Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 30, 2022

Світові лідери виділили рекордні суми на модернізацію своїх ядерних арсеналів

Автор:

|

Липень 27, 2017

|

Рубрика:

Світові лідери виділили рекордні суми на модернізацію своїх ядерних арсеналів

SS-27-2 «Ярс» під час параду на Красній площі в Москві

На початку цього року світовий ядерний потенціал скоротився до 9 425 боєголовок, що перебувають на бойовому чергуванні. Це — найнижчий показник із 1959 року, а історичний максимум був зафіксований 1986-го — 64 500 боєголовок. Зброї ніби й менше, але не варто забувати, що сучасні боєголовки — набагато точніші та потужніші. При цьому в останні роки фіксується значний ріст капіталовкладень у модернізацію ядерних озброєнь. Про це йдеться в доповіді Стокгольмського інституту дослідження проблем миру (SIPRI). Російська Федерація (РФ) і США, дві наддержави, на частку яких припадає 93 % всіх ядерних арсеналів, запустили програми модернізації своїх ракет, виділивши на це рекордні суми.

РФ: «Ярси» та «Сармати»
Маючи в своєму розпорядженні 7 290 боєголовок, Москва володіє найбільшим ядерним арсеналом в світі. З іншого боку, як пише іспанська El Pais, багато в чому російський атомний арсенал із якісної точки зору поступається американському, але наявність величезної кількості боєголовок нівелює відставання в дальності та точності.
Путін уже давно наголошує на істотній ролі ядерного компоненту в російській військовій доктрині, при цьому головна увага приділена розробці засобів доставки, тобто, ракет, які можуть заряджатися як ядерними, так і традиційними боєголовками залежно від цілей. На думку Ганса Крістенсена, президента SIPRI, РФ перебуває «на півдорозі до великої модернізації, яка створить нові виклики перед міжнародною спільнотою».
У центрі російської програми — нові SS-27-2, або «Ярс», — міжконтинентальні ракети, що вміщають до чотирьох боєголовок, кожна з яких здатна окремо входити в атмосферу і завдавати удару по власній цілі. Інші типи озброєння, які перебувають на стадії розробки: SS-30 «Сармат» із десятьма бойовими зарядами; нове покоління бойових підводних човнів, оснащених ядерними ракетами; модернізація стратегічних бомбардувальників Ту-160 і Ту-95МС.

США: Trident D-5 і Minuteman III
Станом на кінець 2016-го, в США налічувалося приблизно 7 тис. ядерних боєголовок. Прийшовши до влади 2009 року з обіцянкою звільнити світ від ядерної зброї, Барак Обама запустив програму її модернізації, яку п. Крістенсен вважає такою, що «абсолютно суперечить завданню зниження ролі ядерного компоненту в стратегії американської безпеки».
Ця програма стала однією з небагатьох ініціатив попередньої адміністрації, яку Дональд Трамп не став ні критикувати, ні скасовувати. Новий господар Овального кабінету наголосив, що хотів би бачити світ без ядерної зброї, але «це неможливо, поки існують загрози, подібні до тієї, що виходить від режиму КНДР».
Бюджетний комітет Конґресу оголосив про виділення 400 млрд USD на модернізацію свого ядерного арсеналу впродовж найближчого десятиліття. На думку декотрих аналітиків, до 2045 року на ці цілі буде спрямовано 1 трлн USD.
Йдеться про оновлення всієї тріади ядерного озброєння — наземного, повітряного та підводного. У планах — заміщення 14 субмарин класу «Огайо», модернізація бомбардувальників B-52 і B-2 і розробка принципово нового бомбардувальника B-21 зі застосуванням стелс-технологій, а також оновлення систем Trident D-5 і Minuteman III.
За деякими даними, Вашинґтон планує розгорнути не менше 400 нових ракет наземного базування (зараз на бойовому чергуванні стоять 450 Minuteman III). Вартість програми розробки і виробництва нових ракет складе більше 62 млрд USD у поточних цінах, з яких близько 14 млрд USD планують витратити на модернізацію системи управління стратегічними ядерними силами, 48,5 млрд — власне на самі ракети.
Варто зазначити, що уже існуючі 450 Minuteman III також нікуди не подінуться. Більше того, Пентаґон їх посилено вдосконалює. Зокрема, в рамках програми Guidance Replacement Program ракети отримують нові бортові комп’ютери та поліпшені навігаційні системи. ICBM Security Modernization Program передбачає посилення системи безпеки пускових установок і ракет із метою запобігання терористичному нападу та унеможливлення випадкового чи несанкціонованого пуску.
Також Сполучені Штати вдосконалюють космічні системи оповіщення про тривогу та будують нові командні й контрольні пункти. Чи не головною гордістю Пентаґону стала бомба B61-12, яка може бути заряджена як традиційними, так і ядерними зарядами змінної потужності й дуже високої точності. Водночас саме проти B61-12, яка, за версією Пентаґону, замінить чотири різних типи бомб, знизивши таким чином їхню загальну сумарну кількість, пролунала критика, причому з боку особи, від котрої такого ніхто не чекав.
На думку Вільяма Перрі, міністра оборони в адміністрації президента Клінтона, в цьому випадку мова йде про «дорогу, але не таку вже необхідну, а найголовніше — дестабілізуючу зброю». Причина полягає якраз у тому, що B61-12 здатна нести як ядерні, так і традиційні заряди: «ворог, який зазнав атаки, завжди схильний уявляти собі найгірше і здатен відповісти ядерною зброєю на напад, здійснений зі застосуванням традиційного арсеналу».

КНР, Франція, Британія
Пекін, який володів, за даними на 2016 рік, 250 ядерними боєголовками, рішуче налаштований розширити свій потенціал. Його світові амбіції, прагнення вийти на рівень США, конкуренція сусідніх Індії та РФ, неспокій, викликаний неконтрольованим північнокорейським «союзником» підштовхують китайське керівництво до масштабних вкладень у дослідження і розвиток надшвидкісних систем, тобто ракет, здатних на гіперзвуковій швидкості пікірувати з космосу. Обсяг китайського бюджету, що витрачається на ці потреби, невідомий, проте масштаби програм явно гігантські.
Париж модернізує свої міжконтинентальні ракети M51 і ASMP середньої дальності, що запускають із винищувачів Rafale. Також у планах французів — прийняття в експлуатацію нових субмарин, озброєних ракетами з ядерними боєголовками. Водночас у Парижі наполягають, що в жодному разі не мають наміру збільшувати кількість уже існуючих ядерних боєголовок (300 шт.).
У британців їх дещо менше — 215. Лондон також заявив, що не збільшуватиме кількість, натомість започаткував програму оновлення засобів доставки. Майже 46 млрд EUR виділено на будівництво чотирьох нових атомних субмарин, озброєних ракетами Trident із огляду «на збільшення кількості потенційних ворогів». Зрозуміло, що під останніми мається на увазі насамперед Москва, чия аґресивна політика неабияк стурбувала навіть далекий Лондон.

Тривожні прогнози
Геополітична картина не обіцяє нічого хорошого. Потужне прискорення ядерної програми Північної Кореї вносить у ситуацію значний елемент нестабільності. «КНДР досягла вражаючих успіхів за останнє десятиліття. Північнокорейці ось-ось почнуть випускати ядерні боєголовки невеликої ваги, які можна встановлювати на ракети середнього радіусу дії», — вважає Шеннон Кіль, керівник відділу ядерної зброї в SIPRI .
Наприкінці минулого року Пхеньян випробував найпотужніший ядерний заряд в своїй історії. Це сталося через десять років після першого північнокорейського ядерного випробування. Трамп виступив із пропозицією розгорнути ядерну зброю в Південній Кореї, однак новий президент цієї країни відповів відмовою.
Більше того, якщо адміністрація Трампа відмовиться від угоди, що змушує Іран на десять років утриматися від створення атомної бомби, у Тегерану більше не залишиться чинників для дотримання цієї умови, що може дати привід до безпрецедентної ядерної гонки на Близькому Сході. Ще більшу тривогу викликає те, що будь-яке геополітичне загострення може спонукати країни, які мають в своєму розпорядженні відповідну технічну базу (від Німеччини до Японії та Саудівської Аравії) до створення власної ядерної зброї.
P. S. Незважаючи на те, що жодна з дев’яти ядерних держав (РФ, США, КНР, Індія, Пакистан, Ізраїль, Велика Британія, Франція, КНДР) не виявляла намірів ліквідувати свій ядерний потенціал, Комісія ООН із роззброєння представила в травні ц. р. проект всесвітньої угоди щодо заборони ядерної зброї. «На жаль, ніхто не має наміру наслідувати приклад Південної Африки — єдиної країни, що добровільно ліквідувала свій ядерний потенціал 1993-го», — додає Шеннон Кіль. Він ще забув про Україну.

Ігор Берчак

До теми
На початку цього року стало відомо, що в РФ вирішили реанімувати радянський проект «атомних потягів». 1987-го СРСР увів у дію 12 потягів, які зовні нічим не відрізнялися від звичайних вантажних, але насправді кожен перевозив по три міжконтинентальні ракети з ядерними боєзарядами. Бойові потяги, які отримали кодову назву «Молодець», дислокувалися в закритих залізничних депо Костроми, Пермі та Красноярська.
Після розвалу СРСР «атомні потяги» були утилізовані. Але в Кремлі вирішили відродити оригінальний проект. Планується, що в 2018-2020 рр. на озброєння ракетних військ РФ надійдуть бойові залізничні ракетні комплекси «Баргузін», які будуть здатні проїжджати 2,4 тис. км на день, непомітно перевозячи арсенал термоядерних ракет. Потяги будуть замасковані під пасажирські або вантажні, тож їх буде неможливо ідентифікувати ні з повітря, ні зі супутників. Кожен потяг нового комплексу буде оснащений шістьма міжконтинентальними балістичними ракетами типу SS-27-2 «Ярс» із термоядерними боєголовками потужністю 250 кт. Радіус їхньої дії — 10 900 км, не враховуючи, звісно, відстані, яку здатен здолати потяг.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply