Новини для українців всього свту

Friday, Oct. 22, 2021

Течія Ґольфстрім рекордно сповільнилася і стала слабкою

Автор:

|

Квітень 06, 2021

|

Рубрика:

Течія Ґольфстрім рекордно сповільнилася і стала слабкою

На клімат Землі, зокрема, Європи завжди відчутно впливав Ґольфстрім. І якщо раніше це явище сприяло хорошій погоді, то тепер це може скінчитися.

Джерело тепла
Течію відкрила 1513 року іспанська експедиція Понсе де Леона. Перші дослідження розпочалися з посиленням судноплавства біля берегів Північної Америки у XVIII ст. 1768-го Бенджамін Франклін зацікавився тим фактом, що поштові кораблі з Англії йдуть до Америки північним шляхом на кілька тижнів довше, ніж південним напрямком. Складену ним мапу видали 1770 року в Англії, 1778-го у Франції, а 1786 року — в Сполучених Штатах. Саме цей учений дав течії назву «течія зі затоки» (Gulf Stream).
Ґольфстрім тягнеться від берегів Флориди до островів Свальбард і Нова Земля. Розпочинається у Мексиканській затоці стічними водами Антильської течії, проходить Флоридську протоку і, відхиляючись Великою Багамською банкою ліворуч і приймаючи води Антильської течії, тече вздовж берегової лінії США до Ньюфаундлендської банки. Течія несе великі маси вільно плавучих водоростей роду саргасум і термофільних тропічних риб. Біля узбережжя Флориди чіткий кордон течії контрастно відділяє сині (кольору індиго) теплі води від зеленкувато-сірих прибережних прохолодних вод, більше насичених киснем.
На південній околиці Ньюфаундлендської банки до Ґольфстріму підходить із півночі холодна Лабрадорська течія, на межі з якою відбувається перемішування й опускання поверхневих вод. Також тут зустрічаються холодні північні повітряні маси, що спричиняють тумани.
Перетинаючи Атлантичний океан після проходження Ньюфаундлендської банки (приблизно 40 градусів західної довготи та 50 градусів північної широти) Ґольфстрім поділяється надвоє: частина продовжує рух на північний схід (північ Європи) — Північноатлантична течія; інша частина повертає на південь і рухається вздовж західного узбережжя Європи до Західної Африки — Канарська течія.
Із наближенням до порогів Вайвіла Томсона та Фарероісландського від Північноатлантичної течії відділяється гілка — тепла течія Ірмінґера. Менша частина течії Ірмінґера, огинаючи захід та північ Ісландії, заходить у Ґренландське море. Більша частина течії Ірмінґера, розвернувшись на захід, огинає з півдня Ґренландію, й уздовж західного берега під назвою Західноґренландська течія прямує до моря Баффіна.
Основний потік Північноатлантичної течії прямує до Норвезького моря і далі на північ уздовж західного берега Скандинавського півострова під назвою Норвезька течія. У північній частині Скандинавії від потоку відділяється гілка — Нордкапська течія, яка прямує на схід південною частиною Баренцевого моря.
Основний потік Норвезької течії продовжується на північ, де під назвою Шпіцберґенська течія проходить уздовж західних берегів Шпіцберґена. На північ від Шпіцберґену води течії занурюються на глибину та простежуються в Північному Льодовитому океані під холодними й опрісненими поверхневими водами як тепла та солона проміжна течія. Теплі води, поступово охолоджуючись вздовж траси, опускаються вниз і знову течуть на південь. Там вони знову нагріваються, підіймаються на поверхню та повертаються на північ.

Європа може замерзнути
Систематичне дослідження Ґольфстріму розпочали в середині XX ст. Уперше суттєве зменшення його потужності зареєстрували 1998 року. Тепер же система атлантичної течії, яка несе тепло до Європи, стала набагато слабшою, ніж будь-коли за останнє тисячоліття. Це може призвести до катастрофічних наслідків для деяких європейських країн, таких як Велика Британія й Ірландія. Науковці намагаються з’ясувати, процес послаблення потужності є короткочасним чи довготривалим.
Згідно з новим дослідженням, опублікованими Nature Geoscience, система Ґольфстріму не була такою слабкою, як зараз, уже 1,6 тис. років. «Система Ґольфстріму працює як велетенська конвеєрна стрічка, транспортуючи теплу поверхневу воду з екватора на північ і відправляючи холодну воду з низькою солоністю назад на південь. Вона переміщує майже 20 млн. куб. м. води на секунду, майже в сотню разів більше за потік Амазонки», — зазначають учені.
За їхніми підрахунками, від середини XX ст. система сповільнилася на 15 %. Науковці вважають, що уповільнення Ґольфстріму викликане глобальним потеплінням. Річ у тім, що течія рухається завдяки щільній солоній воді, але легша прісна вода порушує цей процес. Існують побоювання, що рясні дощі й інтенсивне танення льодовиків може повністю зупинити Ґольфстрім у майбутньому.
Якщо течія зупиниться повністю, то велика частина Європи замерзне (на основі цього сценарію навіть зняли блокбастер «Післязавтра»). Крім цього, скупчення води, яку в цей час переносять на північ, прискорить підняття рівня моря уздовж східного узбережжя США, що прискорить затоплення Флориди.

Науковий аналіз
Такі висновки тривожать. За словами Штефана Рамшторфа, велетенська циркуляція океану — одна з найважливіших систем розподілення тепла на Землі. Він зазначає, що хоча Ґольфстрім і сповільнювався десь із середини ХХ ст., але надійних даних про довготерміновий розвиток течії не було. Важливі заміри стали проводити лише з 2004-го. Тож тепер учені врахували так звані проксі-дані, які можна назвати природними свідками минулого.
«Ми використали комбінацію з трьох різних типів даних, щоб отримати інформацію про океанічні течії. Серед них — зміна температур в Атлантичному океані, розподіл водяних мас і розмір фракцій ґрунту. При цьому деякі архіви починаються з періодів від 100 до 1,6 тис. років тому», — пояснює Левке Цезар із Ірландського національного інституту, котрий також узяв участь у дослідженні. Поєднання даних показало, що після тривалого та відносно стабільного періоду приблизно 1850 року почали спостерігати ослаблення з більш відчутним спадом у середині ХХ ст.
Ослаблення Ґольфстріму впливає на обидва узбережжя Атлантичного океану. Наприклад, в Європі сповільнення течії може викликати збільшення кількості екстремальних погодних явищ — снігові бурі над Атлантикою можуть стати потужнішими.
Хоча є й інші дослідження, які вказують, що потенційними наслідками сповільнення Ґольфстріму може стати аномальна спека та посуха влітку. Однак, щоб точно визначити, до чого призведе сповільнення, потрібні подальші дослідження, які ще тривають.

Доведеться пристосовуватися
Своєю чергою, у Прінстонському університеті (штат Нью-Джерзі) вважають, що тропічні реґіони планети, де проживають понад 40 % населення Землі, кліматична криза підштовхує до меж адаптації людини. Кліматологи встановили, що за підвищення середньорічних температур на 1,5 градуса за Цельсієм температура в тропіках може сягати 35 градусів за Цельсієм, що є межею адаптації людського тіла. «Теоретично жодна людина не може витримати температуру за вологим термометром вище 35 градусів за Цельсієм, незалежно від того, скільки води вона може випити», — вважає експерт Моджтаба Садех.
«Вологий термометр» демонструє, якої внутрішньої температури прагнутиме мокре (вологе, спітніле) тіло людини. Група вчених виявила, що температура за «мокрим термометром» збільшується приблизно з тією ж швидкістю, що й середня тропічна температура. На думку науковців, існує небезпека, що жителі країн, що розташовані між 20 градусами північної та 20 градусами південної широти, стануть схильними до гіпертермії.
Як повідомляв «Міст», у Росії хочуть розвернути Ґольфстрім для затоплення східного узбережжя Північної Америки.

Євген Клен

До слова
Айсберг під назвою A-74 остаточно відірвався від льодовикового шельфу Антарктиди. Про це повідомили в NASA. Там показали світлину цього айсберга з космосу. Вперше цей розлом виявили ще 26 лютого ц. р., тепер же він розвалився остаточно. Айсберг має площу близько 1270 кв. км, що перевищує розмір Нью-Йорка. Водночас, це не найбільший айсберг, який відколювався від Антарктиди. Айсберг A-68 був майже уп’ятеро більшим. Наразі дослідники з’ясовують, що тепер буде з новим айсбергом. Ймовірно, він потрапить у водоверть Ведделла. Однак надходження такої великої кількості холодної води може змінити систему, яка формує клімат на планеті, зокрема, у Європі.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply