Новини для українців всього свту

Wednesday, Jul. 6, 2022

Таємнича мавпяча віспа шириться в усе більшій кількості країн

Автор:

|

Червень 07, 2022

|

Рубрика:

Таємнича мавпяча віспа шириться в усе більшій кількості країн

Людство ще не впоралося з пандемією коронавірусу, як над ним зависла нова пошесть — мавпяча віспа. В Європі та Північній Америці зафіксували випадки дуже рідкісної за межами Африки вірусної інфекції. Медичні фахівці не можуть збагнути, яким чином передається вірус.

Симптоми
Мавпяча віспа викликає у людей висипання на шкірі з пустулами та пухирцями, які за якийсь час лускають, потім утворюються струпи, інколи — й постійні рубці. Висипання виглядають по-різному, залежно від фази, і можуть нагадувати вітряну віспу або сифіліс. Захворювання минає приблизно за три-чотири тижні. Дуже рідко, зазвичай це відбувається у маленьких дітей, недуга закінчується летальними випадками.
Інкубаційний період мавпячої віспи становить від семи до 21 дня, але симптоми зазвичай проявляються через 10-14 днів. Тоді, крім висипів на шкірі, можуть виникати ще й головний біль, біль у м’язах і спині, підвищення температури тіла, лихоманка, виснаження та збільшення лімфатичних вузлів.
Якоїсь специфічної терапії та вакцинації проти мавпячої віспи зараз не існує. Але лікарі дотримуються думки, що щеплення проти віспи також відносно добре захищає і від віспи мавп. Хоча вірус мавпячої віспи не пов’язаний безпосередньо з вірусом віспи, обидва типи інфекції належать до одного типу вірусів. Вони достатньо схожі, щоб імунна система могла реагувати на будь-яку з цих інфекцій.

Шляхи передачі
Передача мавпячої віспи від людини до людини вимагає дуже тісного контакту. У більшості випадків шляхи передачі вірусу закінчуються ланцюгом у кілька осіб. Зараз проводять інтенсивні дослідження того, чи відбувається передача через контакт пошкодженої ділянки шкіри з виділеннями на шкірі хворих на віспу.
Відколи зафіксували перший випадок, британські органи охорони здоров’я змогли легко простежити джерело хвороби, оскільки пацієнт, вочевидь, привіз рідкісний вірус із Ніґерії. А от відстежити інші 20 випадків виявилося набагато важче, позаяк інфіковані чоловіки раніше не їздили до Африки і не контактували з іншими хворими. Тепер представники органів охорони здоров’я ретельно шукають таємничі зв’язки між цими випадками, оскільки вірус мавпячої віспи передається не так легко.
У більшості випадків, про які вже стало відомо, інфікувалися чоловіки, які мали статевий контакт із іншими чоловіками. Попри це, багато британських експертів чітко зазначають, що наразі немає достатніх доказів того, що мавпяча віспа людини є інфекцією, що передається статевим шляхом. «Мабуть, надто рано робити якісь висновки про шлях передачі або припускати, що сексуальна активність була необхідною для передачі, поки у нас не буде чітких епідеміологічних даних та аналізу», — наголошує Майкл Скіннер, вірусолог із Імперського коледжу Лондона.
Джиммі Вітворт, професор міжнародного громадського здоров’я Лондонської школи гігієни та тропічної медицини, дотримується схожої точки зору. «Найімовірніший шлях поширення — тісний контакт: дотик до шкіри чи постільної білизни, спільне використання посуду. Не варто допускати фактичну передачу статевим шляхом через генітальні або оральні виділення», — вважає він.

Будьте уважні
Мавпячу віспу необхідно розглядати як можливу причину в разі незрозумілих проявів на шкірі, схожих на віспу, а також у тих випадках, коли пацієнти не їздили в реґіони, в яких поширена хвороба. Чоловіки, які мають статеві стосунки з чоловіками, повинні негайно звернутися за медичною допомогою, якщо у них є якісь незвичні прояви на шкіри.
Сьюзен Гопкінс із Аґенції охорони здоров’я Великої Британії також закликала бути особливо пильними. «Ми наполегливо закликаємо гомосексуальних і бісексуальних чоловіків звертати увагу на будь-які незвичайні висипання або пошкодження на шкірі та негайно звертатися до служби сексуального здоров’я», — закликала вона.
Органи охорони здоров’я Об’єднаного Королівства рекомендують 21-денний карантин для близьких контактів людей, які захворіли на мавпячу віспу. Це стосується осіб, які безпосередньо контактували з хворими або проживають із ними в одному приміщенні. Таких людей просять повідомляти про свої контакти, останні поїздки й уникати контактів, особливо з людьми зі слабкою імунною системою, вагітними та маленькими дітьми.
Відтак Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) скликає термінове засідання, щоб обговорити спалах мавпячої віспи. Ймовірно, головною темою розмови стане те, як поширюється вірус, його розповсюдженість, а також ситуація з вакцинацією. Проте малоймовірно, що ВООЗ оголосить надзвичайну ситуацію у сфері громадського здоров’я, як це було з Covid-19.
Фахівці також можуть обговорити, чи є потреба щепити людей, які контактували з інфікованими, вакциною проти віспи Bavarian Nordic, відомою як Jynneos у США та Imvanex — у Великій Британії. Ця вакцина знижує ризик захворювання людини на 85 %. Якщо людина отримує заштрик упродовж чотирьох днів після зараження, вакцина може змінити перебіг інфекції та покращити прогноз.

Звідки вона взялася
Уперше мавпячу віспу у людей зафіксували 1970 року в Демократичній Республіці Конґо. Також спостерігали поодинокі випадки хвороби, насамперед у країнах Центральної та Західної Африки. Однак загалом ВООЗ оцінює ендемічний ризик як надзвичайно низький.
Вважається, що «звичайну» віспу ліквідували в усьому світі 1980-го завдяки масштабній кампанії вакцинації. Однак значна частина населення світу з того часу вже не має вакцинного захисту від цієї хвороби.
Імовірно, збудник мавпячої віспи циркулює серед гризунів. Мавпи вважаються так званими фальшивими носіями вірусу. Такого фальшивого носія хоча й може інфікувати вірус, але паразит не може продовжувати в ньому розвиватися.
Інфекції можуть передаватися через контакт із виділеннями інфікованих тварин. Передача відбувається переважно через укуси білок, щурів, приматів; контакт із домашніми тваринами, вживання в їжу зараженого м’яса мавп; крапельним шляхом.
Небезпечний вірус може потрапити в організм через слизові оболонки рота, носа чи очей і відкриті рани. Експерти побоюються, що відомі випадки є вершиною айсберга, позаяк більшість пацієнтів не пов’язані одне з одним, тобто поширення захворювання може бути більшим. Цей спалах називають «незвичайним», оскільки вважалося, що передача віспи мавп від людини до людини є надзвичайно рідкісною.
Про випадки зараження людей мавпячою віспою до цього часу було відомо насамперед у деяких реґіонах Африки. Випадки цієї хвороби та підозри інфікування, які зараз фіксують в Європі та Північній Америці, вважаються західноафриканським варіантом, який має легший перебіг, ніж центральноафриканський.

Де вона вже є
Наразі відомо про 180 випадків щонайменше у 14 країнах. Перші випадки захворювання віспою мавп зафіксували в Нідерландах, Німеччині, Швеції, Швейцарії, Італії, Великій Британії, Іспанії, Португалії, Греції, Канаді та США. Позитивний результат щодо інфікування заразою підтвердили у мешканця Далласа (штат Техас), який нещодавно повернувся з Ніґерії.
Під час візиту до Південної Кореї Джо Байден заявив, що люди мають бути напоготові щодо мавпячої віспи, яка шириться світом і може мати наслідки в разі подальшого розповсюдження. А Джейк Салліван, радник президента Сполучених Штатів із національної безпеки, заявив, що у США є запас вакцини, що може протидіяти мавпячій віспі.
ВООЗ попередила, що найближчими тижнями очікує збільшення кількості випадків захворювання в інших країнах. Через масові фестивалі та вечірки влітку можливе зростання захворюваності. «Оскільки ми вступаємо в літній сезон у Європейському реґіоні з масовими зборами, фестивалями та вечірками, я стурбований тим, що передача може прискоритися, позаяк випадки захворювання, які виявляють зараз, стосуються тих, хто активний у статевому житті, а симптоми багатьом незнайомі», — зазначив Ганс Клюґе, голова Європейського бюро ВООЗ, і додав, що гігієна рук та органів дихання, а також засоби індивідуального захисту й ізоляція заражених мають вирішальне значення для зниження передачі інфекції.
«Зафіксовані випадки зараження людей мавпячою віспою наразі не вимагають проведення масової вакцинації від цієї хвороби, — вважає Ричард Пібоді, глава підрозділу з особливо небезпечних патогенів у Європейському бюро ВООЗ. — Основними заходами боротьби зі спалахом мавпячої віспи є відстеження контактів й ізоляція заражених».
Свою чергою, Міністерство охорони здоров’я України повідомило, що випадків захворювання на такий різновид віспи на території держави не зафіксували.
Натомість американська біотехнологічна компанія Moderna розпочала доклінічні випробування можливих вакцин від мавпячої віспи. «Оскільки віспа мавп має глобальне значення для охорони здоров’я, ми досліджуємо можливі вакцини проти віспи мавп на доклінічному рівні», — повідомила пресслужба компанії.
Як повідомляв «Міст», дослідники з Токійського інституту медичних наук розробила на основі вірусу коров’ячої віспи «довічну» вакцину, яка, за словами науковців, після одноразового введення на все життя захистить людину від Covid-19.

Євген Клен

About Author

Meest-Online