяг продажу озброєнь всіх американських компаній, представлених у рейтинґу, зріс на 7,2 % і становив 246 млрд USD, або 59 % від загального обсягу продажів. Частка російських компаній у сотні лідерів складає 8,6 %, британських — 8,4 %, французьких — 5,5 %.
Експерти зі Стокгольма особливо зазначили, що ключовою подією у військовій промисловості США стала тенденція до консолідації оборонних фірм. Наприклад, дві з п’яти провідних компанії — Northrop Grumman і General Dynamics — зробили багатомільярдні придбання 2018-го. «Американські компанії готуються до нової програми модернізації озброєнь, яка була оголошена ще 2017 року президентом Дональдом Трампом», — наголосив Од Флеран, директор Програми озброєнь і військових видатків SIPRI. За його словами, великі американські компанії прагнуть злитися, щоб мати можливість виробляти системи озброєнь нового покоління, отже, отримати в своє розпорядження більші можливості для отримання нових контрактів від уряду США.

Скандальний «Тріумф»
За даними звіту SIPRI, обсяг продажів компаній із РФ залишається більш-менш стабільним. Сукупний обсяг десяти російських компаній у рейтинґу 2018 року становив 36,2 млрд USD. «Частка російських компаній в загальному обсязі продажів скоротилася із 9,7 % 2017-го до 8,6 % у 2018 року», — зазначається в звіті SIPRI. Головний «драйв» забезпечив концерн «Алмаз-Антей» — найбільший виробник озброєнь у РФ, що об’єднує підприємства, які розробляють і випускають зенітно-ракетне і радіолокаційне обладнання та компоненти озброєння протиповітряної та протиракетної оборони.
«Збільшення обсягу продажів концерн «Алмаз-Антей» було зумовлено не лише високим внутрішнім попитом, а й зростанням продажу озброєнь, зокрема, зенітно-ракетного комплексу (ЗРК) С-400 «Тріумф» в інші країни», — пояснила Олександра Куїмова, науковий співробітник Програми озброєнь і військових витрат SIPRI. Власне «Тріумф» і став головним міжнародним скандалом на світовому ринку озброєнь.
Минулого тижня Комітет Сенату США зі закордонних справ схвалив законопроєкт, що передбачає запровадження санкцій щодо члена НАТО Турецької Республіки (ТР) через купівлю останньою російських систем С-400. Обмеження пропонують ввести відповідно до закону «Про протидію противникам Америки за допомогою санкцій», прийнятим влітку 2017-го. Законопроєкт передбачає обмеження продажів американської зброї Анкарі та запровадження персональних санкцій проти міністра оборони, міністра фінансів і начальника генерального штабу ТР. Крім цього, пропонується ввести обмеження щодо країн, що постачають зброю турецькій армії для військових операцій у Сирії.
18 членів Комітету під керівництвом республіканців проголосували за те, щоб надіслати законопроєкт «Про американську національну безпеку та запобігання відродженню «Ісламської держави» на голосування у Сенат. «Зараз настав час Сенату зібратися разом і скористатися можливістю змінити поведінку Туреччини», — заявив сенатор Джим Ріш, голова Комітету, головний ініціатор законопроєкту разом із сенатором-демократом Бобом Менендесом. «Дії Туреччини за останні роки переходять усі межі. Цей законопроєкт дає зрозуміти Туреччині, що її поведінка щодо Сирії неприйнятна, і її покупка російської системи С-400 є неприпустимою», — написав у Twitter сенатор-республіканець Боб Менендес після розгляду законопроєкту.
Загалом документ підтримали 18 представників Комітету, проти висловилися четверо. Тепер він має надійти на розгляд повного складу Сенату, а потім — на підпис президенту США.
Міністерство закордонних справ ТР охарактеризувало останні ініціативи Сенату США як «новий прояв неповаги до наших суверенних рішень щодо нашої національної безпеки». «Ці ініціативи не мають жодної функції, крім шкоди для турецько-американських відносин», — сказано в заяві турецького зовнішньополітичного відомства.

Стамбул проти Вашинґтона
Угода про постачання ТР чотирьох дивізіонів ЗРК С-400 «Тріумф» російського виробництва була укладена ще у вересні 2017 року. Вартість контракту склала 2,5 млрд USD, причому турки заплатили лише половину, ще 50 % вартості контракту уряд РФ оформив у кредит. Реальні поставки «Тріумфів» почалися в липні 2019-го, комплекси будуть повністю введені в дію до квітня наступного року. Оскільки необхідне для роботи ЗРК російського виробництва електронне обладнання може містити дані, які розкривають можливості американських винищувачів п’ятого покоління F-35 Lightning II, США призупинили постачання Туреччині цієї техніки. Загалом Анкара мала отримати більше 100 літаків F-35.
При цьому Дональд Трамп звинувачує в покупці Туреччиною російських комплексів С-400 свого попередника Барака Обаму, який відмовився продавати Анкарі американські ЗРК Patriot. «Адміністрація Обами пообіцяла Туреччини ракети Patriot, але не продала їм. Вона не поставила Туреччині ракети. І за якийсь час Туреччина купила російські системи», — зазначав свого часу президент США. При цьому експерти звертають увагу на те, що інавгурація Трампа відбулася в січні 2017 року, натомість офіційна інформація про угоду РФ і ТР про постачання «Тріумфів» з’явилася аж у вересні того ж року.
Скандал навколо російських «Тріумфів» — у розпалі. У разі реального введення санкцій з боку США ТР може закрити американським військовим доступ до авіабаз «Інджірлік» і «Кюреджік» на своїй території. «Якщо ж США справді введуть санкції проти Туреччини, то на порядок денний може вийти питання по базах «Інджирлік» і «Кюреджик», — заявив Мевлют Чавушоглу, міністр закордонних справ ТР. Він також зазначив, що Анкара готова закупити бойові літаки російського виробництва, якщо США відмовляться від поставок винищувачів F-35. «Якщо США не вдасться нам поставити F-35, то РФ зможе надати нам альтернативу», — наголосив п. Чавушоглу.
Водночас, Вашинґтон продовжує наполягати на небезпеці використання російських ЗРК. За словами Тода Волтерса верховного головнокомандувача об’єднаними збройними силами НАТО в Європі та генерала американських Військово-повітряних сил, російські С-400 та американські F-35 «не можуть співіснувати» в Туреччині. «С-400 і F-35 несумісні в НАТО. Вони не «розмовляють» однією мовою», — підкреслив американський генерал.

Ігор Берчак

До слова
Улітку ц. р. SIPRI опублікував доповідь про запаси ядерної зброї у світі. Станом на початок 2019-го дев’ять держав — США, РФ, Велика Британія, Франція, КНР, Індія, Пакистан, Ізраїль і Північна Корея — володіли приблизно 13 865 одиницями ядерної зброї. Це свідчить про зменшення її кількості порівняно з приблизно 14 465 одиницями, які, за оцінками SIPRI, були в розпорядженні цих держав на початку 2018 року. Понад 90 % всієї ядерної зброї знаходиться в розпорядженні США та РФ. При цьому експерти відзначають, що обидві країні продовжують реалізовувати масштабні і дорогі програми із заміни і модернізації своїх ядерних боєголовок, ракетних і повітряних систем доставки і об’єктів з виробництва ядерної зброї.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply